English

 


פרסומי PMW
האיחוד האירופי מממן תוכנית בנייה עבור הפלסטינים בשטחי "סי" בניגוד לדין ובניגוד להסכם אוסלו
Share |
   
האיחוד האירופי מממן תוכנית בנייה עבור הפלסטינים בשטחי "סי" בניגוד לדין ובניגוד להסכם אוסלו 
  • האם בלגיה ממשיכה לתמוך בבניית בתי ספר פלסטינים על אף הודעתה על הקפאת תכניות אלה?
מוריס הירש, עו"ד
 
בחודשים האחרונים התקשורת הפלסטינית דיווחה במספר הזדמנויות, כי ישראל הרסה מבנים יבילים שהוצבו בשטחי סי, ללא היתרי בניה. המבנים היבילים, שלדברי הפלסטינים שימשו כבתי ספר, הוקמו במימון האיחוד האירופי.

הגם שהמבנים הוקמו שלא כדין ובניגוד להסכמי אוסלו - שהרי על פי ההסכמים אין לרש"פ סמכות לאשר בניה בשטחי סי - על פי דיווחים בתקשורת, גורמי האיחוד האירופי אף מתכוונים
לדרוש שמדינת ישראל תפצה אותם על הריסת המבנים.

בינתיים, התקשורת הפלסטינית דיווחה כי היבילים שנהרסו הוחלפו במבנים חדשים שנבנו במהירות הבזק. הרשות הפלסטינית אף החליטה לתת שם מיוחד למבנים: "בית הספר 'קריאת-התיגר מספר X'" - ככל הנראה מתוך רצון לבטא את כוונותיה בהקמת המבנים, ואת התמיכה שהיא חשה מצד האיחוד האירופי.

כך למשל ביום 11 בספטמבר 2017, במסגרת התוכנית "נושא היום" בטלוויזיית הרש"פ, הוקדשה כתבה נרחבת לבנייתו של בית ספר בכפר ג'ובת אל ד'יב (אזור בית לחם), במקום שבו נהרסו מספר יבילים בידי כוחות צה"ל מספר ימים קודם לכן, מפני שהם הוצבו ללא ההיתרים המחויבים בחוק. על פי התוכנית, שמו של בית הספר החדש הוא "קריאת התיגר."     

על האירוע הזה שהיה בספטמבר, התווסף אירוע דומה באוקטובר:

על פי דיווח באתר 'דוניא אל-וטן' (18 באוקטובר 2017), שר החינוך וההשכלה הגבוהה ברש"פ, סברי סיידם, חנך את בית הספר היסודי המעורב "קריאת התיגר 6" באזור ואדי אל-סיכ (במחוז רמאללה). גם בית ספר זה נבנה במימון האיחוד האירופי. על פי הדיווח, בנייתו של בית הספר נמשכה 24 שעות.

שר החינוך של הרש"פ, סברי סיידם, נואם בחנוכת "בית הספר של קריאת התיגר"
באזור סי, בניגוד לחוק ולהסכמים (אתר דוניא אל-וטן, 18/10/2017)
 
על פי הדיווח, "שר החינוך [של הרש"פ, ד"ר סברי סיידם] הדגיש כי בית הספר הזה הוא חלק משורה של בתי ספר של קריאת תיגר ועמידה איתנה שהקים משרד [החינוך של הרש"פ] באזורים שהכיבוש שם אותם כמטרה. הוא הדגיש כי בניית בתי הספר באזורים אלה מעבירה לעולם כולו מסר, המדגיש את קדושת החינוך בעיני כל הפלסטינים והתעקשותם התלמידים להמשיך ללמוד על אף התנאים הקשים שהם עוברים בצל הכיבוש וההתנחלות."
[דוניא אל-וטן (אתר חדשות פלסטיני עצמאי), 18/10/2017, הדגשת העורך]
 
הפרט המדאיג אף יותר בדיווח הוא נוכחותו של נציג ארגון שתוף הפעולה של בלגיה, אריק דה-מוינק [Eric DE MUYNCK], בחנוכת המבנה הבלתי חוקי.

יצוין כאן כי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח בספטמבר האחרון כי בשטחי הרש"פ מצויים
לפחות 31 בתי ספר שנקראים על שמות מחבלים, ועוד לפחות 41 בתי ספר נקראים בשמות המאדירים את אידיאל ה"שהאדה" (כלומר, מוות למען אללה). אחד מבתי הספר הוא בית ספר בכפר בית עווא שנבנה במימון בלגי, ונקרא על שמה של המחבלת דלאל מוגרבי, מי שהובילה את הפיגוע בכביש החוף בשנת 1978 שבו נרצחו 37 ישראלים, נבנה במימון בלגי.

בעקבות החשיפה של "מבט לתקשורת פלסטינית" ממשלת בלגיה הביעה זעם על שינוי השם ביוזמת הרש"פ, ושר החוץ הבלגי צוטט בדברים:

"בלגיה מגנה באופן חד משמעי את האדרת הטרור, [ו]לא תרשה לעצמה להיות מזוהה עם שמות של מחבלים בכל דרך."   
[אלגמיינר, 07/10/2017]
 
על פי המוסד לפיתוח של בלגיה, בלגיה סייעה בבניית 23 בתי ספר פלסטינים מאז 2001, ותכננה לבנות עוד 10 נוספים בשנים הבאות. עם זאת, לדברי דובר משרד החוץ של בלגיה, כל תכניות הבניה האלה הוקפאו:

"בלגיה העלתה מיד נושא זה מול הרשות הפלסטינית וממתינה לתגובה רשמית... בינתיים, בלגיה החליטה להקפיא את כל הפרויקטים הקשורים לבניית של בתי ספר פלסטינים ולציודם."  
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהתקשורת הפלסטינית שהוזכרו לעיל:

כותרת: "[משרד] החינוך הביע צער בשל תגובת בלגיה למיזמים לימודיים בחברון"
"רמאללה - אל-איאם - סוכנויות
משרד החינוך וההשכלה הגבוהה הביע את צערו הרב בשל תגובתה הזמנית של בלגיה לבניית שני בתי ספר, בשל ההסתייגות ממתן שם לאחד מבתי הספר שנבנה בסיוע בלגי לפני חמש שנים בכפר בית עווא, השייך למינהלת דרום חברון... בלגיה הגיבה למיזמי סיוע לימודיים לפלסטינים לאחר שגילתה כי היא מימנה בניית ספר יסודי בחברון שנקרא על שם דלאל אל-מוגרבי, על פי הודעה של ממשלת בלגיה אתמול. [משרד] החוץ הבלגי אמר בהודעה כי נודע לרשויות לאחרונה שבניית בית ספר ליד חברון הכבושה מומן על ידי בלגיה ב-2012 ו-2013, ושבהמשך נקרא על שם דלאל אל-מוגרבי מבלי ליידע את בריסל, והוסיף כי שר החוץ דידייה רינדרס והשר לשיתוף פעולה ופיתוח, אלכסנדר דוקרו, רואים כבלתי-מקובל את שינוי השם...  
[עיתון אל-איאם, 11/10/2017]
 
כותרת: "משרד החינוך: הקמת בית הספר 'קריאת התיגר 6'"
"רמאללה - דוניא אל-וטן - שר החינוך וההשכלה הגבוהה, סברי סיידם, חנך היום, יום רביעי, את בית הספר היסודי המעורב 'קריאת התיגר 6' באזור ואדי אל-סיכ, מזרחית לכפר דיר דבואן במחוז רמאללה, וזאת במימון האיחוד האירופי.
בחנוכת ביה"ס השתתפו מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה, לילא ר'נאם, נציג מוסד השת"פ הבלגי אריק דה-מוינק [Eric DE MUYNCK], מנכ"ל היחסים הבינלאומיים ויחסי הציבור במשרד החינוך, נדים סאמי, ראש מנהלת החינוך של רמאללה ואל-בירה, באסם עריקאת, ונציג רשות ההתנגדות לגדר ולהתנחלות עבדאללה אבו רחמה. [...]
שר החינוך הדגיש כי בית הספר הזה בא במסגרת שורה של בתי ספר של קריאת תיגר ועמידה איתנה שהקים המשרד באזורים הנמצאים תחת מטרתו של הכיבוש. הוא הדגיש כי בנייתם של בתי ספר אלו באזורים אלה מעביר מסר לעולם כולו, שמדגיש את קדושת החינוך בעיני כל הפלסטינים והתעקשותם של התלמידים להמשיך ללמוד למרות התנאים הקשים שהם חווים בצל הכיבוש וההתנחלות.
כמו כן, הוא ציין כי בנייתו של בית הספר הזה נמשך 24 שעות, 'וזהו נס, ואתם רואים את ילדינו, שמספרם 80 תלמידים ותלמידים, ויצטרפו אליהם עוד תלמידים אחרים.'"
[דוניא אל-וטן (אתר חדשות פלסטיני), 18/10/2017]
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat