English

 


פרסומי PMW
דיווח מיוחד: שטיפת המוח של הרש"פ פועלת, מחבלים רוצחים כדי "להגן על מסגד אל-אקצא"
Share |
   
שטיפת המוח של הרש''פ עובדת
נ
מחבלים פלסטינים אומרים 
שהם תקפו ורצחו על מנת להגן על מסגד אל-אקצא
 
אמו של מחבל שרצח ילדה בת 13 הסבירה את הרצח שביצע בנה:
"הוא מת כשהיד בהגנה על ירושלים ו[מסגד] אל-אקצא"

דוד של מחבל בן 14 שביצע פיגוע דקירה הסביר:
"הוא אמר לי: אולי אחרי שתי פעולות (כלומר, פיגועים) 
הם (כלומר, היהודים) יפסיקו להתפרץ אל מסגד אל-אקצא"
 
מחבל בסרטון פרידה לפני פיגוע דקירה:
 "אני מקדיש את עצמי לשמירה על [מסגד] אל-אקצא
ולהגנה על אדמתנו הכבושה"

זאת בעקבות העלילה המופצת על ידי הרש"פ - שלפיה ישראל הורסת ומחללת מקומות קדושים לאסלאם
  • מנהיגי פת"ח והרש''פ אומרים כי נוכחות יהודים במקומות קדושים לאסלאם היא "טימוא" ו"חילול"
  • מנהיגי הרש''פ ופת''ח מעודדים פלסטינים "להגן" ו"לשמור" על המקומות הקדושים לאסלאם - "בכל מחיר"
  • מנהיגי הרש''פ ופת''ח מעודדים פלסטינים להגיע למסגד אל-אקצא על מנת "לקיים ריבאט" - מאבק/מלחמה דתית להגנה על שטח הנחשב אסלאמי

              
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח מיוחד זה יצא לראשונה באנגלית ב-11/08/2016

הרשות הפלסטינית ופת''ח שוטפות את מוחם של הפלסטינים ללא הפסק, על ידי חזרה על העלילה כי ישראל פוגעת במקומות קדושים לאסלאם, ובפרט במסגד אל-אקצא. בכירים ברש"פ ובפת''ח מזהירים שוב ושוב כי ישראל מתכננת להרוס, או נמצאת בעיצומו של תהליך הריסת מסגד אל-אקצא, במטרה לבנות במקומו את מה שהפלסטינים מכנים "בית המקדש המדומה." מנהיגים פלסטינים אומרים כי יהודים העולים להר הבית "מחללים" את מסגד אל-אקצא ואת רחבותיו, ושישראל מנסה "לייהד" את ירושלים במטרה למחוק את ההיסטוריה הערבית והאסלאמית שבה. מנהיגים פלסטינים קראו לתושבים הפלסטינים ולמוסלמים בכלל להגיע ו"להגן" ו"לשמור" על מסגד אל-אקצא מפני ה"סכנה," ותיארו את מהות הסכסוך במונח האסלאמי "ריבּאט" - מלחמה/מאבק דתי להגנה על אדמה הנחשבת אסלאמית.

במהלך גל הטרור האחרון, מספר מנהיגים בעולם מיהרו להסביר את הטרור הפלסטיני על פי דעותיהם האישיות על הסכסוך. כמה מהם טענו שהטרור הפלסטיני היה תגובה ל"תסכול" הנובע מאי ההתקדמות לעבר פיתרון, וכמה מבכירי הרש''פ השתמשו בהסבר הזה, בפרט בפני קהלים זרים.

אולם המסרים הפנימיים אצל הפלסטינים היו אחרים לחלוטין. עדויות של פלסטינים שהשתתפו בפעולות האלימות והטרור מצביעות על כך שהם האמינו בעלילות ובשקרים ששמעו מפי מנהיגיהם ובתקשורת הפלסטינית, וכי הם צייתו להנחיות ההנהגה - "לשמור" ו"להגן" על ירושלים ועל המקומות הקדושים, על ידי הריגת ישראלים בכל הארץ.

מחבל פלסטיני בן 14 שדקר מאבטח ברכבת הקלה בירושלים, האמין כי הפיגוע שלו יעצור "התפרצות" של היהודים "אל מסגד אל-אקצא" - כינוי פלסטיני לכניסת יהודים להר הבית: 

 
דודו של המחבל מועאויה עלקם: "הוא תמיד שואל אותי על מסגד אל-אקצא. הוא אמר בפשטות ובמידה רבה של תמימות: 'אולי אחרי שתי פעולות (כלומר, פיגועים) הם (כלומר, היהודים) יפסיקו להתפרץ אל מסגד אל-אקצא.'"
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, "בוקר טוב ירושלים," 22/07/2016]

אם של רוצח ציינה את אותו מניע בדיוק, לאחר שבנה נכנס לבית משפחה יהודית ודקר למוות את הנערה הלל יפה אריאל בת ה-13, ביוני 2016. מעשה ה
רצח של נערה צעירה, על פי דברי אמו של הרוצח, היה חלק מההגנה על ירושלים ומסגד אל-אקצא":

 

 
אם המחבל הרוצח מוחמד טראירה: "בני גיבור, הוא עשה אותי גאה. בני מת כשהיד בהגנה על ירושלים ו[מסגד] אל-אקצא. השבח לאללה ריבון העולמים, הוא הצטרף לשהידים שהיו לפניו, והוא אינו טוב יותר מהם. אינשאללה כולם [יצעדו] בדרך הזאת, כל צעירי פלסטין. השבח לאללה."
[אל-ח'ליל אל-אח'באריה (רשת חדשות מקומית בחברון, 30/06/2016]

מחבל מתנועת פת''ח צילם סרטון פרידה לפני שיצא לבצע פיגוע דקירה נגד ישראלי בסופרמרקט. על רקע סמלי ענק של פת''ח, אמר המחבל בסרטון שהוא "מקדיש את עצמו לשמירה על [מסגד] אל-אקצא." הוא אף עודד צעירים אחרים "ללכת בדרך השחרור והשהאדה":


 
מחבל פת''ח, בראא עיסא: "בשם אללה הרחמן והרחום... בשמי ובשם העם הפלסטיני, אני, בן ירושלים, בראא' כאיד פאיק עיסא... מקדיש את עצמי לשמירה על [מסגד] אל-אקצא ולהגנה על אדמתנו הכבושה, מתוך כוונה טהורה ולמען אללה... אחיי בני הנוער! השהאדה היא המעלה הגבוהה ביותר, ואני דוחק בכם ללכת בדרך השחרור והשהאדה. אחיכם [לאמונה] באללה, בראא' עיסא, מגדודי השהידים של אל-אקצא, הזרוע הצבאית של תנועת פת"ח."
[ערוץ יוטיוב בשם "בתמיכה באינתיפאדה," 06/11/2015]

"אזהרות" לגבי האיום והסכנה כביכול כי היהודים "מטמאים" את המקומות הקדושים לאסלאם הושמעו מפי מנהיגים פלסטינים ללא הפסקה. מכון "
מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס הסית לאלימות באופן הזה בספטמבר 2015, כאשר הוא קרא "להגן" על ירושלים ועל מסגד אל-אקצא מפני "רגליהם המטונפות" של היהודים. באמירה זו, ששודרה במהדורת החדשות בטלוויזיה של הרש''פ, עבאס קרא לפלסטינים לצאת לפעולה שעתידה לגרום למותם של אנשים רבים בעימותים עם ישראל. עבאס לא רק עודד בעקיפין את הפלסטינים להפוך לשהידים ולעשות "כל שביכולתנו כדי להגן על ירושלים" מפני היהודים, אלא הוא גם הסביר לפלסטינים כי דבר זה ראוי להערצה ולשבח, מפני שמי שנהרג במאבק בישראל הוא "מבורך," דמו "נשפך למען האל" והוא "יגיע לגן העדן". בחודשים שאחר כך נרצחו בגל הטרור 40 בני אדם (מתוכם 36 ישראלים, 2 אמריקאים, פלסטיני ואריתראי) ונפצעו מעל 500 בני אדם. 

 
יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס: "אנו מברכים אתכם, אנו מברכים את המוראביטאת והמוראבטין (כלומר, מקיימי הריבאט - מאבק/מלחמה דתית להגנה על אדמה הנחשבת אסלאמית), אנו מברכים כל טיפת דם שנשפכה למען ירושלים, שכן זהו דם נקי וטהור, דם שנשפך למען האל, ברצון אללה. כל שהיד יגיע לגן העדן וכל פצוע יזכה בגמול מן האל... [מסגד] אל-אקצא שלנו, כנסיית הקבר שלנו, ואין להם זכות לטמא אותם ברגליהם המטונפות. לא נאפשר להם, ונעשה את כל שביכולתנו כדי להגן על ירושלים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ והאתר הרשמי של מחמוד עבאס, 16/09/2015]

במהלך גל הטרור עבאס המשיך במסר הזה. פחות משבועיים לאחר שמחבל פלסטיני דקר שני ישראלים למוות בירושלים, וחולייה פלסטינית רצחה ביריות הורים לעיני ילדיהם הקטנים בתחילת אוקטובר 2015, טען עבאס כי ישראל היא האחראית להסלמת האלימות הפלסטינית מפני שהיא "מחללת את המקומות הקדושים":

"הנשיא [עבאס] אמר כי מי שנושא באחריות למתרחש הוא הכיבוש שממשיך לחלל את המקומות הקדושים שלנו בירושלים, ושומר על המתנחלים בעת התקפותיהם על בני עמנו."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/10/2015]

בדומה לכך, במארס 2016 הצדיק עבאס את גל הטרור - תוך שהוא מכנה אותו "התקוממות בלתי אלימה" - כתגובה לגיטימית לכך שישראל "המשיכה לחלל את המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות." [עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/03/2016]

ה"אזהרה" מכך שהיהודים ממשיכים "לחלל" את מסגד אל-אקצא ועוד מקומות קדושים, ממשיכה להישמע מפי מנהיגים פלסטינים.
השר לענייני דת ברשות הפלסטינית יוסוף אדעיס, שמונה לתפקידו על ידי יו''ר הרש''פ עבאס, אמר כי יהודים "מטמאים" את מסגד אל-אקצא ואת "המסגד האיברהימי" (כלומר, מערת המכפלה) בחברון:
 
"יוסוף אדעיס, שר ההקדשים וענייני הדת [ברש''פ], גינה... את המשך מדיניות הגירוש והמעצר של העובדים והשומרים [של מסגד אל-אקצא] כצעד מתקדם שמטרתו לרוקן את רחבת מסגד אל-אקצא, להחיל את הנוכחות היהודית בו, ולאפשר למתנחלים לטמא אותו בחופשיות."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 03/08/2016]

"בחברון, ובפרט במסגד האיברהימי (כלומר, מערת המכפלה), הבהיר [השר לענייני דת ברש''פ] אדעיס כי שלטונות הכיבוש הגדישו את סאת יהירותם והמשיכו לטמא את המסגד."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/08/2016]

כמו כן בכיר פלסטיני אחר, יועצו של עבאס לענייני ארגונים בלתי ממשלתיים ואיש הוועד המרכזי של פת''ח, סולטאן אבו אל-עינין, אמר כי הסיבה לאלימות פלסטינית היא שישראל "מטמאת" את המקומות הקדושים:

"הוא אמר כי פלסטין היא שער המלחמה ושער השלום, וכי על ישראל להבין כי הסיבה לאלימות ולהסתה היא העובדה שהיא ממשיכה בגניבת אדמתנו ובתכניותיה הקולוניאליסטיות, ומטמאת באופן מתמשך את מסגד אל-אקצא ואת המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות."
[אמד, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 28/07/2016]

המחלקה לענייני ירושלים באש''ף קראה לפלסטינים "להגן" על מסגד אל-אקצא מפני ה"פלישות" של היהודים אשר "מחללים" אותו:

"המחלקה לענייני ירושלים באש"ף קראה לבני עמנו ולכל מי שיכול להגיע למסגד אל-אקצא לקיים בו ריבאט (כלומר, מאבק/מלחמה דתית להגנה על אדמה הנחשבת אסלאמית) ולהתפלל בו כל הזמן, על מנת להגן עליו מפני פשעי המתנחלים, פלישותיהם המתמשכות, וחילול המקום."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/07/2016]
 
"המחלקה לענייני ירושלים באש"ף... גינתה את פלישתם של עשרות מעדרי המתנחלים הקיצוניים לרחבות מסגד אל-אקצא המבורך... הם ערכו סיורי התגרות ברחבות המסגד... [המחלקה גינתה גם את] ארגוני הטרור גזעניים אלה ועידודם המתמשך למתנחלים לפלוש לרחבות מסגד אל-אקצא המבורך ולטמא אותו באמצעות קיום טקסים תלמודיים על ידי רבנים יהודיים בתוכו."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 26/07/2016]

באופן דומה, ראש המשלחת הפלסטינית לאונסק''ו מוניר אנסטאס אמר כי נוכחותם של יהודים "מחללת את הקדושה והאופי המקורי של מסגד אל-אקצא - המתחם הקדוש של ירושלים." [מען (סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית), 19/07/2016]

על פי גירסה אחרת של העלילה שישראל והיהודים פועלים לפגוע במסגד אל-אקצא, ישראל מנסה להחריב את מסגד אל-אקצא באמצעות חפירות תחת יסודותיו. דבר זה נעשה, לפי העלילה של הרש''פ, מתוך מטרה לבנות את "בית המקדש המדומה." דוגמא אחת לעלילה זו היא הקריקטורה המוצגת כאן, שבה בנימין נתניהו נוהג דחפור שעליו מצויר מגן דוד. נתניהו, כיפה לראשו, מנסה לעקור את מסגד אל-אקצא ממקומו באמצעות כף הדחפור, אך 'יד נעלמה וחזקה' מגנה על מבנה המסגד. [אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת''ח, 07/08/2016 ו-16/06/2015]

השר לעניינים דתים ברש''פ, יוסוף אדעיס, אמר כי המדיניות של ישראל כלפי המסגד "זדונית," והזהיר כי "מטרתה [של ישראל] היא היא לפגוע במסגד אל-אקצא ולהקים את בית המקדש המדומה במקומו":

"שלטונות הכיבוש הישראלי ומוסדותיו מנסים לקבוע עובדות בשטח במסגד אל-אקצא המבורך, כהכנה לזיוף אופיו של המקום ולהקמת בית המקדש המדומה במקומו."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2016
 (ראה למטה תרגום קטע ארוך יותר מהידיעה)]
 
"שר ההקדשים וענייני הדת [ברש''פ], יוסוף אדעיס, תיאר את מדיניותה של ממשלת הכיבוש ואת צעדיה במסגד אל-אקצא כ'זדוניים'. הוא הזהיר כי מטרתה של ישראל היא לפגוע במסגד אל-אקצא ולהקים את בית המקדש המדומה במקומו: 

"שלטונות הכיבוש הישראלי ומוסדותיו מנסים לקבוע עובדות בשטח במסגד אל-אקצא המבורך, כהכנה לזיוף אופיו של המקום ולהקמת בית המקדש המדומה במקומו."
 
[עיתון הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2016]

סגן מזכיר תנועת פת"ח בירושלים אמר כי "שלטונות הכיבוש נוקטים צעדים לביצוע תוכניתם הציונית בהדרגה"; הוא "הזהיר את המדינות האסלאמיות והערביות מפני הסכנה שבצעדים אלו, שאחריהם תבוא השתלטות ציונית מוחלטת על [מסגד] אל-אקצא, בכדי לחלקו ואחר כך להרסו כדי לבנות את בית המקדש המדומה במקומו." [אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח, 04/08/2016]

כמו כן, המועצה האסלאמית-נוצרית למען ירושלים והמקומות הקדושים (גוף של אש"ף) אמרה כי המטרה של ישראל היא "קביעת עובדות בשטח באמצעות ייהוד מסגד אל-אקצא והפיכתו לבית כנסת, לקראת הקמת בית המקדש המדומה על חורבותיו." המועצה הוסיפה כי ישראל "כאילו... במרוץ נגד הזמן להגשמת החלום היהודי: הקמת בית המקדש בהקדם האפשרי." [עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/08/2016]

ריבאט

כאשר מנהיגים פלסטינים מורים לציבור הפלסטיני "להגן" ו"לשמור" על המקומות הקדושים, הם משתמשים במונחים כגון "יהיה אשר יהיה המחיר," "לא משנה באיזה מחיר" ו"לא משנה מה הקורבנות" - כולם ביטוים שמשתמעת מהם מוכנות לשימוש באלימות ובטרור. כמו כן, כשמנהיגי הרש''פ ופת''ח מדברים על ירושלים ועל ישראל בכלל, הם משתמשים במונח "אדמת ריבאט" - שטח אסלאמי מקודש ש"ההגנה עליו" ו"שחרורו" הם חובה אסלאמית לדבריהם. ולפיכך, פלסטינים המגנים על המקומות הקדושים הם "מוראביטון" - אנשים הממלאים את חובת הריבאט. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד את התיאור הפלסטיני של המאבק בישראל כ"ריבאט". קיום חובת הריבאט עשוי לכלול שימוש באמצעים אלימים או בלתי אלימים, כגון שהייה ותפילה ממושכת במסגד אל-אקצא.

להלן התבטאויות נוספות שבהן מנהיגי הרש''פ ופת''ח מסיתים לשנאה בשם המסגד, עם קריאות להגן על האתרים הקדושים - "לא משנה באיזה מחיר"; ו"לקיים ריבאט":

איש הדת הבכיר ביותר, ברש"פ, המופתי הכללי של ירושליםהשייח' מוחמד חוסיין, אשר מונה על ידי יו''ר הרש''פ עבאס, קרא לפלסטינים לצאת נגד "הפלישות" הישראליות, "יהיה אשר יהיה המחיר":

"השיח' מחמד חוסיין, המופתי הכללי של ירושלים, אמר: 'פלישת כוחות הכיבוש למסגד אל-אקצא המבורך, תקיפתם את המתפללים בו ואת שומריו... אינם אלא ביטוי למדיניות תוקפנית ולעקשנות ציונית כלפי מסגד אל-אקצא והמבקרים בו.' הוא הוסיף כי שלב זה מסוכן מאוד, והזהיר מפני התוצאות של הפרות אלה הפוגעות ברגשות המוסלמים בעולם כולו. הוא קרא לעמנו לצאת נגד הפרות אלו, יהיה אשר יהיה המחיר, והבהיר כי אך ורק למוסלמים יש זכות על מסגד אל-אקצא."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 26/06/2016]

הדברים הללו נאמרו ימים ספורים לפני שהמחבל מוחמד טראירה רצח באכזריות נערה בת 13 בזמן שישנה בחדרה. שבועיים לאחר הרצח שביצע טראירה, המופתי של הרש"פ "גינה" אזכרה שנערכה בהר הבית לזכרה של הנערה שנרצחה. המופתי קרא לאירוע האזכרה "פלישה," ואמר כי זוהי "מתקפה נפשעת... נגד קדושת מסגד אל-אקצא המבורך." בהמשך דבריו הוא חזר על הקריאה לפלסטינים להגיע כדי "להגן" על המסגד, "לא משנה מה המחיר והקורבנות":

"הוא [המופתי הכללי] קרא לכל מי שיכול להגיע למסגד אל-אקצא להשקיע את מירב המאמצים כדי להגיע אליו ולחזק את ההימצאות בו על מנת להגן עליו; הוא הדגיש את דבקותם של בני עמנו במסגדם, לא משנה מה המחיר והקורבנות שידרוש הדבר, עד שאללה יירש את הארץ וכל אשר בה."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 13/07/2016]

דובר פת"ח, רא'פת עליאן, הדגיש גם הוא כי הפלסטינים לא יתנו לישראל "להשתלט" על המקומות הקדושים, "יהיה אשר יהיה המחיר":
 
"כל ניסיונות הכיבוש להשתלט על מסגד אל-אקצא ולנסות לזייף או לשנות את ההיסטוריה בו לא יצליחו, יהיה אשר יהיה המחיר."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/07/2016]

הקריאות לקיים את חובת הריבאט יצאו מהדרג העליון ביותר ברש''פ:

"הנשיא [מחמוד עבאס] דיבר על חשיבות תפקידם של שומרי מסגד אל-אקצא בהגנה על מקומותינו הקדושים, והדגיש את חשיבות העמידה האיתנה על אדמתנו מול הכיבוש, יהיו אשר יהיו הצעדים השרירותיים וההפרות שהוא ינקוט. הנשיא הבהיר כי עמנו מקיים את הריבאט ומגן על ירושלים והמקומות הקדושים, ו[אמר] כי 'מסגד אל-אקצא המבורך הוא קו אדום שלא נרשה לחצות אותו.'"
[עיתון הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/06/2016;
עמוד הפייסבוק של מחמוד עבאס, 13/06/2016;
 אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת''ח, 14/06/2016]

כמו כן, ממשלת הרש''פ בראשות ראמי חמדאללה קראה לפלסטינים לקיים את הריבאט:

"בישיבתה השבועית של הממשלה [של הרש"פ] שנערכה ברמאללה אתמול [12/07/2016] בראשות ראמי חמדאללה... הממשלה [של הרש"פ] קראה לבני עמנו ולכל מי שיכול להגיע למסגד אל-אקצא כדי לקיים ריבאט ולהתפלל בו בכל זמן, על מנת להגן עליו מפני המתנחלים ופלישותיהם הבלתי פוסקות."
 [העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/07/2016]

השר לעניינים דתיים ברש''פ, השייח' יוסוף אדעיס, הצטרף לקריאת הריבאט, והדגיש לפלסטינים:

"...עמנו ימשיך לקיים ריבאט בלתי פוסק ב[מסגד] אל-אקצא... וימשיך להיות מושרש ב[מסגד] אל-אקצא שלו ובשאר ארצו עד לחלוף הכיבוש."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 29/07/2016]

השר לענייני ירושלים ברש''פ, עדנאן אל-חוסייני, גם עודד פלסטינים לקיים ריבאט באזור מסגד אל-אקצא; הוא הציג את כוונתם של יהודים להתאבל בתשעה באב על חורבן בית המקדש כ"קריאות לפלוש למסגד":

"...הוא קרא לבוא ולקיים ריבאט ברחבות [מסגד] אל-אקצא במהלך הימים הקרובים, בפרט לאור קריאותיהן של הקבוצות היהודיות לפלוש למסגד אל-אקצא ביום השנה למה שמכונה חורבן בית המקדש (כלומר, תשעה באב)."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/08/2016]

דובר תנועת פת''ח (שבראשה עומד מחמוד עבאס) בירושלים אמר כי "בלימת פלישות המתנחלים היא מצווה וחובה דתית ולאומית," והוסיף כי הפלסטינים יעשו זאת "בכל הדרכים והאמצעים":

"תנועת השחרור הלאומי הפלסטיני פת"ח קרא לעלות למסגד אל-אקצא המבורך ולקיים בו ריבאט, במיוחד בימים אלה, בהם מנסה ממשלת הכיבוש לקבוע עובדה חדשה בשטח: התרת כניסה של מתנחלים למסגד אל-אקצא ברמדאן... הדובר הרשמי של תנועת פת"ח בירושלים הכבושה, ראפת עליאן... הדגיש כי בלימת פלישות המתנחלים היא מצווה וחובה דתית ולאומית. כמו כן עליאן דרש מכל המוסלמים מכל הלאומים לעלות למסגד אל-אקצא, והדגיש כי מסגד אל-אקצא נמצא בסכנה ממשית, כך שכל מוסלמי בעולם חייב להגן עליו באמצעות ביקור ותפילה בו... עליאן חתם את דבריו באמרו כי תנועתו [פת''ח] תמשיך להגן על ירושלים ומסגד אל-אקצא בכל הדרכים והאמצעים, וכי ההתנגדות לכיבוש הישראלי היא חובה לאומית ודתית."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 28/06/2016]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מתוך הדיווחים והאמירות המצוטטים לעיל, ודיווחים נוספים המתעדים את הקריאות של הרש''פ ופת''ח לצאת ולהגן על מסגד אל-אקצא, ואת טענתם כי הישראלים/היהודים "מטמאים" ו"מחללים" את המקומות הקדושים:

אם המחבל שרצח בת 13: "בני גיבור, הוא עשה אותי גאה... אינשאללה כולם [יצעדו] בדרך הזאת, כל צעירי פלסטין"
אם המחבל מוחמד טראירה: "בני גיבור, הוא עשה אותי גאה. בני מת כשהיד בהגנה על ירושלים ועל [מסגד] אל-אקצא. השבח לאללה ריבון העולמים, הוא הצטרף לשהידים שהיו לפניו, והוא אינו טוב יותר מהם. אינשאללה כולם [יצעדו] בדרך הזאת, כל צעירי פלסטין. השבח לאללה."
[אל-ח'ליל אל-אח'באריה (רשת חדשות מקומית בחברון), 30/06/2016]

מוחמד טראירה - מחבל פלסטיני בן 17 אשר ב-30/06/2016 רצח בדקירות סכין את הנערה הלל יפה אריאל, בת 13, בזמן שהיא ישנה בביתה בקרית ארבע. המחבל גם פצע את איש כיתת הכונונת של הישוב לפני שנורה ונהרג.
 
המחבל בן-14 מועאויה עלקם דקר ישראלי, מתוך אמונה שמעשה זה יעצור את היהודים מ"התפרץ למסגד אל-אקצא," כלומר, לבקר בהר הבית
דודו של המחבל מועאויה עלקם: "מועאויה נמצא בכלא כמו כל אסיר. אני נפגשתי אתו ודיברתי אתו, רוחו איתנה. הוא תמיד שואל אותי על מסגד אל-אקצא. הוא בפשטות ובמידה רבה של תמימות אמר לי: 'אולי אחרי שתי פעולות (כלומר, פיגועים) הם (כלומר, היהודים) יפסיקו להתפרץ למסגד אל-אקצא.'"
מנחת הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ: "ברור שהתקוות הקטנות של הילד הזה קשורות במסגד אל-אקצא, וכולנו קשורים אליו, בין אם אנו גדולים או קטנים, אצל כל אנשי ירושלים המקום הזה משאיר את רישומו."
 [הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, התוכנית "בוקר טוב ירושלים," 22/07/2016]

הרש''פ ומנהיגיה מתייחסים לכל מתחם הר הבית כחלק בלתי נפרד ממסגד אל-אקצא. לפיכך הם מחשיבים כל נוכחות יהודית בהר כ"פלישה". יהודים המבקרים בהר הבית נכנסים רק לחלקים מסוימים של האזורים הפתוחים, ולא נכנסים למסגד.

פיגוע דקירה ברכבת הקלה בפסגת זאב - ב-10/11/2015 שני מחבלים פלסטינים, מועאויה ועלי עלקם, בני 14 ו-11, דקרו ופצעו מאבטח ברכבת הקלה בשכונת פסגת זאב בירושלים. מאבטח ירה ופצע את אחד הדוקרים, והשני הוחזק בידי נוסעי הרכבת עד לבואם של אנשי הביטחון. ביולי 2016 נגזרו על מועאויה עלקם 6.5 שנות מאסר.

סרטון פרידה - הודעה מצולמת בוידאו של בראא' עיסא, שדקר ופצע בישראלי בשער בנימין מצפון לירושלים, ב-06/11/2015. ברקע מופיעים סמלים גדולים של פת''ח.

מחבל מפת''ח שדקר ישראלי "הקדיש" עצמו ל"שמירה על [מסגד] אל-אקצא ולהגנה על אדמתנו הכבושה"
מחבל פלסטיני בראא' עיסא: "בשם אללה הרחמן והרחום. 'אל תחשוב את הנהרגים למען אללה למתים. לא, כי חיים הם.' (קוראן, 169:3, על פי תרגום רובין) בשמי ובשם העם הפלסטיני, אני, בן ירושלים, בראא' כאיד פאיק עיסא, תעודת זהות 40630297, מקדיש את עצמי לשמירה על [מסגד] אל-אקצא ולהגנה על אדמתנו הכבושה, מתוך כוונה טהורה ולמען אללה, וכתשובה מוחצת לנשינו האצילות הזועקות: 'האסלאם, הושיענו!' ובהיותי במלוא כוחותיי השכליים והגופניים. אני מקדיש עצמי מרצוני לביצוע פעולה זו, ללא הכוונה או לחץ מכל גורם שהוא. אחיי, בני הנוער! השהאדה היא המעלה הנעלה ביותר, ואני דוחק בכם ללכת בדרך השחרור והשהאדה. אחיכם [לאמונה] באללה, בראא' עיסא, בן גדודי השהידים אל-אקצא, הזרוע הצבאית של תנועת פת"ח. עליכם השלום ורחמי אללה וברכתו."
[ערוץ יוטיוב בשם "בתמיכה באינתיפאדה," 06/11/2015]

בראא' עיסא - מחבל פלסטיני שדקר ופצע ישראלי ב-06/11/2015 סמוך למרכול באזור שער בנימין מצפון לירושלים. ביום הפיגוע הוא העלה סרטון שבו הוא מודיע על הכוונה לעשות פיגוע. ב-07/11/2015 הרש''פ טענה שעיסא הסגיר את עצמו לכוחות הביטחון הפלסטינים. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לאמת מידע זה.

כותרת: "המופתי הכללי קרא להגברת הביקורים במסגד אל-אקצא המבורך"
"השיח' מוחמד חוסיין, המופתי הכללי של ירושלים והשטחים הפלסטיניים ודרשן מסגד אל-אקצא המבורך, קרא לכל מי שיכולים להגיע לירושלים הכבושה ולמסגד אל-אקצא המבורך - שינועו אליה על מנת לעמוד בפני הכיבוש הישראלי העושה במקום הקדוש כבשלו, ותוקף את המתפללים והשוהים בו.
השיח' חוסיין אמר: 'פלישת כוחות הכיבוש למסגד אל-אקצא המבורך, תקיפתם את המתפללים בו ואת שומריו... אינם אלא ביטוי למדיניות תוקפנית ולעקשנות ציונית כלפי מסגד אל-אקצא המבורך והמבקרים בו.' הוא הוסיף כי שלב זה מסוכן מאוד, והזהיר מפני התוצאות של הפרות אלה הפוגעות ברגשות המוסלמים בעולם כולו. הוא קרא לעמנו לצאת נגד הפרות אלו, יהיה אשר יהיה המחיר, והבהיר כי אך ורק למוסלמים יש זכות על [מסגד] אל-אקצא."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 26/06/2016]

כותרת: "המופתי הכללי [ברש''פ שיח' מוחמד חוסיין] גינה קיום טקס הספד יהודי במסגד אל-אקצא"
"המופתי הכללי של ירושלים והשטחים הפלסטיניים [ברש''פ] ודרשן מסגד אל-אקצא המבורך, השיח' מוחמד חוסיין, גינה קיום טקס הספד יהודי ברחבות מסגד אל-אקצא המבורך, שבו מספר מתנחלים קיצונים פלשו למסגד כדי להשתתף בטקס זה, תחת פיקוח מפקד משטרת ירושלים וקצינים בכירים...
המופתי אמר: 'מתקפה נפשעת זו נגד קדושתו של מסגד אל-אקצא המבורך אינה אלא חלק מהסלמה מתמשכת, בהכנה לכפיית חלוקת מסגד אל-אקצא לפי אזורים וזמנים, והיא נכללת במסגרת תהליך שינוי המצב ההיסטורי הקיים בו.' ... כמו כן, הוא קרא לכל מי שיכול להגיע למסגד אל-אקצא להשקיע את מרב המאמצים כדי להגיע אליו ולחזק את ההימצאות בו על מנת להגן עליו; הוא והדגיש את דבקותם של בני עמנו במסגדם, לא משנה מה המחיר והקורבנות שידרוש הדבר, עד שאללה יירש את הארץ וכל אשר בה."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 13/07/2016]

"חלוקת מסגד אל-אקצא לפי זמנים ואזורים" - מתייחס להצעת חוק (מאי 2013) שנידונה בכנסת, לפיה יהודים ומוסלמים יוכלו להתפלל בהר הבית. הצעת החוק מנסה ליישם זמני תפילה נפרדים למוסלמים וליהודים. ראש הממשלה נתניהו אמר בהזדמנויות רבות כי הממשלה אינה מתכוונת לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית, שלפיו יהודים מורשים להיכנס להר הבית, אך לא מורשים להתפלל בו או לעשות כל סוג של פולחן דתי.

"שר ההקדשים וענייני הדת [ברש''פ], השייח' יוסוף אדעיס, והמופתי של ירושלים והשטחים הפלסטינים, שיח' מוחמד חוסיין, הזהירו מפני הסכנה בעלייה החדה בקצב הפלישות למסגד אל-אקצא בחודש רמדאן המבורך. הדברים נאמרו במהלך פגישת שר ההקדשים עם המופתי בבניין משרד ההקדשים.
השניים הדגישו כי המזימות הישראליות המסוכנות נגד ירושלים - שצוברות תאוצה ומתבטאות בהמשך ניסיונותיהם להתערב בענייני המתחם הקדוש של ירושלים (כלומר, הר הבית); בחפירות מוגברות מתחת למסגד אל-אקצא, באמתלה של חיפוש שרידים מדומים; ובתכניות ענפות של התנחלות בירושלים - אינן אלא ניסיון לשנות את הסטטוס קוו במתחם הקדוש של ירושלים."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 29/06/2016]

כותרת: "המחלקה לענייני ירושלים הזהירה מפני הקריאות של ארגונים יהודיים קיצוניים לפלוש לאל-אקצא"
"המחלקה לענייני ירושלים באש"ף הזהירה מפני הסכנות וההשלכות של הקריאות הגזעניות המתמשכות של ארגונים יהודיים קיצוניים שקראו לערוך פלישה נרחבת למסגד אל-אקצא המבורך, בליווי גדולי רבנים המתנחלים על מנת לקיים טקסים תלמודיים (כלומר, יהודיים) ברחבות אל-אקצא הטהורות.
המחלקה גינתה בהודעה לעיתונות היום, יום שלישי [26/07/2016], את פלישתם של עשרות מעדרי המתנחלים הקיצוניים לרחבות מסגד אל-אקצא המבורך מכיוון שער המוגרבים, תחת שמירה מוגברת של משטרת הכיבוש וכוחותיה המיוחדים, ואת העובדה שהם ערכו סיורי התגרות ברחבות המסגד על מנת לצלם תמונות. זאת, תוך היענות לקריאותיהם של ארגוני טרור גזעניים אלו ולעידודם המתמשך למתנחלים לפלוש לרחבות מסגד אל-אקצא המבורך ולטמא אותו באמצעות קיום טקסים תלמודיים על ידי רבנים יהודיים בתוכו."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 26/07/2016]

כותרת: "המחלקה לענייני ירושלים ביקרה את קריאותיהן הגזעניות והמסוכנות של ארגוני 'המקדש' לפלוש לאל-אקצא"
"המחלקה לענייני ירושלים באש"ף ביקרה את קריאותיהן הגזעניות המסוכנות של ארגוני בית המקדש המדומה לערוך פלישות נרחבות לרחבות מסגד אל-אקצא, בהשתתפותם של מאות מבין כנופיות המתנחלים הקיצונים...
המחלקה לענייני ירושלים באש"ף קראה לבני עמנו ולכל מי שיכול להגיע למסגד אל-אקצא לקיים בו ריבאט (כלומר, מאבק/מלחמה דתית להגנת אדמה הנחשבת אסלאמית) ולהתפלל בו כל הזמן, על מנת להגן עליו מפני פשעי המתנחלים, פלישותיהם המתמשכות וחילול המקום."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/07/2016]

הביטוי "קבוצות / ארגוני בית המקדש המדומה" מתייחס לתנועות יהודיות דתיות, ביניהן "הקרן למורשת הר הבית"; "הליבה - מיזם לחופש יהודי בהר הבית" ו-"סטודנטים למען הר הבית." קבוצות אלה עוסקות בהפצת המודעות למעמד הר הבית ביהדות, ומעודדות ביקורי יהודים בהר הבית.

כותרת: "[יועצו של יו''ר הרש''פ עבאס, מחמוד] אל-הבאש מזהיר: ישראל חותרת למרחץ דמים ב[מסגד] אל-אקצא"
"הקאדי העליון של פלסטין ויועץ הנשיא [מחמוד עבאס] לענייני דת וליחסים אסלאמיים, מחמוד אל-הבאש, הזהיר היום [27/06/2016] מפני כוונות ישראליות מתוכננות לפוצץ את המצב במסגד אל-אקצא המבורך, על מנת להביא לשפיכות דמים שתאפשר להצדיק צעדים של ישראל במסגד אל-אקצא, שיביאו להשתלטות על חלק ממנו לטובת הכיבוש, כפי שאירע במסגד האבראהימי בחברון (כלומר, מערת המכפלה).
אל-הבאש אמר כי הפלישה אתמול והיום למסגד אל-אקצא, ונעילת המסגד הדרומי (כלומר, מסגד אל-אקצא עצמו) בשרשראות על ידי המשטרה וצבא הכיבוש הישראלי, בהוראה של ראש ממשלת הכיבוש בנימין נתניהו, הן טרור ממלכתי מאורגן. הוא ציין כי ההסלמה המתמשכת, הפלישות הרצופות למסגד אל-אקצא והניסיון לשפוך את דם המתפללים, חושפים באופן ברור ספק את הכוונה הישראלית המתוכננת מראש לקבוע עובדות בשטח, בדרך לחלוקת אל-אקצא לפי אזורים וזמנים."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 27/06/2016]

טבח מערת המכפלה - ב-25/02/1994 ברוך גולדשטיין, חבר בתנועת הימין הקיצוני 'כך', ירה על מוסלמים בעת שהתפללו במערת המכפלה בחברון, רצח 29 מהם ופצע 125. לאחר ההתקפה, שגונתה באופן נרחב מצד כלל ההנהגה בישראל ומצד קהילות יהודיות בחו''ל, נקטה ממשלת ישראל צעדים כדי למנוע מתקפות כאלו בעתיד, ובכלל זה חלוקת שטחי התפילה במבנה בין מוסלמים ויהודים. כמו כן מספר ארגונים קיצוניים, כמו התנועה שגולדשטיין היה חבר בה, הוכרזו כארגוני טרור בלתי חוקיים.
 
כותרת ראשית: "הנשיא [של הרש"פ]: מסגד אל-אקצא הוא קו אדום ולא נרשה לנגוע בו"
"הנשיא מחמוד עבאס הדגיש את הצורך להפסיק את הפגיעות במסגד אל-אקצא המבורך, והדגיש כי זהו קו אדום, וכי לא ניתן לשתוק נוכח ההפרות וההתקפות עליו מדי יום מצד הכיבוש ומתנחליו.
הדברים נאמרו במהלך קבלת פנים שערך הנשיא אמש [12/06/2016] במשכן הנשיאות ברמאללה לשומרי מסגד אל-אקצא המבורך, שהורחקו על ידי כוחות הכיבוש, בנוכחות מזכיר תנועת פת"ח בעיר ירושלים עדנאן ר'ית'.
הנשיא ציין את חשיבות התפקיד שממלאים שומרי מסגד אל-אקצא בהגנה על מקומותינו הקדושים, והדגיש את חשיבות העמידה האיתנה על אדמתנו מול הכיבוש, יהיו אשר יהיו צעדי הדיכוי וההפרות שלו. הנשיא הבהיר כי עמנו מקיים ריבאט (כלומר, מאבק/מלחמה דתית להגנה על שטח הנחשב אסלאמי) ומגן על ירושלים והמקומות הקדושים, וכי 'מסגד אל-אקצא המבורך הוא קו אדום שלא נרשה לנגוע בו לרעה.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/06/2016; עמוד הפייסבוק של יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס, 13/06/2016; 
אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת''ח, 14/06/2016]
 
"נשיא [הרש''פ מחמוד עבאס] נפגש אתמול [11/10/2015] במשכן הנשיאות ברמאללה עם מזכירי הסניפים הארגוניים [של פת"ח] ועם נציגי תנועת השאבּיבּה של פת"ח במחוזות הצפוניים של המולדת (כלומר, הגדה המערבית). הוא עדכן אותם בהתפתחויות המדיניות האחרונות, והביע הערכה למאמציהם לבסס את הסוגיה הפלסטינית כסוגיה מרכזית אזורית, שחייבת לעמוד בראש סדר היום של הקהילייה הבינלאומית. הנשיא אמר כי מי שנושא באחריות למתרחש הוא הכיבוש שממשיך לחלל את המקומות הקדושים שלנו בירושלים, שומר על המתנחלים בעת התקפותיהם על בני עמנו, ומתחמק מיישום התחייבויותיו על פי הסכמי הביניים החתומים בין הצדדים. הוא הוסיף כי הממשלה הישראלית מתירה את רסן המתנחלים, התוקפים את מקומותינו הקדושים ואת עמנו, חוסמים כבישים ושורפים תבואות. הנשיא הדגיש כיתנועת פת"ח תישאר עמוד השדרה של המהפכה הפלסטינית, תמשיך להוביל את המאבק לשחרור באמצעות התנגדות עממית בדרכי שלום...
בשיחת טלפון עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני... הדגיש [עבאס] כי המשך הפרובוקציות של המתנחלים במסגד אל-אקצא יוביל לתוצאה הרת אסון."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/10/2015]

כותרת: "פת"ח: בלימת הפלישות ל[מסגד] אל-אקצא היא מצווה וחובה דתית"
"תנועת השחרור הלאומי הפלסטיני פת"ח קראה לעלות למסגד אל-אקצא המבורך ולקיים בו ריבאט (כלומר, מאבק/מלחמה דתית להגנה על שטח הנחשב אסלאמי), בפרט בימים אלה בהם מנסה ממשלת הכיבוש לקבוע עובדה חדשה בשטח: התרת כניסה של מתנחלים למסגד אל-אקצא ברמדאן, ובמיוחד בעשרת הימים האחרונים שלו, על אף שיש סיכום מוקדם בין [משרד] ההקדשים הירדני וממשלת הכיבוש, לפיו חודש זה קדוש, ואין לאפשר כניסה של אף תייר שאינו מוסלמי למסגד אל-אקצא המבורך בזמנים אלה. עם זאת, הכיבוש הישראלי התיר כניסת יהודים קיצונים, ואף עצר את כל מי שניסה למנוע זאת בעדם... הדובר הרשמי של תנועת פת"ח בירושלים הכבושה, ראפת עליאן... הדגיש כי בלימת פלישות המתנחלים היא מצווה וחובה דתית ולאומית. כמו כן, עליאן דרש מכל המוסלמים מכל הלאומים לעלות למסגד אל-אקצא, והדגיש כי מסגד אל-אקצא נמצא בסכנה ממשית, כך שכל מוסלמי בעולם חייב להגן עליו באמצעות ביקור ותפילה בו... עליאן הצדיע לבני העם הפלסטיני שבלמו את פלישת המתנחלים למסגד אל-אקצא, על אף שאובטחו על ידי צבא ומשטרת הכיבוש... עליאן חתם את דבריו באמרו כי תנועתו [פת''ח] תמשיך להגן על ירושלים ומסגד אל-אקצא בכל הדרכים והאמצעים, וכי ההתנגדות לכיבוש הישראלי היא חובה לאומית ודתית."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 28/06/2016]

כותרת: "אנסטאס: טענת ישראל בנוגע לסיכול ההחלטה על ירושלים בוועדת המורשת שקרית"
"השגריר מוניר אנסטאס, ראש המשלחת הפלסטינית בוועדת המורשת העולמית [באונסק''ו], אמר כי ישראל משקרת לתקשורת ומטעה את דעת הקהל בטענתה שהיא סיכלה את ההחלטה של ירדן ופלסטין בנוגע לירושלים...
הנציג הפלסטיני באונסק"ו (אנסטאס) הודה על תמיכת מדינות האיחוד האירופי, וכלל המדינות החברות, בהצעת ההחלטה שהגיש הגוש הערבי, אשר שומרת על השימוש בשם 'מסגד אלאקצא - המתחם הקדוש ['אל-חרם'] של ירושלים כשמות נרדפים. הוא דרש מישראל לא לשנות את המצב הקיים שקובע כי מסגד אל-אקצא - המתחם הקדוש של ירושלים, הוא מקום אסלאמי קדוש שנועד לפולחן מוסלמים בלבד, ו[אמר כי] על שלטונות הכיבוש להפסיק את כל הפלישות מצד החיילים או הקיצונים הישראליים, מפני שהתנהגות זו מהווה הפרה המחללת את הקדושה והאופי המקורי של מסגד אל-אקצא - המתחם הקדוש של ירושלים ['אל-חרם אל-קודסי]."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 19/07/2016]

כותרת: "פת"ח: מקומותינו הקדושים הם קו אדום, ולא נרשה לייהד אותם, על העולם לשאת באחריות להשלכות"
"תנועת פת"ח הדגישה כי מסגד אל-אקצא והמקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות מהווים קווים אדומים שלא ניתן לאפשר למתנחלים לפגוע בהם אף פעם.
דובר תנועת [פת''ח] אוסאמה אל-קוואסמי: 'העובדה שמשפחה יהודית מההתנחלות קריית ארבע ערכה טקסים דתיים ברחבות מסגד אל-אקצא המבורך (הכוונה לאזכרה שנערכה לנרצחת בפיגוע טרור, הלל יפה אריאל, בהר הבית) ופלישותיהם החוזרות ונשנות של המתנחלים אליו הן עניין מסוכן המבשר על פיצוץ המצב.'
אל-קאווסמי אמר כי ניסיונותיה של מדינת הכיבוש לייהד את מזרח ירושלים ומסגד אל-אקצא מהווים זלזול בקהילה הבינלאומית ובחוקיה. כמו כן, הוא הדגיש את התנגדותה של פת"ח למאמציו של הכיבוש להפוך את הפלישות לעובדה בשטח, והזכיר את התקוממות ירושלים (כלומר, גל פיגועים פלסטיני שנמשך בשנים 2015-2016) שבאה על מנת לבטא את התנגדותם של העם הפלסטיני והנהגתו לפגיעה במקומות הקדושים לעם הפלסטיני.
פת"ח דרשה מהמדינות הערביות והאסלאמיות לקיים את אחריותם, להפעיל לחץ אקטיבי ולהשתמש בשפת האינטרסים עם מדינות העולם על מנת ללחוץ על מדינת הכיבוש, והזהירה מפני ההתעלמות מהסכנות ומההשלכות הרעות והמרות של ייהוד מסגד אל-אקצא."
[אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח, 13/07/2016]

גל הטרור פלסטיני (2015-2016) - סדרת אירועי אלימות ופיגועים מצד פלסטינים נגד ישראלים, הכוללים פיגועי דקירה, דריסה, ירי וזריקת בקבוקי תבערה. גל הטרור התחיל בספטמבר 2015 ונכון לסוף אוגוסט 2016 נרצחו בו 40 בני אדם (36 ישראלים, שני אמריקאים, ועובד מאריתראה) ומעל 500 נפצעו בו.

כותרת: "הממשלה מדגישה את עמדת ההנהגה בעניין דו"ח הקוורטט"
"בישיבה השבועית של הממשלה [של הרש"פ], שנערכה ברמאללה אתמול [12/07/2016] בראשות ראמי חמדאללה ראש הממשלה, אישרה הממשלה את עמדת הנשיא [עבאס] וההנהגה הדוחה את דו"ח הקוורטט...
[הממשלה] גינתה את הקריאות הגזעניות של ארגוני בית המקדש המדומה ואת הפלישות היומיומיות לרחבות מסגד אל-אקצא המבורך, בעידודה של ממשלת הכיבוש שמספקת גיבוי והגנה לפעילויות הארגונים הקיצוניים האלו. כמו כן היא דרשה מהקהילה הבינלאומית ללחוץ על ממשלת הכיבוש, שמתעלמת מכל החוקים והאמנות הבינלאומיות כאשר היא מונעת גישה של מוסלמים ל[מסגד] אל-אקצא כדי להתפלל, תוקפת ומרחיקה נשים ממסגד אל-אקצא, מכה את אנשי 'הריבאט' (כלומר, מאבק/מלחמה דתית להגנה על אדמה הנחשבת אסלאמית) ברחבות מסגד אל-אקצא ומשתמשת נגדם בנשק... הממשלה [של הרש''פ] קראה לבני עמנו ולכל מי שיכול להגיע למסגד אל-אקצא כדי לקיים ריבאט ולהתפלל בו בכל זמן, על מנת להגן עליו מפני המתנחלים ופלישותיהם הבלתי פוסקות."
[עיתון הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/07/2016]

דו''ח הקוורטט, 01/07/2016 - דו''ח שבו הרביעייה הבינלאומית (ארה''ב, האיחוד האירופי, רוסיה, והאו''ם) חזרה על עמדתה כי "הסדר של שתי מדינות שיושג באמצעות משא ומתן הוא הדרך היחידה להגיע לשלום בר קיימא שיענה על צורכי הביטחון של ישראל, ועל השאיפות הפלסטיניות למדינה ולריבונות; יסיים את הכיבוש שהחל ב-1967, ויישב את הסוגיות הנוגעות למעמד הסופי." הקוורטט הביע דאגה מכך "שהמסלול הנוכחי ירחיק את היעד הזה," וציין שלוש "מגמות" - בסדר הבא - שלדעתו גורמות להכשלת של תהליך השלום:
1. אלימות, התקפות טרור נגד אזרחים ישראליים, והסתה לאלימות מצד הפלסטינים.
2. התנחלויות ומניעת פיתוח פלסטיני מצד הישראלים.
3. צבירה בלתי חוקית של אמצעי לחימה ופעילות מיליטנטית של חמאס; חוסר שליטת הרש''פ ברצועת עזה; והמצב ההומניטארי הקשה בעזה.
הקוורטט גם נתן מספר המלצות לפעולה.

כותרת: "ישראל משחקת באש: 35 פצועים ברחבות [מסגד] אל-אקצא"
"דובר ממשלת [הרש''פ] יוסוף אל-מחמוד הזהיר אתמול [27/06/2016] מפני השלכות התוקפנות המתמשכת של הכיבוש נגד מסגד אל-אקצא והמתפללים בו בימים מבורכים אלו של חודש רמדאן. אל-מחמוד אמר: 'התוקפנות נגד [מסגד] אל-אקצא והפגיע במתפללים באה במסגרת תכניותיה של ממשלת הכיבוש לפגוע בכל שטחי מדינת פלסטין ובני עמנו, ובפרט במקומות הקדושים ובסמלים הדתיים.'
הוא הדגיש: '[מסגד] אל-אקצא, על כל מה שבין קירותיו וכל מה שמחובר אליו מבחוץ, הוא מסגד אסלאמי השייך לפלסטינים תושבי הארץ ולכלל הערבים והמוסלמים על פי העובדות ההיסטוריות, המצב הטבעי והקונצנזוס הבינלאומי.'"
[עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/06/2016]

"דובר תנועת פת"ח בירושלים הכבושה, ראפת עליאן, הדגיש כי העובדה שהגיעו מעל 400,000 מתפללים הגיעו לתפילת יום השישי ולציון 'ליל אלקדר', על אף גדר ההפרדה הגזענית וצעדי הכיבוש - מהווה הוכחה נוספת לכישלון הכיבוש הישראלי בבידוד ירושלים ובניסיונו לספחהּ. הוא הוסיף כי כל ניסיונות הכיבוש להשתלט על מסגד אל-אקצא ולנסות לזייף או לשנות את ההיסטוריה בו לא יצליחו, יהיה אשר יהיה המחיר, והדגיש את הצורך להמשיך לפקוד את מסגד אל-אקצא המבורך בכל ימות השנה."
[עיתון הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/07/2016]

כותרת: "המועצה האסלאמית-נוצרית [באש"ף]: הרחקת שומרי מסגד אל-אקצא ועובדיו היא מדיניות גזענית שמטרתה לרוקן אותו"
"המועצה האסלאמית-נוצרית למען ירושלים והמקומות הקדושים [גוף של אש"ף] אמרה אתמול [31/07/2016] כי ההתקפה הברברית מצד שלטונות הכיבוש על שומרי מסגד אל-אקצא ועובדי מחלקת ההקדשים [הווקף האסלאמי] היא פגיעה ברורה בווקף ובעובדיו, וניסיון להפריע לעבודתם במסגד, במטרה להוציא לפועל תכניות ייהוד נוספות...
מזכ"ל המועצה [האסלאמית-נוצרית] חנא עיסא התייחס לקיצוניות הישראלית המתבטאת בקביעת עובדות בשטח באמצעות ייהוד מסגד אל-אקצא והפיכתו לבית כנסת, לקראת הקמת בית המקדש המדומה על חורבותיו. הוא ציין כי תוכנית וצעדי הייהוד במתחם הקדוש של ירושלים (כלומר, הר הבית) הולכים וצוברים תאוצה, כאילו שמדינת הכיבוש הישראלי - בסיוע מתנחליה וקיצוניה - נמצאת במרוץ נגד הזמן להגשמת החלום היהודי: הקמת בית המקדש בהקדם האפשרי."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/08/2016]

כותרת: "אדעיס גינה את המתקפות הישראליות נגד [מסגד] אל-אקצא ושומריו"
"כבוד השיח' יוסף אדעיס, שר ההקדשים וענייני הדת [ברש''פ], גינה את העובדה ששלטונות הכיבוש הרחיקו אתמול [28/07/2016] כמה משומרי מסגד אל-אקצא, ודרש מהעולם הערבי והאסלאמי לפעול ברצינות ובאחריות להביא לסיום ההפרות המתבצעות נגדם, נגד מסגד אל-אקצא ונגד העיר הקדושה...
כמו כן, הוא ציין כי הכיבוש פועל במזיד לפנות את רחבות אל-אקצא ואת מקיימי הריבאט במסגד ולמנוע מהם להיכנס אליו, והוא מעניש אותם בכלל דרך אפשרית. הוא הדגיש כי עמנו ימשיך לקיים ריבאט בלתי פוסק ב[מסגד] אל-אקצא... וימשיך להיות מושרש ב[מסגד] אל-אקצא שלו ובשאר ארצו עד לחלוף הכיבוש."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 29/07/2016]

כותרת: "אל-חוסייני: השלום מתחיל מירושלים"
"השר לענייני ירושלים [ברש''פ] ומושל מחוז ירושלים, עדנאן אל-חוסייני, אמר כי העובדה שממשלת מדינת הכיבוש ממשיכה בכיבוש הארץ הקדושה ובגרימת עוול לעם הפלסטיני, היא בסיס לאלימות המתפשטת בעולם. הוא הזהיר מפני כניסת האזור למעגלי אלימות ותגובות כתוצאה מהמשך הכיבוש והפרותיו...
אל-חוסייני אמר כי חודש אוגוסט הוא הקשה ביותר במסגד אל-אקצא ובעיר הקדושה, וציין את המתיחות השוררת עם התקרב מה שנקרא 'יום חורבן בית המקדש' (כלומר, יום ט' באב) ...
הוא אמר: 'העניין מסוכן ביותר ומחייב נוכחות תמידית של מוראבטין (כלומר, אלה המקיימים את הריבאט - מאבק/מלחמה דתית להגנה על שטח הנחשב אסלאמי) במסגד אל-אקצא.'"
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/08/2016]
 
"שר ההקדשים וענייני הדת [ברש''פ] יוסוף אדעיס דרש מהעולם הערבי והאסלאמי ומהקהילה הבינלאומית לפעול באופן מידי להפסקת המתקפות היומיומיות שמבצעות כנופיות המתנחלים נגד העיר ירושלים הכבושה והמקומות הקדושים...
בחברון, ובפרט במסגד האיברהימי (כלומר, מערת המכפלה), הבהיר אדעיס כי שלטונות הכיבוש הגדישו את הסאה והמשיכו לטמא את המסגד באמצעות סיור שערכו באגפיו מי שמכונה סגן ראש המנהל האזרחי (כלומר, סגן ראש המנהל האזרחי אורי מנדס) וקצין נוסף."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/08/2016]

הרש''פ ואנשי הנהגתה רואים את מערת המכפלה כאתר דתי מוסלמי שאין לו קשר ליהודים. על כן הם מחשיבים כל נוכחות יהודית שם כ"פלישה" או "תקיפה."

"השר לענייני ירושלים [ברש''פ] עדנאן אל-חוסייני... קרא לבני העיר להזדהות ולעזור לשומרי מסגד אל-אקצא ולעובדים בו, ובפרט בשלב זה שבו הם נתונים בפני מעצר והרחקה. כמו כן הוא קרא לבוא ולקיים ריבאט (כלומר, מלחמה/מאבק דתי להגנת שטח הנחשב אסלאמי) ברחבות [מסגד] אל-אקצא במהלך הימים הקרובים, בפרט לאור קריאותיהן של הקבוצות היהודיות לפלוש למסגד אל-אקצא ביום השנה למה שמכונה חורבן בית המקדש (כלומר, תשעה באב)."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/08/2016]
 
כותרת: "אבו אל-עינין: פלסטין היא שער השלום והמלחמה"
"[יועצו של מחמוד עבאס לענייני ארגונים בלתי ממשלתיים, ו]חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, סולטאן אבו אל-עינין, אמר כי פלסטין היא שער השלום ושער המלחמה וכי אנו שוחרי שלום, אך השלום שלנו יתקיים רק לאחר הסתלקות הכיבוש מאדמתנו.
דבריו נאמרו במהלך קבלת פנים שהוא ערך למשלחת ממועצת המוראבטין בירושלים (כלומר, מועצת מקיימי הריבאט, מאבק/מלחמה דתית להגנה על אדמה הנחשבת אסלאמית) שערכה ביקור הזדהות עם אבו אל-עינין, על רקע מסע ההסתה המתמשך נגדו מצד תל אביב נוכח עמדותיו התומכות במאבק עמנו נגד הכיבוש. [הערה: כחודש לפני הדברים, "מבט לתקשורת פלסטינית" חשף שאבו אל-עינין אמר כי "עמדתו" היא "לערוף את ראשו" של כל ישראלי].
אבו אל-עינין הדגיש כי אין אף אחד בעמנו שיוותר על זכויות עמנו, אשר נכתבו בדמם ובהקרבתם של אלפי שהידים ועשרות ומאות אלפי פצועים. הוא שלח ברכות לבני עמנו בירושלים, המהווים את חוד החנית במאבק נגד הכיבוש הישראלי...
הוא המשיך ואמר: 'השלום שלנו צריך להיות לפי מידת ההקרבה של השהידים, הפצועים, האסירים בבתי הסוהר של הכיבוש, ושל הפליטים בפזורה.' הוא הדגיש כי אין אחד בעמנו שיוותר על זכות השיבה והפיצוי של מילוני הפליטים...
הוא הוסיף ואמר כי עם שאינו מתנגד לכיבוש הינו חסר כבוד, וציין כי ההתנגדות לכיבוש היא זכות מובטחת הן בחוקים האלוהיים הן בחוקים ארציים, בכללם החוק הבינלאומי...
בסיום דבריו הוא אמר כי פלסטין היא שער המלחמה ושער השלום, וכי על ישראל להבין כי הסיבה לאלימות ולהסתה היא העובדה שהיא ממשיכה בגניבת אדמתנו ובתכניותיה הקולוניאליסטיות, ומטמאת באופן מתמשך את מסגד אל-אקצא ואת המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות."
[אמד, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 28/07/2016]

בכירי הרש"פ הצדיקו פעמים רבות את האלימות הפלסטינית תוך הסתמכות על החלטה 3236 של האו"ם אשר מכירה ב"זכות של העם הפלסטיני להשיג את זכויותיו בכל האמצעים." הרש"פ מפרשת את הביטוי "בכל האמצעים" כהיתר לשימוש אמצעים אלימים נגד אזרחים; אך היא בחרה להתעלם מהמשך החלטת האו"ם שבו מובהר כי השימוש "בכל האמצעים" חייב להיות "בהתאם למטרות והעקרונות של מגילת האו"ם." מגילת האו"ם אוסרת על פגיעה באזרחים גם בעת מלחמה. פרק א(1) של מגילת האו"ם קובע כי "סכסוכים בינלאומיים" ייפתרו "בדרכי שלום."

כותרת: "שר ההקדשים: ישראל מוליכה שולל את העולם בכל הקשור ל[מסגד] אל-אקצא וירושלים"
"שר ההקדשים וענייני הדת [ברש''פ], יוסוף אדעיס, תיאר את מדיניותה של ממשלת הכיבוש ואת צעדיה במסגד אל-אקצא כ'זדוניים.' הוא הזהיר כי מטרתה [של ישראל] היא לפגוע במסגד אל-אקצא ולהקים את בית המקדש המדומה במקומו.
אדעיס אמר אתמול [02/08/2016] בראיון לרדיו 'מווטיני': 'שלטונות הכיבוש הישראלי ומוסדותיו מנסים לקבוע עובדות בשטח במסגד אל-אקצא המבורך, כהכנה לזיוף אופיו של המקום ולהקמת בית המקדש המדומה במקומו.'"
[עיתון הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2016]

"הדובר הרשמי של הממשלה יוסוף אל-מחמוד... קרא למוסדות הבינלאומיים ולקהילה הבינלאומית להתערב בדחיפות על מנת לרסן את הכיבוש ולהפסיק את מתקפותיו היומיומיות נגד מסגד אל-אקצא המבורך ונגד העיר ירושלים הכבושה, בין אם באמצעות חילול המסגד על ידי הפלישות היומיומיות שמבצעים עדרי המתנחלים תחת שמירת כוחות הכיבוש, או על ידי הפלישות המתמשכות מצד אנשי הכיבוש (כלומר, שוטרים, חיילי מג"ב וחיילי צה''ל - העורך) שבהן מותקפים המתפללים בתוך המסגד (כלומר ברחבות המסגד; כוחות הביטחון נמנעים מלהיכנס לתוך מסגד אל-אקצא מלבד במקרים קיצוניים - העורך)."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 03/08/2016]

"יוסף אדעיס, שר ההקדשים וענייני הדת [ברש"פ], גינה את המעצר של כוחות הכיבוש את ראש ועדת הפיתוח של מסגד אלאקצא [בסאם אלחלאק] ועוד שלושה מעובדי הוועדה; כמו כן [הוא גינה] את המשך מדיניות הגירוש והמעצר של העובדים והשומרים [של המסגד] כצעד מתקדם שמטרתו לרוקן את רחבת מסגד אל-אקצא, להחיל את הנוכחות היהודית בו, ולאפשר למתנחלים לטמא אותו בחופשיות..."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 03/08/2016]

כותרת: "מטור מזהיר: תוכנית הכיבוש מבוצעת בצעדים הדרגתיים במטרה לחלק את אל-אקצא ולהשתלט עליו באופן מוחלט"
"סגן מזכיר תנועת פת"ח בירושלים, שאדי מטור, אמר כי צעדיהם של כוחות הכיבוש במסגד אל-אקצא המבורך, מעצרם של העובדים בו והפסקת פעולות השיפוץ בכיפת הסלע מהווים תוכנית ציונית לחלוקת מסגד אל-אקצא ולהשתלטות עליו בצעדים הדרגתיים יומיומיים.
מטור אמר היום [04/08/2016] בראיון לתחנת הרדיו 'מווטיני', כשהוא מזהיר מפני תוכנית של הכיבוש לחלק את מסגד אל-אקצא ולהשתלט עליו: 'שלטונות הכיבוש נוקטים צעדים לביצוע תוכניתם הציונית בהדרגה.' הוא הסב את תשומת לב מדינות ערב והאסלאם לסכנה שבצעדים אלו, שאחריהם תבוא השתלטות ציונית מוחלטת על [מסגד] אל-אקצא, כדי לחלקו ואחר כך להרסו ולבנות את בית המקדש המדומה במקומו."
[אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח, 04/08/2016]

כותרת: "ממשלת [הרש''פ]: המתקפה המשוגעת של הכיבוש נגד [מסגד] אל-אקצא ראויה לגינוי ומנוגדת לכל החוקים"
"דובר ממשלת [הרש''פ] יוסוף אל-מחמוד, גינה בהודעה לעיתונות את הפלישות הרצופות של כוחות הכיבוש למסגד אל-אקצא המבורך, שאירעו היום עם פלישה של מומחה עתיקות ישראלי וכוחות מיוחדים [של המשטרה] אל כיפת הסלע על מנת לבחון את פעולות התחזוקה והשיפוץ שמבצעת מחלקת הווקף האסלאמי, אשר הופסקו בכוח לפני מספר ימים.
אל-מחמוד אמר: 'תקיפה זו באה כחלק מהתקיפות, הפלישות והחילול היומיומי של המתחם הקדוש של ירושלים ("אל-חַרַם אל-שריף",כלומר הר הבית), אחד המקומות הקדושים ביותר למוסלמים, שכוחות הכיבוש עושים במטרה לשנות את המצב בשטח על פי התכתיבים של הכיבוש, ובמסגרת זריעת האשליות והאגדות שהוא בודה בעניין [מסגד] אל-אקצא.'"
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 08/08/2016]

 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat