English

 


פרסומי PMW
מבט לתקשורת פלסטינית בעתירה לבג"ץ: על המדינה להסביר מדוע היא נמנעת מפתיחת חקירה פלילית נגד ג'יבריל רג'וב בגין הסתה לרצח
Share |
   
מבט לתקשורת פלסטינית בעתירה לבג"ץ: 
על המדינה להסביר מדוע היא נמנעת מפתיחת חקירה פלילית
נגד ג'יבריל רג'וב בגין הסתה לרצח
 
מאת עו"ד מוריס הירש ואיתמר מרכוס

בגל הפיגועים שפקד את המדינה בראשית אוקטובר 2015, נרצחו עשרות ישראלים ונפצעו רבים אחרים. בתחילת גל הפיגועים ובמהלכו נשמעה הסתה רבה מפי גורמים שונים ברשות הפלסטינית. מבין הגורמים שנטלו חלק בהסתה הזו התבלט אדם אחד בעל השפעה רבה, והוא ג'יבריל רג'וב.

זמן קצר לאחר תחילת גל הרציחות, הופיע רג'וב בטלוויזיה הרשמית של הרשות הפלסטינית והתייחס לפיגועים ולמבצעיהם.
 

בהתייחסו למבצעי הפיגועים אמר רג'וב:

"אלו מעשי גבורה של יחידים, ואני מתגאה בהם, אני מברך את כל מי שביצעו אותם. אני אומר לך, אנחנו מתגאים בהם... מי שמתעמת, נאבק, מת כשהיד, נאסר או נפצע - זהותו ידועה. כוונתי היא שהלוחם, האסיר והשהיד הם נכס לכל העם הפלסטיני..."

בתגובה לשאלה בנושא חידוש פיגועי ההתאבדות באוטובוסים בתל אביב, הוסיף רג'וב:
 
"הקהילה הבינלאומית לא מסכימה לכך שאוטובוס יתפוצץ בתל אביב. אבל הקהילה הבינלאומית אינה שואלת מה קורה למתנחל או לחייל שנמצא בשטחים הכבושים בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון. אף אחד לא שואל אודותיו. אף אחד לא שואל אודותיו! על כן, אנחנו רוצים גם כן להיאבק באופן שהעולם והקהילה הבינלאומית יישארו לצדנו." [ההדגשות הוספו - מ"ה וא"מ.]
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 17/10/2015]
 
בדבריו אלה, הלכה למעשה, רג'וב קרא לביצוע פיגועים נוספים.

בינואר 2016 הופיע רג'וב מספר פעמים בטלוויזיה הפלסטינית הרשמית. בהופעות אלה רג'וב אמר שהוא "מברך" על הפיגועים, ועודד ביצוע פיגועים נוספים.

"אני אומר שמי שעשה פעולות גבורה של יחידים, אנחנו בתנועת פת״ח מברכים עליהן ומעודדים אותם. אנחנו מחשיבים אותם לגיבורים ולכתר על ראשי כל הפלסטינים... החל מאחינו בוהנד חלבי (ראו פירוט בסעיף 28 להלן - מ"ה וא"מ.) וכלה בשהיד האחרון... זוהי אחת מהסוגיות שאנחנו צריכים לעמוד עליה - האם אנחנו בעד או נגד? אני אומר, אנחנו בוועד המרכזי דנו בנושא הזה, אנחנו בעד." [ההדגשות הוספו - מ"ה וא"מ.]
[הטלוויזיה הרשמית של הרש״פ, 02/01/2016]
 
בהתייחסו למחבלים רוצחים אמר רג'וב כי הם "גיבורים" ו"כתר על ראשנו":
 
"מכאן אנו אומרים ל-145 השהידים (שרובם נהרגו בזמן שביצעו פיגועים - מ"ה וא"מ.) - אתם גיבורים. אנו מברכים אתכם, מחזקים את משפחותיכם, ואומרים לכם: אתם כתר על ראשינו."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש״פ, 06/01/2016]
 
התבטאויות אלה של רג'וב הצטרפו לשבחים שהוא חלק לחוטפי גלעד שליט, ולקריאתו לבצע חטיפות נוספות:
 

"אם חמאס רוצים לחטוף חיילים - שיחטפו חיילים, שיחטפו. שיחטפו אם הם [הישראלים] לא רוצים לשחרר את האסירים, אבל רוצים שהאסירים יוחזקו לנצח, ושישתחררו בתור רוחות רפאים או שלדים. הישראלים צריכים להבין. ברור שחטיפה זאת השפה שהם מבינים. להיפך, אנו מעודדים אותם [את חמאס]. כשהם חטפו את [גלעד] שליט ברכנו אותם. כשהם ביצעו את עסקת שליט, על אף כמה השגות שהיו לנו לגביה, גם כן ברכנו אותם." [ההדגשות נוספו - מ"ה וא"מ.]
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 02/01/2014]
 
בגין התבטאויותיו ומעשיו של רג'וב, הגיש מכון "מבט לתקשורת פלסטינית", ביחד עם כמה מנפגעי פעולות הטרור, תלונה למשטרת ישראל בחודש מרס 2018. ביוני 2018 השר לבטחון פנים גלעד ארדן הצטרף לתלונה של "מבט לתקשורת פלסטינית" ופנה ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולפרקליט הצבאי הראשי, בבקשה להורות על פתיחת חקירה נגד רג'וב.
 
על אף התלונה, ועל אף המכתב של השר, טרם נפתחה חקירה.

משטרת ישראל טוענת כי תיק החקירה הועבר להחלטה של הפרקליטות הצבאית. הפרקליטות הצבאית אינה מגיבה כלל.
 
בנסיבות אלו, ומתוך חשש כבד כי ההימנעות של משטרת ישראל והפרקליטות הצבאית מפתיחה בחקירה נגד רג'וב מושפעת משיקולים זרים - דהיינו המעמד של רג'וב ברש"פ - נאלץ מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לפנות בעתירה לבג"ץ.

בעתירה שהוגשה נפרסה מלוא התמונה העובדתית, תוך ניתוח הוראות הדין הרלוונטיות, ואף השוואה בין דברי ההסתה של רג'וב, לבין ההתבטאויות שבגינן עהד תמימי נעצרה והורשעה בהסתה.

הגשת התלונה נגד רג'וב נעשתה ימים ספורים לאחר שמנהל מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הציג בכנסת ראיות לכך שגורמי הרש"פ מפרשים את היעדר נקיטת הצעדים מצד ישראל נגד תופעת ההסתה, כאישור להמשיך בהסתה. המידע הוצג במסגרת כנס שארגנה השדולה לקידום תודעת הניצחון הישראלי.
 
למותר לציין כי לא ניתן להשלים עם תופעת ההסתה של בכירי הרש"פ או גורמים אחרים. רק באמצעות נקיטת הליכים פליליים נגד המסיתים ניתן להעביר מסר שיש משמעות ותוצאות, גם אישיות, להשמעת דברי הסתה.
 
לחצו כאן לקריאת העתירה

יש  לציין כי מאז החלטת פיפ"א להשעות את רג'וב ממשחקי כדורגל במשך שנה ולהטיל עליו קנס כספי משמעותי, גורמים שונים ברש"פ תוקפים ומאשימים את מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" כגורם שיזם את ההליכים נגדו. אתמול, במסגרת מסיבת עיתונאיים שערך רג'וב בנושא החלטת פיפ"א, גם הוא האשים את "מבט לתקשורת פלסטינית" כגורם שהגיש את התלונה נגדו.
 
ואכן, בשנה וחצי האחרונות, "מבט לתקשורת פלסטינית" הגיש מספר תלונות נגד רג'וב לפיפ"א שבהן נטען כי הוא, וההתאחדות הפלסטינית לכדורגל, מפרים את חוקת פיפ"א ואת תקנוני המשמעת של הארגון, וזאת בגלל האדרת מחבלים באירועי ספורט וכדורגל פלסטינים, הסתה לטרור ולאלימות, גזענות והטלת איסורים על שימוש באירועי כדורגל כגשר שלום. 
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat