English

 


פרסומי PMW
עבאס מאדיר את המחבל אבו סוכר, בנאום המוקרא ע"י רג'וב
Share |
ביום שבו עבאס דיבר שלום באו"ם:
בכיר בפת"ח הקריא נאום של עבאס
אשר שיבח מחבל שרצח 15 אנשים:
"אציל האצילים... אנו בפת"ח ובתנועה הלאומית הפלסטינית איבדנו לפיד (עם מותו)"

עבאס: "אבו סוכר חי כענק ומת כענק, הוא צריך
להישאר בלבבנו עם התפארת הזאת, הגדולה הזאת"

בכיר פת"ח על הפיגוע שבו נרצחו 15:
"פעולה איכותית ונפלאה... אשר הדירה שינה מעיני האויבים"

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

במהלך המו"מ לשלום הנוכחי, ביום שבו יו"ר הרשות הפלסטינית אמר באו"ם כי מטרת הפלסטינים היא להגיע לשלום, נציג של עבאס ובכירים אחרים בפת"ח וברש"פ היו עסוקים בהאדרת המחבל אחמד אבו סוכר.

הרש"פ ופת"ח קיימו אירוע רב משתתפים ברמאללה לזכרו של אחמד ג'בארה אבו סוכר, אשר תכנן פיגוע באמצעות מקרר ממולכד, שבו נרצחו 15 אנשים ונפצעו מעל ל-60 במרכז העיר ירושלים ב-1975.

באירוע הזיכרון, בכיר פת"ח ג'יבריל רג'וב קרא את נאומו של מחמוד עבאס, אשר התייחס למחבל אבו סוכר בתור "גיבור" ו"אגדה" אשר "התווה לנו דרך." בנאום של עבאס הודגש כי אבו סוכר הוא דמות מופת לחיקוי, וכי "בפתח ובתנועה הלאומית הפלסטינית איבדנו לפיד."

מנחה: "נאום הנשיא מחמוד עבאס, אבו מאזן, אותו יישא חבר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב."

רג'וב מקריא את נאומו של עבאס:
"אבו סוכר, האגדה אשר הלכה על פני האדמה, אבו סוכר אשר בזיעת אפו, באמונתו ובהשתייכותו הכנה, התווה לנו דרך וכתב [בדפי ההיסטוריה] פרק בלתי נשכח ובלתי יתואר... האמינו לי שאבו סוכר ראוי להיקרא אציל האצילים [מבין האסירים]... [אבו סוכר] ראוי לקבל מאתנו כל כבוד והערכה. אני אומר לאנשי [כפר] תרמסעיא ולמשפחת אבו סוכר: אמנם אתם איבדתם גיבור, אך אנו, עמיתיו של אבו סוכר... בפת"ח ובתנועה הלאומית הפלסטינית איבדנו לפיד..."
 
לחץ לצפייה בסרטון

עבאס המשיך ושיבח את המחבל אבו סוכר בתור "ענק:"

"לשוני אינה יכולה אלא לומר שאבו סוכר חי כענק ומת כענק. הוא צריך להישאר בלבבנו עם התפארת הזאת, עם הגדולה הזאת."
 
במהלך הטקס, הוענק למשפחתו של אבו סוכר מגן הוקרה מידי חבר הוועד המרכזי של פת"ח ג'יבריל רג'וב, אשר ייצג את מחמוד עבאס, וכן מהשר לענייני אסירים עיסא קראקע, מושלת מחוז רמאללה ליילא ר'נאם, וראש מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס.

כחלק מהטקס, המארגנים הציגו קטעי ראיונות מצולמים עם אנשים שונים על חייו של אבו סוכר. מחבל משוחרר סיפר כי "הפעולה" של אבו סוכר "גבתה מהציונים מספר רב של הרוגים (15) ותרמה להעלאת המורל של העם הפלסטיני."

יום לאחר מכן, הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ שידרה סרטון על חייו של המחבל. בסרט, חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב היחסים הבינערביים של פת"ח, עבאס זכי, שיבח את הפיגוע:

"הוא החל [את דרכו] בפעולה איכותית ונפלאה (פיגוע שבו נרצחו 15) באמצעות מקרר (ממולכד), אשר הדירה שינה מעיני האויבים."
 
לחץ כאן לצפייה

בחודש יולי, "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי הרשות הפלסטינית ערכה ל"גיבור פעולת המקרר" הלוויה רשמית צבאית, שבמהלכה מזכ"ל לשכתו של עבאס, טייב עבד אל-רחים, דיבר בראיון על "מעשיו הטובים והנפלאים למען העם הזה... תמיד יישארו עבורנו מופת."

דברי השבח האלה נכללו גם בסרט של הטלוויזיה הפלסטינית על אבו סוכר.

העיתון הרשמי של הרש"פ דיווח כי בין מארגני טקס האזכרה האחרון היו המשרד לענייני אסירים ברש"פ, נציבות האסירים במינהלת הגיוס והארגון של פת"ח, וגופים נוספים.

המחבל אחמד אבו סוכר נשפט למאסר עולם ועוד 30 שנות מאסר על הפיגוע הזה, אך הוא שוחרר מהכלא לאחר 28 שנים, בתור מחווה של רצון טוב מצד ישראל לרש"פ בשנת 2003. הוא התמנה כחבר המועצה המהפכנית של פת"ח ויועץ של ערפאת לענייני אסירים. הוא מת מהתקף לב ביולי בשנה זו.

"מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד כיצד בכירי הרש"פ ופת"ח ממשיכים להאדיר מחבלים. בזמן שעבאס אמר באו"ם שהפלסטינים מייחלים לשלום, הוכרז ברש"פ על טורניר טניס שולחן על שם המחבלת דלאל מוגרבי, תחת חסותו של ג'יבריל רג'וב.

להלן קטעים ארוכים יותר מתוך הדברים שנאמרו בטקס הזיכרון למחבל אבו סוכר, ומתוך סרט על חייו ששודר בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ:

מנחה טקס הזיכרון למחבל אחמד אבו סוכר:
"נאום הנשיא מחמוד עבאס, אבו מאזן, אותו יישא חבר הוועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב."
חבר הועד המרכזי של פת"ח ג'יבריל רג'וב: "אבו סוכר, האגדה אשר הלכה על פני האדמה, אבו סוכר אשר בזיעת אפו, באמונתו ובהשתייכותו הכנה, התווה לנו דרך וכתב [בדפי ההיסטוריה] פרק בלתי נשכח ובלתי יתואר... האמינו לי שאבו סוכר ראוי להיקרא אציל האצילים [מבין האסירים] מפני שהוא אבו סוכר. אבו סוכר, אשר דרך על הדרכון האמריקאי, ואשר בז לחיי נוחות, ושב למולדת [מארה"ב] כדי להגשים את חלומנו, ראוי לקבל מאתנו כל כבוד והערכה. אני אומר לאנשי [כפר] תרמסעיא ולמשפחת אבו סוכר: 'אמנם אתם איבדתם גיבור, אך אנו, עמיתיו של אבו סוכר... בפת"ח ובתנועה הלאומית הפלסטינית איבדנו לפיד...'
אני סבור כי עשיתם עוול עם אבו סוכר כאשר ביקשתם ממני לדבר, מפני שאיני חושב שהמילונים מסוגלים לעשות צדק עם האדם זה. עם זאת, אני מציע לכל האנשים לקרוא על ניסיון חייו של אבו סוכר מהיום שבו הוא יצא מתרמסעיא ועד שהוא חזר לתרמסעיא. הוא נכנס לכלא. עם פשטותו, עם תמימותו ועם השתייכותו [הלאומית] הכנה הוא היה מופת לעשרות אלפי אסירים ועצורים... לשוני אינה יכולה אלא לומר שאבו סוכר חי כענק ומת כענק. הוא צריך להישאר בלבבנו עם התפארת הזאת, עם הגדולה הזאת, עם החיוך הכן, התמים והתמידי אשר נמשך עד לרגע האחרון של חייו.
אני מצדיע לאסירינו, פעם נוספת, לאח המפקד מרואן ברגותי, עמיתינו בוועד המרכזי [של פת"ח], לאח אחמד סעדאת... אנו אוהבים ומעריכים אתכם ואת משפחותיכם ובראשם אום אל-קסאם [אשתו של מרואן ברגותי] שאנו מצדיעים לה... "
 
במהלך טקס הזיכרון לכבוד המחבל אבו סוכר, הוענק למשפחתו מגן הוקרה על ידי חבר הועד המרכזי של פת"ח, ג'יבריל רג'וב, שייצג בטקס את יו"ר הרשות מחמוד עבאס, השר לענייני אסירים עיסא קראקע, מושלת מחוז רמאללה ליילא ר'נאם, וראש מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס.
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 26/09/2013]

מרואן ברגותי - מרצה חמישה מאסרי עולם על תכנון פיגועים נגד אזרחים ישראלים. לאחר שהורשע ונכנס לכלא, הוא נבחר מחדש כחבר במועצה המחוקקת הפלסטינית.

אחמד סעדאת - מרצה 30 שנים על עמידה בראש ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין." זכה לשבח בשידורים בטלוויזיה הפלסטינית על תכנון רצח שר התיירות רחבעם זאבי בשנת 2001, אך לא נשפט על פשע זה.

האסיר המשוחרר מוחמד אל-ביירותי דיבר בטקס על פיגוע הטרור של אבו סוכר. להלן קטע מסרט שהוקרן בטקס הזיכרון של הרש"פ לאבו סוכר:

"פעולת אבו סוכר (כלומר, פיגוע) הייתה הובלת מקרר, שמולכד על ידי אדם אחר, והנחתו ברחוב ציון [כיכר ציון בירושלים]. הפעולה הזאת גבתה מהציונים מספר רב של הרוגים (15 נרצחו) ותרמה להעלאת המורל של העם הפלסטיני."
[הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית, 26/9/2013 (טקס האזכרה)
וב-27/9/2013 (הסרט המלא)]

"הוא החל [את דרכו] בפעולה איכותית ונפלאה (פיגוע שבו נרצחו 15) באמצעות מקרר, אשר הדירה שינה מעיני האויבים. הוא החל כלוחם מופתי, פידאי (מקריב-עצמו), וגם בכלא הוא היה עם חבורה שורשית של עמנו הפלסטיני, והם הפכו את בתי המעצר לבתי ספר ללחימה."
[ערוץ היוטיוב של נציבות התרבות וההסברה של פת"ח, 17/07/2013; הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית, 27/09/2013]
 

מזכ"ל לשכת הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, דיבר על המחבל אבו סוכר. להלן קטע מסרט ששודר בטלוויזיה הפלסטינית יום לאחר טקס הזיכרון:
"האח אבו סוכר שוחרר לפני 10 שנים. יותר משמונה שנים הוא משתתף בפעילויות ובביקורי משפחות השהידים. האיש הזה חסר לנו. הוא יישאר בראשנו ובעורקינו. זכרו ומעשיו הטובים והנפלאים למען העם הזה ולמען סוגיית העם הזה תמיד יישארו עבורנו מופת שיש לחקות."
[ערוץ היוטיוב של נציבות התרבות וההסברה של פת"ח, 17/07/2013;
הטלוויזיה הפלסטינית הרשמית, 27/09/2013]

להלן קטע מתוך העיתון הרשמי של הרש"פ, המציין את הגופים שארגנו את טקס הזיכרון למחבל אבו סוכר:

"משרד האסירים, מועדון האסיר, הוועדה העליונה לטיפול בענייני האסירים ונציבות האסירים ב[מנהלת] הגיוס והארגון ערכו אתמול, יום חמישי [26/09/2013] טקס הספד ללוחם אחמד ג'בארה "אבו-אלסוכר", זקן האסירים הפלסטינים."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/09/2013]
 
אחמד אבו סוכר - תכנן פיגוע בשנת 1975 שבו מקרר מלא בחומרי נפץ התפוצץ במרכז העיר בירושלים. בפיגוע נהרגו 15 ויותר מ-60 נפצעו. הוא נידון למאסר עולם ועוד 30 שנה, אך שוחרר מהכלא לאחר 28 שנים במסגרת מחווה ישראלית לרשות הפלסטינית בשנת 2003. הוא היה חבר במועצה המהפכנית של פת"ח ויועצו של ערפאת לענייני אסירים. מת מהתקף לב בשנת 2013 ברשות הפלסטינית.


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat