English

 


פרסומי PMW
מחמוד עבאס: רצח ישראלים הוא "התקוממות עממית בדרכי שלום"
Share |
עבאס כינה בנאום בטלוויזיה הפלסטינית את גל הפיגועים שהחל בראשית אוקטובר: "התקוממות בדרכי שלום"
מחמוד עבאס: רצח ישראלים הוא
 "התקוממות עממית בדרכי שלום"איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

נאום של יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס מסביר מדוע הוא לא גינה עד כה אף אחד מ-22 פיגועי הטרור הרצחניים נגד ישראלים באוקטובר ונובמבר 2015, וזאת על אף שהוא מצהיר בפני הקהילייה הבינלאומית שהוא מתנגד לטרור. בהתייחסו לגל הטרור הפלסטיני שהחל באוקטובר 2015, אשר בעת דבריו של עבאס כבר גבה חיים של 14 ישראלים ועוד 167 שנפצעו, ב-65 פיגועי דקירה ו-8 פיגועי ירי, אמר עבאס אמר בטלוויזיה הפלסטינית כי זו "התקוממות בדרכי שלום." [נתונים מאת http://mfa.gov.il]

מחמוד עבאס: "אף אחד לא ביקש את ההתקוממות הזו ולא קרא אליה. היא עלתה מתוך לבם של הצעירים... אנו אמרנו לכל האנשים, אנו רוצים התקוממות עממית בדרכי שלום, ואכן היא כזו, אכן היא כזו, אך מעשי האיבה באש ובקליעים באים מצד הישראלים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, 16/11/2015]

לפי דברי עבאס, רצח זוג הורים לעיני ילדיהם, רצח בני נוער, ורצח של אב ובנו ביחד, אינם מהווים סיבה מספקת לגינוי ולהגדרת הפעולות האלה כטרור, ובפי עבאס הן עדיין מוגדרות כפעולות של "התקוממות בדרכי שלום." עוד מסיבה זו, כאשר כוחות הביטחון הישראלים הורגים את הדוקרים והיורים הפלסטינים כאשר הם באים לרצוח ישראלים – דווקא הישראלים הם אלה "התוקפנים".

מן הראוי לציין כי עבאס אמר בגלוי כי הוא קרא "לכל האנשים" לקחת חלק ב"התקוממות עממית" זו:

"אמרנו לכל האנשים, אנו רוצים התקוממות עממית בדרכי שלום, ואכן היא כזו, אכן היא כזו."
לחץ לצפייה

מאז הודעת התמיכה הזו ב'התפרצות העממית' של עבאס (16/11/2015) ועד לתחילת דצמבר 2015, נרצחו עוד 8 ישראלים באירועי טרור, נפצעו 48, והתרחשו עוד 43 ניסיונות לרצוח ישראלים.
אחת הקריאות הרבות של הרש''פ לפלסטינים לצאת ולהשתתף ב"התקוממות בדרכי שלום," שאולי אליה רמז עבאס בדבריו, היא נאום של יו"ר הרש"פ ב-16/09/2015, שבו הוא "מברך כל טיפת דם" אשר נשפכה במאבק למנוע מהיהודים "לטמא [את מסגד אל-אקצא] ברגליהם המטונפות" כשהם מבקרים בהר הבית. אותו "חילול" של מסגד אל-אקצא היה התירוץ שבו השתמשה הרש''פ כדי להניע את מסע הטרור הנוכחי.

"אנו מברכים כל טיפת דם שנשפכה למען ירושלים, שכן זהו דם נקי וטהור, דם שנשפך למען האל, ברצון אללה. כל שהיד יגיע לגן עדן וכל פצוע יזכה בגמול מן האל... [מסגד] אל-אקצא שלנו, כנסיית הקבר שלנו, ואין להם זכות לטמא אותם ברגליהם המטונפות. לא נאפשר להם, ונעשה את כל שביכולתנו כדי להגן על ירושלים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, 16/09/2015;
האתר הרשמי של יו''ר הרש''פ עבאס, 16/09/2015]
 
ההצדקה הזאת של רצח ישראלים מצדו של עבאס מסבירה אולי גם מדוע מחמוד אסמאעיל, החבר בוועד הפועל של אש''ף, אמר כי הרצח של איתם איתן ונעמה הנקין לעיני ארבעת ילדיהם היה מילוי "חובה לאומית" פלסטינית.

במהלך אוקטובר ונובמבר 2015, שבהם אירעו מדי יום פיגועים שבוצעו בידי פלסטינים נגד ישראלים, עבאס לא גינה אף פיגוע אחד. מאידך הוא הקפיד לגנות פיגועים נגד אזרחי צרפת, רוסיה, לבנון, וירדן שאירעו בשלהי 2015, והגדיר את הנרצחים כקורבנות טרור. להלן מספר ציטוטים מהודעת גינוי של עבאס ביחס לפיגועים במספר מדינות, שפורסמה ב-15/11/2015:

צרפת:
"הנשיא מחמוד עבאס מגנה בחריפות את פעולות הטרור בפריז... הוא הביע את 'גינויינו ואת התנגדותנו המוחלטים למעשים המתועבים הללו'..." (על פיגוע משולב גדול בפריז בפריז שנרצחו בו 130 בני אדם – ראה למטה)

רוסיה:
"הנשיא [עבאס] אמר: 'אנו מביעים תנחומים לעם הרוסי הידיד על המקרה המצער שקרה למטוס הרוסי... זה אירוע כואב ונפשע בכל קנה מידה'..." (על פיצוץ מטוס רוסי שבו נרצחו כל 224 הנוסעים – ראה למטה)

לבנון:
"אנו מביעים תנחומים לעם הלבנוני האח על הפיצוץ שאירע ברובע דאחייה של ביירות." (על פיגוע התאבדות כפול שבו נרצחו מעל 40 בני אדם – ראה למטה)

ירדן:
"איננו שוכחים להביע תנחומים בפני אחינו בירדן על האירוע שקרה אצלם לאחרונה." (על פיגוע בעמאן שבו 5 אנשים נרצחו בירי – ראה למטה)
עבאס סיים את הודעתו באמירה כללית:
"אנו מגנים את כל צורות הטרור, ומתייצבים תמיד נגדו."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/11/2015]
 
אך עבאס שכח להוסיף: אלא אם כן הקורבנות ישראלים והמחבלים פלסטינים, אז הרצח הוא "בדרכי שלום."

להלן קטעים ארוכים יותר מהדברים של עבאס:

מהדורת חדשות בטלוויזיה הרשמית של הרש''פ
קטע מתוך נאום של יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס בטקס חלוקת פרסי פלסטין

יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס: "הסיבה העיקרית להתקוממות הזו (כלומר, גל הטרור שהחל באוקטובר 2015) היא הכיבוש. הסיבה המרכזית לה הם הדיכוי והעושק. הסיבה העיקרית היא המתקפות על העם הפלסטיני שמבוצעות בידי הצבא הישראלי והמתנחלים הישראלים. אף אחד לא ביקש [להתחיל] בהתקוממות הזו, ולא קרא אליה. היא עלתה מתוך לבם של הצעירים, שראו כל דבר בעיניהם. הם ראו את העושק ואת ההתנחלות ואת מתקפות עדרי המתנחלים, ולכן הם עשו מה שעשו (כלומר, פיגועי דקירה וירי שבהם נרצחו 14 ישראלים). אנו אמרנו לכל האנשים, אנו רוצים התקוממות עממית בדרכי שלום, ואכן היא כזו, אכן היא כזו, אך מעשי האיבה באש ובקליעים באים מצד הישראלים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, 16/11/2015]

מה שעבאס קרא לו "התקוממות עממית בדרכי שלום" כבר כלל בזמן אמירת הדברים:
 
65 דקירות
8 אירועי ירי
8 פיגועי דריסה
סה''כ 14 נרצחים
סה''כ פצועים 167
[בין התאריכים 01/10/2015 – 13/11/2015,
מקור: "Wave of terror October-November 2015," http://mfa.gov.il]
 
כותרת: "הנשיא מגנה את פעולות הטרור בפריז ומביע תנחומים להולנד"
"בהודעה מטעם לשכת הנשיאות נאמר כי 'הנשיא מחמוד עבאס מגנה בחריפות את פעולות הטרור שאירעו בפריז,' וכי הוא 'הביע סולידריות והזדהות עם ממשלת צרפת ועם העם הצרפתי נגד הטרור.' ...
הנשיא שלח מברק תנחומים לעמיתו הצרפתי [נשיא] פרנסואה הולנד על קורבנות התקפות הטרור. במברק... הוא הביע 'את גינויינו ואת התנגדותנו המוחלטים למעשים המתועבים הללו, שמנוגדים לכל הערכים, המוסכמות, והחוקים האנושיים.' הוא הדגיש את 'ההזדהות והסולידאריות הכנות שלנו, את התייצבותנו לצד הנשיא הולנד ומשפחות הקורבנות נגד הטרור האפל.' ...
הנשיא קיבל אתמול את פני ראש האגודה האימפריאלית האורתודוכסית הפלסטינית-רוסית, סרגיי סטפאשין. הנשיא אמר: 'אנו מביעים תנחומים לעם הרוסי הידיד על המקרה המצער שקרה למטוס הרוסי שהמריא מנמל התעופה בשרם אל-שיח', וגבה את חייהם של מאות קורבנות חפים מפשע.' הנשיא הוסיף: 'זהו אירוע כואב ונפשע בכל קנה מידה.' ...'אנו מביעים תנחומים לעם הלבנוני האח על הפיצוץ שאירע ברובע הדאחייה של ביירות בירת לבנון ביום חמישי האחרון [12/11/2015].' (כלומר, פיגוע התאבדות כפול שבו נרצחו מעל 40)
הנשיא אמר: 'איננו שוכחים להביע תנחומים גם בפני אחינו בירדן על האירוע שקרה אצלם לאחרונה, שגם לו יש סממנים טרוריסטים.' (כלומר, פיגוע בעמאן שבו 5 אנשים נרצחו בירי) הוא הוסיף: 'איננו יכולים להסכים לכל האירועים הללו, ואנו מגנים אותם בתוקף. אנו ומקווים שהאזור ייפטר מהטרור ומהטרוריסטים, ושכל עמי העולם והמדינות ישתפו פעולה כדי להילחם בטרור בכל מקום, מפני שאין לו דת, מולדת או שייכות כלשהי. לכן, אנו מגנים את כל צורות הטרור, ותמיד מתייצבים נגדו.'"
[עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/11/2015]

 
פיגועים בפריז, 2015 - ב-13/11/2015 בוצעו 6 פיגועי טרור בו זמנית בפריז, שבהם נרצחו 130 אנשים לפי הערכות. עוד 352 נפצעו בפיגועים, מהם 99 באורח קשה. הפיגוע הקשה ביותר נעשה בתיאטרון בטקלאן במהלך מופע רוק, שבו נרצחו 87 בני אדם. ארגון הטרור דאעש נטל את האחריות על הפיגועים הללו ב-14/11/2015.

פיגוע במטוס רוסי, 2015 – ב-31/10/2015, מטוס רוסי פוצץ מעל סיני ונספו כל 224 הנוסעים ואנשי הצוות. ארגון הטרור דאעש נטל האחריות על הפיגוע.

פיגוע ירי סמוך לעמאן, 2015 – ב-09/11/2015 אנוור בני עבדו, קצין משטרה ירדני במתקן בינלאומי לאימון המשטרה באל-מוואכר, ליד הבירה עמאן (רבת עמון), רצח ביריות 2 אמריקאים, 2 ירדנים, ועוד דרום-אפריקאי, ופצע עוד 6 בני אדם, בטרם נורה ונהרג על ידי שוטרים. על פי חקירה שערכה ממשלת ירדן, התוקף לא השתייך לארגון טרור, אלא היה במצב כלכלי ונפשי מעורער.

פיגועי התאבדות בביירות, 2015 – ב-12/11/2015, שני מחבלים ביצעו פיגועי התאבדות בהפרש של 7 דקות בבורג' אל-בראג'נה, אזור בביירות בו רוב התושבים הם מוסלמים שיעים, ונשלט על ידי חיזבאללה. מעל 40 בני אדם נרצחו בפיגועים, ומעל 240 נפצעו. ארגון הטרור דאעש נטל אחריות על הפיגועים.הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat