English

 


פרסומי PMW
הרש"פ הסירה אנדרטה בצורת מפת כל "פלסטין" כדי שאובמה לא יראה אותה
Share |
הרש"פ הסירה אנדרטה בצורת מפת "פלסטין"
הכוללת את כל ישראל
כדי שאובמה לא יראה אותה


איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
"מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד כי המפות הרשמיות ברשות הפלסטינית מוחקות את מדינת ישראל ומציבות במקומה את"פלסטין." מפות אלה מופיעות במשרדים של בכירי הרש"פ, בבתי ספר, על אנדרטאות ועוד. לפני כהונתו הראשונה בבית הלבן, ברק אובמה מתח ביקורת על מפות אלה המציגות עולם ללא ישראל, והגדיר אותם כאיום על בטחון ישראל:
"לעולם לא אתפשר בנוגע לביטחון ישראל... לא כשישנן קבוצות טרוריסטיות ומנהיגים פוליטיים המחויבים להשמדת ישראל. לא כשישנן מפות ברחבי המזרח התיכון שאפילו אינן מכירות בקיומה של ישראל." (הדגשת העורך)
[כנס אייפא"ק, 04/06/2008]

לאחר ההצבעה בעצרת הכללית של האו"ם בנובמבר 2012, הרש"פ הציבה אנדרטה בכיכר מרכזית בבית לחם תחת השם "אנדרטת המדינה," המציגה את "מדינת פלסטין." דגם זה של "פלסטין" כולל את כל שטחי ישראל בנוסף לשטחי הרש"פ, ובכך הוא מוחק את מדינת ישראל. האנדרטה הוצבה לכבוד הצבעת האו"ם על הכרה במדינה פלסטינית, וגםלכבוד הפיגוע הראשון של פת"ח / אש"ף נגד ישראל בשנת 1965, הנחשב כפריצת ה"מהפכה" הפלסטינית וכיום ההקמה של פת"ח. הכיתוב על האנדרטה בצורת מפה הוא:
"תעודת לידת מדינת פלסטין - 29/11/2012,
פריצת מהפכה מפוארת - 1/1/1965"

אך כאשר התברר שהאנדרטה ממוקמת במסלול הנסיעה של הנשיא אובמה בבית לחם, הסירה הרש"פ את האנדרטה לפני בואו כדי שנשיא ארה"ב לא יראה אותה, כך דיווח עיתון הרש"פ. מעשה זה הכעיס את הפלסטינים תושבי המקום שהיו עדים להסרת האנדרטה:
"נראה כי יש בעיר גורמים שלא רק מברכים על ביקורו של הנשיא האמריקני, אלא גם יש להם נכונות ללכת רחוק יותר... התושבים הופתעו לגלות שהוסר דגם של מפת פלסטין, שעליו נחרתו פרטים על הנכבה, ועץ זית מכיכר אל-כרכפה, לצורך הצבת דגם של מה שתואר כיונת שלום במקום. הדבר גרם לזעם רב בקרב גורמים רבים שהתאספו במקום."

"מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי הרש"פ מסתירה את האידאולוגיה שלה, את פעילותה ואת מטרותיה מפני תורמים אמריקאים ואירופאים, כדי לקבל מהם תמיכה כלכלית ופוליטית. ההסרה הזמנית של "אנדרטת המדינה" כדי שאובמה לא יראה אותה תואמת את המדיניות הזו. (ראה הספר Deception בהוצאת "מבט לתקשורת פלסטינית," לתיעוד מורחב של תופעה זו.)
 
בתגובה לכעס הנרחב שעליו דיווח עיתון הרש"פ, הנהגת הרשות ניסתה להוליך שולל את הפלסטינים לגבי הסיבה להסרת האנדרטה. יומיים לאחר פרסום הכתבה הראשונה, עיתון הרש"פ דיווח על מסיבת עיתונאים של מושל מחוז בית לחם עם ראש עיריית בית לחם, בה הם טענו כי האנדרטה הוסרה כדי "לסדר" אותה ולהוסיף לה. העובדה שהיא הוסרה בסמוך לביקורו של אובמה הייתה מקרית לחלוטין, לדברי הרש"פ. לפי דבריו של מושל המחוז: "כולם יודעים כי האמריקאים אינם מכתיבים שום החלטה לפלסטינים."

להלן שתי הכתבות שהופיעו בעיתון הרש"פ. הראשונה מראה כיצד הרש"פ מטעה את אובמה, והשניה מדגימה כיצד הרש"פ מטעה את תושביה:

"ביקורו הצפוי של אובמה בבית לחם מעיב על עיר המולד. רוב התושבים, שנפגשים מדי יום עם עיתונאים השואלים אותם על דעתם בעניין הביקור, הביעו התנגדות למדיניות האמריקנית בכל הקשור לעניין הפלסטיני...
פעילים פרסו על הקרקע תמונה גדולה של אובמה בצומת באב אל-דיר, לא רחוק מכנסיית המולד. על התמונה נסעו מכוניות, ואחר כך היא הוצתה.
נראה כי יש בעיר גורמים שלא רק מברכים על ביקורו של הנשיא האמריקני, אלא גם יש להם נכונות ללכת רחוק יותר... התושבים הופתעו לגלות שהוסר דגם של מפת פלסטין שעליו נחרתו פרטים על הנכבה, וכן עץ זית מכיכר אל-כרכפה, לצורך הצבת דגם של מה שתואר כיונת שלום במקום. הדבר גרם לזעם רב בקרב גורמים רבים שהתאספו במקום והחלו להחזיר את המצב לקדמותו"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 19/03/2013]

"מושל מחוז בית לחם, השר עבד אל-פתאח חמאיל, וראש העירייה וירה באבון, ערכו אתמול מסיבת עיתונאים, בכדי להבהיר פרטים בנוגע למה שאירע לאנדרטת המדינה ומה הביא להסרתה...
חמאיל אמר כי ישנה החלטה לסדר את מצבה של כיכר אפריל, המוכרת בשם 'כיכר ח'יח'ון,' ולהציב בה אנדרטה שתסמל את חתירתו של העם הפלסטיני לחירות ולשלום, לצד אנדרטת המדינה, וזאת על פי הצעה שהוגשה על ידי האומן אכרם נסטאס. כמו כן, הוא ציין כי המפה החקוקה על האנדרטה היא מפת פלסטין המייצגת סמליות לאומית, והזרועה בלבבותיהם של כל הפלסטינים, וכן הוסיף כי אסור לפגוע בפטריוטיות של אף אזרח פלסטיני, בין אם הוא בכיר או אינו בכיר. חמאיל הכחיש כי לאמריקאים יש קשר לנושא (כלומר, להסרת המפה), ואמר: 'כולם יודעים כי האמריקאים אינם מכתיבים שום החלטה לפלסטינים, שכן האמריקאים נלחמו עד הרגע האחרון בהחלטה לפנות אל האו"ם, והנשיא אבו-מאזן סירב להתערבות זו והשיג החלטה על מדינה באו"ם. אנדרטה זו ממחישה עמדה זו, ואף אחד אינו יכול להסירה, לא משנה מה יקרה.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 21/03/2013]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat