English

 


פרסומי PMW
הרש"פ: אם לארבעה מחבלים שרצחו ישראלים היא דמות מופת עבור נשים פלסטיניות
Share |
  הרש"פ: אם לארבעה מחבלים שרצחו ישראלים
היא דמות מופת עבור נשים פלסטיניות

ארבעת בניה נשפטו לעונשים המסתכמים ב-18
מאסרי עולם על מעשי רצח ומעורבות בפיגועי טרור

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

לרגל יום האישה הבינלאומי הרשות לענייני אסירים באש"ף ערכה אירוע לכבוד עובדותיה, וכן לכבוד אסירות הכלואות בבתי כלא ישראליים. בין אורחי הכבוד באירוע נכחה אום נאסר אבו חמייד, שתוארה על ידי העיתון הרשמי של הרש"פ במילים: "אמם של ארבעה אסירים שנשפטו למאסרי עולם בבתי הסוהר של הכיבוש." העיתון לא ציין כי ארבעת בניה של אבו חמייד הם מחבלים שרצחו ישראלים או השתתפו בתכנון ובביצוע של פיגועי טרור רצחניים, וכי ארבעתם מרצים סך של 18 עונשי מאסר עולם.

באירוע שיבח חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית וראש נציבות האסירים באש"ף, עיסא קראקע, את האישה הפלסטינית על היותה "מייצרת של גברים ושל העתיד":

 

"הוקרתה של האישה הפלסטינית ביום חגה נובעת מתוך נאמנות לתפקידה כמייצרת של גברים ושל העתיד, וכאות הוקרה להקרבתה ארוכת [השנים], שאיש אינו יכול להתכחש אליה, באמצעות הולדה, חינוך והכוונה. היא השהידה, האסירה, הפצועה והמגורשת וכן האם, האחות, הרעיה והבת של כל אלו."
[עמוד הפייסבוק של הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, 10/03/2015; עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/03/2015]

 בטקס העניק קראקע  לאבו חמייד פרח ומגן הוקרה.

מכון "
מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח בעבר כי הרש"פ הוקירה את האישה, אמם של 4 מחבלים. באירוע זה האדירו בכירים ברש"פ את האישה בפעם החמישית לפחות.

בינואר השנה, עיסא קראקע ערך ביקור כבוד בביתה של אבו חמייד, והוציא הצהרה לעיתונות בה אמר כי כעת "יש מרחב פעולה גדול להגנה על האסירים ועל זכויות האדם והמחייה שלהם," וזאת "לאחר הצטרפות פלסטין ליותר מ-35 אמנות והסכמים בינלאומיים ולבית הדין הפלילי הבינלאומי." תמונה מהאירוע פורסמה בעיתון הרשמי של הרש"פ, שבה נראית אבו חמייד במעמד קבלת מגן הוקרה.
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 18/01/2015]ביום האם, הוקירה מושלת מחוז רמאללה לילא ר'נאם, את אום נאסר אבו חמייד, שאותה תיארה הבכירה הפלסטינית בתור "אחת הדוגמאות החיות לאישה ולאם הפלסטינית, התורמת בכל התחומים." [אל-חיאת אל-ג'דידה, 22/03/2015]  העיתון תיאר את ההתנהגות "למופת" של אבו חמייד ומנה את תרומותיה לחברה: "היא מסרה למען המולדת שהיד אחד מבניה, כל בני משפחתה נעצרו, וארבעה מקרבם [מבניה] עדיין נמצאים במחנות המעצר של הכיבוש ומרצים עונשים כבדים יותר ממאסר עולם." [אל-חיאת אל-ג'דידה, 22/03/2015]

ב-2011, "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי הרש"פ
בחרה באבו חמייד בתור מי שתפתח את הקמפיין הפלסטיני באו"ם להכרה ברשות הפלסטינית כמדינה. באירוע שסוקר בצורה נרחבת, בחרה הרש"פ באבו חמייד להוביל תהלוכה למשרדי האו"ם ברמאללה, ולהגיש מכתב המיועד למזכ"ל האו"ם באן קי מון.

כמו כן, ב-2010 הרש"פ
הוקירה את אבו חמייד באופן ספציפי על כך שהולידה "לוחמים":
"האם הפלסטינית היא שותף מרכזי במאבק...
בזכות מה שהיא העניקה ועודנה מעניקה.
היא זו אשר ילדה את הלוחמים,
והיא ראויה לכך שנקוד לפניה בהצדעה ובכבוד."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/08/2010]

אבו חמייד קיבלה את "מגן העמידה האיתנה והנתינה," ממי שהיה אז השר לענייני אסירים ברש"פ, עיסא קראקע.

באף אחת מההתייחסויות לאבו חמייד, העיתון הרשמי של הרש"פ לא ציין כי בניה האסירים של אבו חמייד הם מחבלים שעסקו ברצח אנשים.

בניה של אבו חמייד נשפטו והורשעו במעשים האלה:
נאסר אבו חמייד - היה מפקד גדודי השהידים של אל-אקצא (הזרוע הצבאית של פת"ח) ברמאללה, והוא מרצה 7 מאסרי עולם ועוד 50 שנים, על רצח של 7 ישראלים ו-12 ניסיונות רצח.
נסר אבו חמייד - היה איש התנזים (ארגון של פת"ח שעסק בטרור) ונשפט ל-5 מאסרי עולם על מעורבותו בשני פיגוע טרור ובסחר בנשק.
שריף אבו חמייד - היה חבר בחוליית הטרור של אחד מאחיו שביצעו פיגועים נגד אזרחים וחיילים. הוא נשפט ל-4 מאסרי עולם על הובלה של מחבל מתאבד ליעדו במרץ 2002.
מוחמד אבו חמייד - נשפט לשני מאסרי עולם ועוד 30 שנים על מעורבותו בפיגועי טרור.

להלן קטעים ארוכים יותר מתוך שלושת הדיווחים על הוקרתה של אום נאסר אבו חמייד על ידי בכירי הרש"פ ב-2015:

כותרת: "ביקורי אמהות השהידים והאסירים - יום האם בפלסטין"
"ראש הרשות לענייני אסירים [באש"ף] עיסא קראקע ביקר... אצל מספר אמהות של אסירים במחוז בית לחם לרגל יום האם.
קראקע אמר לרגל האירוע: 'בעמידתה האיתנה ובנתינתה, האם הפלסטינית תמכה במסעו של עם גדול השואף לחירות ולכבוד. היא אם הלוחמים, הפידאים, השהידים והאסירים. היא סוד חיי הגבורה של העם הפלסטיני.'  קראקע מסר ברכות ל-21 אסירות פלסטיניות היושבות בבתי הכלא של הכיבוש...
מושלת מחוז רמאללה ואלבירה, לילא ר'נאם, ביקרה אתמול אימהות של שהידים ואסירים. היא הדגישה: 'אנו עם שאינו יודע מנוחה ושלא ייכנע לכיבוש ולברוטליות שלו.' ר'נאם אמרה כי 'אימהות השהידים והאסירים ונשותיהם הן פיקדון התלוי על הצוואר של כולנו, שהרי הם [האסירים והשהידים] סמל המאבק הלאומי הפלסטיני הבלתי פוסק.'
מושלת המחוז [ר'נאם] הוקירה כבוד לאום נאצר אבו חמיד, ח'נסאא' של פלסטין, שהיא אחת הדוגמאות החיות לאישה ולאם הפלסטינית, התורמת בכל התחומים. [אום נאצר] מסרה למען המולדת שהיד אחד מקרב בניה, כל בני משפחתה נעצרו, וארבעה מתוכם עדיין נמצאים במחנות המעצר של הכיבוש ומרצים עונשים כבדים יותר ממאסר עולם."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 22/03/2015]

הטקסט והתמונה להלן פורסמו בעמוד הפייסבוק של הרשות לענייני אסירים ומשוחררים באש"ף:

"לרגל יום האישה הבינלאומי, הרשות לענייני אסירים הוקירה את עובדותיה ומספר אסירות משוחררות
10/03/2015.
ראש הרשות לענייני אסירים, עיסא קראקע, וראש מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, הוקירו היום במשכן אגודת התאחדות הנשים בעיר אל-בירה לרגל יום האישה הבינלאומי את כלל עובדות הרשות והמועדון וכן מספר אסירות משוחררות.
בהוקרה נכחו רשידה אל-מוגרבי (אחותה של המחבלת דלאל מוגרבי); נשיאת אגודת התאחדות הנשים מונתהא ג'ראר; אם נאסר אבו חמיד, אמם של ארבעה אסירים שנשפטו למאסר עולם בבתי הסוהר של הכיבוש; הילדה המשוחררת מלאכ אל-ח'טיב ומספר אסירות משוחררות.
קראקע הדגיש בנאום שנשא באירוע: 'הוקרתה של האישה הפלסטינית ביום חגה נובעת מתוך נאמנות לתפקידה כמייצרת של גברים ושל העתיד, וכאות הוקרה להקרבתה ארוכת [השנים], שאיש אינו יכול להתכחש אליה, באמצעות הולדה, חינוך והכוונה. היא השהידה, האסירה, הפצועה והמגורשת וכן האם, האחות, הרעיה והבת של כל אלו.'
... בסוף הטקס, הוקירו קראקע ופארס את אל-מוגרבי, ג'ראר, את אם האסירים אבו חמייד... ומספר אסירות משוחררות, וחילקו ורדים ומתנות לכל העובדות והמשתתפות בטקס."
[עמוד הפייסבוק של הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, 10/03/2015; עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/03/2015]
 
הערה: דלאל מוגרבי הובילה את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות מדינת ישראל - "טבח כביש החוף" בשנת 1978, כשהיא ומחבלים נוספים חטפו אוטובוס ורצחו 37 אזרחים, מתוכם 12 ילדים, ופצעו יותר מ-70. הפלסטינים נוהגים לקרוא לפיגוע הזה "פעולת כמאל עדואן."

כותרת: "במהלך ביקור אצל אם האסירים נאסר, שריף, נסר ומחמד אבו חמיד - קראקע: עלינו להשתמש בכל כלי המשפט הבינלאומי כדי להגן על האסירים"
"ראש הרשות לענייני אסירים [באש"ף], עיסא קראקע, אמר כי כעת, לאחר הצטרפות פלסטין ליותר מ-35 אמנות והסכמים בינלאומיים ולבית הדין הפלילי הבינלאומי, יש מרחב פעולה גדול להגנה על האסירים ועל זכויות האדם והמחייה שלהם. זאת בצל הפרות נרחבות וחמורות שמבצעת ישראל נגד האסירים בבתי הכלא של הכיבוש, באופן המנוגד לכל המוסכמות האנושיות והמשפטיות.
במהלך ביקור אצל אם האסירים נאסר, מוחמד, שריף ונסר אבו חמיד במחנה הפליטים אל-אמערי, שנידונו למאסר עולם ויושבים בכלא אשקלון, אמר קראקע כי ההגנה על האסירים חייבת להיבנות על פי תוכנית משפטית שזירתה תהיה הקהילה הבינלאומית, שם מתנהלת המערכה המשפטית של עמנו למען חירות, מדינה וסיום הכיבוש.
קראקע גילה כי התחילו ההכנות לקראת מהלכים בינלאומיים יחד עם ארגוני זכויות אדם, וכי מכינים תיקים בנושא הפרות חמורות ופשעי מלחמה שביצעו שלטונות הכיבוש נגד האסירים בבתי הכלא."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 18/01/2015]
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat