English

 


פרסומי PMW
עבאס מתחייב לא להפסיק את משכורות המחבלים
Share |
עבאס מתחייב לא להפסיק את משכורות המחבלים,
גם אם זה יעלה לו בתפקידו כראש הרש"פנאן ז'אק זילברדיק

גם אם זה יעלה לו במעמדו כנשיא הרש"פ, עבאס הבטיח שלא יופסקו תשלומי המשכורות למחבלים האסירים ולמשפחות של ה"שהידים." על פי תנועת פת"ח שהוא עומד בראשה, מחמוד עבאס אמר את הדברים שלהלן, שבהם הוא מתחייב שהתשלומים הללו יימשכו כל עוד הוא נמצא בתפקידו:

"'אפילו אם יהיה עליי לעזוב את תפקידי, לא אוותר על משכורתו ("ראתבּ") של שהיד או אסיר, שכן אני נשיאו של כלל העם הפלסטיני, כולל האסירים, השהידים, הפצועים, המגורשים והעקורים.'
כבוד נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 02/07/2017]

לפי תקציב הרש"פ לשנת 2016, הרש"פ משלמת עכשיו ל-26,800 משפחות של "שהידים," סכום של 660 מיליון שקלים לשנה, ו-6,500 מחבלים אסירים מקבלים משכורות בסך 486 מיליון שקלים לשנה.

חבר הועד המרכזי של פת"ח, ג'מאל מוחיסן, ציטט את ההבטחה של עבאס, והדגיש כי תשלום המשכורות למחבלים אסירים ול"שהידים" אינו נושא כספי, אלא נושא הקשור ל"נרטיב ההיסטורי הפלסטיני":

"באשר למשכורות ("רוואתִבּ") של השהידים והאסירים, הדגיש ד"ר מוחייסן כי אין זה נושא כספי, אלא נושא שקשור לנרטיב ההיסטורי הפלסטיני, לפיו האסירים והשהידים מייצגים את מאבק עמנו הפלסטיני. הוא שיבח את עמדתו של נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס שהשיב לממשל האמריקני: 'אפילו אם יהיה עליי לעזוב את תפקידי, לא אוותר על משכורתו של שהיד או אסיר, שכן אני נשיאו של כלל העם הפלסטיני, כולל האסירים, השהידים, הפצועים, המגורשים והעקורים.'"
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 02/07/2017]

הצהרתו זו של עבאס מפריכה באופן סופי את התרשמותו של מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון, בתחילת יולי 2017, כי הרש"פ "מתכוונת" להפסיק את התשלומים למשפחות מחבלים הרוגים ("שהידים") אשר "ביצעו מעשי רצח או אלימות." מכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח כי לא הייתה כוונה כזו ברש"פ. מאז פגישתו של עבאס עם נשיא ארה"ב טראמפ בחודש מאי 2017, והצהרתו של טילרסון, מנהיגים פלסטיניים אמרו שוב ושוב כי משכורות המחבלים לא יופסקו.
בפגישה עם בני משפחות של "שהידים," אמר להם ראש ממשלת הרש"פ ראמי חמדאללה, בשמו של עבאס, כי הם ימשיכו לקבל את התגמולים הכספיים, ובנוסף הדגיש את הערכת של הרש"פ כלפי "השהידים":

"בשם נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס ועמנו הפלסטיני, אני מברך את משפחות השהידים כולן... אני מדגיש בפניהן כי זכויותיהן מוגנות, ונמשיך בעבודתנו השקדנית עם מוסדות אש"ף הרלוונטיים למלא את מחויבותנו הבסיסית, ההומניטארית והלאומית כלפיהם... אנו נזכרים יחד אתכם בהקרבה ובמאבק של השהידים הטהורים, שומרי האדמה והזהות, אשר הפכו את סוגיית עמנו לאפוס היסטורי של מאבק ועמידה איתנה."
[עיתון אל-איאם, 17/06/2017;
עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 16/07/2017]

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי על פי מספר מקורות פלסטיניים, יתכן שהרש"פ מתכוונת להסוות את התשלומים למחבלים במסווה כ"סיוע סוציאלי" למשפחות, ובכך להיענות כביכול לדרישות ארה"ב ומדינות אחרות התורמות לרש"פ, ובה בעת להמשיך לשלם את המשכורות.

יחד עם זאת, בכירים בפת"ח וגם באש"ף הצהירו והתחייבו כי תשלומי המשכורות למחבלים לא יהיו נתונים ללחץ חיצוני. להלן דוגמאות להצהרות כאלו:

בכיר פת"ח עבאס זכי:
"בנאום שנשא בשם ההנהגה הפלסטינית, הדגיש [חבר הועד המרכזי של פת"ח ונציב היחסים עם מדינות ערב וסין, עבאס] זכי כי סוגיית האסירים היא אחת העדיפויות החשובות ביותר של ההנהגה הפלסטינית, וכי ההנהגה לא תיכנע ללחצים האמריקנים והישראליים בכל ניסיון לפגוע במשכורות ("רוואתב") של משפחות השהידים והאסירים."
[עמוד הפייסבוק של חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עבאס זכי, 23/06/2017]

בכיר אש"ף אחמד מג'דלאני
"חבר הוועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני... הדגיש כי סוגיית משכורות האסירים אינה נתונה למו"מ, ולא מתקבל על הדעת להפוך זאת לתנאי מקדים לפני הליך מדיני, שכן זו סוגיה פוליטית, לאומית ומוסרית."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 19/06/2017]

"אחמד מג'דלאני, חבר הועד הפועל של אש"ף... אמר: 'באירוע זה וביום מבורך זה, בין אלה שהם היקרים יותר מכולנו, בני השהידים והאסירים, אנו מדגישים בפניהם, ובהנחיית נשיא [הרש"פ מחמוד עבאס], שתמיד נעזור ונסייע לבני עמנו ונעמוד לצדם בכל רגע. הדיבורים פה ושם בנוגע להפסקת קצבאות ("מח'צצאת") האסירים והשהידים כלל אינם נכונים.'"
[PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 22/06/2017]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים הנזכרים לעיל:

"חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח ונציב הגיוס והארגון [של פת"ח בגדה המערבית, וחבר הוועד הפועל של אש"ף], ד"ר ג'מאל מוחיסן, אמר... שחמאס היא אמנם יריב פוליטי, אך היא חלק ממארג העם הפלסטיני, ולא נסכים ששום ארגון פלסטיני יוכנס לרשימת הטרור. כן הוא דרש מהמשטרים הערבים להכניס את הכיבוש הישראלי והמתנחלים לרשימת הטרור.
באשר למשכורות ("רוואתִבּ") של השהידים והאסירים, הדגיש ד"ר מוחיסן כי אין זה נושא כספי, אלא נושא שקשור לנרטיב ההיסטורי הפלסטיני, לפיו האסירים והשהידים מייצגים את מאבק עמנו הפלסטיני. הוא שיבח את עמדתו של נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס שהשיב לממשל האמריקני: 'אפילו אם יהיה עליי לעזוב את תפקידי, לא אוותר על משכורתו של שהיד או אסיר, שכן אני נשיאו של כלל העם הפלסטיני, כולל האסירים, השהידים, הפצועים, המגורשים והעקורים.'"
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 02/07/2017]

"ראש ממשלת [הרש"פ] ראמי חמדאללה אמר: 'בשם נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס ועמנו הפלסטיני, אני מברך את משפחות השהידים כולן, ומברך אותן בחודש רמדאן. אני מדגיש בפניהן כי זכויותיהן מוגנות, ונמשיך בעבודתנו השקדנית עם מוסדות אש"ף הרלוונטיים למלא את מחויבותנו הבסיסית, ההומניטארית והלאומית כלפיהם.' [בעיתון הרש"פ פורסם רק את הטקסט לעיל; הטקסט שלהלן הופיע בעיתון אל-איאם –העורך]
הדברים נאמרו במהלך ארוחת הפסקת הצום המרכזית למשפחות השהידים בשכם שלשום [15/06/2017]... בנוכחות ראש העיר שכם, עדלי יעיש, ומזכ"ל ההתאחדות הלאומית למשפחות השהידים של פלסטין, מוחמד צביחאת...
חמדאללה הוסיף: 'בגאווה רבה אני נפגש שוב, עם בני משפחות השהידים של פלסטין בחסות ההתאחדות הלאומית של משפחות השהידים של פלסטין, המסגרת המאגדת את משפחות השהידים בכל המקומות, המגן העיקרי על ענייניהם וזכויותיהם. אנו נזכרים יחד אתכם בהקרבה ובמאבק של השהידים הטהורים, שומרי האדמה והזהות, אשר הפכו את סוגיית עמנו לאפוס היסטורי של מאבק ועמידה איתנה.'"
[אל-איאם, 17/06/2017;
עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 16/06/2017]

"תחת חסותו של ד"ר אחמד מג'דלאני, חבר הוועד הפועל של אש"ף ומזכ"ל חזית המאבק העממי הפלסטיני, ערך איש העסקים בשאר ג'אבר סעודת שבירת צום רמדאן למוסדות היתומים ומשפחות השהידים והאסירים במאהל מלון גראנד פארק ברמאללה...
בנאום שנשא ד"ר אחמד מג'דלאני, הוא אמר: 'באירוע זה וביום מבורך זה, בין אלה שהם היקרים יותר מכולנו, בני השהידים והאסירים, אנו מדגישים בפניהם, ובהנחיית נשיא [הרש"פ מחמוד עבאס], כי תמיד נעזור ונסייע לבני עמנו ונעמוד לצדם בכל רגע. הדיבורים פה ושם בנוגע להפסקת קצבאות ("מח'צצאת") האסירים והשהידים כלל אינם נכונים.'"
[PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 22/06/2017]
 
טקסט ותמונות שהועלו לעמוד הפייסבוק של חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב פת"ח ליחסים עם מדינות ערב וסין, עבאס זכי

טקסט בפוסט: "[חבר הועד המרכזי של פת"ח ו]נציב היחסים עם מדינות ערב וסין של תנועת פת"ח עבאס זכי, משתתף עם תושבי מחנה הפליטים אל-פוואר [דרומית-מערבית לחברון] בקבלת הפנים של האסיר המשוחרר צלאח אבו רביע, ששוחרר היום [23/06/2017] אחרי 15 שנים בבתי הסוהר של הכיבוש.
בנאום שנשא בשם ההנהגה הפלסטינית, הדגיש זכי כי סוגיית האסירים היא אחת העדיפויות החשובות ביותר של ההנהגה הפלסטינית, וכי ההנהגה לא תיכנע ללחצים האמריקנים והישראלים בכל ניסיון לפגוע במשכורות ("רוואתב") משפחות השהידים והאסירים."
 

בתמונות נראה עבאס זכי באירוע על הבמה, עם שלט גדול ברקע.

טקסט בשלט: "טקס קבלת הפנים של האסיר הגיבור סאלח א-דין אבו רביע
אחד ממנהיגי'גדודי השהידים של אל-אקצא בדרום [הגדה המערבית]"
[עמוד הפייסבוק של חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עבאס זכי, 23/06/2017]
 
סאלח אל-דין אבו-רביע – בכיר בגדודי השהידים של אל-אקצא, זרוע צבאית של פת"ח. הוא שוחרר ביוני 2017 לאחר 15 שנות מאסר. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר את פרטי נסיבות מאסרו.
 

כותרת: "מג'דלאני: 'סוגיית משכורות האסירים לא נתונה לדיון'"
"חבר הוועד הפועל של אש"ף [ומזכ"ל חזית המאבק העממי הפלסטיני], אחמד מג'דלאני, אמר כי הממשל האמריקני חותר על ידי ביקור של השליח האמריקני ג'ייסון גרינבלט ויועצו של הנשיא האמריקאי לענייני פלסטין וישראל, ג'ארד קושנר, לנסות לבחון את כל המכשולים שעמדו בפני השלום על מנת לשרטט תכנית פעולה...
אחמד מג'דלאני ציין כי ראש ממשלת הכיבוש נתניהו מנסה להעלות סוגיות משניות ולהציף את הצד האמריקני בבקשות ותנאים מוקדמים לפני כניסה לכל הליך מדיני, וזאת במטרה למנוע מממשל האמריקני ליישם את החלטות הגופים הבינלאומיים.
מג'דלאני הדגיש כי סוגיית משכורות ("רוואתב") האסירים אינה ניתנת למו"מ ובלתי מתקבל על הדעת להפוך אותה לתנאי מקדים להליך מדיני, שכן היא סוגיה פוליטית, לאומית ומוסרית."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 19/06/2017]
 

תמונה וטקסט שהועלו לעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח

טקסט בפוסט: "מדברי נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס"
 

בתמונה נראה יושב ראש הרש"פ מחמוד עבאס עם הטקסט:

"'אפילו אם יהיה עליי לעזוב את תפקידי, לא אוותר על משכורתו ("ראתבּ") של שהיד או אסיר, שכן אני נשיאו של כלל העם הפלסטיני, כולל האסירים, השהידים, הפצועים, המגורשים והעקורים.'
כבוד נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס"

כיתוב בתחתית התמונה: "לשכת ההסברה של נציבות הגיוס והארגון של תנועת פת"ח"

התמונה כוללת גם את תמונת של יאסר ערפאת ברקע, ואת סמל פת"ח למטה, הכולל רימון, שני רובים מוצלבים, ומפת "פלסטין" של הרש"פ המציגה את כל ישראל כ"פלסטין".
[עמוד הפייסבוק הרשמי של הרש"פ, 02/07/2017]הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat