English

 


פרסומי PMW
אחרי הפיגוע בהר הבית ביום שישי - פת"ח קראה לאלימות ול"זעם"
Share |
פת"ח קוראת לאלימות ו"זעם"
בעקבות הפיגוע ביום שישי
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
י
בעקבות הפיגוע בהר הבית ביום ששי, 14/07/2017, שבו נרצחו 2 שוטרים ישראלים בירי מתוך רחבת מסגד אל-אקצא, תנועת פת"ח חזרה ופרסמה את קריאתו המשתמעת של עבאס לאלימות משנת 2014:

 
מחמוד עבאס: "כולנו צריכים לקיים ריבּאט (כלומר, מאבק להגנה על אדמה הנחשבת אסלאמית) במסגד אל-אקצא... עלינו למנוע מהם להיכנס למתחם הקדוש בכל דרך שתהיה... אין להם זכות להיכנס אליהם, אין להם זכות לטמא אותם. אנחנו צריכים למנוע מהם, ולעמוד בפניהם בגוף חשוף כדי לשמור על המקומות הקדושים שלנו."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 15/07/2017
שידור חוזר של נאום עבאס בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 17/10/2014]

בנאומו ב-2014, אשר שודר בטלוויזיית הרש"פ 19 פעמים במשך 3 ימים, קרא עבאס לפלסטינים להגן על אל-אקצא "בכל דרך שהיא." דבר זה ציין תחילתו של חודש פיגועים בירושלים בהם נרצחו 11 ישראלים בפיגועי דריסה ודקירה.

הבחירה לפרסם שוב את נאומו של עבאס מ-2014, נאום שהיה בעקבותיו גל אלימות וטרור, נמצאת בסתירה גמורה לדבריו של עבאס בשיחתו עם רה"מ נתניהו לאחר הפיגוע, שבהם הוא "הביע את התנגדותו החריפה ואת גינויו לאירוע שקרה במסגד אל-אקצא המבורך." הדבר סותר גם את הצהרת עבאס כי הוא "מתנגד לכל אירוע אלימות מכל צד שהוא, במיוחד בבתי פולחן." [עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/07/2017]

בנאום שפת"ח חזרה לשדר, עבאס קרא לפלסטינים "למנוע" מהיהודים "לטמא" את המקומות הקדושים האסלאמיים והנוצרים. בנאום עבאס השתמש באותו שיח שנאה ששימש להצתת האלימות בספטמבר 2015, כאשר הוא תיאר את נוכחותם של יהודים על הר הבית כ"טומאה":

"[מסגד] אל-אקצא שלנו... אין להם זכות לטמא אותו ברגליהם המטונפות. לא נאפשר להם, ונעשה את כל שביכולתנו כדי להגן על ירושלים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 16/09/2015
והאתר הרשמי של יו"ר הרש"פ עבאס, 16/09/2015]

באותם דברים עבאס גם בירך "כל טיפת דם שנשפכה למען ירושלים," ואמר כי "כל שהיד יגיע לגן עדן, וכל פצוע יזכה לגמול מן האל."

מלבד השידור החוזר של נאומו של עבאס הכולל קריאה משתמעת לאלימות, פת"ח גם פרסמה את תמונות המחבלים מהפיגוע בהר הבית, כינתה אותם "שהידים," וקראה ל"זעם" בעמוד הפייסבוק שלה.


כיתוב מעל התמונה בפוסט:
"השהידים של מסגד אל-אקצא"
[עמוד הפייסבוק של פת"ח, 14/07/2017]
 
טקסט בפוסט של פת"ח:
"ברחבות מסגד אל-אקצא
עפות היונים
יורד הטל
גווע צחוקם של הציפורים התמימות
והבוקר שותק בעוד קול המואזין קורא –
הגיע זמן הזעם!"
[עמוד הפייסבוק של פת"ח, 14/07/2017, ההדגשה הוספה]
 

בנוסף, בהודעה שעיקרה גינוי של פת"ח לסגירת הכניסות להר הבית על ידי ישראל בעקבות לפיגוע ב-14/07/2017, תנועת פת"ח הציגה את הריגתם של 3 המחבלים באירוע שבו הם רצחו את 2 השוטרים, כ"רצח בדם קר." פת"ח אף הוסיפה בהודעה כי "ישראל מתענגת על רצח לשם רצח." [אל חיאת אל-ג'דידה, 15/07/2017]

ראוי לציין גם את מדיניות הרש"פ ופת"ח להציג כמעט כל פיגוע שביצעו פלסטינים כאילו הוא הגנתי – כאילו הפיגוע הוא תגובה על פרובוקציה כזו או אחרת של ישראל:
"הכיבוש הישראלי והמדיניות הישראלית של דיכוי בני עמנו הפלסטינים, בפרט בירושלים, מניעת הגעה חופשית של מאמינים למקומות הקדושים, והפלישות החוזרות של מתנחלים לרחבות מסגד אל-אקצא – הם שורש הבעיה. הם תחילתו של מעגל האלימות הנמשך, והם הגורם המביא בהכרח לכך שהאדם הפלסטיני נרצח פעם אחר פעם בדם קר, ללא התחשבות בקדושת המקום ובקדושת החיים, שכן ישראל מתענגת על רצח לשם רצח."
[עיתון הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/07/2017]
 
פת"ח גם קראה לפלסטינים להימנע מ"כניסה לעימותים" אשר "עולים לנו בדם רב ללא תוצאה ששווה את המחירים המשולמים." על פי אידאולוגיית הרש"פ והוראותיה לפלסטינים, האלימות והטרור מצריכים עיתוי נכון, ויש להשתמש בהם על פי שיקול דעתה של ההנהגה, כאשר היא חשה שהדבר יוביל לתועלת מדינית. כאן, הסבירה פת"ח, הפיגוע מגונה מכיוון שהוא אינו "שווה את המחיר המשולם."
"עמנו חייב להימנע מהיגררות למקום שנוח לישראל, ולחפש את הדרכים הטובות ביותר להגן על ארצו ועל מקומותיו הקדושים. בלי קשר לכל מה שקרה, עמנו נדרש ליותר מסתם כניסה לעימותים עם הכיבוש אשר עולים לנו בדם רב ללא תוצאה ששווה את המחירים המשולמים."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/07/2017]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהכתבות שצוטטו:
כותרת: "גינוי לאומי וערבי מקיר לקיר לסגירת מסגד אל-אקצא על ידי הכיבוש"
"תנועת פת"ח קראה לפלסטינים לעלות למסגד אל-אקצא בעקבות החלטת ראש ממשלת ישראל לסגור לחלוטין את המסגד אתמול, יום שישי [14/07/2017] (הר הבית נסגר בתגובה לפיגוע במקום באותו בוקר, בו נרצחו 2 שוטרי מג"ב – ראו הערה למטה. המקום נפתח מחדש אחרי יומיים ב-16/07/2017 - העורך).
תנועת פת"ח אמרה אתמול בהודעה לעיתונות: 'הכיבוש הישראלי והמדיניות הישראלית של דיכוי בני עמנו הפלסטינים, בפרט בירושלים, מניעת הגעה חופשית של מאמינים למקומות הקדושים, והפלישות החוזרות של מתנחלים לרחבות מסגד אל-אקצא – הם שורש הבעיה. הם תחילתו של מעגל האלימות הבלתי פוסק, והם הגורם המביא בהכרח לכך שהאדם הפלסטיני נרצח פעם אחר פעם בדם קר, ללא התחשבות בקדושת המקום ובקדושת החיים, שכן ישראל מתענגת על רצח לשם רצח.'
עוד נאמר בהודעה: 'העמדה הפלסטינית חייבת להתעלות מבחינה מוסרית על הכובש. עמנו חייב להימנע מהיגררות אל המקום שנוח לישראל, ולחפש את הדרכים הטובות ביותר להגן על ארצו ועל מקומותיו הקדושים. בלי קשר לכל מה שקרה, עמנו נדרש ליותר מסתם כניסה לעימותים עם הכיבוש אשר עולים לנו בדם רב ללא תוצאה ששווה את המחירים המשולמים. יש צורך בפעילות עממית , בפרט בירושלים. יש להגן על העיר ועל המקומות הקדושים שבה, ולא להניח לישראל לעשות בבני עמנו שם כרצונה. יש לתמוך באופן רשמי בעמדתה של תנועת פת"ח, וליתר דיוק בהתנגדות העממית ההמונית והסוחפת, ולא לדחוף את צעירינו לחפש אלטרנטיבות בשעה שהם יודעים מראש כי הם נכנסים למערכה בלתי שקולה מול מכונת הרצח הישראלית.'
התנועה קראה להמוני בני עמנו 'לשים היום את פעמיהם אל מסגד אלאקצא, להתפלל בתוכו ולשבור את המצור הישראלי, שמטרתו לשנות את מאפייני העיר הקדושה ולייהד אותה.' היא הוסיפה: 'הוי המוני בני עמנו העומד איתן והעומד על המשמר! עלו אל מסגד אל-אקצא!'"
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/07/2017]

כותרת: "נשיא [הרש"פ עבאס] הדגיש במהלך שיחה עם נתניהו את התנגדותו לכל אירוע אלימות מכל צד שהוא, במיוחד בבתי פולחן; דורש לבטל את הצעדים הישראליים שהובילו לסגירת אל-אצקא, ומזהיר מפני ניצולם לצורך שינוי הסטטוס הדתי וההיסטורי של המקומות הקדושים"
"אתמול [14/07/2017] נערכה שיחת טלפון בין הנשיא [של הרש"פ] מחמוד עבאס, לראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו. הנשיא הביע את התנגדותו החריפה ואת גינויו לאירוע שקרה במסגד אל-אקצא המבורך (כלומר, רצח 2 שוטרי מג"ב בפיגוע ירי בהר הבית ב-14/07/2017) וכן הדגיש שהוא מתנגד לכל אירוע אלימות מכל צד שהוא, במיוחד בבתי פולחן.
הנשיא עבאס דרש לבטל את סגירת מסגד אל-אקצא בפני מתפללים על ידי ישראל, והזהיר מפני ההשלכות של הצעדים הללו ומפני ניצולם על ידי כל גורם שהוא במטרה לשנות את הסטטוס הדתי וההיסטורי של המקומות הקדושים.
מצדו, נתניהו הדגיש כי הסטטוס קוו במקומות הקדושים לא ישתנה. כמו כן, הוא דרש מכל הצדדים להרגיע את העניינים."
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/07/2017]

מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין, מוחמד אחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין – מחבלים ערביים ישראליים בגילאי 29, 19 ו-19, שהחדירו כלי נשק וירו מתוך רחבת הר הבית לעבר שוטרים ישראלים, ורצחו את 2 שוטרי מג"ב, רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי, ב-14/07/2017. שניים מהמחבלים נורו ונהרגו על ידי שוטרים במהלך האירוע, והשלישי נורה ונהרג בעת שניסה להימלט.


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat