English

 


פרסומי PMW
פת"ח מינתה את המחבל הרוצח כרים יונס לחבר הוועד המרכזי שלה
Share |
     
 
פת"ח מינתה את המחבל הרוצח כרים יונס
 לחבר הוועד המרכזי שלה
  • כרים יונס ובן דודו מאהר יונס הם ערבים ישראליים שחטפו ורצחו את החייל הישראלי אברהם ברומברג בשנת 1980
  • ההחלטה למנות את המחבל הערבי הישראלי לוועד המרכזי של פת"ח התקבלה אצל עבאס
  • הרש"פ מציגה את כרים ומאהר יונס כדמויות מופת עבור הפלסטינים, ולאחרונה היא קראה שתי כיכרות על שמותיהם
  • ראש הרשות לענייני אסירים של אש"ף רואה במינוי המחבל הרוצח הצהרה כי "אסירינו אינם מחבלים"
 איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-29/05/2017 
 
תנועת פת"ח של מחמוד עבאס מינתה את כרים יונס, מחבל ערבי ישראלי שחטף ורצח חייל צה"ל, לכהן בוועד המרכזי של פת"ח, שהוא הגוף השולט של הארגון.
 
המינוי הזה הוא המשך של מדיניות ההאדרה והוקרת המחבלים של הרש"פ. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח במאי 2017 כי עבאס ושני הארגונים שהוא עומד בראשם - הרש"פ ופת"ח - האדירו והוקירו במהלך חודש אחד לפחות 44 מחבלים, האחראים לפיגועים שבהם נרצחו 440 בני אדם.
 
יש לציין גם כי עבאס בחר באזרח ישראלי להיות בגוף העליון של מקבלי ההחלטות בתנועת פת"ח. דבר זה תואם את המסר של הרש"פ לערבים הישראלים לראות את עצמם כחלק מהתנועה הלאומית הפלסטינית, ולראות את שטחי מדינת ישראל כחלק מהמדינה הפלסטינית העתידית שאמורה להחליף את ישראל.
 
המינוי החדש הזה לוועד המרכזי של פת"ח הוכרז זמן קצר לאחר שעבאס שיגר מסר לישראלים שהפגינו בעד "שתי מדינות, תקווה אחת" ב-27/05/2017 בכיכר רבין בתל אביב. בדברים שהוקראו בשמו של עבאס בהפגנה הוא אמר כי "ההזדמנות [לשלום] עוד קיימת ולא ניתן להחמיץ אותה כאשר אנחנו מושיטים את ידינו לשלום בין אמיצים." [ידיעות אחרונות, 28/05/2017]
 
הכבוד הניתן למחבל רוצח על ידי מינויו לחבר בגוף המקבלת החלטות של תנועת פת"ח סותר את המסר שעבאס שיגר לישראלים ולקהילה הבינלאומית כי "אנו מושיטים את ידינו לשלום."
 
ראוי לציין ששר המשפטים של הרשות הפלסטינית הדגיש כי הנהגת פת"ח בראשות מחמוד עבאס עצמו בחרה במינוי של מחבל רוצח לתפקיד הבכיר בתנועת פת"ח:
 
"שר המשפטים [של הרש"פ], עלי אבו דיאכּ, הדגיש כי החלטתה של הנהגת פת"ח, ובראשה הנשיא מחמוד עבאס, למנות את זקן האסירים כרים יונס לוועד המרכזי של פת"ח, היא התגובה הברורה והקשה ביותר על הקמפיין שישראל מובילה, שנועד להדביק את אשמת הטרור באסירים, בשהידים ובמאבק הפלסטיני."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/05/2017]
 
ראש הרשות לענייני אסירים באש"ף, עיסא קראקע, בירך על המינוי הזה, וטען כי הוא מהווה הצהרה שהאסירים הפלסטינים "אינם מחבלים ואינם פושעים," אלא "אסירי חירות ולוחמים":
 
ראש הרשות לענייני אסירים באש"ף עיסא קראקע: "אני רוצה לציין הישג נוסף, שהוא תגובה מדינית מצד ההנהגה הפלסטינית, עם קבלת ההחלטה במועצה המהפכנית של פת"ח למנות את האסיר כרים יונס, זקן האסירים, לחבר בוועד המרכזי של תנועת פת"ח. אני סבור שזוהי תגובה מדינית גדולה וחשובה [האומרת] שאסירינו אינם מחבלים ואינם פושעים. הם אסירי חירות ולוחמים הנהנים ממעמד לאומי, אנושי ומשפטי גבוה אצל הנהגתם ואצל עמם הפלסטיני."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "פלסטין הבוקר הזה," 28/05/2017]
 
במסגרת המסע של הרש"פ להצגת מחבלים בתור גיבורים ודמויות לחיקוי, הרש"פ קראה לאחרונה לשתי כיכרות על שמותיהם של המחבלים הרוצחים כרים ומאהר יונס.
 
בהודעה על מינויו של יונס, שר המשפטים של הרש"פ האדיר את כלל האסירים המחבלים:
 
"האסירים והשהידים הם חוד החנית של לוחמי החירות, סמלי מאבקנו הלאומי הלגיטימי, והמצפון של העם הפלסטיני..."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/05/2017]
 
לחץ לצפייה בדיווחי "מבט לתקשורת פלסטינית" על האדרת מחבלים פלסטינים מצד מנהיגי פת"ח והרש"פ.
 
להלן ידיעות ודיווחים מהתקשורת הפלסטינית על מינויו של המחבל הרוצח כרים יונס לוועד המרכזי של פת"ח:
 
כותרת: "אבו דיאכ: ההחלטה למנות את האסיר יונס לוועד המרכזי של פת"ח היא התגובה הברורה ביותר לכיבוש"
"שר המשפטים [של הרש"פ], עלי אבו דיאכ, הדגיש כי החלטתה של הנהגת פת"ח, ובראשה הנשיא מחמוד עבאס, למנות את זקן האסירים כרים יונס (כלומר, מחבל שחטף ורצח חייל) לוועד המרכזי של פת"ח, היא התגובה הברורה והקשה ביותר על הקמפיין שישראל מובילה, שנועד להדביק את אשמת הטרור באסירים, בשהידים ובמאבק הפלסטיני...
הוא ציין כי האסירים והשהידים הם חוד החנית של לוחמי החירות, סמלי מאבקנו הלאומי הלגיטימי והמצפון של העם הפלסטיני; וכי הם קורבנות של טרור מאורגן ושל טרור ממלכתי שמפעיל הכיבוש הישראלי נגד העם הפלסטיני. עוד אמר כי פתרון הבעיה הפלסטינית, סיום הסכסוך וכינון שלום צודק ומעורר כבוד לא יושגו באמצעות הגדרת המאבק הפלסטיני הלגיטימי נגד הכיבוש כפשע, אלא באמצעות סיום הכיבוש."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/05/2017]
 
כותרת: "זקן האסירים כרים יונס מונה לחבר בוועד המרכזי [של פת"ח]"
"ראש הרשות לענייני אסירים [באש"ף], עיסא קראקע, הדגיש כי החלטת המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח לאשר את מינויו של זקן האסירים הפלסטינים, כרים יונס (כלומר, מחבל שחטף ורצח חייל צה"ל), לחבר בוועד המרכזי של פת"ח, היא צעד חשוב ובעל משמעות גדולה, בעת שבה אסירינו ניצחו אחרי 41 יום של שביתת רעב (ראה הערה למטה - העורך).
קראקע הוסיף: 'החלטה זו היא תגובה ברורה לכיבוש, אשר מנסה לבודד את אסירינו ומפעיל עליהם את כל צורות ההתעללות והעינוי; היא מהווה מסר לכל מי שמנסה להפעיל לחץ על ידי הפיכת העניין הזה לשנוי במחלוקת.'"
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 27/05/2017]
 
ב-17/04/2017 פתחו אסירים ביטחוניים פלסטינים בשביתת רעב שהסתיימה ב-27/05/2017, לאחר שהושג הסכם ביניהם לבין הרשויות של ישראל. האסירים פרסמו בתחילת השביתה רשימת דרישות, ועל פי דיווחים דרישתם היחידה שהתקבלה הייתה כי הצלב האדום יחזור לקיים שני ביקורי משפחות חודשיים אצל האסירים. הרש"פ תיארה את הצעד הזה כהישג וכניצחון של האסירים השובתים.
 
כרים יונס - ערבי ישראלי שהורשע בחטיפה וברצח של החייל אברהם ברומברג ב-1980, ביחד עם בן דודו מאהר יונס. הוא נידון למאסר עולם, ועונשו נקצב ל-40 שנים על ידי נשיא המדינה פרס בשנת 2012.
 
ראש הרשות לענייני אסירים באש"ף, עיסא קראקע, התארח בתוכנית "פלסטין הבוקר הזה" בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, ורואיין בנושא שביתת הרעב של האסירים המחבלים:
 
ראש הרשות לענייני אסירים של אש"ף עיסא קראקע: "אני רוצה לציין הישג נוסף, שהוא תגובה מדינית מצד ההנהגה הפלסטינית, עם קבלת ההחלטה במועצה המהפכנית של פת"ח למנות את האסיר כרים יונס, זקן האסירים (כלומר, מחבל שחטף ורצח חייל), לחבר בוועד המרכזי של תנועת פת"ח. אני סבור שזוהי תגובה מדינית גדולה וחשובה [האומרת] שאסירינו אינם מחבלים ואינם פושעים. הם אסירי חירות ולוחמים הנהנים ממעמד לאומי, אנושי ומשפטי גבוה אצל הנהגתם ואצל עמם הפלסטיני."
מנחה הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "יש בכך תגובה לכל השמועות שהרש"פ אולי נתונה ללחצים מסוימים להפסיק את קצבאות האסירים (כלומר, משכורות האסירים - העורך)."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "פלסטין הבוקר הזה," 28/05/2017]
 
להלן המסר של מחמוד עבאס למפגינים הישראלים בתל אביב, כפי שדווח בעיתון "ידיעות אחרונות":
 
"אין קול חזק יותר מאשר קול של שלום צודק וכולל, כמו שאין קול חזק יותר מזכותם של עמים להגדרה עצמית ולחירות מעול הכיבוש. הגיע הזמן לחיות, אתם ואנחנו, בשלום, בהרמוניה, ביטחון וביציבות. הדרך היחידה לסיים את הסכסוך ואת המאבק נגד הטרור באזור ובעולם כולו היא בפתרון שתי מדינות בגבולות יוני 1967, פלסטין לצד של ישראל. קיבלנו את החלטות האו"ם, הכרנו בישראל והסכמנו לפתרון שתי מדינות. גם העולם הכיר במדינת פלסטין. הגיעה העת שמדינת ישראל תכיר במדינה שלנו ותסיים את הכיבוש. ההזדמנות עדיין קיימת ולא ניתן להחמיץ אותה כאשר אנחנו עדיין מושיטים את ידינו לשלום בין אמיצים. חובתנו כלפי הדורות הבאים דורשת ממנו לשים קץ לסכסוך. אתם ואנחנו יחד נעשה את שלום האמיצים."
[ידיעות אחרונות, 28/05/2017]
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat