English

 


פרסומי PMW
מחבלים שרצחו 5 רבנים בבית כנסת והרגו שוטר "המחישו את משמעות הגבורה"
Share |
     
מחבלים שרצחו 5 רבנים בבית כנסת 
והרגו שוטר - "המחישו את משמעות 
הגבורה למען המולדת... יצאו
להגן עליה מפני טומאת הכובש,
ומתו כשהידים על דרך הכבוד"
 ג
הפיגוע בבית הכנסת היה "אפוס שרשמו הגיבורים"
 
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-24/11/2015
 
לרגל 'יום השנה' לטבח שבוצע בבית הכנסת 'קהילת בני תורה' בהר נוף בירושלים, סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית 'וטן' הקדישה מאמר שלם לכבוד שני המחבלים שתקפו לפני שנה מתפללים בבית כנסת באמצעות אקדחים וסכיני קצבים ואקדחים, רצחו 5 מתפללים והרגו שוטר. המאמר התייחס לטבח הנורא כ"פעולת גבורה" ותיאר אותו כ"אפוס שרשמו הגיבורים."
 
"היום חל יום השנה הראשון למות השהידים... הגיבורים ר'סאן ועודאי אבו-ג'מל, מבצעי פעולת הגבורה של דיר יאסין (כלומר, שכונת הר נוף בירושלים) שהביאה למותם של 6 מתנחלים... ר'סאן ועודאי אבו ג'מל המחישו את משמעות הגבורה למען המולדת... הם יצאו להגן עליה מפני טומאת הכובש הגוזל, ומתו כשהידים על דרך הכבוד. היום חל יום השנה לאפוס שרשמו הגיבורים."
[וטן, 18/11/2015]
 
דברי השבח האלה על הפיגוע הרצחני עומדים בסתירה גמורה לתיאור של סוכנות 'וטן' בפרופיל שלה ברשת Linkedin: "וטן דוגלת בדמוקרטיה אי אלימות, שלום וצדק חברתי." 
[גישה בתאריך: 24/11/2015 Wattan LinkedIn profile]

בדיווח זכה לשבח עוד מחבל, קרוב משפחה של שני הרוצחים בבית הכנסת, והוא עלאא' אבו ג'מל, שביצע בחודש שעבר פיגוע דריסה נגד ישראלים שעמדו בתחנת אוטובוס בירושלים. לאחר שפגע במכוניתו בשלושה בני אדם, יצא המחבל מהרכב והחל לדקור אנשים שהיו במקום. בפיגוע רצח אבו-ג'מל אדם אחד ופצע שלושה, לפני שנורה ונהרג על ידי מאבטחים שהיו באזור. במאמר של סוכנות 'וטן' נכתב כי " משפחת אבו-ג'מל לא נמנעה מלחזור ולהיות חלק אותנטי מכבוד הגבורה, ובנה עלאא' אבו-ג'מל דרס [בפיגוע דריסה], דקר, התנקם וקיים את ההבטחה לה מתחייבים צעירי האינתיפאדה בכל יום, להמשיך בדרך השהידים עד השחרור."
 
בשנה שעברה, בעקבות הטבח בבית הכנסת, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" חשף כי אחד מיועציו של יו"ר הרש"פ עבאס פרסם תמונות קשות מזירת הרצח, וכינה את מתקפת הטרור הזו "פעולת גבורה." יום לאחר הטבח, סולטאן אבו אל-עינין פרסם גם דברי שבח וברכות לרוצחים ולכלי הנשק שלהם: "שיבורכו כלי הנשק האיכותיים שלכם, גלגלי מכוניותיכם, סכיני המטבח והגרזנים."
 
להלן קטע ארוך יותר מן המאמר המשבח את שני המחבלים הרוצחים, בסוכנות הידיעות 'וטן':
 
כותרת: "נהרגו בה 6 מתנחלים - שנה מאז פעולת גיבורי התגובה המהירה בדיר יאסין"
"היום חל יום השנה הראשון למות השהידים של בני שכונת ג'בל מוכבר והעיר ירושלים הכבושה... הגיבורים ר'סאן ועודאי אבו-ג'מל, מבצעי פעולת הגבורה של דיר יאסין (כלומר, מתקפת טרור בבית כנסת בשכונת הר נוף בירושלים), שהביאה למותם של 6 מתנחלים. שלושה מהם היו בעלי אזרחות אמריקאית, ואחד אחר היה בעל אזרחות בריטית. ההרוג החמישי היה שוטר של הכיבוש שמת מפצעיו לאחר הפעולה, ולפני סוף אוקטובר שעבר, מת מפצעיו [גם] הרב הקיצוני יחיאל רוטמן.
ר'סאן ועודאי אבו-ג'מל המחישו את משמעות הגבורה למען המולדת... הם יצאו להגן עליה מפני טומאת הכובש הגוזל, ומתו כשהידים על דרך הכבוד.
היום חל יום השנה הראשון לאפוס שרשמו הגיבורים, בני משפחת אבו ג'מל, על אדמת דיר יאסין הכבושה, וביום שנה זה עולה התהייה הגדולה - האם מה שהאדמה הכבושה חווה בתקופה זו היא התפרצות חולפת, או אינתיפאדה שלישית.
עם התגברות המתקפה מצד הכיבוש הישראלי נגד העיר הכבושה, לא נמנעה משפחת אבו-ג'מל מלחזור ולהיות חלק אותנטי מכבוד הגבורה, ובנה עלאא' אבו-ג'מל דרס [בפיגוע דריסה], דקר, התנקם וקיים את ההבטחה לה מתחייבים צעירי האינתיפאדה בכל יום, להמשיך בדרך השהידים עד השחרור. עלאא' הגיבור מת מות שהידים, והצטרף לבני דודו ר'סאן ועודאי.
נאדיה אבו ג'מל, אשתו של השהיד ר'סאן, אמרה על הרגעים הראשונים לאחר קבלת הידיעה על מות השהידים של בעלה: 'הידיעה הכתה אותי בהלם והפתיעה אותי. לאחר מכן, הרגשות החלו להתערבב בגאווה על גודל ואיכות הפעולה שהוא ביצע. כמובן שלא ציפיתי לדבר הזה, ועד עכשיו אני עדיין כואבת על לכתו.'...
אחיו של ר'סאן אבו-ג'מל, מועאויה, אמר: '...כל הצעדים שנקטו כוחות הכיבוש הם קשים, אך הקשה ביותר הוא פיצוץ ביתנו שאירע ב-6 באוקטובר הנוכחי, ונועד לפגוע בעמידתנו האיתנה.' הוא הבהיר כי העובדה שכוחות הכיבוש פוצצו את ביתו של השהיד ר'סאן גרמה נזק ישיר לדירותיהם של ארבעת אחיו, מתוך מדיניות ברורה ושיטתית להעניש את המשפחה באופן קולקטיבי... 
עוד הוא ציין כי מחוז ירושלים הודיע בעבר, בידיעה שפורסמה באמצעי התקשורת, על כוונתו לעמוד לצד משפחות השהידים, אך עד עתה הוא לא הגיש שום שירותים או סיוע למשפחות שניזוקו!
התקשרתי לאמו של השהיד עודאי אבו ג'מל, שענתה לנו במילים ספורות, בקול מלא בעצב על לכתו של בנה: 'כמה אני מתגעגעת לעודאי.' היא הוסיפה בגרון חנוק: "הם סגרו את הבית בבטון וגירשו אותנו ממנו. אנו גרים היום בבית שכור. כל חיינו השתנו מאז הפעולה, שבה אנו מתגאים מאוד."
 [וטן (סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית), 18/11/2015]


 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat