English

 


פרסומי PMW
הפלסטינים חנכו אנדרטה בכיכר על שם מחבלת שהובילה רצח של 37 ישראלים
Share |
                           
הפלסטינים חנכו אנדרטה בכיכר על שם מחבלת
שהובילה רצח של 37 ישראלים

חנוכת הכיכר מהווה עלבון לממשל האמריקני ולקונגרס

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

הפלסטינים חגגו בשבוע שעבר את יום השנה לפיגוע כביש החוף, בו נרצחו 37 אזרחים ישראלים על ידי מחבלים פלסטינים, באמצעות חנוכת אנדרטה בכיכר ברמאללה על שם דלאל מוגרבי, המחבלת שהובילה את פיגוע חטיפת האוטובוס בשנת 1978. 


את כיכר דלאל מוגרבי מעטרת אנדרטה גדולה בצורת מפת "פלסטין," המחליפה את ישראל וכוללת את כל השטחים מהים עד הנהר. במרכז האנדרטה מוצגת תמונה של המחבלת האוחזת בידה רובה.
 
הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ שידרה את דבריו של איש דת שנאם באירוע, מהם משתמע כי הפלסטינים למדו ממוגרבי כי רצח אזרחים ישראלים הוא הדרך "לשחרור המולדת": 
"דלאל, שהאל ירחם עליה, השהידה הזו. היא לימדה אותנו כיצד אנחנו יכולים לשחרר את המולדת. כולנו רואים בה כמופת וכסמל עבורנו." 

האדרה של טבח שבוצע בגברים, נשים וילדים היא לא רק דבר נתעב הראוי לכל גינוי, אלא גם מהווה סטירת לחי  לממשלות ישראל וארה"ב גם יחד, שגינו ומחו נגד כוונתה של הרש"פ לקרוא את הכיכר על שם המחבלת. 


מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח לראשונה ב-2010 כי הרש"פ התכוונה לקרוא את הכיכר על שמה של מוגרבי. סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, היה באותה עת בביקור בישראל, ובתקשורת הישראלית דווח אז כי ראש הממשלה נתניהו ביקש מסגן הנשיא ביידן ללחוץ על הרש"פ כדי שתבטל את האירוע. עבאס נעתר בסופו של דבר וביטל את האירוע, אולם בכירים בפת"ח השתתפו ב"טקס חניכה עממי."
 

עשרים חברי קונגרס אמריקאים חתמו אז על מכתב לעבאס, שגינה את הכוונה לשבח פיגוע טרור. מזכירת המדינה קלינטון פרסמה גם היא גינוי דומה לקריאת "כיכר על שם מחבלת שרצחה ישראלים חפים מפשע," והוסיפה: "זה [מעשה] שגוי ויש לגנות אותו." (הצהרת הגינוי של חברי הקונגרס מובאת בהמשך.)
 
אך בשבוע שעבר, בזמן שישראל עסוקה בענייני הבחירות, וארה"ב מתמקדת באיראן ובארגון המדינה האסלאמית, הצליחה הרש"פ לממש את כוונתה להאדיר טבח המוני של אזרחים ישראלים.
 
להלן הדיווח בחדשות הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: 
מגיש החדשות: "לרגל יום השנה ה-37 למות השהידים שלה, כיכר השהידה דלאל מוגרבי נחנכה באזור אום אל-שראיט במחוז רמאללה ואל-בירה. המשתתפים בארוע הפתיחה אמרו כי המעשה הזה נעשה כמחווה לשהידה דלאל מוגרבי וכדי לתת לה חלק מגמולה, כדי שהכיכר הזאת תשמש כעדות לכך שעמנו לא שוכח את גיבוריו ולוחמיו." 
רביחה דיאב, לשעבר השרה לענייני נשים: "[יום השנה למותה של דלאל הוא] יום נצחי ויום מכאיב, אך נותן לנו את המרץ, הכבוד ואת הכוח ביום זה בדיוק, יום השנה למות השהידים של המפקדת הלוחמת דלאל מוגרבי. היא אשר פיקדה על חוליית פידאיין, הגדירה את השיבה [של פליטים] בדרכה המיוחדת וחזרה אל פלסטין כדי לשחרר את פלסטין."
איש דת נוצרי אורתודוכסי: "דלאל, שהאל ירחם עליה, השהידה הזו. היא לימדה אותנו כיצד אנחנו יכולים לשחרר את המולדת. היא אשר יסדה את רפובליקת פלסטין באחד מהאוטובוסים של פלסטין. כולנו רואים בה כמופת וכסמל עבורנו." 
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 11/03/2015]
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" פרסם את הצהרתה של תנועת פת"ח מן השבוע שעבר, יום לפני האירוע:
"מחר, יום ד' ה-11/03/2015, יצוין יום השנה לפעולת החוף ההרואית, שאותה הובילה השהידה דלאל מוגרבי, ולמותם של דלאל וחבריה הגיבורים כשהידים. [האירוע יערך] בשעה שלוש וחצי אחר הצהריים מול כיכר השהידה דלאל מוגרבי באום אל-שראיט [שברמאללה]." 
[פייסבוק, "פת"ח - העמוד המרכזי," 10/03/2015]
 
להלן מכתב ששלחו  חברי קונגרס אמריקניים ליו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, ובו גינוי לקריאתה של כיכר ברמאללה על שם דלאל מוגרבי:
 
 
הערה:
במרץ 1978 חטפה חוליית מחבלים של פת"ח מלבנון אוטובוס בכביש החוף. במהלך עימות עם צה"ל, רצחו המחבלים רבים מנוסעי האוטובוס - סה"כ 37 אזרחים, מתוכם 12 ילדים, ופצעו יותר מ-70. הפיגוע מוכר בישראל בשם "טבח כביש החוף."


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat