English

 


פרסומי PMW
הרש"פ מאשרת שיש תחבולה לצורך המשך תשלום משכורות למחבלים
Share |
הרש"פ מאשרת כי יש תחבולה 
לצורך המשך תשלום משכורות למחבלים 
ולהימנעות מביקורת מצד התורמים המערביים
 
דובר ממשלת הרש"פ מאשר כי
הפיכת "המשרד לענייני אסירים" ברש"פ
ל"רשות לענייני אסירים" באש"ף
לא תשפיע על משכורות האסירים
 
"[השינוי] יעניק כיסוי פוליטי וחוקי... 
הוא ישמוט את טענותיהם... 
שכספי הסיוע [לרש"פ] עוברים לאסירים"

"למשרד האסירים ברש"פ
יש תקציב חודשי השלישי בגודלו ברשות...
יותר מ-40 מיליון שקל כל חודש שהרש"פ
משלמת לאסירים, לאסירים המשוחררים ולמשפחותיהם."  
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 11/06/2014]
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 

 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח החודש כי הרשות הפלסטינית הגתה תחבולה כדי להימנע מביקורת של המדינות התורמות לרש"פ, על מדיניות תשלום המשכורות למחבלים.

מאז אותו הדיווח, דובר ממשלת הרש"פ, איהאב בסיסו, אישר בראיון בטלוויזיה הפלסטינית הרשמית את קיומה של התחבולה. בסיסו הסביר כי שינוי השם "המשרד לענייני אסירים," הכפוף לרש"פ, ל"רשות לענייני אסירים" אשר תהיה כפופה לאש"ף - "יעניק כיסוי פוליטי וחוקי" ו"ישמוט את טענותיהם... שכספי הסיוע [הזרים לרש"פ] עוברים לאסירים." יותר מכך, דובר הממשלה אישר את דבריו של מגיש הטלוויזיה, אשר סיכם את השינוי באמרו כי "משכורות [האסירים] ימשיכו לזרום... שום דבר לא יפגע באסירים, אף אחת מהזכויות שלהם - שהיו תחת משרד, שהפך לרשות - יישארו כמות שהן." [הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 05/06/2014] (ראה תמליל ארוך יותר למטה)
 
במסיבת עיתונאים של פת"ח, חבר הוועד המרכזי עזאם אל-אחמד אישר גם הוא כי השינוי הזה הוחלט "בעקבות לחצים בינלאומיים שנועדו למנוע את תשלום הכספים להם זכאים האסירים." [אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/06/2014]

אל-אחמד הוסיף: "היו ניסיונות מצד תורמים להפעיל לחץ כדי להפסיק את תשלום הכספים להם זכאים האסירים בבתי הכלא של הכיבוש, והדבר גרם לנו להחזיר את נושא האסירים אל [ארגון] האם המקורי של האסירים והשהידים (אש"ף) [סוגריים במקור]." הוא גם אישר כי "התקבלה החלטה להפוך את המשרד לרשות, והדבר יתבצע עם השלמת ההליכים."
 
"הרשות לענייני אסירים" באש"ף טרם הוקמה, והמשרד לענייני אסירים עוד פועל גם בממשלת פת"ח-חמאס החדשה, תחת השר החדש, שאוקי אל-עיסה, המחליף את השר הפלסטיני הקודם לענייני אסירים, עיסא קראקע. 
 
דובר פת"ח, אחמד עסאף, אמר על המשרד לענייני אסירים כי מבין כל המשרדים הממשלתיים ברש"פ, "למשרד האסירים יש תקציב חודשי השלישי בגודלו":

"למשרד האסירים ברש"פ יש תקציב חודשי השלישי בגודלו ברשות. כלומר, השלישי בגודלו מבין משרדי הממשלה ברש"פ. יותר מ-40 מיליון שקל כל חודש שהרש"פ משלמת לאסירים, לאסירים המשוחררים ולמשפחותיהם."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 11/06/2014]

לחץ כאן לצפייה

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מדווח מאז שנת 2011, כי הרש"פ
מתגמלת מחבלים ורוצחים במשכורות גבוהות. דיווחים אלה גרמו לביקורת בינלאומית רבה נגד הרש"פ. לאחרונה, מספר חברי קונגרס אמריקאים הציעו שארה"ב תפסיק לגמרי את הסיוע לרש"פ עד שהיא תפסיק לשלם משכורות למחבלים, או, שארה"ב תנכה מכספי הסיוע לרש"פ את הסכום שזו מקציבה לתגמולי המחבלים. נורבגיה ואנגליה דרשו גם הן הסברים בנוגע לתשלומים הללו.

בחודש שעבר, "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח על עדותה של עוזרת מזכיר המדינה האמריקאי, השגרירה אן פטרסון, בשימוע של ועדת משנה של הקונגרס. כאשר נשאלה על תוכנית המשכורות, אמרה פטרסון כי היא יודעת שהרש"פ מתכננת "לנסות ולבטל זאת בהדרגה." באותו זמן הרש"פ לא הציגה כל כוונה "לבטל בהדרגה" את המדיניות הזו. עם זאת, ייתכן כי המהלך האחרון הוא מה שרש"פ דיווחה לפטרסון כ"ביטול הדרגתי" של משכורות האסירים.

לחץ לתיעוד נוסף של מדיניות הרש"פ לתגמול מחבלים ורוצחים במשכורות גבוהות ובתגמולים נוספים.

להלן קטע ארוך יותר מתוך הריאיון של דובר ממשלת הרש"פ, שבו הוא אישר שתשלומי המשכורות לאסירים יימשכו ללא שינוי, גם עם הפיכת המשרד לענייני אסירים בממשלת רש"פ, לרשות הכפופה לאש"ף:

דובר ממשלת הרש"פ, איהאב בסיסו:
"שינוי המשרד לענייני אסירים לרשות לענייני אסירים אינו מעניינה של ממשלת [הרש"פ], אלא מעניינו של אש"ף. הממשלה הפלסטינית היא חלק מאש"ף... [השינוי] יעניק כיסוי פוליטי וחוקי לנושא הזה. בנוסף, הוא ישמוט את טענותיהם הרבות של גופים רבים שמנסים תמיד לומר שכספי הסיוע [הזרים לרש"פ] עוברים לאסירים."
 
מנחה תוכנית הטלוויזיה הפלסטינית: "אף אחת מזכויות האסירים לא תשתנה. רק השם השתנה. במקום לקרוא לזה 'משרד' אנו קוראים לזה 'רשות' אבל משכורות [האסירים] ימשיכו לזרום, הכל ימשיך, כל הקצבאות... מה שמדאיג את האנשים זה מטה לחמם, שהוא לא יגדע. אנחנו רוצים להבהיר להם ששום דבר לא יפגע באסירים, אף אחת מהזכויות שלהם - שהיו תחת משרד שהפך לרשות - יישארו כמות שהן."

דובר ממשלת הרש"פ, איהאב בסיסו: "אם אתה רוצה לפשט את הדברים, אז כן, זה יכול להיות הסבר פשוט."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 05/06/2014]

להלן קטע ארוך יותר מתוך הדיווח על בכיר פת"ח, עזאם אל-אחמד, שאישר כי מטרת השינוי היא להימנע מלחץ מצד התורמים להפסקת התשלומים לאסירים:

"חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, עזאם אל-אחמד... ציין כי הוחלט להפוך את משרד האסירים לרשות שתהיה כפופה לאש"ף, בעקבות לחצים בינלאומיים שנועדו למנוע את תשלום הכספים להם זכאים האסירים בבתי הכלא של הכיבוש...
 
אל-אחמד דחה את הניסיונות להטיל ספק בעמדת ההנהגה ביחס לתמיכה באסירים, ואמר: 'הפסקנו את המשא ומתן לאחר שישראל סירבה לשחרר את קבוצת האסירים האחרונה, והם "בבת עיננו."'

אל-אחמד ציין כי התעוררו בעבר כמה בעיות עם מדינות תורמות בעניין הסיוע למשפחות השהידים, ולכן התיקים שלהם הועברו לאש"ף. הוא הוסיף: 'בחודשים האחרונים היו ניסיונות מצד תורמים להפעיל לחץ כדי להפסיק את תשלום הכספים להם זכאים האסירים בבתי הכלא של הכיבוש, והדבר גרם לנו להחזיר את נושא האסירים אל [ארגון] האם המקורי של האסירים והשהידים (אש"ף) [סוגריים במקור].'...
 
הוא הוסיף: 'כל מה שנאמר בעניין משרד האסירים [על ידי אלו שמתנגדים למהלך] היה בבחינת התנצחות. התקבלה החלטה להפוך את המשרד לרשות, והדבר יתבצע עם השלמת ההליכים.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/06/2014]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat