English

 


פרסומי PMW
המחבלת דלאל מוגרבי היא מודל לחיקוי עבור תלמידות פלסטיניות
Share |
                       
המחבלת דלאל מוגרבי, שהובילה טבח של 37 בני אדם,
היא מודל לחיקוי עבור תלמידות פלסטיניות
"היא מודל לחיקוי עבורנו... 
דלאל עשתה את כל מה שאנחנו חולמים לעשות."
 
"אנו נעשה כדוגמתה... 
הלוואי שנוכל לעשות ולו חלק ממה שהיא עשתה עבור פלסטין"

ראיונות מחגיגת יום השנה להולדתה של מוגרבי 
שודרו בתחנת טלוויזיה של פת"ח

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 

 
דלאל מוגרבי, המחבלת שהובילה בשנת 1978 את מתקפת הטרור הקטלנית ביותר בתולדות ישראל, שבה נרצחו 37 בני אדם, נולדה בחודש ינואר. יום השנה להולדתה מצוין ונחגג ברוב כבוד והדר על ידי תנועת פת"ח, שבראשה עומד מחמוד עבאס, וכן על ידי גורמים נוספים.
 
ערוץ עודה, שהמפקח הכללי שלו הוא דובר פת"ח אחמד עסאף, שידר חלק גדול מחגיגת יום השנה שנערכה לכבוד הולדתה של מוגרבי. כמו כן, על במת האירוע הוצג סמלה של תנועת פת"ח.
 
"השהידה דלאל מוגרבי...הניפה את דגל פלסטין מלב פלסטין הכבושה," אמרה כתבת ערוץ עודה. "ביום הולדתה אנו מחדשים לה את ההבטחה ואת קיומה. השהידה דלאל מוגרבי תישאר כדרך שבה ילכו הדורות הבאים." 
[ערוץ עודה וערוץ עודה בפייסבוק (בהנהלת פת"ח), 03/01/2015]
לחץ לצפייה

מספר צעירים שלקחו חלק באירוע אמרו בראיון לערוץ כי המחבלת דלאל מוגרבי, שכאמור הנהיגה מתקפה בה נרצחו 37 בני אדם, מהווה עבורם מודל לחיקוי. אחת מן המשתתפות באירוע אמרה:
 
"אני מבקשת שאללה ירחם עליה. היא מודל לחיקוי עבורנו, דוגמה עבור כל נערה פלסטינית. דלאל עשתה את כל מה שאנחנו חולמים לעשות. אנחנו כמובן גאים בה, והיא הגאווה של כולנו...היא מודל לחיקוי עבורנו, ואנו נעשה כדוגמתה. הלוואי שנוכל לעשות ולו חלק ממה שהיא עשתה עבור פלסטין."
 
שחקנית שגילמה את דמותה של המחבלת בסרט, ושהינה חברה באחווה של תנועת הסטודנטים של פת"ח "האחיות של דלאל", אמרה כי מוגרבי "מעוררת השראה," וכי הסטודנטים "מחדשים" את "הבטחתם לה ולנשמתה":
"דלאל מוגרבי מעוררת השראה. אנו שואבים ממנה, ממאבקה ומסיפור חייה. היא מעניקה לנו השראה ומטעינה אותנו בכוחות כדי שנשלים את הדרך אחריה. אנו [פועלים] באוניברסיטאות ובמכללות בשם 'ועדת האחיות של דלאל' [חלק מתנועת הסטודנטים של פת"ח], וזה כשלעצמו פיקדון ואחריות גדולה [המונחים] על כתפינו, שכן אנו נושאים את שמה של שהידה שגודלה הוא כגודל הארץ, השהידה דלאל מוגרבי. ביום הולדתה, אנו מחדשים את הבטחתנו לה ולנשמתה. אנו אומרים לה: נוחי בשלום בעודנו הולכים בדרך, ואנו נשלים את כברת הדרך אחריך עד לשחרורה של פלסטין, ועד שנזכה למדינה פלסטינית חופשית ועצמאית..."
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד דוגמאות דומות של הבעת הערצה מפי תלמידות בבית ספר הקרוי על שמה של מוגרבי. 
 
כמו כן, בחגיגת יום השנה ללידתה שנערכה לאחרונה, האדיר ראש אגודת המשוררים והכותבים הפלסטיניים, מוחמד איאד, את מוגרבי, וכינה אותה "איילת הארגמן ופרח הארץ, השהידה דלאל מוגרבי."
 
לאחרונה, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי פת"ח ואש"ף ארגנו אליפות על שמה של מוגרבי: "האליפות על שם השהיד ראא'ד אל-כרמי והשהידה דלאל מוגרבי."
 
פת"ח חלקה כבוד למוגרבי במספר פוסטים שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה, כשאחד מהם כלל תמונה של גופתה של מוגרבי, והילל אותה על כך ש"השקתה את אדמת פלסטין מדמה": 


תוכן הפוסט:
"אמרו לאמי הרחומה, לאבי ולאחיותיי למחות את דמעות העצב. אני כעת בתה של הארץ. 'המהפכה היא עד הניצחון' - דלאל אלמוגרבי, 09/03/1978. תמונתה היפה ביותר של דלאל, בעודה משקה את אדמת פלסטין מדמה."  
תמונה:
גופתה של דלאל מוגרבי לאחר הפיגוע הרצחני שביצעה.
[פייסבוק, "פתח - העמוד המרכזי", 13/01/2015]
 
בחודש שעבר האדירה תנועת פת"ח של עבאס "שהידים" נוספים, וכן את "פעולות הגבורה" שלהם, ביניהם 5 מחבלים שרצחו 10 ישראלים וזכו לתואר הנעלה "השהידים של 2014," מחבל שרצח 6 אנשים במסיבת בת מצווה ב-2002 וכן מחבל נוסף שירה למוות בשני אנשים. 
 
להלן קטע ארוך יותר מן הדיווח ששידר ערוץ עודה של פת"ח, על חגיגות יום לידתה של המחבלת דלאל מוגרבי:
 
קריינית ערוץ עודה: "כדי להנציח את סמליותה של השהידה דלאל מוגרבי, אשר הובילה את פעולת כמאל עדואן שידועה גם כפעולת [כביש] החוף משנת 78', אורגנה באולם דיר טריף ברמאללה פעילות לציון יום לידתה." 
משתתף בחגיגת יום לידתה של המחבלת: "עבורנו, העם הפלסטיני, דלאל מוגרבי מסמלת את ההתנגדות. דלאל היתה בחורה בת פחות מ-20 בעלת רצון ואמונה, שביצעה פעולה (כלומר, פיגוע) עם קבוצת בחורים. הפעולה הזאת היתה אז מהחשובות שבפעולות הצבאיות נגד הכיבוש הישראלי, והיא הפנתה את תשומת לבו של העולם לסוגיה הפלסטינית." 
המשורר מוחמד עיאד: "אנו נפגשים כאן היום ביום השנה ה-56 להולדתה של איילת הארגמן, פרח הארץ, השהידה דלאל מוגרבי."  
משתתפת בחגיגת יום לידתה של המחבלת: "אני מבקשת שאללה ירחם עליה. היא מודל לחיקוי עבורנו, דוגמה עבור כל נערה פלסטינית. דלאל עשתה את כל מה שאנחנו חולמים לעשות. אנו כמובן גאים בה, והיא הגאווה של כולנו. בכל שנה נחגוג ביום הולדתה וכן ביום מותה משום שהיא מודל לחיקוי עבורנו ואנו נעשה כדוגמתה. שאללה ירחם עליה. הלוואי שנוכל לעשות ולו חלק ממה שהיא עשתה עבור פלסטין." 
שחקנית שגילמה את המחבלת בסרט: "דלאל מוגרבי מעוררת השראה. אנו שואבים ממנה [השראה], ממאבקה ומסיפור חייה. היא מעניקה לנו השראה ומטעינה אותנו בכוחות כדי שנשלים את הדרך אחריה. אנו [פועלים] באוניברסיטאות ובמכללות, בשם 'ועדת האחיות של דלאל' [חלק מתנועת הסטודנטים של פת"ח] - וזה כשלעצמו פיקדון ואחריות גדולה [המונחים] על כתפינו, שכן אנו נושאים את שמה של שהידה שגודלה הוא כגודל הארץ, השהידה דלאל מוגרבי. ביום הולדתה, אנו מחדשים את הבטחתנו לה ולנשמתה. ואנו אומרים לה: נוחי בשלום בעודנו הולכים בדרך. ואנו נשלים את כברת הדרך אחריך עד לשחרורה של פלסטין, ועד שנזכה למדינה פלסטינית חופשית ועצמאית." 
כתבת ערוץ עודה: "השהידה דלאל מוגרבי, אשר הניפה את דגל פלסטין מלב פלסטין הכבושה. גופתה עודנה כלואה בתכריכים, וביום הולדתה אנו מחדשים לה את ההבטחה ואת קיומה. השהידה דלאל מוגרבי תישאר כדרך שבה ילכו הדורות הבאים." 
[ערוץ עודה וערוץ עודה בפייסבוק (בהנהלת פת"ח), 3/1/2015]
 
דלאל מוגרבי הובילה את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות מדינת ישראל - "טבח כביש החוף" בשנת 1978, כשהיא ומחבלים נוספים חטפו אוטובוס ורצחו 37 אזרחים, מתוכם 12 ילדים, ופצעו יותר מ-70. "פעולת כמאל עדואן" היא השם הפלסטיני לפיגוע זה. 

דובר פת"ח אחמד עסאף הוא המפקח הכללי על ערוץ עודה.

 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat