English

 


פרסומי PMW
הרש"פ: “מות השהידים [של נערים] הוא הדרך להצטיינות... ולניצחון הגדול"
Share |
       
הרש"פ: "מות השהידים [של נערים] 
הוא הדרך להצטיינות ולגדולה
ודרכם של מי שיודעים איך להגיע אל הניצחון הגדול"
 
איתמר מרכוס
              
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-14/07/2016
      
הפחד מפני מוות הוא מחסום טבעי המונע מאנשים להשתתף בפעולות אלימות וטרור. הרשות הפלסטינית משתדלת להמעיט את הפחד הזה, ולכן היא מחנכת את ילדיה לא לפחד מפני "מות שהידים". על פי הרש"פ, מות השהידים הוא ההישג הגבוה ביותר שניתן להגיע אליו, והערך שלו גבוה ומתגמל אף יותר מהחיים עצמם.
              
הרש"פ הזכירה לאזרחיה את הערך הזה לאחרונה, עם פרסום ציוני בחינות הבגרות. סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ פרסמה ידיעה על ציוני הבחינות, והתמקדה בנערים אשר נהרגו במהלך גל הטרור האחרון, מרביתם תוך ביצוע פיגועי טרור. הרש"פ האדירה את הנערים-המחבלים אשר "החמיצו" את הבחינות שלהם, ובמקום להתנגד ליציאת נערים לפיגועי טרור, היא ציינה אותם לשבח, והודיעה כי מות השהידים שלהם הוא "הדרך להצטיינות" ו"הניצחון הגדול."
              
"יום פרסום תוצאות מבחני הבגרות ידוע כיום של ציפייה ארוכה... חלק מתאכזבים כי לא קיבלו את הציון שייחלו לו או כי לא הצליחו; חלק רואים את היום הזה כיום לידתם וכתחילת דרכם בחיים, בעבודה ובבנייה; ואילו משפחות השהידים וקרוביהם מוצאים את עצמם גאים בשַׁהַאדָה [משחק מילים, משמעות המילה 'שַׁהַאדָה' היא גם 'תעודה'] שבניהם השיגו אצל הבורא ובמולדת... שישה עשר [תלמידי תיכון] הצליחו להשיג את 'השַׁהַאדָה של המולדת' ולעמוד במבחניה הקשים, שכן מות-השהידים הוא הדרך להצטיינות ולגדולה ודרכם של אלה שיודעים את הדרך אל הניצחון הגדול..."
[ופא (סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ), 11/07/2016;
עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/07/2016]
 
הנכונות של נערים פלסטינים לצאת ולבצע פיגועים, שקרוב לוודאי יובילו אל מותם, היא ככל הנראה תוצאה של שנות חינוך של הרש"פ, אשר מציגה את מות השהידים כאידיאל פלסטיני. החינוך הפלסטיני מעביר את המסר הזה לילדים פלסטינים מגיל צעיר מאוד. לדוגמא: עיתון הילדים 'זייזפונה', הממומן על ידי הרש"פ, פרסם שיר שיוצר קשר של זהות בין 'להיות פלסטיני' לבין 'להיות שהיד', שלוש פעמים בשנים האחרונות:

"אם אתה יודע שנולדת עם גזר דין מוות, ואתה הולך אל מותך ללא אכפתיות - אז אתה פלסטיני!
אם ההמנון שלך הוא המנון השהאדה (כלומר מוות למען אללה), והמוות הוא בשבילך לידה - אז אתה פלסטיני!
אם אתה אוהב את המוות, ואתה משמיע השהאדה (כלומר העדות, הצהרת האמונה האסלאמית כי "אין אל מבלעדי אללה, ומוחמד הוא שליח אללה") בקול רם - אז אתה פלסטיני...
אם הרווית בדמך החופשי את עץ המולדת מתוך אהבה, והושטת את שאריות אברי-גופך כגשר עבור הבאים - אז אתה פלסטיני! ...
אם חתונתך הייתה בין צרורות קליעים (מות השהיד נתפס במסורת האסלאמית כחתונה עם 'נערות גן העדן', והלוויית השהיד נתפסת כתהלוכת חתונה), ובין כתפי החברים [הנושאים את גופת השהיד] על רקע שאון הדמעות המתמזגות בשמחה ובכאב הצורב של הפרידה - אז אתה פלסטיני, ומלא גאווה הנך על שאתה פלסטיני."
[זייזפונה, ינואר 2012, ספטמבר 2013, ויוני 2013]
 
הטלוויזיה הפלסטינית הציגה ילדים קטנים שרים בשבח "מות השהידים" כמו השיר הבא:"כשנמות כשהידים אנחנו נלך לגן עדן,
אל תאמרו שאנחנו קטנים. מדרך החיים הזן הפכנו לגדולים.
בלי פלסטין, איזו משמעות יש לילדות?
ילדים, קיימתם מצווה (דתית) וסונה (מסורת מוסלמית):
אין אלוהים מלבד אללה, והשהיד אהוב אללה.
לימדתם אותנו את משמעות הגבורה.
גם אם יעניקו לנו את העולם הזה ואוצרותיו,
זה לא יגרום לנו לשכוח [את פלסטין]. בכלל לא,
זאת ארצי, ודמי הוא למענה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 13/04/2011]
 
מצליחה העברת המסרים של הרש"פ המעודד את ילדיהם להשיג מוות כשהידים?

הילדים הפלסטינים שצפו לפני 5 שנים בטלוויזיה הפלסטינית ושמעו את המילים "כשנמות כשהידים אנחנו נלך לגן עדן," וקראו עיתוני ילדים מטעם הרש"פ שבהם הודפסו שורות שיר כמו כמו "אם ההמנון שלך הוא המנון השהאדה, והמוות הוא בשבילך לידה - אז אתה פלסטיני" - הם כיום בגילם של המחבלים-הנערים אשר בימים אלה רצים בחוצות ומנסים לדקור ישראלים. בני נוער אלה, לפי סוכנות הידיעות הרשמית הפלסטינית, השיגו במות השהידים שלהם "הצטיינות" ו"ניצחון גדול."

להלן קטעים ארוכים יותר מהידיעה הזו ומדיווחים פלסטינים אחרים, אשר האדירו את התלמידים המחבלים וכינו אותם בתואר הכבוד "שהידים" (מידע נוסף על הנערים המחבלים מופיע בהמשך)

כותרת: "'שהידי בחינות-הבגרות' נוכחים בברכות לחבריהם"
כותרת משנה: "16 תלמידים ותלמידות השיגו את 'השַׂהַאדָה של המולדת' [משחק מילים: קיים גם במשמעות של 'תעודה'] ולעמוד במבחניה הקשים"

"יום פרסום תוצאות מבחני הבגרות ידוע כיום של ציפייה ארוכה, וכצעד ראשון בדרך למימוש שאיפותיהם של עשרות אלפי תלמידים, אשר ישבו במשך 12 שנה על ספסלי הלימודים. חלק מתאכזבים כי לא קיבלו את הציון שייחלו לו או כי לא הצליחו; חלק רואים את היום הזה כיום לידתם וכתחילת דרכם בחיים, בעבודה ובבנייה; ואילו משפחות השהידים וקרוביהם מוצאים את עצמם גאים בשַׂהַאדָה [משחק מילים, משמעות המילה 'שַׂהַאדָה' היא גם 'תעודה'] שבניהם השיגו אצל הבורא ובמולדת...
שישה עשר [תלמידי תיכון] הצליחו להשיג את 'השַׂהַאדָה של המולדת' ולעמוד במבחניה הקשים, שכן מות-השהידים הוא הדרך להצטיינות ולגדולה ודרכם של אלה שיודעים את. שישה עשר נערים ונערות תלמידי תיכון מתו כשהידים, כשהם מותירים אחריהם חברים, שאיפות ומועקה בלבבות בני משפחותיהם ויקיריהם, אשר חיכו ליום הזה כדי לברך אותם על הצלחתם. אך קליעי הכיבוש הנפשע השיגו אותם וגזלו מהם את הסיכוי לשמח את משפחותיהם ואת בתיהם במאורע זה [של קבלת תוצאות בחינות הבגרות].

16 השהידים שלא ניגשו לבחינות הבגרות הם:
מוסטפא עאדל אל-ח'טיב, ירושלים
דאניה ג'יהאד ארשיד, חברון
אחמד עווד אבו אל-רובּ מקבאטיה, ג'נין
אחמד מוחמד כמייל מקבאטיה, ג'נין
נור א-דין סבאענה מקבאטיה, בג'נין
אשרקאת טהא אל-קטנאני ממחנה הפליטים עסכר, שכם
עדנאן עאיד אלמשני, חברון
מוחמד נביל חלביה, אבו דיס, ירושלים
כלזאר אל-עאויוי, חברון
מחמוד עיסא שלאלדה, סעיר, בחברון
מוחמד האשם זע'לואן, קַרַיוּת, שכם
לבּיבּ ח'לדון עאזם, קַרַיוּת, שכם
אחמד יונס אל-כואזבה, סעיר, חברון
אחמד סאמי עאמר, מסחה, בסלפית
יוסף וליד אל-טראירה, בני נעים, חברון
סאוסן מנסור, בידו, ירושלים

על פי משרד האסירים [כך במקור, צריך להיות הרשות לענייני אסירים] עשרים תלמידי תיכון שנעצרו לאחרונה נמצאים מאחורי הסורגים בבתי הכלא של הכיבוש."
[ופא (סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית), 11/07/2016;
עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/07/2016]
 
איור וטקסט פורסמו בעמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח 
 

טקסט הפוסט: "16 תלמידים ותלמידות שהיו אמורים להמתין כעת להודעה על תוצאות [הבגרויות], אך זכו בשַׂהַאדָה [משחק מילים: גם 'מות שהידים' וגם 'תעודה'] לפני כולם.
כאן #פלסטין"

כיתוב התמונה: "תנועת פת"ח -
תלמידי התיכון השהידים בשנת 2016
16 שהידים [אותם שמות הרשומים לעיל]
[על החתום:] נציבות הגיוס והארגון של פת"ח."
[עמוד הפייסבוק של תנועת פת"ח, 11/07/2016]

 
הערות

גל הטרור הפלסטיני (2015 - 2016) - אירועי אלימות ופיגועי טרור של פלסטינים נגד ישראלים, הכוללים פיגועי דקירה, ירי, זריקת בקבוקי תבערה ופיגועי דריסה. גל הפיגועים התחיל בספטמבר 2015, ונכון לסוף יולי 2016, נרצחו בידי מחבלים פלסטינים 40 בני אדם (מהם 36 ישראלים, פלסטיני אחד, 3 אזרחים זרים) ומעל 500 נפצעו.

מוסטפא אל-ח'טיב - מחבל פלסטיני בן 18 שניסה לדקור חייל ישראל ליד שער האריות בעיר העתיקה של ירושלים. הוא נורה למוות על ידי המשטרה.


דאניה ארשיד - מחבלת פלסטינית בגיל 17 שנדרשה להזדהות במחסום צבאי ליד מערת המכפלה ב-25/10/2015. בתגובה היא רצה לעבר שוטרי מג"ב עם סכין שלופה, נורתה על ידיהם ונהרגה.

אחמד עווד אבו אל-רובּ ומחבל נוסף ניסו לדקור חיילי צה"ל במחסום ג'למה באזור ג'נין ב-02/11/2015. חייל ירה לעברם ואל-רובּ נהרג, בעוד השני נעצר.

אחמד כמייל - מחבל פלסטיני בן 16 שהתחזה למוכר ממתקים, וניסה לדקור מאבטח במחסום ג'למה ליד ג'נין ב-24/10/2015. הוא נורה על ידי כוח האבטחה במחסום ונהרג.

מוחמד סבאענה, נור סבאענה - שני מחבלים פלסטינים בני 17 ו-23, דקרו ופצעו שני חיילים בתחנת דלק בחווארה, דרומית לשכם, ב-27/12/2015. השניים נורו למוות על ידי חיילי צה"ל.

אשרקאת טהא אחמד קטנאני - מחבלת פלסטינית בת 18 שניסתה לדקור נערה ישראלית, ורדפה אחריה עם סכין, בצומת חטמ"ר שומרון ב-22/11/2015. ראש המועצה האזורית שומרון לשעבר, גרשון מסיקה, הבחין בה ופגע במחבלת במכוניתו. כוח צה"ל ירה לעברה. הרש"פ דיווחה שהיא מתה מפצעיה.

עדנאן אל-משני - נהרג במהלך אירוע שבו מחבל פלסטיני ניסה לדקור חיילים בבית ענון ב-12/01/2016. ככל הנראה לא היה לו חלק בניסיון הפיגוע.

מחמד חלביה - מחבל פלסטיני בן 18 שנהרג ב-24/01/2016 מפיצוץ מטען שכפי הנראה ניסה להשליך לעבר חיילי מג"ב ליד גדר ההפרדה באבו דיס (מזרח ירושלים).

כלזאר אל-עאויוי - מחבלת פלסטינית בת 18 שביצעה פיגוע דקירה סמוך למערת המכפלה בחברון ב-13 בפברואר 2016. היא דקרה בשגגה פלסטיני שנפצע באורח בינוני וחייל שנפצע באורח קל, ונורתה למוות על ידי כוח צה"ל.

מחמוד שלאלדה - פלסטיני בן 18 שנהרג במהלך עימותים עם צה"ל ב-13/11/2015 באזור חברון. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר את נסיבות מותו.

מחמד זע'לואן ו-לַבּיבּ עאזם: מחבלים בני 17 שחדרו ליישוב עלי ב-2/03/2016, חמושים בסכינים ואלות, ופרצו לבית של קצין במילואים, רועי הראל. שני המחבלים פצעו אותו אך הוא הצליח להדוף אותם מביתו. אחר כך כוח צה"ל ויחידת הכוננות של היישוב מצאו שני זע'לואן ועאזם שניסו לתקוף אותם, ונורו למוות בידי החיילים. ליד גדר הביטחון של היישוב נמצא אקדח מאולתר שככל הנראה נשמט מידיהם בזמן שחצו את הגדר.

אחמד יונס כואזבה - מחבל פלסטיני בן 18 שפצע קל חייל מילואים בפיגוע דקירה בצומת גוש עציון ב-5/01/2016. כואזבה נורה למוות על ידי חיילי צה"ל.

אחמד עאמר - מחבל פלסטיני בן 16 שניסה לדקור חיילים במחסום בכפר אל-זאוויה באזור אריאל, ב-10/03/2016. עאמר נורה ונהרג על ידי החיילים.

יוסף אל-טראירה - מחבל פלסטיני בן 18 שביצע ב-14/03/2016 פיגוע דריסה בכניסה לקריית ארבע, שבו קצין צה"ל נפצע קל. המחבל חוסל על ידי חיילים אחרים שהיו במקום. שני חיילים נוספים נפצעו מרסיסים.

סאוסן מנסור - מחבלת פלסטינית בת 17 שניסתה לדקור חייל במחסום בידו, צפונית לירושלים, ב-23/05/2016. היא נורתה למוות על ידי שוטר מג"ב.

 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat