English

 


פרסומי PMW
תגובות פלסטיניות לרצח משפחת פוגל
Share |
תגובות פלסטיניות לרצח משפחת פוגל:
מגנים את מעשה הרצח -
אך מאשימים את ישראל

הנהגת הרשות הפלסטינית, עיתוני הרשות וכן התושבים שדבריהם הובאו בתקשורת, גינו באופן חריף את מעשה הרצח של חמשת בני משפחת פוגל. אולם, הם סירבו לקבל אחריות ואף העבירו את האשמה לישראל, וגם ניצלו את ההזדמנות להגביר את ההסתה והדמוניזציה נגד ישראל. המסר החוזר ונשנה הוא: לא הפלסטינים אלא הישראלים, הם הרוצחים.
להלן ציטוטים מייצגים, ואחריהם המקורות בשלמותם:

מגנים את מעשה הרצח
"הנשיא מחמוד עבאס הדגיש את דחייתו וגינויו לכל מעשי האלימות נגד אזרחים, על כל רקע ומכל סיבה, וזאת על רקע האירוע ב'איתמר'."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]

"ראש הממשלה סלאם פיאד גינה את רצח המשפחה, ואמר: 'לא צריך להיות ספק לגבי עמדתנו לגבי האלימות. אנו דוחים אותה באופן מוחלט, ותמיד גינינו אותה.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]

"תושבים רבים גינו את רצח הילדים, יהיה אשר יהיה הגורם או האדם שעומד מאחורי האירוע."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"הפלסטינים מסכימים כי מה שקרה בהתנחלות איתמר אינו יכול להיות פעולת התנגדות, והאסלאם אינו מתיר רצח של ילדים בכוונה תחילה, כפי שקרה בהתנחלות איתמר."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"אין מקום לוויכוח. דקירת תינוק למוות היא פשע נגד האנושות, שרק מטורף טעון בלימודים גזעניים מסוגל לבצע."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"חנאן, פעילה במהפכה הפלסטינית מזה עשורים, אמרה: 'אנו מסכימים בכללי ההתנהגות של המהפכה שאסור להרוג ילדים.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

מתנערים מאחריות ומאשימים את ישראל
"אם נאמין שפעולות ספטמבר 2001 בוצעו על ידי אל-קאעדה, נוכל להאמין שהאירוע באיתמר בוצע על ידי פלסטינים... הממשלה הישראלית הקיצונית היא מי שזקוק לאירוע הזה... הוא האשם היחידי בביצוע פעולות מסוג זה, ולא אף אחד מלבדו." 
[אל-חיאת אל-ג'דידה, פיאד עבד אלכרים פיאד בטורו "תעאווניאת" 15/03/2011]

"השר מאהר ר'ניים: 'הכיבוש הוא הראשון שמרוויח מהאירוע באיתמר, שפרטיו טרם נחשפו, ושייתכן כי פוברק על ידי המתנחלים וממשלתם במטרה להתחמק מהתחייבויות תהליך השלום.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"מקורות פלסטינים הטילו ספק בגירסה הישראלית. השר לענייני חוץ, ד"ר ריאד אל-מאלכי, אמר בהודעה לעיתונות בקהיר כי 'רצח תינוק וטבח בני אדם באופן הזה, אף פלסטיני לא ביצע בעבר'."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]

"הפעולה בוצעה על רקע סגירת חשבונות בין משפחות ישראליות ותו לא."
[הטלוויזיה הפלסטינית 13/03/11]

"החרב הישראלית חדרה עמוק לתוך הדם הפלסטיני. היא ריסקה את צווארם של ילדים, עוד לפני צווארם של זקנים ומבוגרים. ידו של התליין הציוני לא נחה לרגע אחד במשך עשורים ארוכים, לאורך שנות הסכסוך המאוס. הגיליוטינה הישראלית לא חדלה לקצור נשמות פלסטיניות חפות מפשע, מלחמה אחר מלחמה, פלישה אחר פלישה... אולם [הפלסטינים] סרבו לרצח של ילדים."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"כוחות הכיבוש ביצעו פעולות רבות של רצח ילדים פלסטינים בגדה וברצועת עזה, ורבים מהם נרצחו [מילולית: נפלו] בדם קר. עם זאת, עמנו אינו מגיב על כל הפשעים הללו בפעולות של רצח ילדים בכוונה תחילה."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"תושבים רבים לא השתכנעו שמה שקרה בהתנחלות איתמר, הממוקמת על אדמות התושבים במחוז שכם, הוא 'פעולה פלסטינית'. הרוב מסכים כי האירוע הינו פלילי פר-אקסלנס. אולם, שלטונות הכיבוש רצו לנצל את האירוע כדי לבצע את תוכניותיהם."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"התושבים דיברו ביניהם בגנות האירוע, כאשר הקונצנזוס הוא שכוחות הכיבוש מסתירים משהו בנוגע לאירוע, וכל שברצונם הוא לטפול את האשמה על הפלסטינים."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"שפת רצח-הילדים היא שפה ציונית פר-אקסלנס, ואין לה קשר לפלסטיני ולתרבותו הלאומית. עם זאת, יהיה מי שיהיה רוצח הילדים באיתמר - הוא רוצח."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"מדוע שמשטרת ישראל לא תחפש בתיקים ישנים ודומים? ייתכן שהיא תמצא את הפושע המסתתר, אולי בהתנחלות הסמוכה!"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"הפעולה התרחשה לאחר שראש המשפחה סרב לשלם את שכרו של הפועל האסיאתי, שהוערך, לדברי המקורות, ב-10,000 שקל. הדבר גרם לוויכוחים חריפים בין הפועל האסיאתי לבין ראש המשפחה, שבסופם האחרון אוים ברצח שלו ושל משפחתו."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/03/2011]

"חבר הלשכה המדינית של תנועת חמאס, עיזת אל-רשק, שלל כי לתנועתו יש קשר לפעולת התנחלות איתמר שליד שכם - באמרו כי אין זו מדיניות תנועת חמאס ופלגי ההתנגדות הפלסטינים להציב ילדים כמטרה. אל-רשק לא הוציא מכלל אפשרות כי מי שביצע את הפעולה הם מתנחלים אחרים, על רקע פלילי, וזאת כפי שקרה באירועים קודמים שזעזעו את החברה הישראלית."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]

המקורות בהרחבה:
"כל מי שחושב שהאירוע בהתנחלות איתמר נעשה על ידי פלסטינים הוא קצר ראיה וצר אופקים. הסיבות רבות מאוד וברורות כשמש, והעם הפלסטיני על כל קבוצותיו אינו יכול להגיע לברבריות כמו זו שבה בוצע האירוע הזה.
היכן השמירה בהתנחלויות?? אם נאמין שפעולות ספטמבר 2001 בוצעו על ידי אל-קאעדה, נוכל להאמין שהאירוע באיתמר בוצע על ידי פלסטינים.
האירוע, שגבה את חייה של משפחה שלמה, אינו משרת את העניין הפלסטיני בשעה זאת. לולא חינכו בני העם הפלסטיני בערכי המוסר של דתותיהם, האסלאם והנצרות, היה עליהם לבצע דבר חמור יותר וברוטאלי יותר מכך, בשל העושק, הדיכוי והתסכול בו הם נתקפים השכם והערב בכל יום, כתוצאה מהמעשים ומההשתוללות של המתנחלים ברחובות, בשדות, בכפרים ובכבישים העוקפים.
הממשלה הישראלית הקיצונית היא מי שזקוק לאירוע הזה. אין ספק שמי שתקף את הספינה שהובילה מהגרים יהודים לפלסטין לפני קום המדינה, מי שפיצץ פצצות בקהיר בשנות החמישים, מי שתקף את היהודים בבגדאד לאחר קום מדינת ישראל על מנת לגרום ליהודים העיראקים להגר מבגדאד, מי שיש לו היסטוריה כזו של פגיעה בעמו והתנקשות באחרים - הוא האשם היחידי בביצוע פעולות מסוג זה, ולא אף אחד מלבדו."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, פיאד עבד אלכרים פיאד בטורו "תעאווניאת" 15/03/2011]

סופר ופרשן מדיני- סמיח שביב: "הפעולה באיתמר לכשעצמה מעוררת חשד. מעקב רציני אחר העניין הזה על פי מידע ממקורות ישראליים או ממקורות פלסטיניים מצביע באופן ברור על כך שהפיגוע קרוב לוודאי הוא פעולה פלילית. הפעולה בוצעה על רקע סגירת חשבונות בין משפחות ישראליות ותו לא."
[הטלוויזיה הפלסטינית 13/03/11]

סוכנות "מען" ציינה כי נודע לה שכוחות הכיבוש הישראלי עיכבו אתמול בערב את כל הפועלים התאילנדים שנמצאים בהתנחלות איתמר דרומית מזרחית לשכם, וזאת שעות לאחר שהתפשטו "הערכות לפיהן פועל תאילנדי נעצר בהתנחלות בחשד לרצח חמשת המתנחלים בתוך ההתנחלות"...
סוכנות "מען" ציינה כי אתר מרכז ההסברה הפלסטיני, ששייך לתנועת חמאס, פרסם סיפור שצוטט מהאתר קדס-נט, ובו נאמר כי "מבצע הפעולה הוא פועל אסיאתי שעבד אצל ראש המשפחה שנרצחה בפעולה". המקורות ציינו כי הפעולה התרחשה לאחר שראש המשפחה סרב לשלם את שכרו של הפועל האסיאתי, שהוערך, לדברי המקורות, ב-10,000 שקל. הדבר גרם לוויכוחים חריפים בין הפועל האסיאתי לבין ראש המשפחה, שבסופם האחרון אוים ברצח שלו ושל משפחתו.
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/03/2011]

כותרת: "ירי על בתים ומכוניות - נתניהו קורא לרשות לנקוט צעדים לשים קץ להסתה!"
"מחוזות - אל-חיאת אל-ג'דידה - המתנחלים יצאו אמש בסדרת התקפות חמושות ומעשי בריונות נגד התושבים ורכושם באזורים שונים בגדה, בזמן שצבא הכיבוש פתח ב'מסע בטחוני נרחב' שהתמקד בכפר עוורתא ליד שכם... עקב הריגת חמישה מתנחלים, בני זוג ושלושה מילדיהם, בהתנחלות איתמר, בדקירות סכין כשהיו במיטות.
בזמן שבכירים ישראליים אמרו כי ההתקפה בוצעה על ידי פלסטיני או פלסטינים שהסתננו לבית המשפחה בהתנחלות, מקורות פלסטינים הטילו ספק בגירסה הישראלית. השר לענייני חוץ, ד"ר ריאד אל-מאלכי, אמר בהודעה לעיתונות בקהיר כי 'רצח תינוק וטבח בני אדם באופן זה, אף פלסטיני לא ביצע בעבר, תחת שום כותרת לאומית או למטרות נקמה. עניין זה מעלה סימן שאלה סביב המהירות שבה הצד הישראלי האשים את הפלסטינים כי הם מי שעשו זאת'...
ראש הממשלה סלאם פיאד גינה את רצח המשפחה, ואמר: 'לא צריך להיות ספק לגבי עמדתנו לגבי האלימות. אנו דוחים אותה באופן מוחלט, ותמיד גינינו אותה.'...
מצידם, מאות מתנחלים ביצעו סדרת תקיפות חמושות נגד אזרחים ורכושם בכפרים ובעיירות: עראק-בורין, בורין וחווארה במחוז שכם, ו[בכפרים]...
עשרות מתנחלים תקפו אמש לפני חצות את בתי המתנחלים בכפר בורין ועראק בורין, מדרומית לשכם, תחת הגנת כוחות מוגברים של חיילים הכיבוש, בזמן שמאות מתנחלי 'יצהר' פגעו במכוניות האזרחים ורגמו אותן באבנים...
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]

כותרת: "הנשיא מגנה את מעשי הרצח נגד אזרחים - עמד בראש פגישה של ראשי המנגנונים וחברי [הועד] המרכזי, בנוכחות פיאד"
"רמאללה - ופא - הנשיא מחמוד עבאס הדגיש את דחייתו וגינויו לכל מעשי האלימות נגד אזרחים, על כל רקע ומכל סיבה, וזאת על רקע האירוע ב'איתמר.' כמו כן הנשיא אמר כי אלימות רק תוביל לאלימות, וכי הדבר הנדרש הוא למהר למצוא פיתרון צודק וכולל לסכסוך.
הנשיא אמש עמד בראש ישיבה שנערכה במטה הנשיאות שכללה כמה מחברי הוועד המרכזי [של פת"ח] ומפקדי המנגנונים הביטחוניים, וכמה מבכירי התנזים, בנוכחות ראש הממשלה ד"ר סלאם פיאד."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]

כותרת: "ההבדל בין הילדוּת לאיתמר"
[מתוך מאמר של עאדל עבד אלרחמן בטורו היומי]
"החרב הישראלית חדרה עמוק לתוך הדם הפלסטיני. היא ריסקה את צווארם של הילדים, עוד לפני צווארם של הזקנים והמבוגרים. ידו של התליין הציוני לא נחה לרגע אחד במשך עשורים ארוכים, לאורך שנות הסכסוך המאוס. הגיליוטינה הישראלית לא חדלה לקצור נשמות פלסטיניות חפות מפשע, מלחמה אחר מלחמה, פלישה אחר פלישה...
אולם, הפלסטיני האציל, בעל האדמה והזכות, מאז ומעולם תמך רק בשיריהם של מחמוד דרוויש, [ועוד ] מעין בסיסו, אבו סלמא, תופיק זיאד, סמיח אלקאסם, עבד אלרחים מחמוד, אחמד דחבור, יוסף אל-ח'טיב, ח'אלד אבו ח'אלד, עז אל-דין אל-מנאצרה ויתר המשוררים שהלכו בדרכו של אלמתנבי, וסרבו לרצח של ילדים, יהיו אשר יהיו האמתלה או הנימוק. זאת משום שהילדוּת, אפילו לאב ואם ציוניים בהתנחלות קולוניאליסטית, היא ילדוּת חפה מפשע ומאשמה. רוצח, מי שרוצח ילדוּת חפה מפשע הוא רוצח.
... הילד הוא ילד שאסור לאיש לפגוע בו, יהיו אשר יהיו זהותו או הוריו, ולא משנה אם הוא מתגורר בהתנחלות ישנה או חדשה. ההפך הוא הנכון - כולם מעוניינים בהגנה על ילדים ועל אזרחים חסרי מגן וחפים מפשע, גם אם הם מקרב האויבים.
ההגנה על ילדים אינה טובה שמישהו עושה; זוהי אחריות לאומית, כלל ערבית, אנושית, משפטית ומוסרית. טעה מי שרצח את הילדים בהתנחלות איתמר, בין אם היה ציוני ובין אם היה פלסטיני. שפת רצח הילדים היא שפה ציונית פר-אקסלנס, ואין לה קשר לפלסטיני ולתרבותו הלאומית. עם זאת, יהיה מי שיהיה רוצח הילדים באיתמר - הוא רוצח."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

כותרת: "השר ר'ניים אינו מוציא מכלל אפשרות שהאירוע באיתמר מפוברק לצורך הצדקת ההתנחלות"
"רמאללה - אל-חיאת אל-ג'דידה - שר המדינה לענייני הגדר וההתנחלות, מאהר ר'ניים, גינה אתמול את ההתקפות הרבות והבלתי פוסקות שעורכים עדרי המתנחלים נגד בני עמנו ורכושם בכל מחוזות המולדת, תחת הגנתו של צבא הכיבוש...
השר ר'ניים הדגיש כי... הכיבוש הוא הראשון שמרוויח מהאירוע באיתמר, שפרטיו טרם נחשפו, ושייתכן כי פוברק על ידי המתנחלים וממשלתם במטרה להתחמק מהתחייבויות תהליך השלום...
השר ר'ניים קרא לתקשורת הערבית והמערבית שלא להיגרר מאחורי התעמולה הישראלית בהצגת מה שקרה בהתנחלות איתמר כאילו הוא מעשה פלסטיני מתוכנן. הוא דרש לגלות את כל פרטי האירוע, אשר אינו משרת את העניין הפלסטיני ואת תהליך השלום, אלא את תוכניות הכיבוש ומתנחליו."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

כותרת: "ישראל מאשרת בנייה של מאות יחידות דיור בהתנחלויות, והמתנחלים מסלימים את התקפותיהם"
"מחוזות - אל-חיאת אל-ג'דידה - סוכנויות - הממשלה הישראלית נתנה אתמול אור ירוק לבניית מאות יחידות דיור בהתנחלויות בגדה, לאחר האירוע שבו נהרגה משפחה מההתנחלות איתמר, ושעדיין אפוף אי בהירות, היות שאף גורם או פלג פלסטיני לא נטל את האחריות לו. מנגד, הרשות גינתה את ההחלטה, והזהירה כי המגמה הזאת 'תהרוס הכל ותגרום לבעיות גדולות'."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

"תושבים רבים לא השתכנעו כי מה שקרה בהתנחלות איתמר, שממוקמת על אדמות התושבים במחוז שכם, הוא 'פעולה פלסטינית'. הרוב מסכים כי האירוע פלילי פר-אקסלנס. אולם, שלטונות הכיבוש רצו לנצל את האירוע כדי לבצע את תוכניותיהן ההתנחלותיות בגדה ובירושלים, ומסתירים את כל פרטי האירוע, בו נהרגו חמישה מתנחלים: אב, אשתו ושלושת ילדיהם.
עד לרגע זה, כוחות הכיבוש לא אישרו כי מאחורי האירוע עומד תושב פלסטיני, אך הממשלה הישראלית בראשות בנימין נתניהו ערכו מתקפה תקשורתית גדולה וכלל עולמית, על מנת להצדיק את כל עבודות הבניה בהתנחלויות בגדה ובעיר ירושלים הכבושה. ...
מה שמחזק את הגרסה הפלסטינית, שמטילה ספק כי מדובר בפעולה פלסטינית, היא שלא הושמעה אזעקה בהתנחלות איתמר, לפי מה שאישרו העיתונים הישראליים, וביניהם אתר האינטרנט של העיתון מעריב. בנוסף, ההתנחלות איתמר נחשבת לאחת המבוצרות ביותר מבין ההתנחלויות שהוקמו על אדמות מחוז שכם, דבר שהופך את החדירה לתוכה לכמעט בלתי אפשרית.
כמו כן, הפלסטינים מסכימים כי מה שקרה בהתנחלות איתמר אינו יכול להיות פעולת התנגדות, והאסלאם אינו מתיר רצח של ילדים בכוונה תחילה, כפי שקרה בהתנחלות איתמר.
תושבים רבים גינו את רצח הילדים, יהיו אשר יהיו הגורם או האדם שעומד מאחורי האירוע. הם הדגישו כי כוחות הכיבוש ביצעו פעולות רבות של רצח ילדים פלסטינים בגדה וברצועת עזה, וכי רבים מהם נרצחו [מילולית: נפלו] בדם קר. עם זאת, עמנו אינו מגיב על כל הפשעים הללו בפעולות של רצח ילדים בכוונה תחילה. גם אם פלסטיני עומד מאחורי האירוע, ברור שמדובר באירוע בודד, ולא ייתכן שאף מפלגה או פלג פלסטיני רשמי יהיו מרוצים ממנו.
התושבים דיברו ביניהם בגנות האירוע, כאשר הקונצנזוס הוא שכוחות הכיבוש מסתירים משהו בנוגע לאירוע, וכל שברצונם הוא לטפול את האשמה על הפלסטינים, על מנת להמשיך בהתקפות ובעבודות הבנייה בהתנחלויות...
החלטת הממשלה הישראלית להמשיך את הבנייה בהתנחלויות ולהרחיב את ההתנחלויות הקיימות הייתה בבחינת אור ירוק לכנופיות המתנחלים,שהתפרעו אתמול ושלשום וערכו התקפות נרחבות נגד תושבים בכל רחבי הגדה - התנהגות שמספקת את ממשלתו של נתניהו ואת ראש הממשלה באופן אישי. ..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

כותרת: "נתניהו מהמר בילדים יהודים"
[מתוך מאמר של מוופק מטר בטורו "שאלה על הדרך"]
"אמצעי התקשורת הישראליים מיהרו להאשים פלסטיני באחריות למה שקרה בהתנחלות, למרות שהצבא הישראלי הטיל ספק בגרסא של ממשלתו ובגרסת המתנחלים. אולם, מה שמדהים הוא שכמה אמצעי תקשורת פלסטיניים וערביים אימצו את הגרסא הישראלית ללא הוכחה מוצקה מינימאלית...
נתניהו לא שכח שצבא ושהרשויות הביטחוניות של ממשלתו אמונים על ביטחון אזורי ההתנחלויות, ושלרש"פ אין בהם סמכות בשום צורה שהיא. למרות זאת, הוא הרחיק לכת והטיל על הרש"פ, על נשיאה ועל מוסדותיה התקשורתיים את האחריות, באמתלה של הסתה. אולם, האם נתניהו יצליח להוליך שולל את דעת הקהל הישראלית ולהסיט את המבטים מכישלונותיה של ממשלתו בכל התחומים, ובמיוחד בתחום הביטחון והמאבק בפשע המאורגן בתוך ישראל, שנמצא במקום השני בעולם? אולי נתניהו יברח מעימות עם החברה הישראלית, בניסיון נואש לשכנע אותה בגרסא לפיה הפלסטינים אחראים לאירוע, שהרי ההתנחלות איתמר נמצאת בשליטת הצבא הישראלי והמתנחלים, וממשלת ישראל וצבאה נושאים באחריות [לביטחונה]. נקודה.
אין מקום לויכוח. דקירת תינוק למוות היא פשע נגד האנושות, שרק מטורף טעון בלימודים גזעניים מסוגל לבצע. רוצח התינוק בהתנחלות איתמר אינו פטריוט, ואין לו קשר לערכי המוסר במאבק של עמנו, משום שאמצעי ההתנגדות של העם הפלסטיני לכיבוש ולהתנחלות מבטאים את אופיו התרבותי. אשר לרצח התינוק בהתנחלות איתמר, אנו מציבים מיליון סימני שאלה מעל המבצע ומעל התוצאות שבהן חפץ המבצע. מדוע שמשטרת ישראל לא תחפש בתיקים ישנים ודומים? ייתכן שהיא תמצא את הפושע המסתתר, אולי בהתנחלות הסמוכה!
אנו יודעים שחיילי הכיבוש רוצחים, ושהמתנחלים הם פושעים שמפירים את חוק ההומניטארי והבינלאומי ומבצעים פשעים נגד האנושות. עם זאת, אנו יודעים גם שלא נאפשר לאיש לדחוף אותנו במורד המדרון הזה. הדבר החשוב ביותר מבחינתו הוא שלא יקרוס מכלול ערכי המוסר, שקובעים כיצד אנו רואים את החיים והמוות, את הגמול והעונש, את השלום והמלחמה....
אסור לשוב לפעילות המזוינת. אנו משוכנעים שהיא כבר אינה מתאימה במצב שלנו ובמציאות שלנו, שהרי ההתנגדות העממית הבלתי אלימה מועילה יותר. אנו מתכוונים לערנות ולזהירות - לא רק מפני הסכנה שניפול בפח וההתנגדות שלנו תהפוך לטרור ולפשע, לאור העלייה בתמיכה העולמית הרשמית והעממית בהתנגדותנו הבלתי אלימה והלגיטימית, אלא מתוך חשש לעצמנו ומעצמנו, משום שהצדק עמנו כל עוד הערכים האנושיים מנחים כל תנועה בחיינו. כשם שחתירתנו לחירות, לשחרור ולעצמאות היא זכות, אנו דואגים לטהר את דרכינו ואמצעינו מייצר הנקמה או הכניעה לשְׂטן הרצח לשם הרצח. ..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

כותרת: "הדס והילדה שלנו שהם הרגו בעזה"
[מתוך מאמרו של צאלח משארקה בטורו 'ימין ושמאל'-]
"הם רוצים לחשוף את פרצופנו לאחר ההתקפה על איתמר, ולהציג אותנו כרוצחי ילדים. התמונה היא תמונה של פלסטיני רעול פנים, שדוקר ומבתר בני משפחת מתנחלים בשנתם. הפלסטיני המדומה מבצע הפעולה הוא רוצח וקצב חסר מצפון, שאינו מהסס לדקור למוות את התינוקת הדס בת שלושת החודשים. בתפיסה שלהם, אנו כבר לא עם עני, קורבן של הכיבוש וההתנחלות שלהם; אנו רעולי פנים שרוצים ילדים בשנתם. הלא כך?
ממשלת נתניהו "עבדה עלינו" מאז שבת בבוקר, ועד לרגע זה אין מידע. איננו יודעים מי המבצע, וכל האפשרויות באות בחשבון. אולי הוא פלסטיני, אולי הוא ישראלי, אך המתקפה של חבורת נתניהו יצאה לדרך ללא פשרות נגד 'הטרור הפלסטיני'. כך, ללא שום מידע על מבצע ההתקפה...
הדס, רחמי אללה עליה, מתה. היא נרצחה כקורבן לקנאויות של מנהיגי ישראל. היא מתה, וליברמן המשיך לצעוק בפני העולם השכם והערב. הדס מתה, ונתניהו נותר מנהיג נוקשה בתקופה היסטורית, שבה עמו זקוק למצפונו האנושי ולא לקנאותו הלאומנית או לאנגלית ה"פרפקט" שלו.
בגדה פרץ ויכוח גדול בשבת בצהריים התינוקת היהודייה הדס הפכה בקרב הפלסטינים לדמות מדוברת, והייתה לה נוכחות חזקה בדיונים ובשיחות. חנאן, פעילה במהפכה הפלסטינית מזה עשורים, אמרה: 'אנו מסכימים בכללי ההתנהגות של המהפכה שאסור להרוג ילדים.' נאצר, מהנדס בשנות הארבעים לחייו, אמר: 'אפילו דלאל מוגרבי הצילה במהלך הפעולה את חייה של יהודייה, משום שהיא הייתה בהיריון'...
אולם, ישנם גם אחרים, כן, אחרים שאינם מסכימים, שהסתייגו בויכוח, והתפרצו לאחר שתיקה: 'טוב, מה לגבי ילדינו שנרצחו בעזה? כיצד אנו יכולים לשכוח את התמונה של ראש הילדה הקטנה בין ההריסות בטבח בעזה?...'
באיתמר, עד לרגע זה לא ידוע מי המבצע, ובעזה והטייס ומפקד הטנק מוכרים היטב ומהוללים. אחד מהם הטיל את הפצצה על מחנה הפליטים אלשאטי שב לתל אביב כדי לאכול פיצה, לשתות בירה ולחזור אל חברה שלו. השעון הצבאי המושך שלו מתנוסס על ידו. המחשב הנייד שלו על השולחן. שרשרת זהב משתלשלת על החזה שלו. אמו מחכה לו עם העוגה של הערב. הלא כך מתנהלים הדברים? ..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2011]

כותרת: "לבבות מתים"
[חאפז ברגותי כותב:]
"המתנחלים של מזרח שכם לא היו זקוקים למניע למעשי בריונות ונקמה. מאז הקמת ההתנחלויות שם, הם לא פסקו מעשיית מעשי בריונות ותוקפנות נגד תושבי הכפרים...
איני סבור כי מה שקרה באיתמר הוא פעולת התנגדות, אלא היא פעולה אישית ומגונה, אם העושה הינו [בכלל] פלסטיני, מפני שדקירת ילדים ישנים אינה מעשה גבורה, ולביצועה נדרש לבבות מתים, כמו אלה שיש לחלק מחיילי הכיבוש ומתנחליו, אשר רוצחים ילדים וחלקם קיבל על כך צל"שים, או שלחילופין לא נשפטו על כך. זאת מפני שהריגת ילד היא להשקפתי אסורה מבחינה דתית גם בזמן מלחמה, על פי הוראותיו של אבו-בכר לצבא הכיבוש [בראשית האסלאם]. אני משוכנע כי אסור לנו לעשות שום מעשה פראי כפי שעושה הכיבוש ומתנחליו, מפני שהידרדרות כזו תגרום לנו לאבד את האנושיות ואת הזכות כעשוקים, ותשווה אותנו עם הכיבוש.
אך צבא הכיבוש ומתנחליו עוברים על רצח אישה או ילד, באופן שפל, כאילו היה זה דבר טבעי. מי שעוקב אחר סדרת המתקפות של המתנחלים, בעיקר בדרום ומזרח שכם, נוכח באמיתות...
האלימות המתנחלית הייתה לתופעה יומיומית בכפרים ההם, והמתנחלים מתחרים ביניהם ביצירת סגנונות חדשים של תוקפנות, כאילו הם בתחרות על פרס ברוך גולדשטיין בפשיעה נגד הפלסטינים. ואולי זוהי חלק ממדיניות מנהיגי המתנחלים להתגרות בפלסטינים, כדי [להשיג] תגובה על תקיפותיהם... [כדי] להגיע לאינתיפאדה חדשה שתטרוף את הקלפים באזור, ולהראות [לעולם] כאילו העם הפלסטיני פונה לאלימות ואינו רוצה שלום.
האירוע - כפי הנראה - הינו אישי ולא מתוכנן על ידי צד או פלג, אך הוא אינו מבודד מההקשר של תהלוכת [מעשי] התוקפנות ההתנחלותיים הנמשכים בגדה המערבית. הוא תוצאה של מדיניות אגרוף הקטיפה שבה הכיבוש מתייחס למתנחלים, בכך שהם נהיו מעל החוק. הרוצח האמיתי באיתמר הם קיצוני המתנחלים, וכל מי ששרף עץ או פגע בבית הקברות של עוורתא, או גירש את תושבי ח'רבת יאנוח, או השתלט על שיבר של אדמה, או שדד או גנב יבול זיתים, או ניסה להשתלט על קברי הקדושים האסלאמיים של עוורתא. ההתנחלות נוסדה על ידי תלמידים דתיים במטרה להשתלט על המקומות הדתיים, כאילו שעיקר אמונתה הוא תוקפנות מתמשכת על כפרי השכנים.
האירוע גם מאשר את הצורך בריסון ההתנחלות, אם רוצים להיכנס למשא ומתן אמיתי ולא שקרי. האדם הפלסטיני, העוקב אחר המהפכות הערביות הגועשות, זקוק רק לניצוץ בכדי לסעור. אם עמים מרדו במשטרים ששלטו בהם במשך עשורים, איך הוא לא ימרוד בכיבוש התנחלותי מזה מאה שנה?
פעולת איתמר היא מסר לכיבוש ולעולם. גם אם הוא נכתב בכתב גרוע, המשמעות שלו ברורה - הכיבוש חייב ללכת. זו זכותנו... אלא אם ליבו מת, וזה מצריך הלם גדול כדי להחיות אותו."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]

"דמשק - סוכנויות - חבר הלשכה המדינית של תנועת חמאס, עיזת אל-רשק, שלל כי לתנועתו יש קשר לפעולת התנחלות איתמר שליד שכם - באמרו כי אין זו מדיניות תנועת חמאס ופלגי ההתנגדות הפלסטינים להציג ילדים כמטרה. אל-רשק לא הוציא מכלל אפשרות כי מי שביצע את הפעולה הם מתנחלים אחרים, על רקע פלילי, וזאת כפי שקרה באירועים קודמים שזעזעו את החברה הישראלית."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2011]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat