English

 


פרסומי PMW
עבאס: סיוע שנתי בסך 460 מיליון דולר מארה"ב "אין משמעות הדבר שהם מכתיבים לנו מה שהם רוצים"
Share |
עבאס: סיוע שנתי בסך 460 מיליון דולר מארה"ב "אין משמעות הדבר שהם מכתיבים לנו מה שהם רוצים"
מנהיגי הרש"פ והתקשורת הרשמית תוקפים את אובמה ואת ארה"ב בעקבות הטלת הווטו האמריקאית על החלטת האו"ם

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

מנהיגי הרשות הפלסטינית והתקשורת הרשמית שלה תקפו את ארה"ב במטר של אמירות אנטי-אמריקאיות. זה קורה לאחר שארה"ב הטילה וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם בחודש שעבר בנושא הבנייה הישראלית בירושלים והגדה המערבית.

מתקפות מילוליות אלו מגיעות על אף הסיוע הכספי המשמעותי שמקבלת הרשות הפלסטינית מארה"ב. מספר שבועות לפני הצבעת האו"ם, מחמוד עבאס הכריז כי התמיכה הכלכלית של ארה"ב לא תאפשר מציאות בה "הם מכתיבים לנו מה שהם רוצים". עבאס הזכיר שתי דוגמאות שממשל אובמה ביקש דבר שהוא (עבאס) באופן אישי דחה:
מחמוד עבאס: "ארה"ב מסייעת לנו בסכום של 460 מיליון דולר בשנה, ואין משמעות הדבר שהם מכתיבים לנו מה שהם רוצים, משום שאנו עושים את מה שאנו רואים בו תועלת לענייננו. אני מזכיר שהם אמרו 'אל תלכו לפסגה הערבית בדמשק', והלכנו. הם דרשו שלא נחתום על מסמך הפיוס המצרי, ושלחנו את האח עזאם אל-אחמד, שחתם עליו".
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/01/2011]

מאז הצבעת האו"ם, הרשות הפלסטינית הגבירה את המתקפות המילוליות שלה כנגד ארה"ב בכלל והנשיא אובמה בפרט.

(ההדגשות הוספו בעריכה-)

מתוך מאמר דעה בעיתון הרשמי של הרש"פ:
כותרת: "כן, אנחנו יכולים"
"הנשיא אובמה אינו מייחס חשיבות לערכים, למוסר, לעקרונות זכויות האדם ולחוק הבינלאומי. כל מה שמעניין אותו הוא האינטרס שלו והאינטרסים של מדינתו. הוא שוכח שהעולם משתנה, וכבר אינו שבוי בידי האינטרסים של ארצות הברית..."
"[אובמה] אינו יכול אלא להתכופף בפני נתניהו וליברמן...הנשיא אובמה מתכופף בפני ישראל."
"העמים הערביים יחלו בקרוב להשמיע את סיסמאותיהם הישנות, וביניהן 'ארה"ב היא ראש הנחש'."
"עמינו מחזיקים מעמד זמן רב, אך הם יתקוממו, ימרדו, ישנו ויענו: 'כן, אנחנו יכולים'."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]
 
סגן מזכיר הועד המרכזי של תנועת פת"ח, ג'יבריל אלרג'וב:
הווטו של ארה"ב "מנוגד לערכי החרות" ומהווה "התנהגות דיקטטורית ממדרגה ראשונה."
"הממשל האמריקני בחר בתוקפנות חד צדדית נגד זכויות האדם."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]

חאפז ברגותי, עורך העיתון הרשמי של הרש"פ:
"אנו מבינים היטב שלמחאות ולמהפכות שבוערות בארצות ערב ישנם שורשים כלכליים וחברתיים, ושהן קשורות לשחיתות ולעוול החברתי. אולם, זאת תוצאה של מדינות משטרה, שהפעילו דיכוי, קודם כל לטובת קשריהן עם האמריקנים. לכל מושחת ערבי יש שותף זר או ישראלי, ולמושחתים הגדולים והעשירים ביותר במצרים יש שותפים בישראל בתחום הגז וכיוצא בזאת. לכן, המרד נגד העושק והשחיתות חייב להיות מופנה כלפי הסנדקים של גנבי אוצרות הטבע ומדכאי העמים, ולא רק נגד סוכניהם."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]

מחמוד עבאס, יו"ר הרשות הפלסטינית:
"הווטו האמריקני לא יעצור את פעילותנו בכל הקשור למוסדות הבינלאומיים"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]

יש לציין כי לא רק ארה"ב של ממשל אובמה היא תומכת עיקרית של הרשות הפלסטינית, אלא כל ממשלי ארה"ב מאז הסכמי אוסלו בשנת 1993, העניקו לרשות הפלסטינית סיוע כספי גדול יותר מכל מדינה אחרת. לפי דיווח של הבנק העולמי בשנת 2004, ארה"ב היא המדינה התומכת הגדולה ביותר של הפלסטינים, לאחר שנתנה יותר מ-1.3 מיליארד דולר לרשות הפלסטינית ולארגונים בלתי ממשלתיים. עד שנת 2007 סכום זה גדל ליותר מ 1.5 מיליארד דולר, והסיוע האמריקאי ממשיך עד היום ברמה גבוהה. רוב התשתית שנבנתה על ידי הרשות הפלסטינית, מומנה בסיוע אמריקאי. בכלל זה בתי ספר, בתי חולים, אוניברסיטאות, מערכות מים, פיתוח כבישים, מתקני ספורט ועוד.

להלן דוגמאות מפורטות של הצהרות בכירי הרש"פ וממאמרים שפורסמו בעיתון הרשמי של הרשות הפלסטינית, בתגובה לווטו:

מאמר בעיתון הרשמי של הרש"פ:
"הנשיא מחמוד עבאס אמר כי הוא סבור שהעובדה ש-14 מדינות הצביעו בעד הצעת ההחלטה היא 'ניצחון ממשי של הדיפלומטיה הפלסטינית, למרות הווטו האמריקני'...
מצדו, מזכיר אש"ף, יאסר עבד רבה, אמר לסוכנות פראנס פרס: 'החלטתנו כעת היא לפנות העצרת הכללית של האו"ם לשם פרסום החלטה של האו"ם נגד ההתנחלות, שתגנה אותה ותדגיש כי היא בלתי חוקית. אחר כך נעלה שוב הצעת [החלטה] שמגנה את ההתנחלות בפני מועצת הביטחון'.
הוא הוסיף: 'הווטו האמריקני לא יעצור את פעילותנו בכל הקשור למוסדות הבינלאומיים, ולא יגרום לנו להפסיק לרצות בחרות ובעצמאות'. עבד רבה הדגיש כי "ננקוט צעדים מדיניים נוספים", מבלי לחשוף מהם.
בכיר בתנועת פת"ח אמר כי הווטו האמריקני 'מהווה איום אסטרטגי על האינטרסים של ארה"ב באזור המזרח התיכון'. סגן מזכיר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, ג'יבריל רג'וב, אמר לסוכנות פראנס פרס: 'הווטו מנוגד לערכי החרות בהם דוגל הממשל האמריקני באזורנו, ולערכי העם האמריקני בכל הקשור לכיבוד זכויות האדם. אנו רואים בו התנהגות דיקטטורית ממדרגה ראשונה, ומכה להחלטות הלגיטימיות הבינלאומיות ולחוק ההומאניטרי הבינלאומי.' הוא אמר: 'הממשל האמריקני בחר בתוקפנות חד צדדית נגד זכויות האדם'.
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]

מתוך מאמר בעיתון הרשמי של הרש"פ:
כותרת: "הפלסטינים נכווים שוב מאש הווטו האמריקני, ומדגישים כי אבדה התקווה באובמה"
"מזכיר תנועת פת"ח בשכם, מחמוד אשתיה, אמר ל'אל-חיאת אל-ג'דידה' כי הווטו האמריקני מהווה אות קלון על מצחו של ממשל ברק אובמה, אשר מתרברב [הממשל] במתן חסות לתהליך השלום. אשתיה הבהיר כי אי אפשר לבטוח בממשל האמריקני בתור נותן חסות לתהליך השלום לאחר ההסכמה המוצהרת להמשך הבנייה בהתנחלויות ובעיר ירושלים הכבושה. הוא ציין כי לאורך עשרות שנים העמדה האמריקנית היא אותה עמדה שלא השתנתה, ותמיד נותרה לטובתה של ישראל."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]

מתוך מאמר בעיתון הרשמי של הרש"פ:
כותרת: "וטו אמריקאי הורס את המשא ומתן"
"מזכיר הועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, הכריז כי ההנהגה תבחן שוב את המשא ומתן בכללותו בעקבות הוטו האמריקאי במועצת הביטחון... הוא הדגיש כי 'אנו נבחן שנית את נאמנותנו לכל תהליך המשא ומתן בכללותו, מפני שהעמדה האמריקאית אינה מאוזנת'."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]

מתוך מאמר דעה בעיתון הרשמי של הרש"פ:
כותרת: "כן, אנחנו יכולים"
"בניגוד לסיסמת הקמפיין שערך הנשיא אובמה כדי להגיע אל כס הנשיאות, 'כן, אנחנו יכולים', הוא הוכיח - בכך שהורה להשתמש בווטו במועצת הביטחון - כי אינו יכול אלא להתכופף בפני נתניהו וליברמן... הנשיא אובמה מתכופף בפני ישראל שגוזלת את זכויות העם הפלסטיני, משום שהוא החל להתכונן לקמפיין הארכת כהונתו בשנת 2012. לכן, הוא הפעיל לחץ על הנשיא מחמוד עבאס בשיחה שנמשכה חמישים דקות, על ידי שימוש באיומים כדי להכריח את ההנהגה הפלסטינית למשוך את ההחלטה שמגנה את ההתנחלות ומדגישה כי היא בלתי חוקית... הנשיא אובמה אינו מייחס חשיבות לערכים, למוסר, לעקרונות זכויות האדם ולחוק הבינ"ל. כל שמעניין אותו הוא האינטרס שלו והאינטרסים של מדינתו. הוא שוכח שהעולם משתנה, וכבר אינו שבוי בידי האינטרסים של ארה"ב...
סירובה של ההנהגה הפלסטינית לאיומים ולכניעה ללחצים עולה לחלוטין בקנה אחד עם רצונו של העם הפלסטיני, ומאחוריו עמי האומה הערבית, ומוכיח את היכולת [היכולת מהסיסמא Yes we can]. העם הפלסטיני, עם היסטוריית ההתנגדות הארוכה שלו, יודע כי העמים הערביים יחלו בקרוב להשמיע את סיסמאותיהם הישנות, וביניהן 'ארה"ב היא ראש הנחש'
. ההמונים הערביים ידגישו כי הם אינם מתקוממים רק נגד והעוני והשחיתות, אלא גם נגד הביזוי וההשפלה, כדי להשיב לעצמם את תפארתם ואת כבודם. סמל התפארת והכבוד של ההמונים הערביים הוא העימות עם ישראל ובעלי בריתה, לאחר ההיחלצות ממשטרים שדיכאו אותם, רוששו אותם, הרעיבו אותם וחצצו בינם לבין בלימת המפעל הציוני. כל ההקרבות הן דבר קל, אם האלטרנטיבה היא ביזיון והשפלה.
עמינו מחזיקים מעמד זמן רב, אך הם יתקוממו, ימרדו, ישנו ויענו: 'כן, אנחנו יכולים'.
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]

חאפז ברגותי, העורך הראשי של עיתון הרש"פ:
"אנו, בתור פלסטינים, חייבים לפנות אל צעירינו, כדי שיצרו קשר עם עמיתיהם הערבים באמצעות הפייסבוק, ויזהירו אותם מפני הניסיונות האמריקניים והמערביים לקטוף את פירות המחאות [במדינות ערב] ולמנות מעל הצעירים מנהיגים שיפעלו לטובת האג'נדות האמריקניות. זאת במטרה לבסס את הכפיפות, לאחר קריסת המשטרים ששירתו את המדיניות האמריקנית לאורך עשורים רבים. ההנהגה הפלסטינית הצליחה לחשוף את הצביעות האמריקנית ואת האפליה הבלתי מוגבלת לטובת הכיבוש, שהתבטאה בשימוש בווטו נגד גינוי ההתנחלות. עניין זה לבדו מוכיח את מהות המדיניות האמריקנית הקולוניאליסטית, שעוינת את העם הערבי, ובראשו העם הפלסטיני, ואת שאיפותיו לחירות, כבוד וצדק. אנו מבינים היטב שלמחאות ולמהפכות שבוערות בארצות ערב ישנם שורשים כלכליים וחברתיים, ושהן קשורות לשחיתות ולעוול החברתי. אולם, זאת תוצאה של מדינות משטרה, שהפעילו דיכוי, קודם כל לטובת קשריהן עם האמריקנים. לכל מושחת ערבי יש שותף זר או ישראלי, ולמושחתים הגדולים והעשירים ביותר במצרים יש שותפים בישראל בתחום הגז וכיוצא בזאת. לכן, המרד נגד העושק והשחיתות חייב להיות מופנה כלפי הסנדקים של גנבי אוצרות הטבע ומדכאי העמים, ולא רק נגד סוכניהם."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 20/02/2011]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat