English

 


פרסומי PMW
הרש"פ מקדמת שנאת יהודים על רקע דתי
Share |
הרש"פ מקדמת שנאת יהודים על רקע דתי

"מתכנני השריפה במסגד אל-אקצא הם בכירים יהודים רמי דרג"

שר ברש"פ: מסגד אל-אקצא הוצת "בידיים פושעות...
ובשיתוף פעולה מצד הכיבוש הפושע"

ח"כ אבראהים צרצור: "ישראל הציתה את אל-אקצא"

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

בשנת 1969 הצית אוסטרלי לא יהודי את מסגד אל-אקצא שבירושלים, וגרם לו נזק. הוא נעצר ונשפט בישראל. בית המשפט קבע כי הוא מעורער בנפשו והורה לאשפז אותו. מאוחר יותר הוא נשלח חזרה לאוסטרליה.

כחלק מקידום שנאת יהודים על רקע דתי, מפיצה הרשות הפלסטינית עלילה לפיה ישראל ו/או יהודים הם האחראים לשריפה במסגד בשנת 1969. מאחר שמסגד אל-אקצא הוא אתר חשוב קדוש עבור המוסלמים, ההאשמה כלפי "בכירים יהודים רמי דרג" כי הם ניסו להרוס את המסגד היא ניסיון ברור של הרש"פ לקדם שנאת יהודים על רקע דתי. האשמה זו הופיעה בסרט תיעודי על השריפה במסגד, שהוקרן באירוע תחת חסות של יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס.

לחץ כאן לצפייה

על פי תיעוד של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית," עלילה זו מופצת על ידי הרש"פ מזה שנים.

השנה הצטרפו לרש"פ בהפצת העלילה:
  • חבר הכנסת הערבי מהתנועה האסלאמית אברהים צרצור, שאמר לסוכנות ידיעות פלסטינית כי הוא דורש שהמוסלמים ינציחו בכל שנה את היום שבו "ישראל הציתה את אל-אקצא."
  • שר ההקדשים ברש"פ, שציין שמסגד אל-אקצא "הוצת לפני 44 שנה בידיים פושעות... ובשיתוף פעולה מצד הכיבוש הפושע."
  • המועצה הלאומית הפלסטינית, הגוף המחוקק של אש"ף, שהתייחסה ל"פשע שביצע הכיבוש בהצתת [מסגד] אל-אקצא."
  • העיתון הרשמי של הרש"פ, שהאשים את "השלטונות הישראליים" בהצתה ובניסיון "עד ימינו... לפגוע במסגד אל-אקצא."
  • הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, שטענה כי "אחד היהודים הצית את מסגד אל-אקצא כדי להעלות אותו באש."
(ראה למטה מובאות ארוכות יותר ומקורות.)

ניצול של אירועים שהתרחשו במסגד אל-אקצא במטרה לעודד שנאה על רקע דתי הוכח בעבר כנשק יעיל בידי הרש"פ. בספטמבר 2000 הצית יאסר ערפאת מתקפת טרור שארכה חמש שנים (האינתיפאדה השנייה), בכך שטען שביקורו של ראש האופוזיציה דאז, אריאל שרון, בהר הבית היווה עלבון לאסלאם שחילל את קדושת המסגד. באמצעות סרטוני וידאו ונאומים, קראה התקשורת שבשליטת הרש"פ להגיב בטרור ובאלימות. האלימות הזו ארכה חמש שנים והותירה מעל 5,000 הרוגים פלסטינים וישראלים. הרש"פ קראה למתקפת הטרור הזו "אינתיפאדת אל-אקצא" מפני שנאמר כי הריגתם של 1,200 ישראלים ויהודים, בעיקר בפיגועי התאבדות, באה כתגובה לחילול קדושתו של מסגד אל-אקצא.

מהסיבה הזו, העלילה הנמשכת שלפיה "בכירים יהודים רמי-דרג" עומדים מאחורי ההצתה בשנת 1969, והטענה שישראל מתכננת להרוס את מסגד אל-אקצא הינן האשמות מסוכנות.

להלן קטעים ארוכים יותר מדיווחי כלי התקשורת של הרש"פ החוזרים על העלילה:

שר ההקדשים ברש"פ, מחמוד אל-הבאש: "איפה מסגד אל-אקצא? ... אבד. הוצת לפני 44 שנה בידיים פושעות, בצל כיבוש פושע, ובשיתוף פעולה מצד הכיבוש הפושע."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 23/08/2013]

קריין בסרט התיעודי: "מהחקירות שניהלה המועצה האסלאמית התברר כי יותר מאדם אחד ביצעו זאת [הצתת מסגד אל-אקצא ב-1969], וכי מתכנני השריפה הם בכירים יהודים רמי דרג, בייחוד כי ניתן היה לעלות אל הגג רק באמצעות מדרגות עץ לולייניות שנמצאות מחוץ למבנה אל-אקצא. דבר זה מעיד על תכנון מדוקדק מראש, להשמיד כליל את מסגד אל-אקצא. ההוכחה לכך היא התנהלותם האיטית של שלטונות הכיבוש בכיבוי [השריפה], ועצירת אספקת המים באותן שעות למתחם הקדוש (הר הבית)."
[הערוץ הישיר הרשמי של הרש"פ, 21/08/2013]

"ראש התנועה האסלאמית, חבר הכנסת [מטעם רע"ם] שייח' אבראהים צרצור, דרש להכריז על היום שבו הוצת מסגד אל-אקצא המבורך, ה-21 באוגוסט בכל שנה, כיום עולמי לסיוע למסגד אל-אקצא.
הוא אמר: 'הגיע הזמן שהמוסלמים, בני-החורין ושוחרי השלום והיציבות בעולם יעשו צעד אמיץ קדימה בפרויקט לשחרור העיר ירושלים ומסגד אל-אקצא המבורך, וזאת באמצעות הכרזה על היום שבו ישראל הציתה את אל-קאצא כיום עולמי לתמיכה במסגד אל-אקצא המבורך. משמעות הדבר היא הכרזה על פרויקט שלם להצלתם מהכיבוש הישראלי ומפשעיו.'
הוא הוסיף: '... כמה אנשים הציתו את השריפה מבשרת הרעות ולא רק מייקל דניס רוהאן, שנחשף ונעצר, ונאמר שהוא בעל אזרחות אוסטרלית. מאז אותו יום נעלמו עקבותיו והתיק נסגר על מנת להסתיר את העובדות. נטען שהוא מטורף, שהרי המזימות נגד מסגד אל-אקצא באות בזו אחר זו מאז אותו יום ועד ימינו אנו.'"
["מען" (סוכנות ידיעות פלסטינית), 21/08/2013]

"המועצה הלאומית הפלסטינית (הגוף המחוקק של אש"ף) הזהירה מפני ההשלכות של המשך ייהוד ירושלים הערבית הפלסטינית על ידי שלטונות הכיבוש.
בהודעה [שפורסמה] היום, יום ג', לרגל יום השנה ה-44 לפשע שביצע הכיבוש בהצתת [מסגד] אלאקצא, הדגישה המועצה הלאומית [הפלסטינית] כי הכיבוש ממשיך כל יום בפשע הצתת מסגד אל-אקצא וירושלים בירת מדינת פלסטין, באמצעות המשך ההתנחלות, הייהוד וגירוש תושביה.
המועצה הדגישה כי הכיבוש נחוש להבעיר להבות באדמה הפלסטינית בפרט ובאזור בכלל, ולהרוס כל סיכוי לשלום."
["ופא" (סוכנות הידיעות הפלסטינית), 20/08/2013]

"היום, יום ד' ה-21 באוגוסט, חל יום השנה ה-44 לשריפה במסגד אל-אקצא המבורך בשנת 1969, לאחר שהיהודי הקיצוני מייקל דניס הצית אש במסגד.... ישראל עצרה את הפושע, והשלטונות הישראליים העבירו אותו לבית חולים פסיכיאטרי... ולאחר זמן לא רב הוא גורש לאוסטרליה. הוא אמר אז כי עשה את מה שעשה 'במצוות האל'... לפני הצתת אל-אקצא ועד ימינו אנו מנסים השלטונות הישראליים בשלל דרכים ואמצעים לפגוע במסגד אל-אקצא, באמצעות המשך החפירות מתחתיו ובניית מנהרות המחוברות זו לזו, דבר שהביא להריסת יסודות המסגד בחרם של ירושלים (הר הבית). השלטונות הישראליים עודם מתאמצים לייהד את ירושלים הערבית, ותמיד מנסים להסתיר את כיפת הסלע, שמהווה סמל לירושלים הערבית בעיני העולם, בניסיון עלוב לשכנע את העולם שירושלים אינה ערבית אלא יהודית. כמו כן, הם ממשיכים להסית נגד מוסלמים, ואיש אינו מוציא מכלל אפשרות ש'מטורף' יהודי נוסף יצית שוב את המסגד."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 21/08/2013]

בתוכנית "בתי האל" בטלוויזיה של הרש"פ הוקרנו קטעים המראים את השריפה במסגד אל-אקצא:
קריינית בטלוויזיה של הרש"פ: "בתאריך 21 באוגוסט בשנת 1969 לספירה הנוצרית, ולאחר כיבוש ירושלים המזרחית, אחד היהודים הצית את מסגד אל-אקצא כדי להעלות אותו באש. האש כילתה את בימת העץ, את הקישוטים ואת החלקים הדרומיים שלו."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 21/08/2013, 28/06/2013]

השייח' אסחק פליפל, בטורו הקבוע במדור הדת שבעיתון הרשמי של הרש"פ, חזר גם הוא על הטענות השקריות, שיהודי הצית אש במסגד בשנת 1969:
"ב-21 ברמדאן חל יום שנה המעציב את לבו של כל מוסלמי, והוא יום השנה להצתתו של מסגד אל-אקצא על ידי יהודי, שהואשם בשיגעון."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/08/2013]


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat