English

 


פרסומי PMW
מדריך צופים פלסטיני האדיר מחבל שרצח 3 - "הולכים בדרכו"
Share |
           
מדריך בכיר בארגון הצופים הפלסטיני 
האדיר מחבל שרצח 3 אזרחים - 
בטקס סיום קורס צופים על שם הרוצח בהאא' עליאן 
 
"בהאא נשאר בקרבנו, בלבבותינו
ומדגיש בפניכם כי 250,000 צופים ומדריכות 
בארגון הצופים הפלסטיני הם בהאא'! 
ואם ירצה אללה, הם הולכים בדרכו של בהאא'"

הלוויות "סמליות" נערכו לרוצח 
על ידי שתי נציבויות של ארגון הצופים הפלסטיני

 
צופים פלסטיניים עורכים הלוויה סמלית למחבל בהאא' עליאן
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-15/09/2016
 
כפי שדיווח מכון "מבט לתקשורת פלסטינית", נציבות מחוז ירושלים בארגון הצופים הפלסטיני (באנגלית PSA), שהוא חבר בארגון הצופים העולמי (WOSM), ערכה קורס על שמו המחבל בהאא' עליאן אשר רצח 3 ישראלים באוטובוס בירושלים באוקטובר 2015.בסרטון באורך 30 דקות מטקס הסיום של קורס הצופים - "קורס השהיד בהאא' עליאן" - שהועלה בעמוד הפייסבוק של נציבות הצופים הפלסטינים במחוז ירושלים, נראה מדריך הקורס, מוחמד אל-דהדאר, מאדיר את הרוצח בהאא' עליאן, ומביע תקווה כי כל 250,000 החברים בצופים הפלסטינים "הולכים בדרכו של בהאא'." בהמשך הדברים אמר אל-דהדאר כי הוא מדבר "בשם ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני":

 

מדריך "קורס השהיד בהאא' עליאן" בארגון הצופים הפלסטיני, מוחמד אל-דהדאר: "בהאא' נשאר בקרבנו, בלבבותינו, ומדגיש בפניכם כי 250,000 צופים ומדריכות בארגון הצופים הפלסטיני הם בהאא', ואם ירצה אללה, הם הולכים בדרכו של בהאא'.
בשם ארגון הצופים [מילולית: 'ארגון הצופים והמדריכות] הפלסטיני ונציבות הצופים והמדריכות של מחוז ירושלים, אני שמח... [לא ניתן לשמוע]... "
[עמוד הפייסבוק של נציבות הצופים במחוז ירושלים, 29/08/2016] 
יתכן שבהאא עליאן היה מדריך צופים מצטיין ואהוד, אך בחירתו האחרונה הייתה להפוך לרוצח. גם אם הוא עשה דברים חיוביים לפני ביצוע הפיגוע - עדיין, המורשת שהוא השאיר והסיבה שבגללה הוא מוכר בחברה הפלסטינית, היא העובדה שהוא רצח 3 אזרחים חפים מפשע. אסור שרוצח של אזרחים יוצג כדמות מופת עבור ילדים ונוער.

אך זה דווקא היה המסר שארגון הצופים הפלסטיני בחר להעביר לחניכי הצופים. בסרטון שפרסמה נציבות הצופים הפלסטינים במחוז ירושלים, שארגנה את הקורס על שם המחבל עליאן, אף אחד מהדוברים לא הסתייג מהפיגוע שלו, ולא גינה את מעשי הרצח שהוא ביצע.

חניכי הצופים הצעירים אימצו בבירור את בהאא' עליאן כדמות מופת, והם צעקו בסרטון:

"יא בהאא, יא עליאן, אתה סמל לשהידים! אנו מצדיעים לך בצופים הירושלמים! פלסטין! ירושלים! שלנו שלנו שלנו!"
 
כרזה שנתלתה בטקס גם שיבחה את הרוצח עליאן וכינתה אותו בתואר הכבוד "שהיד", כלומר מי שנהרג "בדרכו של אללה." הפיכתו של מוסלמי לשהיד נחשבת למעלה הגבוהה ביותר באסלאם שניתן להגיע אליה.

באותו טקס מדריך הקורס מוחמד אל-דהדאר כינה את בהאא עליאן, המחבל שנהרג בזמן הפיגוע שביצע - "שהיד גיבור." הוא גם התייחס למחבלים אחרים אשר "הקריבו את היקר להם מכל... למען פלסטין." את הדברים האלה אפשר להבין רק כדברי שבח למחבלים הפלסטינים הצעירים הרבים בחודשים האחרונים אשר, כמו בהאא עליאן, פצעו ורצחו ישראלים בגל הפיגועים האחרון:"אתם (כלומר, ההורים של בהאא) הולדתם את דמות המופת הטובה והחיה הזו עבור צעירי פלסטין, שבפניהם [אנו] מסירים את הכובע... הודות למה שהם נתנו למען פלסטין, ומאחר שהם הקריבו את הדבר היקר להם מכל - הלא הוא החיים. הם מאסו בחיים [וויתרו עליהם] למען פלסטין, הם מאסו בחיים [וויתרו עליהם] כי הם ייחלו לחירות ולעצמאות. אני שמח להיות ביניכם ברגע זה כדי להעלות יחד את זכרו של השהיד הגיבור שלנו, האח בהאא' עליאן."
[עמוד הפייסבוק של נציבות הצופים במחוז ירושלים, 29/08/2016]
 
בנוסף לכך, שתי נציבויות של ארגון הצופים הפלסטיני ברצועת עזה ערכו הלוויות סמליות למחבל שנהרג בעת הפיגוע שביצע. ב"הלוויות" אלו חניכי הצופים הפלסטינים נשאו ארונות מתים ותמונות של הרוצח עליאן. ההלוויות דווחו באתר ארגון הצופים הפלסטיני, בכתבה שכללה גם תמונות מהאירועים:


 בתמונה העליונה ההלוויה הסמלית של המחבל עליאן בצפון רצועת עזה.

בתמונה על ארון המתים - הטקסט מתחת לתמונת פניו של עליאן: "#תהלוכת_החתונה_של_בהאא'"
 
בתמונה השנייה והשלישית נראית ההלוויה הסמלית שנערכה למחבל בהאא' עליאן בעזה.

טקסט על ארון הקבורה:
"ההלוויה הסמלית של השהיד המנהיג בצופים, בהאא' עליאן"
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני, 03/09/2016]
 
בעקבות דיווח של "מבט לתקשורת פלסטינית" על הקורס שנקרא על שם המחבל הרוצח, ועל הקשר של ארגון הצופים הפלסטיני לכך, הוסרו התמונות והכתבה מאתר ארגון הצופים הפלסטיני.

הכתבה באתר ארגון הצופים הפלסטיני ציינה כי בהאא עליאן "נתן את עשרת הדיברות [של השהיד]" - הכוונה לטקסט שבהאא עליאן פירסם בעמוד הפייסבוק שלו, ובו עשרה ציוויים או "דיברות" כיצד להגיב על "מות השהידים" שלו (ראה למטה). הכתבה של ארגון הצופים הפלסטיני אם כן מזהה את עליאן בראש וראשונה עם מות השהידים שלו, אשר בא אליו בגלל המעשה האחרון שהוא ביצע: רצח של 3 אזרחים ישראלים. הכתבה מתארת את המחבל הרוצח בסגנון רומנטית, עם משפטים כמו: "רוחו [של בהאא]... מסתובבת ברחבי המולדת." ההלוייה של המחבל הרוצח נקראת בכתבה "חתונה," מאחר שהלוויה של "שהיד" נתפסת כחתונה עם 72 בתולות גן העדן באסלאם.

"רוחו של מי שנתן את עשרת הדיברות, המנהיג בצופים הפלסטינים בהאא עליאן, מסתובבת ברחבי המולדת - החל מרפיח, מצודת הדרום, דרך עזה של האשם [סבו של הנביא מוחמד], ועד לנקודה הצפונית ביותר, המסר מרפיח ועד ירושלים היה: #תהלוכת_חתונה_של_בהאא'...
קבוצת הצופים 'סהר פלסטין' בנציבות עזה ערכה הלוויה סמלית ברחובות עזה, ו[המשתתפים] נשאו תמונות של בהאא'. בהלוויה אחרת בנציבות צפון עזה [של ארגון הצופים], נישא ארון קבורה ועליו תמונות השהיד בהאא'... האחראים על כל הפעילויות הדגישו כי אלה הן חלק מהנאמנות וההבטחה לדמו של בהאא'_עליאן, שהיד, אדם ואביר התקשורת של [תנועת] הצופים, שתמיד היה בזירות הפעילות ההתנדבותית."
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני, 03/09/2016]

 
הכתבה ציינה גם את אירועי 'שרשראות הקוראים" שאורגנו לזכרו של עליאן, מאחר שהוא בעבר ארגון שרשרת קריאה כזו בירושלים. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי מספר אוניברסיטאות פלסטיניות הנציחו את הרוצח בשרשראות קריאה כאלו.
 
להלן קטעים ארוכים יותר מסרטון בן 30 דקות מטקס סיום הקורס על שם בהאא' עליאן שנערך על ידי ארגון הצופים הפלסטיני, וכן הדיווח על ההלוויות הסמליות שנערכו למחבל ה"שהיד" על ידי נציבות הצופים הפלסטיני בעזה:

ארגון הצופים הפלסטיני עורך קורס על שם מחבל שרצח 3 אנשים: "קורס השהיד בהאא' עליאן"
מדריך הקורס: "250,000 צופים ומדריכות בארגון הצופים הפלסטיני הם בהאא', ואם ירצה אללה, הם הולכים בדרכו של בהאא'"

טקס הסיום של קורס הכשרה על שם בהאא עליאן בארגון הצופים הפלסטיני. הסרטון הועלה בעמוד הפייסבוק של נציבות הצופים הפלסטינים במחוז ירושלים, ב-29/08/2016

מארגני הקורס בצופים ואביו של המחבל עליאן עומדים למנגינת ההמנון הפלסטיני: מוחמד עליאן, מאהר מוחייסן, מופיד אל-ברק, מוחמד אל-דהדאר, סעיד עטון ואחמר משאהרה

הכיתוב על השלט עם תמונת הרוצח בהאא' עליאן:

"ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני
לימודי ההכנה - ירושלים
הוועדה לפיתוח מנהיגוּת , 24-28.8.2016
קורס השהיד בהאא' עליאן"

יו"ר נציבות הצופים בירושלים מאהר מוחייסן: "אנו מודים לאחים במועדון שבאב אל-עזריה שנתנו לנו להשתמש במועדון שלהם..."

אביו של הרוצח בהאא עליאן, מוחמד עליאן: "הצופים הם מנהיגי החברה, הם מנהיגי העם, הם סמל הנתינה, הם סמל ההקרבה. אני סבור - לא, אני בטוח - כי בהאא, נכון שהו אמת כשהיד, אבל ישנם אלפי בהאא במקומו..." ...

מדריך בקורס על שם בהאא' עליאן מוחמד אל-דהדאר: "בהאא' נשאר בקרבנו, נשאר בלבבותינו, ומדגיש בפניכם כי 250,000 צופים ומדריכות בארגון הצופים הפלסטיני הם בהאא'! ואם ירצה אללה, הם הולכים בדרכו של בהאא'. בשם ארגון הצופים הפלסטיני ונציבות הצופים והמדריכות במחוז ירושלים, אני שמח (קטע לא ברור)... "

עניבת הצופים מוענקת לאביו של הרוצח בהאא' עליאן

הקהל צועק:
"יא בהאא, יא עליאן, אתה סמל לשהידים! אנו מצדיעים לך בצופים של ירושלים! פלסטין, ירושלים - שלנו, שלנו שלנו!"

מדריך בקורס הצופים על שם בהאא עליאן, מוחמד אל-דהדאר: "אתם (הורי המחבל בהאא' עליאן) הולדתם את דמות המופת הטובה והחיה הזו עבור צעירי פלסטין, שבפניהם [אנו] מסירים את הכובע. הודות למה שהם נתנו למען פלסטין, ומאחר שהם הקריבו את הדבר היקר להם מכל - הלא הוא החיים. הם מאסו בחיים [וויתרו עליהם] למען פלסטין. הם מאסו בחיים [וויתרו עליהם] כי הם ייחלו לחירות ולעצמאות. אני שמח להיות ביניכם ברגע זה כדי להעלות יחד את זכרו של השהיד הגיבור שלנו, האח בהאא' עליאן."
[טקס הסיום של קורס הכשרה בארגון הצופים הפלסטיני על שם השהיד בהאא עליאן, 
עמוד הפייסבוק של נציבות מחוז ירושלים בצופים הפלסטינים, 29/08/2016]
 
בהאא עליאן ובלאל גאנם - שני מחבלים פלסטינים בני 22 ו-23 אשר באוקטובר 2015 עלו על אוטובוס מס' 78 בשכונת ארמון הנציב בירושלים, חמושים באקדח ובסכין, ותקפו את נוסעיו. בפיגוע נרצחו שלושה - חביב חיים (בן 78), אלון גובברג (בן 51) וריצ'רד לייקין (בן 76), ונפצעו 3 אחרים. בהאא' עליאן נורה למוות בידי מאבטח. גאנם, איש חמאס שישב בכלא בישראל ב-2014-2013, נפצע ונעצר. בלאל גאנם מרצה 3 מאסרי עולם ו-60 שנים נוספות על מעשי הרצח.

בין האנשים העומדים בטקס לפני הכרזה לכבוד הרוצח עליאן:

מוחמד עליאן - אביו של הרוצח בהאא' עליאן
מאהר מוחייסן - יו"ר נציבות הצופים בירושלים
מופיד אל-ברק, מוחמד אל-דהדאר, וסעיד עטון - המדריכים בקורס בצופים על שם בהאא' עליאן
אחמד משאהרה - כותב הידיעה על הקורס אשר התפרסמה בעיתון הרש״פ אל-חיאת אל-ג'דידה ב-25/08/2016, ובאתר הצופים ב-27/08/2016

להבהרות נוספות על האנשים המעורבים בקורס, ראה את החשיפה של "מבט לתקשורת פלסטינית"
כאן וביתר פירוט כאן.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" שומר את הסרטון בן 30 דקות מטקס סיום הקורס.


להלן תרגום הכתבה שפורסמה באתר ארגון הצופים הפלסטיני על "ההלויות הסמליות" שנערכו על ידי הצופים הפלסטינים בעזה:

כותרת: "שתי הלוויות סמליות ופעילות לעידוד הקריאה לאות נאמנות לנשמת השהיד המנהיג בצופים בהאא' עליאן"
"רוחו של מי שנתן את עשרת הדיברות, המנהיג בצופים הפלסטינים בהאא' עליאן, מסתובבת ברחבי המולדת - מרפיח מצודת הדרום, דרך עזה של האשם [סבו של הנביא מוחמד] ועד הנקודה הצפונית ביותר - מרפיח ועד ירושלים המסר היה: תהלוכת_החתונה_של_בהאא'.
קבוצת השהיד זיאד אבו-עין בנציבות [הצופים] ברפיח השתתפה בשרשרת קריאה מסביב לכיכר אל-נג'מה בעיר, תחת הכותרת: #צעירי_פלסטין_קוראים. [הפעילות] דימתה את שרשרת [הקריאה] הארוכה ביותר בירושלים, שבראשה עמד בהאא' עליאן.
קבוצת צופי 'סהר פלסטין' בנציבות עזה ערכה הלוויה סמלית ברחובות העיר עזה, ו[המשתתפים] נשאו תמונות של בהאא'.
בהלוויה אחרת בנציבות צפון עזה, נישא ארון קבורה ועליו תמונות של השהיד בהאא'. ערכה אותה קבוצת הצופים על שם בהאא' עליאן, 'עתיד המולדת'.
האחראים על כל הפעילויות הדגישו כי פעילויות אלה הן רק חלק מהנאמנות וההבטחה לדמו של #בהאא'_עליאן, השהיד, האדם ואביר התקשורת של [תנועת] הצופים, שתמיד היה בזירות הפעילות ההתנדבותית."
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 03/09/2016]
 
להלן "10 הדיברות לכל שהיד" שבהאא' עליאן פירסם בעמוד הפייסבוק שלו:

עשרת הדיברות של כל שהיד:
1. אני מצווה על הפלגים לא לנטול אחריות על מות השהידים שלי, שכן מותי היה למען המולדת ולא למענכם.
2. אינני רוצה פוסטרים או חולצות, שכן הזיכרון שלי לא יהיה פוסטר התלוי על הקירות בלבד.
3. אני מצווה אתכם לא להתיש את אמי בשאלות שמטרתן רק לרגש את הצופים.
4. אל תזרעו שנאה בלב בני. תנו לו לגלות את מולדתו ולמות למען מולדתו, ולא על מנת לנקום את מותי.
5. אם הם רוצים להרוס את ביתי, שיהרסו אותו, שכן האבן אינה יקרה יותר מהנפש שיצר ריבוני.
6. אל תתאבלו על מות השהידים שלי, התאבלו על מה שיקרה לכם אחרי לכתי.
7. אל תחפשו מה כתבתי לפני מות השהידים שלי, חפשו מה עומד מאחורי מות השהידים שלי.
8. אל תשמיעו קריאות בתהלוכת הלוויה שלי ותדחפו אחד את השני, רק היטהרו לפני [מילולית: היו טהורים במהלך] תפילת הלוויה ולא יותר.
9. אל תהפכו אותי לעוד מספר שהיום אתם סופרים ומחר שוכחים אותו.
10. להתראות בגן העדן."
[עמוד הפייסבוק של בהאא' עליאן, 12/12/2014]
              


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat