English

 


פרסומי PMW
הגיע הזמן לעצור את ראש רשות האסירים ברש"פ
Share |
Heb-template
הגיע הזמן לעצור את ראש רשות האסירים ברש"פ
 
מאת עו"ד מוריס הירש, 20/07/2021

אין צל של ספק, שראש רשות האסירים ברשות הפלסטינית, קדרי אבו בכר, חשוד בביצוע עבירה חמורה בתחום הטרור, שהעונש הקבוע לצידה הוא עשר שנות מאסר. מדובר בעבירה שעניינה מתן תשלום כתגמול בעבור ביצוע מעשה טרור.

בעוד הרש"פ משלמת תגמולים למחבלים מאז הקמתה, בשנה האחרונה היא חוותה קשיים שלא חוותה מעולם. הקשיים החלו בעקבות מכתב ששיגר מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לכל הבנקים הפועלים באזורים הנתונים לשליטת הרש"פ. במכתב ציין המכון שחקיקה חדשה שאומצה ביהודה ושומרון קובעת כי אסור לבצע "פעולה ברכוש" (ובכלל זה, פעולה בנקאית) שמטרתה מתן תגמול בעבור ביצוע מעשה טרור. עוד צוין, שהתשלומים שמשלמת הרש"פ למחבלים הכלואים ולמחבלים המשוחררים, הם תשלומים אסורים. הבנקים הגיבו באופן מיידי, ובסופו של דבר, כתוצאה ישירה מפעילות המכון, נסגרו 35,000 חשבונות בנק של מחבלים ובני משפחותיהם

החוק שעליו הסתמך המכון במכתבו – תיקון 67 לצו בדבר הוראות בטחון ("הצו בדבר הוראות בטחון" הוא הקודקס הפלילי-ביטחוני המרכזי באיו"ש) – נחתם ב-9 לפברואר 2020 ונכנס לתוקף ב-9 למאי 2020. בעקבות התערבות של שר הביטחון גנץ, נדחתה כניסתם לתוקף של החלקים הרלוונטיים של התיקון עד סוף 2020. ביום 30 בדצמבר 2020 נכנסו כל חלקיו של התיקון לתוקפם.

משום שהבנקים המסחריים סירבו להמשיך ולתת למחבלים שירותים בנקאיים, הרש"פ נאצלה לחשוב על פתרונות אחרים כדי להעביר את התשלומים. הגם שבתחילה דובר על הקמת בנק טרור ייעודי חדש שישרת את המחבלים, כעבור מספר חודשים רעיון זה נגנז. וכך, בהעדר פתרון אחר, הוחלט לשלם את משכורות המחבלים באמצעות סניפי הדואר. המחבלים ובני משפחותיהם התרעמו כי החלטה זו פוגעת בהם וגורמת להם להרגיש "כמו קבצנים."

על מנת להתמודד עם הביקורת, הוחלט לעבור לשיטה חדשה, במסגרתה הונפקו למחבלים כרטיסים ייעודיים למשיכת כספים מכספומטים.

עם השקת המהלך, קראה רשות האסירים למחבלים ולבני משפחותיהם לבוא ולקחת את כרטיסי הכספומטים:
"הרשות לענייני אסירים ומשוחררים קראה למשפחות האסירים שלא קיבלו את כרטיסי הכספומט של בנק הדואר לפנות למשרדי הרשות, כל אחד במחוז שלו, על מנת לקבל את הכרטיסים ולהפעיל אותם לפני מועד תשלום המשכורות."
 
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/07/2021]
במסגרת מסיבת עיתונאיים מיוחדת לרגל השקת המעבר לתשלומים באמצעות כרטיסי הכספומטים, הסביר אבו בכר כי הרש"פ לא תחדל לעולם לשלם את תגמולי הטרור, וזאת משום שתשלומים הם "זכותם" של המחבלים. אבו בכר אף הגדיל לטעון, בלי כל בסיס משפטי כמובן, שתשלומי הרש"פ למחבלים מעוגנים באמנות ז'ניבה השלישית והרביעית:

"עמדתנו בנוגע לתשלום המשכורות והקצבאות של האסירים ומשפחותיהם איתנה. זוהי זכותם, והיא מעוגנת בכל המוסכמות והאמנות הבינלאומיות, משום שאסירינו הם שבויי תנועת שחרור ולוחמי חופש. לכן חלים עליהם ההסכמים והאמנות הבינלאומיים, ובאופן ספציפי אמנות ז'נבה השלישית והרביעית."
[עמוד הפייסבוק של רשות האסירים 06/07/21]
אבו בכר הוסיף, שבזכות שיתוף פעולה בין משרדי, ייהנו כ- 12,200 מחבלים מהכרטיסים החדשים:
"הצלחנו בשיתוף עם משרד התקשורת, רשות המטבע ומשרד האוצר להגיע למנגנון פשוט יותר, ששומר על כבוד האסירים ומשפחותיהם. כעת בני משפחות האסירים יכולים לקבל את משכורותיהם וקצבאותיהם בלי צפיפות, מאמץ ו[בזבוז] זמן רב... באמצעות כרטיס הכספומט, שייהנו ממנו 5,000 אסירים ו-7,200 אסירים משוחררים, בנוסף לפצועים ולבני משפחות השהידים."
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 07/07/2021]
שר התקשורת וה-IT ברש"פ, ד"ר אסחאק סדר, הוסיף שמבחינת הרש"פ בנק הדואר אינו שונה משאר הבנקים, ושהמהלך החדש הוא "המעט שאפשר לעשות" למען המחבלים:
"בנק הדואר הוא בבחינת בנק מצומצם. כל בעלי החשבונות בו יכולים ליהנות משירותיו הכספיים – משיכה או הפקדה באמצעות הכספומטים שלו, שפרוסים במחוזות השונים. כל המאמצים העילאיים שמשקיעים צוותי המשרד זה למעלה מחודשיים הם המעט שאפשר לעשות למען עמנו, ובראש בני משפחות השהידים, הפצועים, האסירים ומשפחותיהם... חובתנו היא להמשיך לעבוד למען בני עמנו לאור הקורבנות שהוא מקריב במטרה להגיע לעצמאות ולחירות. עד שזה יתממש, עלינו לאפשר לכל המשפחות – ובמיוחד למשפחות האסירים, השהידים והפצועים – לחיות בכבוד. זו זכותם של האסירים שנספק למשפחותיהם טיפול ונעריך אותן. זוהי חובה שאין עליה ויכוח, ואנו גאים לשרתם".
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 07/07/2021]
בעוד המחבלים מושכים את כספם דרך בנק הדואר, את התשלום בעצמו מעבירה הרש"פ דרך אש"ף. בבואו לנמק מדוע הוא הכריז על הקרן הלאומית הפלסטינית (הקל"פ) -הזרוע הכלכלית של אש"ף - כארגון טרור, ציין שר הביטחון דאז, אביגדור ליברמן, כי "הקרן מעודדת פעילות טרור נגד מדינת ישראל באמצעות מימון גורמים האחראים לביצוע פעילות טרור חמורה - לרבות מימון פעילי טרור כלואים, כלואים לשעבר וכן משפחות של פעילי טרור שנפצעו או נהרגו."

הנה כי כן, קדרי אבו בכר עומד בראש ארגון שעיקר מטרתו לתגמל מחבלים בעבור ביצוע מעשי טרור. תגמולים אלה הם תגמולים אסורים על פי דין. כספי התגמולים משולמים באמצעות ארגון טרור מוכרז.

כבר לפני מספר חודשים, כאשר חידשה הרש"פ את תשלומיה למחבלים באמצעות בנק הדואר הפלסטיני, פנה מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' אל שר הביטחון בדרישה שיאכוף את הדין ויפעל למעצרם של כל הגורמים השונים המעורבים בתשלום התגמולים האסורים. משום שטרם פעל שר הביטחון לממש את אחריותו ולאכוף את הדין, פנה המכון אליו פעם נוספת, ובאם לא תיענה הדרישה לאכוף הדין, תישקל אפשרות לפנות לבג"צ כדי שיורה לשר הביטחון לעשות את תפקידו ולפעול לאכיפת הדין, כפי שנדרש.  

להלן קטע נוסף מהידיעה על אודות מסיבת העיתונאים שנערכה לרגל השקת כרטיסי הכספומט היעודיים לתשלומי המחבלים:
כותרת: "השקת שירותי בנק הדואר והכספומטים הן השיטה לתשלום המשכורות של משפחות השהידים, האסירים והפצועים"

"שר התקשורת וטכנולוגיות המידע, ד"ר אסחאק סדר, השיק את שירותי בנק הדואר הפלסטיני והכספומטים שלו בעשרים מקומות, כדי שמשפחות השהידים, הפצועים, האסירים והמשוחררים יוכלו לקבל את משכורותיהם באמצעות סניפי בנק הדואר – כל אחד במחוז שלו ובאמצעות שימוש בכרטיסי כספומט.

זאת במהלך מסיבת העיתונאים שהמשרד ערך אתמול (יום ג') [6/7/2021] בבניין הדואר במחוז רמאללה ואלבירה בהשתתפות השר, מנכ"ל התכנון והתקציב במשרד האוצר... יו"ר הרשות לענייני אסירים, קדרי אבו בכר, ואום נאצר אבו חמיד...

השר סדר אמר: 'בנק הדואר הוא בבחינת בנק מצומצם. כל בעלי החשבונות בו יכולים ליהנות משירותיו הכספיים – משיכה או הפקדה באמצעות הכספומטים שלו, שפרוסים במחוזות השונים. כל המאמצים העילאיים שמשקיעים צוותי המשרד זה למעלה מחודשיים הם המעט שאפשר לעשות למען עמנו, ובראש בני משפחות השהידים, הפצועים, האסירים ומשפחותיהם'.

הוא הוסיף: 'חובתנו להמשיך לעבוד למען בני עמנו לאור הקורבנות שהוא מקריב במטרה להגיע לעצמאות ולחירות. עד שזה יתממש, עלינו לאפשר לכל המשפחות – ובמיוחד למשפחות האסירים, השהידים והפצועים – לחיות בכבוד. זו זכותם של האסירים שנספק למשפחותיהם טיפול ונעריך אותן. זוהי חובה שאין עליה ויכוח, ואנו גאים לשרתם'.

ראש הרשות לענייני אסירים, קדרי אבו בכר, הדגיש שיש לפעול בכל האמצעים והדרכים כדי לתמוך בקבוצה הלוחמת הזו ובמשפחותיה. הוא הדגיש את איתנות עמדת ההנהגה, המבקשת להבטיח את המשך תשלום הקצבאות של האסירים ובני משפחותיהם, וכי זוהי זכות שמעוגנת בכל המוסכמות והאמנות הבינלאומיות.
אבו בכר ציין כי מאז האיומים והלחצים הישראליים על הבנקים הפועלים בפלסטין, העמדה הייתה ברורה: יש להמשיך לשלם ולהבטיח את קצבאות האסירים ובני משפחותיהם.

הוא אמר: 'הצלחנו בשיתוף עם משרד התקשורת, רשות המטבע ומשרד האוצר להגיע למנגנון פשוט יותר, ששומר על כבוד האסירים ומשפחותיהם. כעת בני משפחות האסירים יכולים לקבל את משכורותיהם וקצבאותיהם בלי צפיפות, מאמץ ו[בזבוז] זמן רב... באמצעות כרטיס הכספומט, שייהנו ממנו 5,000 אסירים ו-7,200 אסירים משוחררים, בנוסף לפצועים ולבני משפחות השהידים'...
בסיום מסיבת העיתונאים, השר סדר הוקיר כבוד לאום נאצר אבו חמייד [היא אימם של 4 מחבלים אסירים ועוד אחד הרוג]..."

 [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 07/07/2021]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat