English

 


פרסומי PMW
תגובות ראשוניות ברש"פ לבחירת דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב
Share |
   
תגובות ראשוניות ברש''פ
 לבחירת דונלד טראמפ כנשיא ארה''ב
 
עבאס בירך את טראמפ על זכייתו
- מביע תקווה כי "יושג שלום הוגן במהלך כהונתו"
 
הנהגת הרש''פ:
"נתנהל מול כל נשיא שיבחר העם האמריקאי"
מקווה שהממשל החדש "יממש את פיתרון שתי המדינות"
 
חבר הוועד הפועל של אש''ף:
טראמפ שיקר כשאמר שיעביר
את שגרירות ארה''ב לירושלים
 
נאן ז'אק זילברדיק
 
לאחר ההודעה על בחירתו של דונלד טראמפ כנשיא הבא של ארה''ב ב-09/11/2016, כמה מבכירי הרשות הפלסטינית הוציאו הצהרות כמעט זהות, והביעו תקווה כי ממשל טראמפ יהיה הממשל שיביא "שלום באזור" ויחיל את פתרון שתי המדינות. יו''ר הרשות הפלסטינית עבאס בירך את טראמפ:
 
"הנשיא מחמוד עבאס בירך היום, יום רביעי [09/11/2016], את הנשיא [הנבחר] האמריקאי דונלד טראמפ לרגל בחירתו, והביע תקווה שיושג שלום הוגן במהלך כהונתו."
[PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 09/11/2016]
 
מנהיגים אחרים פרסמו הצהרות דומות, וכולם הדגישו כי "שלום וביטחון" יושגו רק אם ייושם פיתרון שתי המדינות, ותקום ומדינה פלסטינית שירושלים המזרחית היא בירתה:
 
הדובר הרשמי של נשיאות הרש''פ, וחבר הוועד המרכזי של פת''ח נביל אבו רודיינה:

"'אנו נתנהל מול כל נשיא שיבחר העם האמריקאי, על בסיס השגת שלום במזרח התיכון המבוסס על פתרון שתי המדינות בגבולות ה-4 ביוני 1967, כשירושלים המזרחית היא בירתה של מדינת פלסטין.'
אבו רודיינה הוסיף בהצהרה היום, רביעי [09/11/2016] כי הממשל האמריקאי מבין כי השגת היציבות והשלום באזור תגיע באמצעות פיתרון הסוגיה הפלסטינית באופן הוגן, על פי [החלטות] הגופים הבינלאומיים, דבר שיביא לחיסול הכאוס והקיצוניות בעולם."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 09/11/2016;
קול פלסטין, תחנת הרדיו של הרש''פ, 09/11/2016;
PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 09/11/2016]
 
ראש הצוות הפלסטיני למו''מ עם ישראל ומזכ''ל הועד הפועל של אש''ף, ד''ר סאאב עריקאת:

"בכיר מנהלי המו"מ הפלסטינים, [ומזכ''ל הועד הפועל של אש''ף] ד"ר סאאב עריקאת, אמר כי הצד הפלסטיני מקווה שהממשל האמריקאי הבא יממש את פתרון שתי המדינות.
עריקאת אמר כי השגת הביטחון, השלום והיציבות באזור הזה תתבצע רק באמצעות הקמת  מדינת פלסטין העצמאית בגבולות 67, שבירתה ירושלים."
[PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 09/11/2016]
 
תגובה כנה יותר גלויה על הבחירות בארה''ב באה מתייסיר ח'אלד, חבר הועד הפועל של אש''ף ואיש החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין. הוא דיבר על ההשלכות האפשריות על "הסוגיה הפלסטינית הלאומית." בין דבריו הוא אמר כי טראמפ משקר, וחזה כי הנשיא הנבחר, בניגוד להבטחותיו, לא יעביר את שגרירות ארה''ב בישראל לירושלים:
 
"אין סיבה לדאגה, שכן אנו יודעים כי דונלד טראמפ קרוב לישראל יותר מהילרי קלינטון, ומדיניותו כאן ברורה יותר... דונאלד טראמפ לא יעביר את שגרירות ארצו לירושלים כפי שהבטיח, והוא ידע שהוא משקר. בנושא ההתנחלות הוא לא יתנגד לבנייה בירושלים ובמה שמכונה גושי ההתנחלות. הוא לא יחתום על צ'קים פתוחים ל[רה''מ בנימין] נתניהו, אך ללא ספק הוא לא יוציא לנו את הערמונים מהאש. לכן זה תלוי במדיניותנו וברצון שלנו, ואם מדיניות בעניין הפלסטיני תישאר כפי שהייתה, אנו נשלם ביוקר."
[PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 09/11/2016]
 
באפריל השנה, העיתון הרשמי של הרש''פ התייחס למועמדות של דונאאלד טראמפ באמצעות הקריקטורה שלהלן, שבה טראמפ נחזה כשהוא כורת את ראש הלפיד של פסל החירות האמריקני. [העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/04/2016]
ץ
 
בחודש ספטמבר, חבר הועד המרכזי של פת''ח עבאס זכי קרא לפלסטינים "להחליף את בריתותינו" מאחר ששני המועמדים לנשיאות ארה''ב רעים לפלסטינים, מפני שהם הצהירו שהם "תומכים בישראל":
 
"[חבר הועד המרכזי של פת''ח] הדגיש: 'אין להסתמך על ארה"ב או לבטוח בה, מפני שמנהיגיה מכריזים שהם תומכים בישראל; [המועמדת הדמוקרטית הילרי] קלינטון אומרת שהיא תמנע הצעת החלטה המגנה את ישראל במועצת הביטחון [של האו''ם], בעוד ש[המועמד הרפובליקני דונאלד] טראמפ אומר כי הוא יעביר את שגרירות מדינתו [לירושלים]. לכן, עלינו להחליף את בריתותינו בעתיד, במיוחד לאור קיומו של תפקיד רוסי פעיל וממשי באזור, שניצב מול התפקיד האמריקני."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 27/09/2016]
 
באופן דומה, בספטמבר מועצת הפסיקה העליונה של הרש''פ "גינתה את הבטחת הבחירות שהעניק המועמד לבחירות בארה"ב דונלד טראמפ להכיר בירושלים כ"בירה המאוחדת" של ישראל במקרה שייבחר לנשיא," והצהירה כי "ניצול ירושלים במסגרת תעמולת הבחירות האמריקאית מהווה אי כיבוד החוק הבינלאומי." [העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 30/09/2016]
 
להלן קטע ארוך יותר מדבריו  של חבר הועד המרכזי של פת''ח נביל אבו רודיינה על ניצחונו של טראמפ:
 
כותרת: "תייסיר ח'אלד: אם המדיניות תישאר כפי שהייתה, נשלם ביוקר"
"חבר הועד הפועל של אש"ף וחבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, תייסיר ח'אלד, כתב בתגובה על תוצאות הבחירות לנשיאות האמריקאית וניצחונו של המועמד הרפובליקני דונאלד טראמפ... והשפעתם על העניין שלנו הפלסטיני, בפוסט שפרסם בפייסבוק ובטוויטר: 'המועמד הרפובליקני דונאלד טראמפ ניצח את מועמדת המפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון בבחירות לנשיאות האמריקאית, והחלו התחזיות בנוגע להשפעת הדבר על סוגייתנו הלאומית ועל תהליך הפיוס המדיני של הסכסוך הפלסטיני-ישראלי.'
ח'אלד הוסיף: 'אין סיבה לדאגה שכן אנו יודעים שדונאלד טראמפ קרוב יותר יחסית לישראל מהילרי קלינטון, ומדיניותו כאן ברורה יותר ממדיניותה. אולם אסור לנו לשכוח כי קלינטון בתפקידה כמזכירת המדינה האמריקאית רק מכרה לנו אשליות במשך שנים, וכי [הנשיא] הדמוקרטי ברק אובמה הוא זה שחתם על עסקת הסיוע הצבאי האמריקאי הגדולה ביותר עם ישראל על סך 38 מיליארד דולר לעשר השנים הקרובות.'
תייסיר ח'אלד סיים את דבריו באומרו: 'דואנלד טראמפ לא יעביר את שגרירות ארצו לירושלים כפי שהבטיח, והוא ידע שהוא משקר. בנושא ההתנחלות הוא לא יתנגד לבנייה בירושלים ובמה שמכונה גושי ההתנחלות. הוא לא יחתום על צ'קים פתוחים ל[רה''מ בנימין] נתניהו, אך ללא ספק הוא לא יוציא לנו את הערמונים מהאש. לכן זה תלוי במדיניותנו וברצון שלנו, ואם מדיניותו בעניין הפלסטיני תישאר כפי שהייתה, אנו נשלם ביוקר.'"
[PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 09/11/2016]
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat