English

 


פרסומי PMW
עבאס שוב חולק כבוד לרוצח
Share |
 
עבאס שוב חולק כבוד לרוצח 
עבאס ובכירים נוספים ברש"פ חולקים כבוד לאסיר עיסא עבד-רבו שרצח שני סטודנטים שטיילו באזור ירושלים

נציג של עבאס לאמו של הרוצח:
"מיטב בני העם הפלסטיני נמצאים בבתי הכלא."

מגישה בערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרש"פ:
"בנך לוחם, בנך גיבור, כל האסירים גיבורים"
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

במהלך חודש מרץ, מספר בכירים ברשות הפלסטינית, כולל היו"ר מחמוד עבאס, וערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרש"פ, חלקו כבוד לרוצח עיסא עבד-רבו. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד את ההאדרה לה זוכים מחבלים, ואת המדיניות הרשמית של הרש"פ של תשלום משכורות חודשיות לאסירים בטחוניים הכלואים בישראל.

ב-22/10/1984, עיסא עבד-רבו רצח את שני הסטודנטים הישראלים רויטל סרי ורון לוי, במהלך טיול של השניים ליד מנזר כרמיזן מדרום לירושלים. הוא כפת אותם באיומי נשק, כיסה את ראשיהם ורצח אותם בירי. הוא נידון בבית משפט ישראלי לשני מאסרי עולם.

בחודש שעבר, יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס שלח את מזכ"ל הנשיאות, טייב עבד אל-רחים לבית משפחת הרוצח עיסא עבד-רבו במחנה הפליטים דהיישה:
"עבד אל-רחים דיבר עם אמו של עיסא ומסר לה ברכות מהנשיא עבאס ומההנהגה הפלסטינית. הוא הביע הערכה והעלה על נס את עמידתה האיתנה והקרבתה לאורך 30 שנות המתנה, החזקת-מעמד והתאזרות בסבלנות."
 
בנוסף, הוא "שיבח את מחנה הפליטים אל-דהיישה ואת בניו ובנותיו. הוא תיאר אותו כבית ספר מהפכני לאומי, שהוציא מתוכו דורות וגיבורים אשר היו ועודם גאווה לפלסטין."
בפנייה לאם הרוצח אמר נציגו של עבאס:
"הכבלים [של האסירים] לבטח יישברו ויוסרו בזכות כוח הרצון של הגיבורים והאימהות... מיטב בני העם הפלסטיני נמצאים בבתי הכלא."
[ופא, 13/03/2013]

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מציין כי לפי חוקי הרשות הפלסטינית, הרוצח עיסא עבד-רבו, לאחר שישב 29 שנים בכלא, זכאי למשכורת חודשית בסך 10,000 שקלים, כמעט פי ארבעה מהמשכורת הממוצעת שהרש"פ משלמת לעובדי ציבור, 2,882 שקלים, ופי שבעה משכר המינימום ברש"פ, 1,450 שקלים. (ראה מקורות למטה)
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד כי הרש"פ משלמת משכורות לאסירים ביניהם מחבלים.

שרת התרבות של הרש"פ, סיהאם ברגותי, גם הוקירה רוצח כשהופיעה יחד עם אמו על במת מופע. מנחה המופע אמר:
"כמובן, אמו של האסיר עיסא עבד רבו, תכובד היום [על ידי] שרת התרבות [סיהאם ברגותי] על השתתפותה עמנו"
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 21/03/2013]

לחץ לצפייה בסרטון

מוקדם יותר החודש, כמפגן תמיכה, ביקרה גם מושלת מחוז רמאללה, לילא ר'נאם, בבית משפחתו של עיסא עבד-רבו, ושיבחה את "אורך הרוח וכוח העמידה" של אמו.
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 08/04/2013]

עוד בחודש האחרון, תוכנית טלוויזיה עבור האסירים, "למענכם", שבערוץ הטלוויזיה של הרש"פ, בחרה להוקיר את עיסא עבד-רבו בתוכנית מיוחדת ליום האם. מנחת התוכנית ראיינה את אמו בביתה (צפה בחלק השני של הסרטון המופיע למעלה):
מנחת התוכנית: "תוכניתנו היום מוקדשת לאימהות האסירים הנכבדים, שנמצאות כאן אתנו. ראשונה, אמו של ותיק האסירים מבית לחם, אחי, האסיר עיסא עבד רבו, אני שולחת לו את ברכותיי."...
אמו של הרוצח עבד-רבו: "כל אסירי פלסטין צריכים להשתחרר, הם לוחמים, הם אנשי מלחמה. הם צריכים לצאת מבתי הכלא של ישראל. כולם."
מנחת התוכנית: "אינשאללה, יקירתי. בנך לוחם, בנך גיבור, וכל האסירים הם גיבורים."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 21/03/2013]

ההוקרה שהרש"פ מעניקה לרוצח עבד-רבו אינה דבר חדש. ביוני שעבר (2012), עבד-רבו זכה לכבוד גם מערוץ הטלוויזיה הרשמי של הרש"פ במהלך התוכנית "אסירי החירות." צוות התוכנית ביקר בביתו וערך ראיון עם בני משפחתו. "אני גאה. הלוואי היו לי עוד עשרה [בנים] כמוהו. איני מתחרטת," אמרה אמו.

בתיאור האירועים סביב הרצח, אמו של הרוצח עיסא עבד רבו אמרה:
"הוא לא היה איתי ארבעה ימים. הוא חי במערה. כאשר הוא ביצע את הפעולה (כלומר, רצח שני מטיילים ישראלים) הוא חזר אליי הביתה. הוא הביא את נשקו ובא אליי. כשהוא בא אליי הוא אמר לי: 'אמא הרגתי שניים.' [שאלתי]: 'מי אלו השניים? לא ערבים, נכון?' הוא אמר: 'לא אמא, יהודים.'... "השבח לאל, אני גאה. הלוואי היו לי עוד עשרה [בנים] כמוהו. איני מתחרטת. השבח אל ריבון העולמים."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 04/06/2012]

לחץ לצפייה בסרטון

בחודש מרס 2012 השר לענייני אסירים ברש"פ, עיסא קראקע, גם הוקיר כבוד לעבד-רבו בביקור בבית משפחתו, יחד עם "משלחת ממשרד [האסירים], מהמועצה העצמאית לזכויות אדם, מההתאחדות הלאומית של [משפחות] השהידים וכן אסירים משוחררים ומזכירים מתנועת פת"ח." בהזדמנות זו השר קראקע "העניק שי סמלי לאם האסיר עיסא עבד-רבו."
[סוכנות הידיעות 'מען', 22/03/12]

בחודש ספטמבר באותה שנה (2012) ביקר שוב השר קראקע את המשפחה. הטלוויזיה הפלסטינית שידרה את הביקור ואת השבחים שנאמרו על המחבל מפי קרובי משפחתו:
"חי אללה, עיסא בחור מכובד, וגיבור גם כן השבח לאל."
בת דודה אחרת אומרת: "עיסא הוא גיבור של העולם כולו. עיסא עשה אותנו גאים."
השר לענייני האסירים, עיסא קראקע: "אני מצדיע לאח עיסא, ואני מבקש מאללה שישוב למחנה הפליטים דהיישה, לאמו החולה, למשפחתו ולבני המחנה, שרבים מהם באו היום לבית הזה."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 20/09/2013]
 
להלן תרגומי קטעים ארוכים יותר של הציטוטים שהובאו לעיל:

"מזכ"ל הנשיאות וחבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, טייב עבד אל-רחים, כנציגו של הנשיא מחמוד עבאס, היום בערב (13/03/2013)... ביקר בבית אמו של בכיר-אסירי בית לחם, עיסא עבד רבו. עבד אל-רחים דיבר עם אמו של עיסא ומסר לה ברכות מהנשיא עבאס ומההנהגה הפלסטינית. הוא הביע הערכה והעלה על נס את עמידתה האיתנה ואת הקרבתה לאורך 30 שנים של המתנה, החזקת מעמד וסבלנות. כמו כן, הוא שיבח את מחנה הפליטים דהיישה ואת בניו ובנותיו. הוא תיאר אותו כ'בית ספר מהפכני לאומי', שהוציא מתוכו דורות וגיבורים אשר היו ועודם גאווה לפלסטין... הוא פנה לאם האסיר ואמר שהכבלים לבטח ישברו ויוסרו בזכות כוח הרצון של הגיבורים והאימהות, ושמיטב בני העם הפלסטיני נמצאים בבתי הכלא. הוא הזכיר לה את מה שאמר הנשיא עבאס בכמה וכמה הזדמנויות - לא יהיו פתרונות מדיניים עם הכיבוש ללא שחרורם של כל העצורים מבתי הכלא של הכיבוש... ראוי לציין כי האסיר מחמוד סאלם סראחנה שאמו נפטרה יושב בכלא זה עשר שנים ונידון ל-17 מאסרי עולם... בעוד שהאסיר עיסא עבד רבה נידון לשני מאסרי עולם."

אמו של הרוצח עיסא עבד-רבו זוכה לכבוד משרת התרבות של הרש"פ, סיהאם ברגותי. בסיומו של אירוע תרבות של להקת "דלאל" לאומנות עממית, ששודרה בטלוויזיה הפלסטינית, עלו השתיים יחד לבמה והמנחה אמרה:
"כמובן, [זאת] אמו של האסיר עיסא עבד רבו, אשר זוכה לכבוד מצד שרת התרבות [סיהאם ברגותי] על נוכחותה אתנו."
[השיר המתנגן במופע: "אנו חלק ממך, אנו נשקך, הו מולדתנו, גן העדן."]
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח) 21/03/2013]

כותרת: "[מושלת מחוז רמאללה] ר'נאם מבקרת אצל משפחות של אסירים ומביע תנחומים על מותו כשהיד של אבו חמדיה"
"מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה, לילא ר'נאם, ביקרה אתמול אצל משפחות האסירים עיסא עבד רבו ומחמד אבו-עכר בבית לחם, והתעניינה במצבם ובתנאיהם. היא הדגישה כי אימהות האסירים מקריבות מחייהן ומכוחן, בעודן מפגינות אורך רוח וכוח עמידה, המוכיחים את נחישותו של העם הפלסטיני לקרוא תגר [על ישראל] למרות מצבו הקשה [של העם הפלסטיני]...מושלת המחוז הביעה תנחומים על מות האסיר הגיבור מייסרה אבו חמדיה. היא אמרה כי מותו כשהיד מהווה הודעה-על-מות כל גופי זכויות האדם שישבו בחיבוק ידיים נוכח ייסוריו. עוד ציינה כי הסרטן שפגע בגופו כתוצאה מהזנחה רפואית מכוונת [של ישראל] הוא העדות לפשע מתועב נגד האנושות, שהתווסף לרשימה ארוכה של פצעים שהכיבוש מבצע נגד כל דבר שהוא פלסטיני."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 08/04/2013]

מייסרה אבו-חמדיה
 נידון למאסר עולם בשל מעורבותו כמגייס ומשלח של מחבל שניסה לעשות פיגוע בקפה "קפית" בירושלים בשנת 2002. הוא מת בכלא מסרטן באפריל 2013.

ב-21/03/2013 שידרה הטלוויזיה הפלסטינית פרק מיוחד בתוכנית האסירים "למענכם," לרגל יום האם. מנחת הטלוויזיה הפלסטינית ראיינה את אמו של המחבל הרוצח עיסא עבד-רבו בביתה, שבמחנה הפליטים דהיישה שבבית-לחם.

מנחת התוכנית:
 "תכניתנו היום מוקדשת לאימהות האסירים הנכבדים, שנמצאות כאן אתנו. ראשונה, אמו של ותיק האסירים מבית לחם, אחי האסיר עיסא עבד רבו, אני שולחת לו את ברכותיי..."
אמו של עיסא עבד-רבו: "כל אסירי פלסטין צריכים להשתחרר, הם לוחמים, הם אנשי מלחמה. הם צריכים לצאת מבתי הכלא של ישראל. כולם."
מנחת התוכנית: "אינשאללה, יקירתי. בנך לוחם, בנך גיבור, וכל האסירים הם גיבורים."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 21/03/2013]

ביוני 2012 תוכנית הטלוויזיה הפלסטינית "אסירי החירות" הוקירה כבוד לרוצח עיסא עבד-רבו:

אמו של הרוצח עיסא עבד-רבו:
 "הוא לא היה איתי ארבעה ימים. הוא חי במערה. כשהוא ביצע את הפעולה (כלומר, רצח שני הסטודנטים) הוא חזר אליי הביתה. הוא הביא את נשקו ובא אליי. הוא אמר לי: 'אמא, יריתי בשניים.' [שאלתי:] 'מי השניים הללו? ערבים?' הוא אמר: 'לא, אמא. יהודים.'... השבח לאללה ריבון העולמים, המורל שלו גבוה... 29 שנים הוא מחנך דורות [של אסירים], אנשים הולכים ונכנסים אצלו. השבח לאללה, המוניטין שלו בשמיים, אני גאה בבן שלי.אני זקופה כמו עץ ששותלים באדמה והוא צומח לשמיים. השבח לאללה, אני גאה. הלוואי והיו לי עוד 10 [בנים] כמוהו. אני לא מתחרטת. השבח לאללה ריבון העולמים." 
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 04/06/2012]
 

כותרת: "קראקע מכבד את אימהות האסירים חטאב ועבד-רבו."
"שר האסירים, עיסא קראקע, ביקר בבתי משפחות האסירים הפלסטינים כיפאח חטאב בעיר טולכרם, אשר שובת רעב מזה 22 יום, והאסיר עיסא עבד-רבו במחנה הפליטים דהיישה, האסיר הוותיק ביותר במחוז בית לחם, אשר עצור מזה 27 שנים בבתי הכלא של הכיבוש. לקראקע התלוו משלחת ממשרד [האסירים], מהמועצה העצמאית לזכויות אדם, מההתאחדות הלאומית של [משפחות] השהידים וכן אסירים משוחררים ומזכירים מתנועת פת"ח. קראקע העניק שי סמלי לאם האסיר כיפאח חטאב לרגל יום האם... כמו כן, קראקע העניק שי סמלי לאם האסיר עיסא עבד-רבו במחנה הפליטים דהיישה...קראקע ברך את האם הפלסטינית אשר נחשבת לסמל העמידה האיתנה, אורך הרוח והדבקות בחירות ובעתיד...אימו של כיפאח חטאב אמרה: 'כל האסירים הם בניי, והם [כמו] כיפאח. אני גאה בהם, באורך רוחם ובעמידתם האיתנה.'"
[סוכנות הידיעות 'מען', 22/03/2012]

כיפאח חטאב
 - מרצה שני מאסרי עולם, היה מפקד בתנזים, היה מעורב ברציחתו של הרב אהרון עובדיאן, וברצח פלסטיני שהואשם בשת"פ עם ישראל ב-2001.

תוכנית הטלוויזיה הפלסטינית "למענכם" ביקרה בביתו של המחבל עיסא עבד-רבו, המרצה שני מאסרי עולם באשמת רצח שני סטודנטים ישראליים.

בת דודה של עיסא אומרת:
 "חי אללה, עיסא בחור מכובד, וגיבור גם כן השבח לאל."
בת דודה אחרת אומרת: "עיסא הוא גיבור של העולם כולו. עיסא עשה אותנו גאים."...
המצלמה מתמקדת בתעודת הוקרה החתומה על ידי מחמוד עבאס שעליה כתוב: "אמר שליח האל: 'גן העדן תחת רגלי האימהות.'"
בכתב יד: "איחולים של בריאות ואושר."
שר האסירים עיסא קראקע: "אני מצדיע לאח עיסא, ואני מבקש מאללה שישוב למחנה הפליטים דהיישה, לאמו החולה, למשפחתו ולבני המחנה, שרבים מהם באו היום לבית הזה."
 
מנחת הטלוויזיה הפלסטינית: "אם כן, לאחינו האסיר עיסא עבד רבו אלפי ברכות ושלומות, ואינשאללה אחי עיסא תחיה חיים חופשיים בקרוב."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 20/09/2013]

להלן מקורות מהתקשורת הפלסטינית הרשמית ובהם תיעוד לגובה המשכורת הממוצעת של עובדי הרש"פ, ושכר המינימום ברשות הפלסטינית:

"מסמך רשמי שהגיע לידי 'חיים ושוק' (מוסף העיתון היומי של הרש"פ) חושף כי סעיף המשכורות גבוה בהרבה ממה שחושבים. לפי המסמך, תקציב המשכורות החודשי ששולם בחודש מאי האחרון הגיע ל 727,287,824 שקל, ששולמו מאוצר הרשות...
מהמסמך עולה כי חלק הארי בתקציב המשכורת הגיע לעובדי המדינה האזרחיים - מעל ל-40% שהם 293,435,045 ש"ח, ששולמו ל 101,802 עובדים אזרחיים, שכשלושה רבעים מהם בגדה. השכר הממוצע של עובד מדינה אזרחי ברש"פ הגיע ל- 2882 שקל...

עובדי המנגנונים הצבאיים ברש"פ נמצאים במקום השני בתקציב המשכורות, וחלקם מגיע לכ-24%, בערך כולל של 172,873,226 שקל. ומפתיע כי רצועת עזה מהווה יותר מ-55% מסך תקציב המשכורות של העובדים הצבאיים. ממוצע המשכורות של אנשי הסגל הצבאי ברשות הלאומית מגיע ל-2704 שקל...

הרשות מעבירה כ 7% מתקציב המשכורות לחו"ל, בצורת משכורות לאנשי סגל השגרירויות והקרן הלאומית [PNF] וזירות החוץ, וכוחות אש"ף ומוסדותיו, בערך כולל של 51,872,446 שקל.
ואילו האסירים (כלומר, בבתי הכלא הישראליים) - הם מקבלים כ- 2.5% מסך תקציב המשכורות [בחודש מאי], בצורת משכורות ותשלומים סוציאליים, בערך כולל של 17,678,247 שקל.
הטיפול במשפחות השהידים, בפנים [המולדת] ובחו"ל, מגיע לכ-3.5% מסך המשכורות [בחודש מאי], בערך כולל של 26,458,137 שקל.
הגדה [המערבית] קיבלה את חלק הארי מהמשכורות ותשלומי האסירים, ואילו רצועת עזה מקבלת חלק גדול יותר מתקציב הסיוע למשפחות השהידים. המשכורת הממוצעת של אסיר מגיעה ל- 3129 שקל.
כ-2% מתקציב המשכורות של הרשות שולמו בצורת מענקים של 1000 ש"ח ששולמו ל-12,428 זכאים, בערך כולל של 15,965,383 שקל [כך במקור!] שמהם רצועת עזה קיבלה 91% ...ואילו צירי המועצה המחוקקת המושבתת, משכורותיהם הגיעו לכ- 0.5% מסך תקציב המשכורות - 3,272,316 ש"ח."
[מוסף 'חיים ושוק' של 'אל-חיאת אל-ג'דידה', 19/06/2011]

"הממשלה [הרש"פ] אישרה את המלצות ועדת השכר לקבוע את שכר המינימום בפלסטין על 1,450 שקלים בחודש, את שכר המינימום ליום עבודה - ובכלל זאת של עובדים על בסיס יומי לא סדיר ועובדים זמניים - על 65 שקלים, ואת שכר המינימום לשעת עבודה אחת על 8.5 שקלים."
[(סוכנות הידיעות הרשמית) ופא, 09/10/2012]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat