English

 


פרסומי PMW
הרש"פ תשלם בשלמותן את משכורות המחבלים בזמן שהיא תקצץ משכורות לעובדיה
Share |

הרש"פ תשלם את משכורות המחבלים בשלמותן בזמן שהיא תקצץ משכורות לעובדיה

  • הרש"פ משלמת למחבלים ורוצחים שנמצאים בכלא מעל 3 שנים משכורת גבוהה יותר מזו שהיא משלמת ל-40% מעובדי הציבור שלה 

  • הרש"פ מאשרת כי תמשיך לשלם משכורות למחבלים למרות החלת החוק הישראלי למאבק בתגמול הטרור, לפיו ישראל תקפיא 502 מיליון שקל מכספי המיסים של הרש"פ


עו"ד מוריס הירש ונאן ז'אק זילברדיק

בהוכחה חותכת לכך שהרשות הפלסטינית מוכנה להעניש עובדים חרוצים שלה על מנת להמשיך לתגמל מחבלים על פעילות טרור, שר האוצר של הרש"פ אמר שוב כי בעוד שהרש"פ תקצץ בשכרם של רוב עובדיה, היא תמשיך לשלם את המשכורות - במלואן - למחבלים האסירים ולמחבלים המשוחררים, לצד תשלומי הקצבאות למחבלים פצועים ולמשפחות מחבלים מתים. במסיבת עיתונאים בטלוויזיה הפלסטינית, שר האוצר של הרש"פ הדגיש כי תגמול מחבלים ורוצחים הנו "אחד העקרונות הלאומיים שאין כוח על פני האדמה שיגרום לנו לסטות מהם":

שר האוצר של הרש"פ, שוכרי בשארה: "ישולמו במלואן כל המשכורות מתחת ל-2,000 שקל [של עובדי הרש"פ]... בפועל 40% מעובדי הרש"פ, שהם המנוע של הכלכלה, יקבלו את משכורתם במלואה ב-100%, מפני שכמעט 40% מעובדי הרש"פ מקבלים פחות מ-2,000 [שקל]... היום נשלם מ-50% מהשכר [לעובדי רש"פ בעלי שכר גבוה] ... הצבנו גבול עליון שהוא 10,000 שקל וזה נוגע לראש הרשימה של מקבלי שכר מקסימלי של 10,000 שקלים – אלו הם כבוד השרים ודומיהם. 
נטל ההקרבה, נטל החיסכון הולך בכיוון השכר [בגבול] העליון ... בתחילת החודש... הועברו במלואן המשכורות לאסירים, לפצועים ולשהידים, לפי הוראותיו של כבוד הנשיא [מחמוד עבאס]. זהו אחד מהעקרונות הלאומיים שאין כוח על פני האדמה שיגרום לנו לסטות מהם."

 [הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 10/03/2019]

בהסבירו את ההחלטה, סגן ראש ממשלת הרש"פ ונציב ההסברה של פת"ח, נביל אבו רודינה, אמר כי אילוץ עובדי הרש"פ שמן המניין לקבל קיצוץ בשכרם הוא "פחות ערך" ביחס לכך שהרש"פ תשקול להקטין את תגמולי של מחבלים:

"משכורות האסירים ומשפחות השהידים ישולמו, יהיה המחיר אשר יהיה... לא נסכים לוותר או להקל ראש בפרנסה של גיבורי העם הפלסטיני... אי-תשלום משכורות עובדי המדינה הוא פחות ערך לעומת החסרת גרוש אחד ממשפחה של שהיד, או אסיר שהקריב את חייו וחרותו למען פלסטין ועמה, כגון הגיבור כרים יונס (כלומר, מחבל שרצח בן אדם ביחד עם שותף) שריצה עד עכשיו 37 שנים בבתי הסוהר של הכיבוש."

 [עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 08/03/2019]

אבו רודינה הוסיף לאחר מכן:

"המשכורות של משפחות השהידים והאסירים הן טאבו ואין לגעת בו... אנו נכונים להקריב את משכורותינו, ולא ניגע בגרוש אחד ממשכורות השהידים שלנו וגיבורינו הפצועים והאסירים." 

[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/03/2019]

החלטת הרש"פ להעניש את עובדיה ולקצץ בשכרם, לטובת תשלום מלוא המשכורות של המחבלים האסירים והמשוחררים, והתשלומים למחבלים הפצועים ולמשפחות ה"שהידים," אינה מפתיעה בהתחשב בהערכה העצומה שמביעה הרש"פ וגם מפלגת פת"ח של מחמוד עבאס כלפיהם.

כפי שהסביר חבר המועצה המהפכנית של פת"ח והדובר הרשמי של פת"ח, אוסאמה אל-קוואסמי, בעיני פת"ח המחבלים שבכלא הם 'גיבורים' ו'אמיצים,' וביחד עם המחבלים ההרוגים (הנקראים "שהידים") ובני משפחותיהם הם יישארו 'היהלום שבכתר' אצל הפלסטינים:      


"כל הברכות לאסירינו הגיבורים בבתי הכלא של הכיבוש, אשר הקריבו את חירותם ונפרדו מילדיהם, מנשותיהם, ומבתיהם... ישראל רוצה שאנו נעניש את אסירינו האמיצים ואת השהידים שלנו על מאבקם הלגיטימי למען חירות ועצמאות... האסירים, השהידים ומשפחותיהם... יישארו היהלום שבכתר וכותרת המאבק לגיטימי והכבוד שלנו. ולכן האריה הזה [יו"ר הרשות מחמוד עבאס] מדגיש שוב... כי ההתחייבות היא אותה התחייבות – ההתחייבות לשהידים... אמרנו זאת ונגיד בשם תנועת פת"ח – אילו נותר בידינו דולר אחד, נשלם אותו למשפחות השהידים והאסירים... השהידים שלנו גיבורים ואסירינו גיבורים."

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "שיח השעה," 21/02/2019]

מכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח על החלטת הרש"פ לקצץ את משכורותיהם של עובדי הרש"פ, שבאה בתגובה להחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני ליישם את החוק החדש נגד תגמולי הטרור – "חוק קיזוז משכורות מחבלים" – ולהקפיא סכום של 502 מיליון שקלים – הסכום שהרש"פ הודתה שהיא שילמה למחבלים ואסירים ומשוחררים בשנת 2018 – מכספי המיסים שישראל גובה עבור הרש"פ ומעבירה לה. 

בתגובה להחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני, יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הודיע שהרש"פ תסרב לקבל כל העברה של כספי מיסים מישראל. כספי המיסים שישראל גובה ומעבירה לרש"פ הם כ-670 מיליון שקל בחודש בממוצע. באופן מצטבר הם מהווים כמעט 50% מהתקציב השנתי של הרש"פ. על ידי סירובה לקבל את שאר כספי המיסים הרש"פ גורמת לעצמה משבר כלכלי רציני.

לצד ההודעה על הקיצוץ במשכורות עובדי הרש"פ, הצהרתו של האוצר של הרש"פ גם חושפת כי 40% מעובדי הרש"פ משתכרים פחות מ-2,000 שקלים בחודש. בעוד שנתון זה לבדו אינו בעל משמעות רבה, הוא ממחיש את המציאות שבה הרש"פ משלמת למחבלים-אסירים שנמצאים מעל 3 שנים בכלא משכורת גדולה מזו שהרש"פ משלמת ל-40% מעובדי הציבור שומרי החוק שלה.

המשכורות שהרש"פ משלמת למחבלים האסירים גדלות ככל שעובר הזמן שהמחבל נמצא בכלא. המשכורת ההתחלתית לאסיר ביטחוני היא 1,400 ש"ח, והיא עולה עם הזמן עד שמגיעה ל-12,000 ש"ח בחודש.

 

בעוד שאבו רודינה הכריז כי 'אנו נכונים להקריב את משכורתינו,' ובעוד שהשר בשארה הוסיף כי 'נטל ההקרבה, נטל החיסכון הולך לכיוון השכר [בגבול] העליון', נראה כי בפועל עיקר הנטל של קיצוץ המשכורות ברש"פ ייפול על עובדי הציבור בדרגות הבינוניות והנמוכות, ופחות על אלה שמקבלים משכורות גבוהות. כפי שהשר בשארה הסביר:

"הצבנו גבול עליון שהוא 10,000 שקל וזה נוגע לראש הרשימה של מקבלי שכר מקסימלי של 10,000 שקלים – הם כבוד השרים ודומיהם."

לפיכך, עובד הרש"פ שמשתכר 4,000 שקלים בחודש כנראה יקבל רק 2,000 שקל, כלומר קיצוץ של 50% במשכורת. לעומת זאת, שרי הרש"פ למשל שמקבלים משכורת דומה לזו של מחבל אסיר ששהה 30 שנה בכלא – כלומר, 12,000 ש"ח בחודש – עדיין יקבלו לפחות 10,000 שקל/חודש, קיצוץ של פחות מ-17% במשכורת.

המשבר הכלכלי שהרש"פ עומדת בפניו כעת, ואשר מצריך קיצוץ במשכורות עובדיה, נגרם כולו על ידי הרש"פ לעצמה. מקור המשבר הכלכלי נמצא במדיניות תגמולי הטרור של הרש"פ – מדיניות "תשלום עבור רצח" – ובבזבוז הרש"פ מאות מיליונים על תשלומי תגמולים למחבלים. כעת המשבר מסלים עוד יותר עקב החלטת הרש"פ לסרב להעברות של מעל 630 מיליון ש"ח בחודש מישראל, רק כדרך להביע את מחאתה על כך שישראל סוף סוף נקטה בצעד ממשי למנוע ממנה להשתמש בהכנסה הזו כדי לתגמל מחבלים שעשו פעולות טרור. ההחלטה של הרש"פ להעניש את עובדיה שומרי החוק, ובמקביל לא לפגוע באף שקל מתגמולי הטרור, מדגימה בבירור את סדרי העדיפויות של עבאס והרש"פ. 
הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat