English

 


פרסומי PMW
רצח מוסרי אצל הרש"פ: הרוג את ההורים, חוס על הילדים
Share |
 
רצח מוסרי אצל הרש"פ:
הרוג את ההורים, חוס על הילדים
כ 
העיתון הרשמי של הרש"פ מתגאה כי בשני פיגועים
מחבלים פלסטינים רצחו הורים לעיני ילדיהם
והשאירו בחיים את הילדים
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה יצא באנגלית ב-19/11/2015
 
ביום חמישי שעבר (19/11/2915) מחבל פלסטיני רצח שני בני אדם בפיגוע דקירה בתל אביב. אחד הגורמים העיקריים המעודדים את גל פיגועי הטרור הנוכחי הוא העובדה שהנהגת הרש"פ מגבה את הטרור ומעניקה לו את ברכתה, על ידי הצדקת הפיגועים והוקרת המחבלים הרוצחים. מכון " מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד זאת ברציפות.

דוגמה אחת לתמיכה זו היא האופן שבו הוצגו שני פיגועים שאירעו לאחרונה, בהם נרצחו הורים לעיני ילדיהם. שני הפיגועים הוצגו כפעולות שבוצעו בצורה מוסרית, מאחר שהרוצחים חסו על הילדים. החודש, מחבל פלסטיני רצח בפיגוע ירי את יעקב ליטמן ואת בנו בן ה-18 נתנאל, בזמן שנסעו במכוניתם. שאר בני המשפחה - האם וארבעה ילדים נוספים - היו גם הם במכונית ונפצעו בפיגוע.

כעת, עיתון הרש"פ בחר להציג את הרצח של שני האזרחים כמעשה מוסרי, מאחר שהמפגעים נמנעו מרציחת האישה ושאר הילדים שהיו במכונית. העיתון כינה את הפיגוע הרצחני "פעולת חברון," והתגאה בכותרת כי "הפלסטינים שוב לא הרגו ילדים או נשים":

כותרת: "פעולת חברון: הפלסטינים שוב לא הרגו ילדים או נשים"
"מבצע הפעולה הציב מארב בצד הכביש, וחיכה להגעתה של מכונית ישראלית. כאשר היא הגיעה, הוא ירה עליה ונסוג מהמקום... מקורות עיתונאיים ישראליים ציינו כי המבצעים אילצו את המכונית להפחית את מהירותה, ירו לעברה 10 קליעים ולאחר מכן וידאו את הריגתם של המתנחלים. כמו כן, הם הדגישו כי הם ראו ילד ו-3 נשים במכונית, אך לא פגעו בהם, בדומה למה שעשו קודם לכן מבצעי 'פעולת שכם' (הכוונה לפיגוע הירי שביצעה חמאס ובו נרצחו זוג הורים לעיני 4 ילדיהם) לפני פחות מחודשיים."
 [אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/11/2015]
 
העיתון ערך הקבלה בין הרצח המוסרי לכאורה הזה לבין הפיגוע שאירע ב-01/10/2015, שבו מחבלי חמאס רצחו את בני הזוג איתם ונעמה הנקין לעיני ארבעת ילדיהם הקטנים.
 
מאמר נוסף בעיתון הרש"פ הציג את רוצחי משפחת הנקין בתור מי שנוהגים על פי סוג כלשהו של קוד אתי של רוצחים. במאמר נכתב כי "אנשי חוליית שכם (שביצעו פיגוע ירי שבו נרצחו זוג הורים לעיני 4 ילדיהם, ב-01/10/2015) אישרו לאחר מעצרם כי הם נמנעו מירי בילדי המתנחלים." [אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/11/2015]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים המציגים את הרוצחים באופן חיובי מפני שהם חסו על חיי הילדים לאחר שרצחו את הוריהם לעיניהם:
 
כותרת: "פעולת חברון: הפלסטינים שוב לא הרגו ילדים או נשים"
"מקורות תקשורת ישראליים פרסמו אתמול [13/11/2015] את פרטי פעולת הירי (הכוונה לפיגוע ירי שבו נרצחו שני ישראלים) בכביש מספר 60, המוביל להתנחלות עתניאל, דרומית לחברון, והביאה למותם של שני מתנחלים לפציעתם של שלושה. המקורות אמרו: 'מבצע הפעולה הציב מארב בצד הכביש, וחיכה להגעתה של מכונית ישראלית. כאשר היא הגיעה, הוא ירה עליה ונסוג מהמקום.' ... מקורות עיתונאיים ישראליים ציינו כי המבצעים אילצו את המכונית להפחית את מהירותה, ירו לעברה 10 קליעים ולאחר מכן וידאו את הריגתם של המתנחלים. כמו כן, הם הדגישו כי הם ראו ילד ושלוש נשים במכונית, אך לא פגעו בהם, בדומה למה שעשו קודם לכן מבצעי פעולת שכם (הכוונה לפיגוע הירי שביצעה חמאס ובו זוג הורים לעיני 4 ילדיהם הקטנים - העורך) לפני פחות מחודשיים."
 [אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/11/2015]
 
רצח יעקב ונתנאל ליטמן - יעקב ליטמן ובנו נתנאל נרצחו בפיגוע ירי ב-13/11/2015, בכביש 60 ליד עתניאל מדרום לחברון. אשתו של נתנאל, נועה, ו-4 ילדיהם נפצעו בפיגוע. כוחות הביטחון עצרו את המפגע, פלסטיני בן 28 בשם שאדי מטאוועה, חבר בארגון הג'יהאד האסלאמי, לאחר שאביו הסגיר אותו לכוחות הביטחון. אמבולנס של הסהר האדום הפלסטיני עבר בזירת האירוע וסירב להגיש עזרה רפואית לנפגעים.
 
רצח בני הזוג הנקין - בני הזוג נעמה ואיתם הנקין נרצחו בפיגוע ירי שאירע ב-01/10/2015 בכביש שבין איתמר לאלון מורה. ארבעת ילדיהם, בגילאי 9, 7, 4, וארבעה חודשים, היו גם במכונית המשפחה והיו עדי ראייה לרצח הוריהם, אך הם לא נפגעו פיזית. 5 אנשי חמאס, חברים בחוליית טרור, נעצרו על ידי ישראל והודו בביצוע הפיגוע הרצחני. מנהיג החולייה, ראגב אחמד מוחמד עליווי, היה בעבר כלוא בישראל באשמת עבירות ביטחוניות.
 
מאמר דעה מאת חאפז ברגותי, בעל טור קבוע בעיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה
"אמרנו מההתחלה: 'אל תזרקו את ילדיכם לתוך הקרב למרות שהכיבוש, בדיכויו, אינו מבדיל בין ילדים, צעירים וזקנים, ולמרות שהמתנחלים שרפו ילדים בכוונה תחילה, ולמרות שעל ידי דיכויו הברברי, שמתגרה בכל יצור חי, הכיבוש מנסה למשוך אליו ילדים.'
לעומת זאת, אנשי חוליית [חמאס] שכם (כלומר, רוצחי בני הזוג הנקין), אישרו לאחר מעצרם כי הם נמנעו מירי בילדי המתנחלים, כפי שקרה גם עם תאאר חמאד (מחבל שרצח 10 בני אדם ביריות), הצלף מעיון אל-חראמייה, אשר נמנע מירי במתנחלת ובילדיה והורה לה לחזור.
עד כה, מתחילת החודש שעבר מתו כשהידים עשרות ילדים שאין להם קשר לדקירות ולמאבק, אך הכיבוש, אשר פרסם את סרטון חקירתו של הילד מנאסרה (אחמד מנאסרה, דקר שניים בפיגוע), ניסה לפנות אל קהל הילדים בעודו מתעלל בילד. זאת כדי להתגרות ולדחוק בילדים כמותו ללכת בדרכו [של מנאסרה], וזה מה שקרה אתמול [10/11/2015] בהתנחלות פסגת זאב בירושלים (הכוונה לפיגוע שבו שני פלסטינים, בני 12 ו-13, דקרו איש ביטחון ברכבת הקלה בירושלים).
העיקרון החשוב ביותר בהתנגדות לכיבוש הוא לא לעשות אף מעשה שעלול לגרום לך להידמות לכיבוש ולמעשיו. כלומר, יש להימנע ממעשים בלתי אנושיים כדי לשמור על רגשותיך האנושיים, אפילו אם הכיבוש איבד את אנושיותו, שכן לא מוטל עליך לחקותו...
הברבריות היא בעייתו של מי שנוהג כך, ולא נדרש מאתנו לגייס ילדים למעגל אלימות שהם אינם יכולים לעמוד בו. אנו זוכרים כיצד באחד הקרבות, הנביא האציל, יברכהו אללה, סרב לגייס נער, אף על פי שהנער עמד על קצות אצבעותיו כדי להיראות מבוגר מגילו. לכן אני סבור שפעולות הדקירה, במקרים כאלו, הפכו לחסרות טעם. ראוי יותר להרחיק את ילדינו מהפגנות שיש בהן חיכוך עם הכיבוש. נכון שעתידם תחת הכיבוש אינו ברור, בדומה לעתיד של כולנו, אך ראוי שנרחיק אותם מהעימותים כדי שיחוו את ילדותם. אומללה ככל שתהיה, היא עדיפה על פני ילדות של פצוע, של עציר או של שהיד נטול ילדות."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/11/2015]
 
תאאר חמאד - מרצה 11 מאסרי עולם בכלא הישראלי. צלף פלסטיני שרצח 3 אזרחים ו-7 חיילים בירי מגבעה בוואדי חראמיה בגדה המערבית ב-03/03/2002.

פיגוע דקירת הנערים בפסגת זאב - ב-12/10/2015, שני מחבלים פלסטינים, חסן מנאסרה, בן 15, ואחמד מנאסרה, בן 13, דקרו ופצעו את יוסף בן שלום, בן 21, בשכונת פסגת זאב בירושלים. לאחר מכן נדקר נער בן 13 (שמו לא נמסר לפרסום בעת הכתיבה) שרכב על אופניים. חסן מנאסרה נורה למוות בזמן שנמלט מהמקום, ואחמד מנאסרה נורה בידי שוטר ואושפז בבית חולים. שני קורבנות פיגוע הדקירה נפצעו באורח קשה. המחבלים, שהיו בני דודים, הגיעו מהשכונה הערבית הסמוכה בית חנינא.

פיגוע דקירה ברכבת הקלה בפסגת זאב - ב-10/11/2015 שני מחבלים פלסטינים, מועאויה ועלי עלקם, בני 12 ו-13, דקרו ופצעו מאבטח על הרכבת הקלה בשכונת פסגת זאב בירושלים. שוטרים ירו ופצעו את אחד הדוקרים, והשני הוחזק בידי נוסעי הרכבת עד לבואם של אנשי הביטחון. 


 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat