English

 


פרסומי PMW
רג'וב שיקר לפלסטינים בעניין הכותל המערבי: "כלל לא הזכרתי את המילה ריבונות"
Share |
                   
רג'וב משקר לפלסטינים בעניין הכותל המערבי:
"כלל לא הזכרתי את המילה ריבונות"
[עמוד הפייסבוק של ג'יבריל רג'וב, 4/6/2017]
 
...לאחר שהוא אמר לישראלים:
"הכותל המערבי... חייב להיות תחת ריבונות יהודית.
אין לנו שום ויכוח על זה"
[ערוץ 2, 03/06/2017]
 


איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
בשבוע שעבר מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב, העניק ראיון בעברית לערוץ 2 הישראלי. רג'וב אמר לערוץ הישראלי כי הפלסטינים מבינים שהכותל המערבי קדוש ליהודים, וכי בסופו של דבר הכותל יהיה "תחת ריבונות יהודית, אין לנו שום ויכוח על זה."
 
לעומת זאת, כאשר רג'וב דיבר לפלסטינים בערבית, הוא הכחיש שהוא אמר את הדברים האלה. לטענתו הוא אמר כי האתר הקדוש צריך להיות "תחת פיקוח יהודי דתי." הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו באופן ברור: "כלל לא הזכרתי את המילה 'ריבונות' או 'ישראל.'" הוא גם האשים את ערוץ הטלוויזיה הישראלי בעריכת הראיון עמו והוצאת שני שלישים מדבריו בעריכה.
 
רג'וב בעברית לישראלים:

 
רג'וב: "כאשר [נשיא ארה"ב דונלד טראמפ] הלך לכותל המערבי ואנחנו מבינים שזה מקום קדוש ליהודים, ובסופו של דבר זה חייב להיות תחת ריבונות יהודית, אין לנו שום ויכוח על זה."
כתבת ערוץ 2 רינה מצליח: "שהכותל יישאר בריבונות יהודית?"
רג'וב: "כן, ברור. זה מקום קדוש ליהודים."
[ערוץ 2 (ישראל), 03/06/2017]
 
רג'וב בערבית לפלסטינים:
 
"כמה אתרי חדשות צהובים וכותבים בתשלום דיווחו שאני ויתרתי על כותל אל-בוראק (כלומר, הכותל המערבי) או על ירושלים, בראיון לטלוויזיה בעברית. מה שאמרתי הוא שכאשר טראמפ ביקר בכותל אל-בוראק, שקדוש ליהודים, הוא לא הסכים שישראלי כלשהו יתלווה אליו, ושהדבר מהווה מסר שהוא אינו מכיר בלגיטימיות של ריבונותכם [של ישראל] על המקום. זה כל מה שאמרתי בערוץ 2, וכלל לא הזכרתי את המילה ריבונות או ישראל. אלו היו דבריי כלשונם. עזבו אתכם מהכלבים, כי למרות הנביחות השיירה בהכרח תעבור".
[עמוד הפייסבוק של מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב, 04/06/2017]
 
רג'וב: "היה ראיון ארוך, 36 דקות, הם הוציאו מתוכו 12 דקות, וברור שכמה מן הנקודות המרכזיות [הוצאו] בעריכה. אני לא אומר שהם זייפו... אך יש שאלה [שלא הופיעה]."
 
רג'וב: "כשהוא [טראמפ] הלך לכותל, הוא הלך לבדו, ולא הסכים שאף אחד מכם יבוא, גם זה מסר לכם, למרות שזה קדוש לכם. היא [כתבת ערוץ 2, רינה מצליח] שאלה: 'האם תסכימו לריבונות ישראלית [שם]?' ואמרתי לה: 'No Way. אם טראמפ לא מכיר בריבונות שלכם שם, אני אמור להסכים?' כמובן, הקטע הזה -"
מנחה הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית:"נחתך."
רג'וב: "השאלה שלה [לא הופיעה], אך התשובה שלי אומרת בבירור שהוא הלך לבדו... 
מה שאמרתי הוא: 'פיקוח דתי יהודי.' אני מציב אתגר, אפילו בטקסט שפורסם, האם כתוב שאני אמרתי 'ריבונות ישראלית?'"
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 05/06/2017]
 
הסתירה שבין הדברים המפויסים של רג'וב בעברית לישראלים, אשר הוכחשו באופן מידי בדבריו הנחרצים בערבית לפלסטינים, היא עוד דוגמה לכפילות הלשון של ההנהגה הפלסטינית. הדברים של רג'וב לישראלים דווחו וסוקרו באופן נרחב בתקשורת הישראלית וגם הבינלאומית. מכון PMW קורא לתקשורת בישראל ובעולם תמיד לאמת את הדברים שנאמרים מצד מנהיגי הרשות הפלסטינית, ולעמת את הדברים עם הדיווחים של "מבט לתקשורת פלסטינית" שכוללים את הדעות והעמדות האותנטיות שבאות לידי ביטוי בדברים הנאמרים ומתפרסמים בערבית. הספר Deception שפורסם באנגלית על ידי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מכיל תיעוד נרחב ודוגמאות רבות למדיניות ההונאה של הרש"פ.
 
 
להלן תרגום הפוסט שג'יברל רג'וב פרסם בערבית בעמוד הפייסבוק שלו, שבו הוא הכחיש כי הוא אמר שהכותל המערבי צריך להיות "תחת ריבונות יהודית":
 
הפוסט בעמוד הפייסבוק של מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח ג'יבריל רג'וב:
 
"בשם אללה הרחמן והרחום,
'הוי המאמינים, בבוא אליכם איש מופקר ובפיו הודעה, בררו את הדבר פן תפגעו באנשים בשוגג, ותתחרטו על כל שעוללתם' (קוראן, סורה 49: 6, תרגום אורי רובין),  דבר אללה אמת.
כמה אתרי חדשות צהובים וכותבים בתשלום דיווחו שאני ויתרתי על כותל אל-בוראק (כלומר, הכותל המערבי) או על ירושלים, בראיון לטלוויזיה בעברית. מה שאמרתי הוא שכאשר [נשיא ארה"ב דונלד] טראמפ ביקר בכותל אל-בוראק, שקדוש ליהודים, הוא לא הסכים שישראלי כלשהו יתלווה אליו (כך במקור; למעשה רב הכותל שמואל רבינוביץ' התלווה לנשיא ארה"ב), ושהדבר מהווה מסר שהוא אינו מכיר בלגיטימיות של ריבונותכם [של ישראל] על המקום. זה כל מה שאמרתי בערוץ 2, וכלל לא הזכרתי את המילה ריבונות או ישראל (כך במקור; למעשה רג'וב אמר כי הכותל המערבי יישאר תחת "ריבונות יהודית", ראה הערה למטה) . אלו היו דבריי כלשונם. עזבו אתכם מהכלבים, כי למרות הנביחות השיירה בהכרח תעבור."
[עמוד הפייסבוק של מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב, 04/06/2017]
 
קיר/כותל אל-בוראק - על פי מסורת האסלאם, הנביא מוחמד ערך מסע לילי שבו רכב על גב חיה מופלאה בשם אלבוראק מהעיר מכה אל אבן או סלע שנמצא ב-"מסגד הקיצון" ("אלמסג'ד אל-אקצא") על גבי חיה מופלאה בשם אלבוראק (קוראן, סורה 17; אוסף החדית' של אל-תירמידי', כרך 47, 3434). בשנות ה-1920, המופתי חאג' אמין אלחוסיני ערך זיהוי בין הכותל המערבי של בית המקדש בירושלים עם "הסלע" או "האבן" שנזכר במקור האסלאמי, ומאז המוסלמים מכנים את הכותל המערבי בשם "קיר אל-בוראק".
 
הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ ראיינה את מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב, בעניין דבריו בערוץ 2 הישראלי (3/6/2017), שבהם הוא אמר כי הכותל המערבי יישאר "תחת חסות יהודית"
 
מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב:"אנו מאמינים - וכך גם אני מאמין, וזו החלטה שעברה בכל מסגרות ההנהגה, גם בתקופת ערפאת וגם היום - שירושלים המזרחית תהיה בריבונות מלאה של הפלסטינים, עד הסנטימטר האחרון, ובירתנו תהיה בירושלים המזרחית, אבל ירושלים תהיה פתוחה לכל הדתות. אנו מאמינים שיש שלוש דתות, יהדות נצרות ואסלאם, ויהיה חופש פולחן. עכשיו יש דיון בנושא. אני אומר לך, היה ראיון ארוך [בערוץ 2], 36 דקות, הם הוציאו מתוכו 12 דקות, וברור שכמה מן הנושאים המרכזיים [הוצאו] בעריכה. אני לא אומר שהם זייפו. אמרתי מה שאמרתי. אך יש שאלה [שלא הופיעה]. היא [כתבת ערוץ 2 רינה מצליח] שאלה אותי על השגרירות שלא הועברה [לירושלים], ואמרתי שזה מסר לכם (כלומר, לישראלים) שהאיש הזה (כלומר, דונלד טראמפ) לא נמצא בכיס של הימין שלכם, וזה מסר לנו, כי למרות שהוא לא הזכיר את הזכות להגדרה עצמית ולא את שתי המדינות, יש כאן מסר [של תמיכה בפלסטינים]. הנושא השני הוא שכשהוא [טראמפ] הלך לכותל, הוא הלך לבדו, ולא הסכים שאף אחד מכם [הישראלים] יבוא איתו. גם זה מסר לכם, למרות שזה קדוש לכם. היא (רינה מצליח) שאלה: 'האם תסכימו לריבונות ישראלית [שם]?', אמרתי לה: 'No Way. אם טראמפ לא מכיר בריבונות שלכם עליו, אני אמור להסכים?' כמובן, הקטע הזה-"
מנחה הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית:"נחתך."
ג'יבריל רג'וב: "השאלה שלה [לא הופיעה], אך התשובה שלי אומרת בבירור שהוא הלך לבדו. [היא שאלה:] 'ומה בקשר להר הבית?' וכשאומרים הר הבית, הכוונה למסגד אל-אקצא ולרחבות ול[קיר] אל-בוראק (כלומר, הכותל המערבי). אמרתי לה: 'אל תדברו על העניין הזה, אלא אם כן אתם רוצים לגרום לפיצוץ. זה סטאטוס קוו שקיים מאז 67, ו[משה] דיין הסכים לו.' הם מתפללים בכותל המערבי, ולא מתפללים בהר ולא מתקרבים להר, והווקף [האסלאמי] מנהל אותו... 
העיר [ירושלים] תהיה פתוחה, ואני אומר לך: יהיה חופש פולחן. מה שאמרתי הוא: 'פיקוח דתי יהודי.' אני מציב אתגר, אפילו בטקסט שפורסם, האם כתוב שאני אמרתי 'ריבונות ישראלית'?  או שהזכרתי את המילה 'ישראל' (בראיון המצולם רג'וב אמר בעברית: 'ריבונות יהודית' - העורך). היא ניסתה לשאול אותי פעמיים, ואני עניתי לה"
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 05/06/2017]
 
להלן קטע מהראיון של רג'וב בעברית בערוץ 2, בנושא הפגישה בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס בבית לחם ב-23/5/2017.
 
כתבת חדשות ערוץ 2, רינה מצליח: "שלום, ג'יבריל רג'וב."
מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב: "כשהוא בא, גם כן, הוא הלך לכותל המערבי, ואנחנו מבינים שזה מקום קדוש ליהודים ובסופו של דבר זה חייב להיות תחת ריבונות יהודית. אין לנו שום ויכוח על זה-"
מצליח: "שהכותל יישאר בריבונות יהודית?"
רג'וב: "כן, ברור. זה מקום קדוש ליהודים. אז הוא הלך לבד-"
מצליח: "ועל הר הבית לא."
רג'וב: "תשמעי, הר הבית זה שלנו, או-קיי? זה לא שלכם. ואני חושב שאתם תפסיקו לדבר ככה. משהו, סטטוס קוו שהיה מאז 67', מה שקבע משה דיין, אני חושב שאנחנו שנינו צריכים לכבד. אבל אם אתם רוצים לעשות פיצוץ, אז תגידו 'זה שלנו וזה שלנו...' אני אומר דבר אחר, או-קיי? אז הוא הלך לבד, גם כן אנחנו מבינים - זה מסר. עניין השגרירות - זה מסר."
[ערוץ 2, "פגוש את העתונות," 3/6/2017] 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat