English

 


פרסומי PMW
עורך הדין של משפחת קורי, בטלוויזיה הפלסטינית ביולי: גרמניה הנאצית הוקמה באופן חוקי וישראל הוקמה בגזל
Share |
עורך הדין של משפחת קורי, בטלוויזיה הפלסטינית ביולי:
גרמניה הנאצית הוקמה באופן חוקי
וישראל הוקמה בגזל

עורך הדין אבו חוסין:
"גרמניה הנאצית היתה מדינת חוק לזמן קצר מאוד... [אבל] מדינת ישראל הוקמה מלכתחילה על שוד וגזל מולדת"

ישראל היא "המפלצת הגדולה... לכולנו מתחשק לדרוך על ראשה,
אך דיבורים אינם מספיקים"


איתמר מרכוס

בתחילת השבוע פסק בית המשפט המחוזי כי מותה של רייצ'ל קורי היה "תאונה מצערת מאוד," אך גם קבע כי קורי "העמידה את עצמה במודע בסכנה." רייצ'ל קורי נדרסה על ידי דחפור של צה"ל ברצועת עזה, בזמן שעסק בפעילות לבלימת טרור באזור ב-2003. משפחת קורי תבעה את ישראל בגין "גרימת מוות ברשלנות." עורך הדין הערבי-ישראלי של המשפחה, חוסין אבו חוסין, אמר בהצהרה לעיתונות:
"זהו יום שחור לפעילי זכויות אדם ולאנשים המאמינים בערכים של כבוד. אנו מאמינים כי ההחלטה הזו היא רעה לכולנו - קודם כל לאזרחים, ולפעילי שלום." [New York Times, 28/08/2012]
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מציג דברים שאמר עורך הדין הערבי ישראלי של משפחת קורי בחודש שעבר, ובכך חושף את עמדותיו הכלליות ביחס לישראל.

בראיון לטלוויזיה הפלסטינית, אבו חוסיין אמר כי הקמתה של מדינת ישראל היתה גרועה מהקמתה של גרמניה הנאצית, מאחר ש"גרמניה הנאצית היתה מדינת חוק לזמן קצר," ולעומת זאת "מדינת ישראל הוקמה מלכתחילה על שוד וגזל." הוא גם כינה את ישראל "המפלצת הגדולה" ואמר כי צריך לפעול כנגדה: "לכולנו מתחשק לדרוך על ראשה, אבל דיבורים אינם מספיקים, לכל אחד יש תפקיד."

אבו חוסין גם דיבר על זיכרון השואה:
"במלחמת העולם השניה נהרגו 52 מליון. אבל רצה הנרטיב ההיסטורי להזכיר, כאילו שהעובדה היחידה היא, שנהרגו ששה מיליון יהודים במלחמת העולם השניה."

מנחה התוכנית, מוחמד בכרי, מתח ביקורת על המערכת משפטית הישראלית: "אפילו בחוק הישראלי קיימת גזענות, אתה לפעמים מפסיד בתיקים, לא מפני שאתה עורך דין לא טוב, אלא מפני שיש עריצות משפטית, אפליה גזענית גם כן בחוק." אבו חוסין הגיב ואמר שזה נכון.

לצפייה בסרטון

להלן תמליל חלק מהראיון של אבו חוסיין עם השחקן הערבי ישראלי מוחמד בכרי, שמנחה תוכנית שבועית בטלוויזיה הפלסטינית:

התכנית "פנים אל מול פנים". מרואין: חוסין אבו חוסין, עורך דין ערבי ישראלי

עורך הדין אבו חוסין: "הגורל רצה שאעסוק במקצוע הזה (עריכת דין) ואני מאמין שלפחות עד עכשיו הלכתי בדרך שאני משוכנע בה, ואיני מתחרט עליה."
מנחה התוכנית, מוחמד בכרי: "למרות שאתה חי במדינה לא טבעית, למרות שהחוק הישראלי גמיש. למרות שבחוק הישראלי קיימת גזענות, ולמרות שאתה מפסיד לעתים בתיקים לא מפני שאתה עורך דין לא טוב, אלא מפני שיש עריצות משפטית, אפליה גזענית גם כן בחוק."
עו"ד אבו חוסין: "כן."
מוחמד בכרי: "יש דוגמאות למכביר, שהראית לי וכתבת עליהן מאמרים."
עו"ד אבו חוסין: "החוק בסופו של דבר הוא כלי צייתני ביד השלטון. גם המדינה הנאצית היתה מדינת חוק. היא מצאה מפלט בחוק וביצעה את הפשעים המזוויעים ביותר נגד האנושות. וזוועות מלחמת העולם השניה, ידועים לעולם כולו. במלחמת העולם השניה נהרגו 52 מליון. אבל רצה הנרטיב ההיסטורי להזכיר, כאילו שהעובדה היחידה היא, שנהרגו ששה מיליון יהודים במלחמת העולם השניה. אבל זה אינו שולל את הכיעור של המלחמה הזאת. גרמניה הנאצית היתה מדינת חוק לזמן קצר מאוד, ומצאה מפלט בחוק. [אבל] מדינת ישראל הוקמה מלכתחילה על שוד וגזל מולדת של עם. למעשה, ההגדרה החוקית הנכונה והכנה למה שקרה לעם הפלסטיני, היא גניבת מולדת...
אנו גאים בהשתייכותנו לעמנו הפלסטיני, אבל אין לנו עמדה גזענית כלפי היהודים כיהודים. יש לנו עמדה כלפי הציונות אשר השתמשה ביהודים ככיסוי לשימוש בגזענות, גזענות מהרמה הנמוכה ביותר, נגד הפלסטינים בכל מקומות הימצאם...
הכיבוש הוא זה שהרס את הכלכלה הפלסטינית ואת התשתיות הפלסטיניות, וכבש את פלסטין בשנת 48'...
[ישראל טוענת בהקשר של רייצ'ל קורי:] 'במקום שיש צבא אין מקום לאזרחים.' הנוהג הזה [הכרזה על שטח צבאי סגור], נשפטו עליו פושעי מלחמה במלחמת מקדוניה ובמלחמת יוגוסלביה. אבל במעשיו של התמנון האמריקאי בתקופה ההיסטורית הזאת, כמו שאנו הפלאחים אומרים 'שבענו' מפשעי אמריקה ופשעי ישראל, ופשעי אמריקה בעיראק ובאפגניסטאן. אבל אין התישנות על פשעי מלחמה בנוהג החוק הבינלאומי. ואולי תבוא תקופה היסטורית וישפטו את אלה...
ישראל אימצה שיטות חוק ממקומות שונים בעולם, והם חידשו במה שמכונה 'בניית החוק', כדי שהחוק יהיה יעיל, קל, וצייתן ביד המחוקק ובידי השלטון העושק, נגד העם הנאנס, נגד העם הנגזל, ונגד העם הכבוש והמדוכא, וגם נגד השכבות המוחלשות בחברה הישראלית. נוצר פה מצב מוזר מאוד, שלישראל יש מוניטין בעולם של מדינת חוק...
אנחנו סובלים מעושק גדול. המפלצת הגדולה. המפלצת תוקפת אותנו יום יום ומכרסמת בבשרנו, בנגב, בגליל, במשולש, בירושלים, בשטחים הכבושים, בגדה המערבית, ברצועת עזה. כל יום היא מכרסמת בגופנו."
מוחמד בכרי: "מתחשק לי לדרוך על ראשה של המפלצת הזאת."
חוסין אבו חוסין: "לכולנו מתחשק לדרוך על ראשה, אבל דיבורים אינם מספיקים, לכל אחד יש תפקיד...
לנו הפלסטינים יש שורשים כנעניים ופיניקיים, שהם חלק בלתי נפרד מההיסטוריה שלנו, ואתם [הישראלים] חדשים, אתם כובשים חדשים. ואפילו אין הוכחות למרות כל החפירות שעשיתם בפלסטין, באמצעות הארכיאולוגים הציונים, שעד היום לא מצאו הוכחה היסטורית אחת לקשר שלהם למולדת הזו."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 02/07/2012]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat