English

 


פרסומי PMW
כותרת: פת"ח ממשיכה לחגוג את החטיפה, בזמן שעבאס מפרסם גינוי פושר
Share |
פת"ח ממשיכה לחגוג את חטיפת הנערים הישראלים,
בזמן שעבאס מפרסם גינוי פושר


איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

תנועת פת"ח שבראשה עומד מחמוד עבאס ממשיכה להאדיר ולחגוג את חטיפת שלושת הנערים הישראלים בשבוע שעבר, בפרסומים חדשים בעמוד הפייסבוק הרשמי של התנועה.

אחת התמונות שהועלו בעמוד הפייסבוק של פת"ח היא קריקטורה שהציגה את שלושת החטופים כשלושה עכברים לכודים, התלויים על חכת דיג.


הכיתוב על הקריקטורה: "מהלך מבריק"
הטקסט הנלווה לתמונה: "מהלך מבריק... לפרשנותכם."
[פייסבוק, "פתח - העמוד המרכזי"
(האתר הרשמי של נציבות הגיוס והארגון של פת"ח), 16/0/2014]

תמונה נוספת שהועלתה על-ידי מנהל העמוד של פת"ח מתייחסת לשלושת הנערים החטופים כ"שלושה שליטים" - וזאת ברמיזה לחייל גלעד שליט שנחטף והוחזק בשבי של חמאס מעל ל-5 שנים עד לשחרורו בעסקת חילופין תמורת 1027 אסירים פלסטינים.


המילים הכתובות על האצבעות, מימין לשמאל: "שלושה, שליטים, תחי פלסטין."
המילים הכתובות על כף היד: "שלושה שליטים."
הטקסט הנלווה לתמונה: "ההיענות לקמפיין 'שלושה שליטים', שיצא לדרך ברשתות החברתיות לאות תמיכה בשביית חיילי הכיבוש הישראלי."
[פייסבוק, "פתח - העמוד המרכזי"
(האתר הרשמי של נציבות הגיוס והארגון של פת"ח), 16/0/2014]

הערה: לפי דברי תנועת פת"ח, שלושת החטופים הם חיילים, אך למעשה שניים הם תלמידי תיכון בגיל 16, ואחד מהם תלמיד ישיבה בן 19.

עמוד הפייסבוק שבו התפרסמו התמונות והקריקטורות האלה, הנקרא "פת"ח - העמוד המרכזי," הוא עמוד פייסבוק רשמי של תנועת פת"ח. בהגדרת העמוד נאמר כי הוא משויך לנציבות הגיוס והארגון של פת"ח, ובאתר האינטרנט הרשמי של נציבות הגיוס והארגון של פת"ח אכן יש הפנייה לעמוד הפייסבוק הזה.

"מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח בימים האחרונים על תמונה דומה אחרת שהתפרסמה מטעם פת"ח, המציגה את פעולת החטיפה כניצחון. בתמונה נראית יד המסמנת את סימן הניצחון "V" באמצעות שלוש אצבעות, המסמלות גם את 3 הנערים החטופים. הדיווח של "מבט לתקשורת פלסטינית" חשף גם קריקטורה שהתפרסמה בעיתון הרשמי של הרש"פ, שהציגה באופן מעוות את סמל טורניר גביע העולם בכדורגל לשנת 2014 (מונדיאל), והוא הוצג כשלוש ידיים הלוכדות שלושה אנשים.

בעוד שתנועת פת"ח, שהעומד בראשה הוא מחמוד עבאס, ממשיכה לחגוג את החטיפה, עבאס עצמו פרסם הודעת גינוי - ארבעה ימים לאחר החטיפה - נגד "שורת האירועים שהתרחשו בשבוע שעבר." בתוך משפט ארוך אחד, עבאס גינה בקצרה את "חטיפתם של שלושה נערים ישראלים," והמשך ההודעה של עבאס היא גינוי ארוך נגד ישראל על תגובותיה לחטיפה, שהתבטאו במבצעי חיפושים ובסנקציות על אסירים ביטחוניים בכלא.

בערבית, גינוי החטיפה הוא באורך 6 מילים, והגינוי לישראל באורך 35 מילים.

ההודעה של עבאס כוללת עוד שתי פסקאות כלליות, שבהן לשכתו של עבאס "מדגישה שעל כל הצדדים להימנע מאלימות." ומצהירה כי מטרתו של עבאס היא לשחרר את "כל האסירים בבתי הכלא בעת חתימה על הסכם קבע."

להלן נוסח ההודעה של יו"ר הרש"פ עבאס, כפי שפורסמה ב-ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ:

"[לשכת] הנשיאות הפלסטינית גינתה את שורת האירועים שהתרחשו בשבוע שעבר, החל מחטיפתם של שלושה נערים ישראלים, וכלה בשורת ההפרות הישראליות שבאות בזו אחר זו – הן בכל הקשור לשביתת האסירים, והן בכל הקשור לפלישות לבתים הפלסטיניים, להתקפות מצד המתנחלים וצבא הכיבוש, אשר הובילו למותו של צעיר פלסטיני כשהיד, ולרדיפת אנשים רבים חפים מפשע.

[לשכת] הנשיאות אמרה בהודעה היום, יום ב', כי היא מדגישה פעם נוספת שעל כל הצדדים להימנע מאלימות, במיוחד משום שעמדתו של הנשיא היא להמשיך בעשייה אינטנסיבית לשחרור האסירים שעליהם סוכם (הכוונה לקבוצה הרביעית של אסירים שנעצרו לפני אוסלו, ששחרורם בוטל), וכל האסירים בבתי הכלא בעת חתימה על הסכם קבע.

כמו כן, הנשיאות שיבחה את המאמצים שעושים מנגנוני הביטחון הפלסטיניים כדי לשמור על הסדר, השקט והיציבות, כדי למנוע היגררות פלסטינית לאנרכיה ולחוסר יציבות, וכדי לא לאפשר לכל גורם שהוא לנצל את המצב למטרות בלתי לאומיות."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 16/06/2014]

אם הגינוי לחטיפה מטעם יו"ר הרש"פ עבאס היה קצר ולקוני, באופן שמחשיד אותו כבלתי כנה, במיוחד על רקע העובדה שתנועת פת"ח ועיתון הרש"פ של עבאס לא חדלו מלהאדיר את החטיפה – יש לקחת בחשבון גם כי למנהיגי הרש"פ יש היסטוריה של פרסום גינויים לטרור שנועדו רק 'לצריכה חיצונית' כדי להרגיע ולנטרל לחץ חיצוני על הרש"פ.

לאחרונה, שומר הראש האישי של ערפאת, מוחמד דאיה, התראיין וחשף כי ערפאת לא רצה לגנות את הטרור, אך הוא עשה את זה בגלל לחץ חיצוני שהיה מופעל עליו. לדברי שומר הראש, ערפאת שיקר כאשר הוא אמר, "'אני נגד הרג אזרחים' - וזה לא אמת":


מראיינת:
"הוא היה משקר מולך."
שומר הראש: "כן, ערפאת, כן. הוא היה אומר, למשל... כאשר הייתה פעולה (פיגוע) בתל אביב. כמובן, לאחר לחצים, בראש ובראשונה מהנשיא מובארכ, שהיה מתקשר לאח ערפאת ואומר לו: 'האח ערפאת, צא לגנות. הם ידפקו אתכם.' אז הוא [ערפאת] אמר לו: 'כבוד הנשיא, אבל יש לי שהידים. הם [ישראל] החריבו אותנו. הם טבחו אותנו.' ]מובארכ] אמר לו: 'צא לגנות, האח ערפאת, הם יקרעו אתכם.' האח ערפאת היה יוצא ומגנה בדרכו המיוחדת - 'אני נגד הרג אזרחים' - וזה לא אמת."
[ערוץ היוטיוב BBC ARABIC, 01/04/2014]


יועצו של עבאס כעת לארגונים בלתי ממשלתיים, סולטאן אבו אל-עינין, אמר ב-2009 כי ערפאת היה מגנה את פעולות הטרור, שהוא עצמו מימן:

מזכ"ל פת"ח בלבנון (ב-2009) סולטאן אבו אל-עינין: "יאסר ערפאת נהג לגנות פעולות של בקשת שהאדה (כלומר, פיגועי התאבדות) והרבה העליבו את השהיד יאסר ערפאת שהוא נהג לגנות במילים קשות מאוד, אך בה בעת נתפס השהיד יאסר ערפאת שהוא זה שמימן את הפעולות הצבאיות האלה."
[ערוץ אל-קודס (חמאס לבנון), 06/04/2009]

התקשורת הישראלית דיווחה שלשום כי עבאס שוחח עם נתניהו בטלפון בנוגע לחטיפה. עם זאת, עד לשעת כתיבת הדברים, השיחה הזו לא דווחה בשום פרסום פלסטיני.

להלן קטע ארוך יותר מהראיון עם שומר ראשו של ערפאת, שבו הוא סיפר כי ערפאת היה משקר בגינויי הטרור שלו, במטרה למנוע לחץ בינלאומי עליו:

מראיינת: "כיצד מישהו יכול להיות מהנדס רדיו וטלוויזיה ולהסכים להיות שומר ראש של אישיות אפילו אם היא ערפאת?"
שומר הראש מוחמד דאיה: "מבחינתי, גם אם הייתי רופא והוא היה מבקש ממני לעבוד אצלו כטבח- הייתי עובד עם ערפאת... אבי חינך אותי, אמי חינכה אותי, וינקתי מהחלב של אמי את האהבה לערפאת. אנחנו אוהבים את ערפאת אהבה עזה..."
מראיינת: "]אריאל] שרון אמר על ערפאת שהוא שקרן פתולוגי, ופוליטיקאים רבים שהיו בקשר עם ערפאת אומרים כי הוא היה שקרן מובהק."
שומר הראש: "הדת מתירה שלושה שקרים: לגשר בין שני אנשים. הדת מתירה לך [לשקר] כדי לגשר בין שני אנשים."
מראיינת: "לצורכי פיוס."
שומר הראש: "מישהו שיש לו אישה לא יפה - [לשקר] לה: 'את הכי יפה בעולם.' השלישי הוא בפוליטיקה - אפשר לשקר."
מראיינת: "האם אתה מסכים עם זה?"
שומר הראש: כן, כן."
מראיינת: "הוא היה משקר מולך?"
שומר הראש: "כן. ערפאת, כן. הוא היה למשל ויוצא [ומגנה]... כאשר הייתה פעולה (פיגוע) בתל אביב. כמובן, לאחר לחצים, בראש ובראשונה מהנשיא מובארכ, שהיה מתקשר לאח ערפאת ואומר לו: 'האח ערפאת, צא לגנות. הם ידפקו אתכם.' אז הוא [ערפאת] אמר לו: 'כבוד הנשיא, אבל יש לי שהידים. הם [ישראל] החריבו אותנו. הם טבחו אותנו.' ]מובארכ] אמר לו: 'צא לגנות, האח ערפאת, הם יקרעו אתכם.' האח ערפאת היה יוצא ומגנה בדרכו המיוחדת – 'אני נגד הרג אזרחים' - וזה לא אמת."
[ערוץ היוטיוב BBC ARABIC, 01/04/2014]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat