English

 


פרסומי PMW
מנהיגי דת ברש"פ מאיימים במלחמת דת על ירושלים
Share |

מנהיגי דת ברש''פ מאיימים במלחמת דת על ירושלים
 ח
4 נרצחו בפיגוע טרור בירושלים,
על רקע הסתה מצד מנהיגי דת ברש''פ
 ל
על כוונות ארה''ב להעביר את השגרירות שלה לירושלים:
 
יועצו של עבאס לענייני דת, מחמוד אל-הבאש:
  • "הכרזת מלחמה על כל המוסלמים"
  • "זה לא יעבור בשתיקה"
  • "בדת, באמונה, בערכים במוסר ובהיסטוריה - לא יכולות להיות פשרות"
 

יועצו של עבאס לארגונים בלתי ממשלתיים, סולטאן אבו אל-עינין:
  • "העברת השגרירות האמריקאית לירושלים תוביל לשפיכות דמים"
ראש המועצה האסלאמית העליונה והדרשן הראשי במסגד אל-אקצא, השייח' עכרמה צברי:
  • "פירוש הדבר שאמריקה מכירה בירושלים כבירת היהודים, ובכך אמריקה תכריז מלחמה חדשה נגד הפלסטינים ואף נגד הערבים והמוסלמים"
מזכ''ל הועד הפועל של אש"ף, סאא'ב עריקאת:
  • "אם תעבירו את השגרירות ותסכימו לסיפוח ההתנחלויות בגדה המערבית, תגררו את האזור למצב של אנרכיה, קיצוניות והיעדר חוק"
דובר תנועת פת"ח אוסאמה אל-קוואסמה:
  • "כל צעד שנוגע להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב למזרח ירושלים יגרום באופן ישיר לפיצוץ"
חבר המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח, ד"ר חנא עיסא:
  • "הזהיר מפני הצתת האזור... והתריע מפני מלחמת דת"
איתמר מרכוס
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-08/01/2017
 
בימים האחרונים מנהיגי הרש''פ איימו במלחמה ובאלימות בתגובה להכרה האפשרית של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל על ידי העברת השגרירות שלה לירושלים. כפי שמכון מבט לתקשורת פלסטינית מתעד, טרור פלסטיני לעתים קרובות בא על רקע הסתה פלסטינית. ביום ראשון, 08/01/2017, דרס מחבל פלסטיני שנהג במשאית קבוצת חיילים לאחר שירדו מאוטובוס בטיול בירושלים, ורצח שלוש חיילות וחייל ופצע מספר נוספים.
 
לפחות שישה מנהיגים פלסטינים קרובים למחמוד עבאס איימו לאחרונה באלימות, חלקם איימו במפורש כי מלחמת דת עלולה לפרוץ.
 
ביום שישי, 06/01/2017, בדרשה בנוכחות יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, אמר הדרשן מחמוד אל-הבאש, שהוא גם היועץ של עבאס לענייני דת, כי הכרה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל באמצעות העברת השגרירות היא "הכרזת מלחמה על כל המוסלמים." אל-הבאש אמר בדרשתו כי העברת השגרירות לירושלים "פוגעת" בדת האסלאם, ואיים: "זה לא יעבור בשקט."
 
"הממשל האמריקאי החדש מתכוון להעביר את השגרירות שלו לירושלים. אנו אומרים, בפשטות ובצורה רגועה והגיונית, בדברים ברורים שאינם משתמעים לשתי פנים: צעד כזה, בעיני כל מוסלמי, הוא הכרזת מלחמה על כל המוסלמים. הוא הכרזת מלחמה על כל המוסלמים... כאשר משהו פוגע בדתנו ובקיום שלנו, איננו יכולים לעמוד חסרי מעש. לא נסכים לזאת בשום מקרה שהוא. זה לא יעבור בשקט."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, 06/01/2017]
 
אל-הבאש מציג את העברת השגרירות לירושלים כעילה למלחמה אסלאמית חסרת פשרות, כאשר הוא מדגיש כי היותה של ירושלים עיר פלסטינית-אסלאמית, "בירתנו הנצחית," כחובה דתית שהמוסלמים לא יוכלו להתפשר עליה:
 
"בפוליטיקה יכולות להיות פשרות, יכול להיות משא ומתן. אולם בדת, באמונה, בערכים, במוסר ובהיסטוריה, לא יכולות להיות פשרות. לכן אי אפשר להתפשר או לנהל משא ומתן על ירושלים."
 
מנהיג דת נוסף, ראש המועצה האסלאמית העליונה והדרשן הראשי במסגד אל-אקצא, השייח' עכרמה צברי גם איים במלחמה:
 
"פירוש הדבר שאמריקה מכירה בירושלים כבירת היהודים, ובכך אמריקה תכריז מלחמה חדשה נגד הפלסטינים ואף נגד הערבים והמוסלמים."
[ערוץ היוטיוב "אלמסג'ד אלאקצא", 16/12/2016]
 
מזכ''ל הועד הפועל של אש''ף, סאא'ב עריקאת, הזהיר כי העברת השגרירות תוביל למלחמה אזורית:
 
"אני פונה ישירות לדיוויד פרידמן [שגריר ארה"ב החדש בישראל] ולטראמפ - אם תעבירו את השגרירות ותסכימו לסיפוח ההתנחלויות בגדה המערבית, תגררו את האזור למצב של אנרכיה, קיצוניות והיעדר חוק."
[עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/12/2016]
 
יועצו של עבאס לארגונים בלתי ממשלתיים, סולטאן אבו אל-עינין, גם איים באלימות:
 
"העברת השגרירות האמריקאית לירושלים תוביל לשפיכות דמים... אינתיפאדה פלסטינית עזה תפרוץ בשטחים הפלסטיניים... כן הוא אמר כי מדובר בצעד אווילי שיצית את המצב בשטח... וכי דבר זה יגביר את הזעם הפלסטיני."
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 04/01/2017]
 
גם תנועת פת''ח איימה באלימות. דובר פת''ח אוסאמה אל-קוואסמי אמר:
 
"כל צעד שנוגע להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב למזרח ירושלים יגרום באופן ישיר לפיצוץ המצב באזור בכללותו."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 08/01/2017]
 
מנהיג פלסטיני נוצרי הזהיר גם הוא מפני מלחמת דת:
 
"המומחה לחוק הבינלאומי וחבר המועצה המהפכנית של פת"ח, ד"ר חנא עיסא, הזהיר מפני הצתת האזור... והתריע מפני מלחמת דת."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 08/01/2017]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מההצהרות הפלסטיניות בעניין ההעברה האפשרית של שגרירות ארה''ב בישראל:
 
דרשת יום שישי מפי השופט השרעי העליון ויועצו של מחמוד עבאס לענייני דת מחמוד אל-הבאש, בנוכחות יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס:

"הממשל האמריקני החדש מתכוון להעביר את השגרירות שלו לירושלים. בפשטות, באופן רגוע והגיוני, ובצורה ברורה שאינה משתמעת לשתי פנים: צעד כזה, מבחינתו של כל מוסלמי, הוא הכרזת מלחמה על כל המוסלמים. זאת הכרזת מלחמה על כל המוסלמים. איננו אויבים של איש ואיננו רוצים בכך. איננו אויביה של ארה"ב ואיננו רוצים בכך. אולם, כאשר משהו פוגע באמונתנו ובקיומנו, איננו יכולים לעמוד חסרי מעש. לא נסכים לזאת בשום מקרה שהוא. זה לא יעבור בשתיקה. העולם המוסלמי כולו לא יקבל זאת, והעולם הנוצרי כולו לא יקבל זאת. ירושלים הכבושה היא בירתנו הנצחית, בירת קיומנו ובירת מדינתנו. בפוליטיקה יכולות להיות פשרות.  בפוליטיקה יכול להיות משא ומתן. אולם בדת, באמונה, בערכים, במוסר ובהיסטוריה, לא יכולות להיות פשרות. לכן אי אפשר להתפשר או לנהל משא ומתן על ירושלים. זה כמובן לא אומר שאנו מונעים ממישהו להחשיב את ירושלים ככיוון התפילה שלו. ירושלים שלנו תישאר פתוחה לכל המאמינים, כמו שהייתה, פתוחה לכל המונותיאסטים."
 [דרשת יום שישי בפני יו''ר הרש''פ עבאס,
הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, 06/01/2017]
 
ראש המועצה האסלאמית העליונה והדרשן הראשי במסגד אל-אקצא, השייח' עכרמה צברי: "אני אעסוק... בהבטחה [של נשיא ארה"ב הנבחר טראמפ] להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. אני שואל: מדוע הבטיח זאת המועמד הרפובליקאי האמריקני בזמן תעמולת הבחירות? התשובה ברורה: כדי לרצות את היהודים בארה"ב ובעולם, על חשבון זכותם של אנשי פלסטין המקוריים, שהרי העברת השגרירות היא הודאה בכך שירושלים היא בירה של היהודים, וביטול זכותם של המוסלמים על העיר.
הבטחה זו מנוגדת למה שנקרא ההחלטות הבינלאומיות, הרואות בירושלים עיר כבושה ולא עיר ישראלית. רבותי המתפללים, אנשי ארץ המסע הלילי [של נביא האסלאם], אם נניח שזה [יקרה], פירוש הדבר שאמריקה מכירה בירושלים כבירת היהודים, ובכך אמריקה תכריז מלחמה חדשה נגד הפלסטינים ואף נגד הערבים והמוסלמים, כי ירושלים היא מקום המסע הלילי של מוחמד, ומקום עלייתו לשמים, כלומר היא שער בין שמים וארץ, והיא קשורה למכה הקדושה ולאל-מדינה הקדושה, ובה חי ישוע עליו השלום.
אנו אומרים לאלה שנוהים אחר אמריקה שתפתור את בעיותיהם, אנו אומרים להם כי זה פרצופה האמתי של אמריקה. היא כלל לא חושבת איך להשיג עבורכם שלום. אמריקה ציידה את ישראל לפני כמה ימים במטוסי קרב מתקדמים, והיא הבעירה מלחמות ברוב מדינות העולם הערבי והמוסלמי, ומלחמות אלה ממשיכות לבעור."
[דרשה מאת ראש המועצה האסלאמית העליונה השייח' עכרמה צברי
במסגד אל-אקצא, ערוץ היוטיוב אלמסג'ד אלאקצא, 16/12/2016]
 
כותרת: "סולטאן אבו אל-עינין: העברת השגרירות האמריקאית לירושלים תוביל לשפיכות דמים"
"חבר הנהגת תנועת פת"ח [ויועצו של יו''ר הרש''פ לארגוניים בלתי ממשלתיים] סולטאן אבו אל-עינין אמר כי אינתיפאדה פלסטינית עזה תפרוץ בשטחים הפלסטיניים במקרה שהנשיא האמריקאי הנבחר דונלד טראמפ יקיים את הבטחתו להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.
כן הוא אמר כי מדובר בצעד אווילי שיצית את המצב בשטח, והוסיף בראיון טלוויזיוני כי דבר זה יגביר את הזעם הפלסטיני שנגרם מהיהירות הישראלית של המשך בניית ההתנחלויות."
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 04/01/2017]
 
כותרת: "ישראל מברכת על מינוי היהודי האמריקני דיוויד פרידמן לשגריר החדש של וושינגטון בתל אביב - עריקאת מזהיר: העברת שגרירות ארה"ב לירושלים וההסכמה לסיפוח ההתנחלויות יגררו את האזור לאנרכיה..."
"מזכיר הועד הפועל של אש"ף, סאא'ב עריקאת, הזהיר אתמול [16/12/2016] את נשיא ארה"ב הנבחר מפני כוונתו להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. הוא הדגיש כי החלטה כזאת תהרוס את תהליך השלום עם ישראל.
יצוין כי טראמפ הכריז ביום חמישי [15/12/2016] על מינוי היהודי האמריקני דיוויד פרידמן לשגריר ארה"ב בישראל. הוא עורך דין שהדגיש כי הוא מצפה בקוצר רוח למלא את משימתו 'בבירה הנצחית של ישראל - ירושלים' כלשונו. הדבר מהווה נקודה רגישה ביותר באזור.
עריקאת אמר בהצהרות שמסר לעיתונאים כי המעמד של ירושלים חייב להיות נתון למו"מ בין הפלסטינים לישראלים, וכי קבלת החלטה כלשהי כיום 'תהרוס את תהליך השלום.' עריקאת הוסיף: 'אני פונה ישירות לדיוויד פרידמן ולטראמפ - אם תעבירו את השגרירות ותסכימו לסיפוח ההתנחלויות בגדה המערבית, תגררו את האזור למצב של אנרכיה, קיצוניות והיעדר חוק.' הוא המשיך כי 'ארה"ב היא מדינת מוסדות, הפועלת בהתאם לאינטרסים הלאומיים שלה,' והוסיף כי הוא אינו סבור כי 'האמריקאים יעבירו את שגרירותם לירושלים.'"
[עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/12/2016]
 
כותרת: "פת"ח: העברת השגרירות האמריקאית למזרח ירושלים משמעה פיצוץ המצב באזור"
"דובר תנועת פת"ח אוסאמה אל-קוואסמה אמר כי מזרח ירושלים היא קו אדום, והיא בירתה של המדינה הפלסטינית המוכרת על ידי האו"ם וחלק מהשטחים הפלסטיניים שנכבשו בשנת 67. הוא הוסיף כי כל צעד שנוגע להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב למזרח ירושלים יגרום באופן ישיר לפיצוץ המצב באזור בכללותו.
אל-קוואסמה הדגיש בהודעה לעיתונות היום, יום ראשון [08/01/2017], כי נקיטה של כל צעד בעניין זה מנוגדת לחוק הבינלאומי ומהווה הפרה של זכויות העם הפלסטיני שאושרו ועוגנו על ידי הגופים הבינלאומיים. כמו כן, הוא הדגיש כי צעד זה יהפוך את ארה"ב לצד בסכסוך במקום למתווכת בתהליך המדיני, מה שיהיה בעל השלכות חמורות על הביטחון והשלום בעולם."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 08/01/2017]
 
כותרת: "עיסא: העברת השגרירות האמריקאית לירושלים תצית מלחמת דת באזור"
"המומחה לחוק הבינלאומי וחבר המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח [ומזכ"ל המועצה האסלאמית-נוצרית למען ירושלים והמקומות הקדושים של הרש''פ], ד"ר חנא עיסא, הזהיר מפני הצתת האזור במקרה של העברת השגרירות האמריקאית לירושלים הכבושה, והתריע מפני מלחמת דת.
עיסא אמר בראיון לתחנת הרדיו 'מווטני' היום, יום ראשון [08/01/2017]: 'אינני יכול לנבא מה תהיה התגובה להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים,' וציין כי אם ארה"ב תעביר את שגרירותה, היא תפר במפורש את החוק הבינלאומי. כמו כן, הוא התריע מפני מלחמת דת חדשה, והדגיש כי העברת השגרירות האמריקאית לירושלים הכבושה עומדת בסתירה להחלטות הבינלאומיות.
עיסא הדגיש כי ירושלים נמצאת תחת ניהול שלטון הכיבוש, ואסור להחיל ריבונות על אדמה כבושה. הוא ציין כי העברת השגירות האמריקאית לירושלים סותר את מדיניות החוץ של ארה"ב, אותה היא ביטאה מאז שנת 1974 ולפיה ירושלים היא אחד מהמקומות הקדושים ברמה העולמית, ומזרח ירושלים היא אזור כבוש שכפוף לחוק התפיסה הלוחמתית, ואסור למדינת הכיבוש לשנות את סממניו."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש''פ, 08/01/2017]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat