English

 


פרסומי PMW
גינוי בינלאומי למופתי הפלסטיני בעקבות חשיפת נאומו על ידי "מבט לתקשורת פלסטינית"
Share |
גינוי בינלאומי למופתי הפלסטיני
בעקבות חשיפת נאומו
על ידי "מבט לתקשורת פלסטינית"

הרש"פ דוחה את הגינוי למופתי הפלסטיני
ומכנה את הגינוי "הסתה"


איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

חשיפת "מבט לתקשורת פלסטינית" את נאומו של המופתי הפלסטיני המצטט חדית' (מסורת אסלאמית המיוחסת למוחמד) הצופה הרג היהודים בידי מוסלמים, הובילה לגינוי ישראלי ובינלאומי נגד המופתי והרשות הפלסטינית.

הרש"פ דחתה את הגינוי הבינלאומי לדברי המופתי, כשדובריה מתארים את הדיווח של "מבט לתקשורת פלסטינית" ואת התגובות לדברי המופתי - כ"הסתה" נגד מנהיגים פלסטינים. אחד מבכיריה קרא לארגוני זכויות האדם בעולם "לגנות את ההתקפה הברוטאלית נגד שיח' חוסיין, משום שהיא מנוגדת לחוקים הבינלאומיים."

להלן כמה מהגינויים הישראליים והבינלאומיים נגד המופתי הפלסטיני, ואחריהם תגובת איש דת בכיר ברש"פ הדוחה את הגינויים בטענה שהם מהווים "הסתה", וסיקור של הסיפור בעיתון "ניו-יורק טיימס":

הנשיא שמעון פרס לשר המשפטים יעקב נאמן:
"נשיא המדינה, שמעון פרס, נפגש עם שר המשפטים, יעקב נאמן, וביקש ממנו לנקוט צעדים נגד המופתי הכללי של ירושלים, שייח מוחמד חוסיין, שקרא להרג יהודים. לדברי פרס 'הקריאות הן חמורות ביותר ועל מערכת אכיפת החוק בישראל לפעול בכל הכלים העומדים לרשותה כדי למנוע קריאות מסוג זה.'"
[מקור: Ynet, 23/01/12, http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4179464,00.html]

ראש הממשלה בנימין נתניהו:
"הקריאה לרצוח את היהודים באשר הם, היא קריאה איומה מבחינה מוסרית, ומהווה מכשול לשלום. הסתה בכללה מהווה מכשול לשלום. מה שחמור בעיניי הוא שעד היום הרשות הפלסטינית לא רק שלא גינתה ולא הסתייגה מהדברים, אלא גם אפשרה את שידורם בטלוויזיה הרשמית הפלסטינית. אני מצפה מבכירי הרשות הפלסטינית לגנות את המעשה הזה."
[http://www.pmo.gov.il/PMO/Communication/Spokesman
/2012/01/spokelikud230112.htm, 23/01/2012]

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בכנסת:
"בימים אלה ממש, שותקות מרבית מממשלות העולם אל מול קריאות המופתי הפלסטיני להרוג את היהודים באשר הם. מה שהכי מצמרר, היא העובדה שיש פה מורשת של שנאה והשמדה, כי המופתי הזה בא בעקבות המופתי ההוא. חאג' אמין אל-חוסייני היה אחד מהארכיטקטים המובילים של הפתרון הסופי."
http://www.pmo.gov.il/PMO/Communication/Spokesman]
[/2012/01/spokemufti240112.htm, 24/01/2012

השר הבריטי לענייני המזה"ת, אליסטייר ברט:
"I condemn the inflammatory words used by the Grand Mufti of Jerusalem and others at a recent event marking the 47th anniversary of the Fatah movement. To refer to the Jewish people in such a way and to talk of killing Jews is anti-semitism, pure and simple."
[http://ukun.fco.gov.uk/en/news/?view=News&id=719743582, 23/01/2012]

אמריקאים למען שלום עכשיו:
"Americans for Peace Now strongly condemns the belligerent anti-Jewish comments made by the Palestinian Authority's Mufti of Jerusalem at a public event in the West Bank earlier this month... 'We are appalled by these comments, coming from the most senior Muslim cleric on the Palestinian Authority's payroll,' said Debra DeLee, APN's President and CEO. DeLee added, 'What we find particularly disturbing is that these vile comments were broadcast on the Palestinian Authority's official television channel, amplifying their inciting affect.'"
[http://peacenow.org/entries/press_release_apn_condemns
_palestinian_muftis_offensive_comments]

התגובה הפלסטינית: יושב ראש המועצה הפלסטינית העליונה לשיפוט שרעי, שיח' יוסף אדעיס:
"יו"ר המועצה העליונה לשיפוט שרעי, שיח' יוסף אדעיס, הדגיש כי החלטתו של ראש ממשלת הכיבוש, בנימין נתניהו, לפתוח בחקירה נגד המופתי של ירושלים והאדמות הפלסטיניות ודרשן מסגד אל-אקצא המבורך, שיח' מוחמד חוסיין, מהווה פגיעה במוסלמים, הסלמה של הצעדים הישראליים נגד עמנו, וניסיון להשתיק ולהפחיד את הקול שמגן על ירושלים ועל מסגד אל-אקצא המבורך. אדעיס הדגיש כי עמנו לא יסכים לפגיעה בחכמי הדת שלו ובסמליו. הוא תאר את קריאתו של נתניהו כצעד פוליטי שנועד לבסס את הכיבוש, על תקנותיו וחוקיו המקפחים, וכתקדים מסוכן המתווסף לתקדימים ולהפרות החוזרות ונשנות של הכיבוש. הוא הטיל על שלטונות הכיבוש את האחריות המלאה לחייו של שיח' מוחמד חוסיין. אדעיס קרא לרסן את השופרות הישראליים הרשמיים והבלתי רשמיים, שמסיתים נגד אנשי ההנהגה הדתית והלאומית הפלסטינית. הוא דרש ממקורות הסמכות האסלאמיים והנוצריים בעולם, ממוסדות משפטיים ומארגוני זכויות האדם הבינלאומיים לגנות את ההתקפה הברוטאלית נגד שיח' חוסיין, משום שהיא מנוגדת לחוקים הבינלאומיים."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/01/2012, הדגשות העורך]

להלן דבריו של המופתי בעצרת פת"ח, המהווים את הרקע וההקשר לציטוט החדית', ואחריהם דברים מתוך הניו-יורק טיימס בנושא:

המנחה בעצרת פת"ח:
"מלחמתנו עם צאצאי הקופים והחזירים (כינוי ליהודים), היא מלחמת דת ואמונה.
תחי פת"ח! [אני מזמין אותך] השיח' הנכבד שלנו."
 
המופתי הפלסטיני מוחמד חוסיין בא לבמה ואומר:
"47 שנים לפרוץ המהפכה [של פת"ח]. איזו מהפכה? המהפכה המודרנית בהיסטוריה של העם הפלסטיני. למעשה, פלסטין כולה היא מהפכה, מאז ש[הח'ליף] עומר בא [לכבוש את ירושלים, בשנת 637], גם בעת הזאת, ועד אחרית הימים. החדית' המהימן (מסורת המיוחסת למוחמד), שבשני הספרים המהימנים, אל-בוח'ארי ומוסלים, אומר:
"השעה [של תחיית המתים] לא תגיע עד שתלחמו ביהודים. היהודי יתחבא מאחורי אבנים או עצים. והאבנים או העצים יקראו:
'הו מוסלמי, הו עבד אללה, יש יהודי מאחורי, בוא והרגהו!'
מלבד עץ הע'רקד [שישאר בשקט].
לכן אין זה פלא שאתם רואים [עצי] ע'רקד מקיפים את ההתנחלויות ואת הקולוניות [הישראליות]. זו היא פלסטין כשאנו מדברים עליה, עם ראשית הג'יהאד ועם המשך הג'יהאד ועם המאבק ועם תהלוכת השהידים."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 09/01/2012]

בעקבות חשיפת "מבט לתקשורת פלסטינית," המופתי הפלסטיני עצמו והשר לעניינים דתיים ברשות הגנו על הבאת החדית' הזה על ידי המופתי, באומרם כי היה זה רק ציטוט מקור אסלאמי, ללא כוונה של הסתה לשנאה, וללא קשר לסכסוך הנוכחי. עם זאת, דברי המופתי לפני ציטוט החדית' ואחריו, מראים בבירור כי הוא התייחס לסכסוך הנוכחי כשציטט את החדית' על הריגת המוסלמים את היהודים.

מתוך עיתון "ניו-יורק טיימס":
"Prime minister of Israel, Benjamin Netanyahu, called on the leaders of the Palestinian Authority to condemn remarks by its top cleric, Sheikh Muhammad Hussein, who recently recited an ancient Islamic text at a ceremony broadcast on Palestinian Authority television advising that Judgment Day will come only when the Muslims fight and kill the Jews.

"Whoever wants peace should not permit such incitement and should not allow calls to murder Jews," Mr. Netanyahu said Monday. ...

The mufti of Jerusalem, Sheikh Hussein, addressed a crowd at an event marking the 47th anniversary of the founding of Fatah, the mainstream movement led by the Palestinian Authority president, Mahmoud Abbas. He quoted a hadith, a saying attributed to the Prophet Muhammad, stating: "The Hour will not come until you fight the Jews. The Jews will hide behind stones or trees. Then the stones or trees will call: Oh Muslim, servant of Allah, there is a Jew behind me, come and kill him." ...
Mr. Netanyahu described the words of the mufti of Jerusalem, Sheikh Hussein, as "morally heinous" and compared the remarks to those of Haj Amin al-Husseini, the grand mufti of Jerusalem who notoriously aligned himself with Hitler in the 1930s. Palestinian television broadcast the mufti's comments on Jan. 9 and Palestinian Media Watch, an Israeli monitoring group, drew attention to them on Jan. 15. An Israeli official said that the prime minister became aware of it only in the past few days.

The mufti denied calling for the killing of Jews, telling Israel Radio on Sunday that he was only quoting the words of the Prophet Muhammad. He told Voice of Palestine radio on Monday that "these allegations come within the Israeli incitement campaign against Jerusalem and its figures."
[http://www.nytimes.com/2012/01/24/world/middleeast/
israeli-police-arrest-2-protesting-palestinian-legislators.html]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat