English

 


כל הדף


אסטרטגיה של אלימות ודיפלומטיה
אסטרטגיה של אלימות ודיפלומטיה
מנהיגים פלסטינים מפת"ח וחמאס כאחד טוענים כי הטרור, ובתוך כך גם פיגועי התאבדות נגד ישראל, המכונה בפיהם "התנגדות" או "המאבק המזוין" - הוא כלי פוליטי לגיטימי, שיש לשלבו עם הדיפלומטיה. הטרור, לתפיסתם, הוא "זריעה," שלאחריה באה הדיפלומטיה; קרי, הקפאת הטרור בכדי לאפשר לדיפלומטיה "לקצור" את הפירות שנזרעו על ידו. עבור הפלסטינים, דרך פעולה זו הוכיחה עצמה בשנים האחרונות כאסטרטגיה מוצלחת.

פת"ח טוענים כי יאסר ערפאת היה מודל לחיקוי, המומחה "למועדי זריעת המאבק וקצירת הדיפלומטיה" [אל-חיאת אל-ג'דידה, 09/11/2006]. חמאס מצידה, טוענת כי מצאה את דרך המלך בין השתיים: "השבח לאללה, אנו [חמאס] הוכחנו הצלחה מזהירה בשילוב בין דיפלומטיה והתנגדות" [נציג חמאס, איימן טהא, אל-רסאלה, 17/05/2007].

חשוב לציין כי השימוש בכלי הטרור נתפס על ידי הרשות הפלסטינית כפונקציה של רווחיות, בהתאם ליכולותיה ברגע הנתון. כפי שאמר ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, אחמד קריע (אבו עלאא'), באוגוסט 2010 כשנשאל אודות המשך "ההתנגדות המזוינת":
 

"אני רואה ומנתח [את המצב]. אם היא [ההתנגדות] נותנת לי [תועלת] ללא מחיר, כן."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 05/08/2010]
 
 
יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אמר בעבר דברים דומים:

"כעת אנחנו נגד המאבק המזוין מפני שאיננו יכולים. בעתיד, הדברים עשוים להשתנות. היה לי הכבוד להיות זה שירה את הקליע הראשון בשנת 1965, ו[להיות] מי שלימד רבים באזור ובעולם את ההתנגדות, כיצד היא ומתי היא מועילה ומתי אינה מועילה... היה לנו הכבוד להוביל את ההתנגדות. אנו לימדנו את כולם התנגדות מהי, ובכללם חזבאללה, שהתחנכו במחנות [האימונים] שלנו."
[אל-דוסתור (ירדן), 28/02/2008]

פלסטינים רבים, מרחבי הקשת הפוליטית, מאמינים כי "המאבק המזוין" הוא כלי לגיטימי. יתרה מזאת, במידה וסבב השיחות הנוכחי לא יניב מענה לדרישותיהם הפוליטיות, הם ישובו לאלימות - בעיתוי המתאים ובהתאם ליכולותיהם.
הטרור הפלסטיני חייב לפעול בעיתוי ובמקום הנכון כדי שהעולם יקבל אותו
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/11/2015

מתוך מאמר מאת חאפז ברגותי, בעל טור קבוע בעיתון היומי של הרש"פ.
כותרת: "כדי להגן על הילדוּת"
"אל תשמיעו קריאות "אין אלוהים מלבד אללה" ו"אללה אכבר", משום שהעניין הפך למשחק בדם. מי שצורח ושואג בברכו ילד על כך ששלף סכין, או סטודנטית שנשאה מספריים, שיסתכל אליהם כאילו היו בנו. האם הוא יסכים לזרוק את יוצא חלציו לתוך המולת הקרב? כמה פלגים...ישמיעו הצהרות ושירים הקוראים למעשים נוספים מסוג זה, אך למען האמת הם סוחרים בדם של אחרים, ומציבים את עצמם כמי שאמונים על דמנו, מבלי שנשפכת טיפת דם אחת שלהם...
מחובתנו למנוע מילדינו ומילדותינו... לבצע מעשים חסרי תועלת, שהאויב החל לקשרם בתקשורת ובדיפלומטיה שלו למעשים של ארגוני הטרור בפריז ובמקומות אחרים, כדי לשלול מאיתנו את אנושיותנו ולשחק את תפקיד האדם. זאת בשעה שמלבדו אין בעולם אדם שמתפאר בכיבוש אדמה של אחרים ובדיכוי בעליה. יותר מכך, נזכיר כי לאחר אירועי ספטמבר בניו יורק, שרון העתיק את הכינוי "טרור", שניתן להתקפות הללו, [והדביק אותו] על המאבק הלאומי שלנו. אני סבור שהזהרתי מכך בזמנו, וקראתי להתכופף מעט עד שסערת ניו יורק תחלוף, אך המושג "טרור פלסטיני" התפשט לאחר מכן, במקום [המושג] "טרור". כעת, לאחר ההתקפות בפריז, עלינו להתכופף כדי שלא נואשם בפשעי דאעש ודומיו, מפני שהעולם בתרדמת, וייתכן שהוא לא יתעורר ממנה בקרוב. עלינו ללמוד את הלקח ולהמתין.
עדיף שאויבנו יהרוג אותנו מאשר שנעודד את צעירינו להגיע לסוף סתמי כזה, משום שערכו של המת נקבע על פי אופן המוות ותוצאותיו; המוות אינו דרישה כשלעצמו, אז אל תשבחו את המוות, כדי שמותנו לא יהיה לשווא. חובתנו היא לחנך ולהסביר לדור הצעיר על אהבת החיים, על בקשת הידע, על מאמץ והשתדלות. אשר למאבק, יש לו תנאים משלו וגברים [שינהלו אותו]."

פת"ח בפייסבוק: "פת"ח מבצעת את כל סוגי המאבק עד לשחרור האדמה"
מקור: פייסבוק, "פת"ח - העמוד המרכזי", 22/12/2014

פוסט מעמוד הפייסבוק של פת"ח כולל סרטון שהוכן לכבוד יום השנה ה-50 לפת"ח. הפוסטר הבא הלקוח מהסרטון מכיל תמונות של ערפאת ושל יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס, יחד עם הטקסט:
     "פת"ח מבצעת את כל סוגי המאבק עד לשחרור האדמה והאדם."
לחץ כאן לדיווח

הערה: פוסט זה פורסם בעמוד הפייסבוק "פת"ח - העמוד המרכזי," עמוד פייסבוק רשמי של פת"ח. העמוד מגדיר את עצמו כשייך ל"נציבות הגיוס והארגון בפת"ח." לכל נציבות בפת"ח יש עמוד אינטרנט רשמי. העמוד הרשמי של נציבות הגיוס והארגון בפת"ח מקשר לעמוד הפייסבוק הזה.
יועצו של עבאס, מחמוד אל-הבאש: פלסטין כולה "תוחזר" לפלסטינים באמצעות "התנגדות"
מקור: Israeli TV Ch2 (dont Use), 12/12/2014


מחמוד אל-הבאש, שהוא גם השופט השרעי העליון ברש"פ, נשא את דרשת יום השישי האחרונה בנוכחותו של עבאס. להלן קטע נבחר מתוכה
:
"כל האדמה הזאת תשוב אלינו. כל אדמתנו הכבושה, כל הזכויות שלנו בפלסטין - מדינתנו, המורשת של עמנו וירושת אבותינו - הכל יחזור אלינו, גם אם זה ייקח זמן. הסבלנות היא המפתח לניצחון, ואנו סבלנים. כל האופציות שלנו פתוחות בנוגע להתנגדות. כל האופציות שלנו פתוחות בנוגע לפעילות המדינית."
לצפייה בסרטון המלא לחץ כאן
לצפייה בדיווח המלא לחץ כאן

יועצו של עבאס: ישראלים "שוגים באשליות אם הם חושבים כי המו"מ היא הברירה היחידה שלנו"
מקור: הערוץ הישיר של הטלוויזיה הפלסטינית, 17/03/2014
יועצו של מחמוד עבאס לענייני ארגונים בלתי ממשלתיים, סלטאן אבו אל-עינין:
     "כבוד גדול הוא לי לעמוד [פה] היום כדי שלעולם לא יישמטו מזיכרוננו ימים שיקרים לכולנו. בחודש מרץ של הפרחים חל יום האישה הפלסטינית, במרץ גם חל יום האם הפלסטינית, במרץ [אנו זוכרים את] הבחורה השחומה הזאת, בת מחנה [הפליטים] שתילא [דלאל מוגרבי], אשר לא הסכימה אלא להקים את מדינתה בדרכה המיוחדת בין יפו ולבנון. הבחורה הזאת אשר נלחמה עם עמיתיה עד שהתחמושת שלה אזלה. כן, חודש מרץ מתכבד בדם הפלסטיני הזה... הם [הישראלים] שוגים באשליות אם הם חושבים כי המו"מ היא הברירה היחידה שלנו. שישמעו אותי הצעירים: אללה כבד אותנו בשהאדה, אללה כבד אותנו שנהיה חלק משיירת השהידים."
לחץ לצפייה בסרטון
לחץ כאן לדיווח
בכיר פת"ח: "שיטת המאבק שאנו נוקטים כעת היא [רק] אחת משיטות המאבק"
מקור: הערוץ הישיר של הטלוויזיה הפלסטינית, 17/03/2014
הטלוויזיה הפלסטינית שידרה טקס תמיכה במדינה ובעקרונות הלאומיים ביריחו:
     חבר הוועד המרכזי של פת"ח, תופיק טיראוי: "אחיי, אל תקשיבו למה שאומרים [אנשים], הסתכלו על מה שאתם עושים, על התנועה שלכם [פת"ח], וכיצד אנו יכולים להשיב לתנועה הזאת את כוחה ועוצמתה, שהרי היא מובילה את המפעל הלאומי. מפעל לאומי אינו יכול להצליח בלי תנועת השחרור הלאומית פת"ח. אנו בתנועה הזו, לא השלכנו את הרובה ולא שמטנו את הרובה. הרובה נמצא! שיטת המאבק שאנו נוקטים כעת היא [רק] אחת משיטות המאבק, אך הרובה נמצא, ובכל רגע הוא יכול לפרוץ בשיטה חדשה ועם הנהגה חדשה. הוא יפרוץ מתוך ההנהגה הזו אם נהיה בחיים- שהרי אנו האנשים שלו , ואם לא נהיה בחיים- בנינו, כפירינו ואתם תהיו האנשים שלו. מהפכה עד הניצחון, עד הניצחון, עד הניצחון."
פת"ח: "דרכי המאבק שלנו מגוונות...כולל המאבק הצבאי"
מקור: Israeli TV Ch2 (dont Use), 31/12/2013
שידור מיוחד של הטלוויזיה הפלסטינית לרגל יום השנה לייסוד פת"ח:
חבר הועדה המרכזית של פת"ח עזאם אל-אחמד: "דרכי המאבק שלנו מגוונות, לפי הכללים הלגיטימיים הבין לאומיים, המרשים לעמים להשתמש בכל האמצעים, כולל המאבק הצבאי, כדי להשיג את חירותם"

הערה: מנהיגי הרשות הפלסטינית ובכירים פלסטינים נתנו לגיטימיות לאלימות בציטוט החלטת האו"ם 3236 אשר "מכירה בזכות של העם הפלסטיני להשיג מחדש את זכויותיו בכל האמצעים." הרש"פ מפרשת את האמירה "בכל האמצעים" כביטוי הכולל אלימות נגד אזרחים, אך החליטה להתעלם מהמשך הדברים בהחלטת האו"ם, המבהירים כי השימוש "בכל האמצעים," חייב להיות "בהתאם למטרות ולעקרונות של מגילת האומות המאוחדות..." מגילת האומות המאוחדות אוסרת על פגיעה באזרחים, אפילו במלחמה. פרק א' סעיף 1 במגילת האו"ם פותח באמירה כי "סכסוכים בינלאומיים" צריכים להיפתר "בדרכי שלום."
בכיר בפת"ח: קיימת "צורה אחרת של מאבק" לכל תקופה, ובינהם "נשק," "אבן," ושביתת רעב
מקור: Israeli TV Ch2 (dont Use), 15/05/2012
ראיון עם עבאס זכי, חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, בתכנית הטלוויזיה הפלסטינית "פלסטין הבוקר הזה":
     זכי: "ולמעשה, התחלנו בתהליך של ארגון ואיסוף מידע מדויק, כדי לצאת במהפכה של הפת"ח בינואר 65'. מאז ועד היום, 48 שנים של מפלי דם, יזע ודמעות, יש לנו עליות וירידות, אך האויב חש כל יום שהוא נסוג. אנו משתמשים בכל תקופה בצורה אחרת של מאבק, פעם בנשק, פעם באבן ופעם בקיבות ריקות (כינוי לשביתות רעב), כך שננצח את התליין הזה במערכה שלנו. אני סמוך ובטוח כי העם העצום הזה, הזיכרון, אהבת פלסטין והגיאוגרפיה של פלסטין עדיין חיים בראשו. הילדים אשר אמרו עליהם שהם לא יכירו את הארץ, מכירים אותה כעת יותר מהמשכילים ומהמבוגרים ומקריבים [למענה]. הנשים אשר מבצעות פעולות אסתשהאד [פיגועי התאבדות/הקרבה], ומשמיעות צהלולים לשהיד, ושרות לחתן [כינוי לשהיד]. הדבר מראה מהי זכות שיש לה דורש, ושהעם הפלסטיני מוכן להקריב עד שימחק את היום השחור הזה [יום הנכבה] במאבקו... יום אחרי יום, אם ירצה אללה, התמונה תהיה ברורה יותר. אמריקה היא לא גורלנו. נכון שיש בה 6 מיליון יהודים. הם אלו אשר מצביעים לנשיא ולקונגרס ושולטים בו. הישראלים שולטת באמריקה באמצעות קולות אלו. יש לנו 15 מיליון קולות ערביים ומוסלמיים. היה באפשרותם של אלו באמריקה, אם 5 מיליון מצביעים כאיש אחד הם יבטלו את שליטת היהודים על הממשל ועל הקונגרס האמריקאי. כאשר תהיה שם הנהגה אמריקאית אשר מאמינה בעקרונות של ג'ורג' וושינגטון ואינה צמודה להחלטות של הקיצונים בתל-אביב אולי המשוואה כולה תשתנה, ונתחיל לפעול בשביל תקוותנו, ולהפוך אותן לעובדות. הם חיים בשביל מחלותיהם ובשביל איבותיהם, והם ימותו ברשות אללה."
בכיר פת"ח: השיבה ל"מאבק המזוין" הינה אופציה שעוד לא נפסלה
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 23/04/2012
     "חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, עזאם אל-אחמד, אמר כי אם ישראל תמשיך להחזיק בעמדותיה הדוחות את זכויות עמנו, כל האופציות וביניהן המאבק המזוין פתוחות בפנינו. הוא הוסיף: 'תנועת פת"ח, שעסקה במאבק המזוין מאז תחילת פעילותה, מוכנה לשוב לאותה האופציה אם ישראל תמשיך להתכחש לזכויות העם הפלסטיני, אך במסגרת הסכמה לאומית על שימוש בשיטת המאבק המזוין, הרחק מהתנצחויות ואופורטוניזם...' הוא הדגיש: 'הרש"פ ממשיכה בדרכם של השהידים, נסיך השהידים אבו ג'יהאד ואדון השהידים אבו עמאר. ניאבק בכיבוש באמצעות יותר פעילות בשטח, והמסר שלנו לכיבוש הוא שזוהי אדמתנו, ושנקים בה עוד פרויקטים. הארץ הזו היא שלנו, היא תהיה רק שלנו, והכיבוש יסתלק.'
בעניין תוכנית ההתנגדות, [אל-אחמד] אמר: 'אנו מתמודדים עם כיבוש שמתעקש להכחיש את זכותנו למדינה עצמאית, ולכן כל האופציות עומדות לפנינו. אנו מוכנים לשוב למאבק המזוין, השיטה שאש"ף לא זנח מאז תחילת פעילותו בשנת 1965, בשעה שהיו מי שסירבו במשך שנים ארוכות להשתתף בהתנגדות. עם זאת, אנו מסרבים שהרובה שלנו יושכר לצד כלשהו, בין אם לארה"ב ובין אם לאיראן, משום שהנשק שלנו הוא לאומי ויש לו מטרה אחת – הבסת הכיבוש, הקמת מדינה עצמאית שבירתה ירושלים ושיבת הפליטים.'
הוא אמר: 'בשלב זה, אנו מדגישים כי כל כוחות העם הפלסטיני, ובהם כוחות אש"ף ותנועות הג'יהאד [האסלאמי] וחמאס, הסכימו על התנגדות עממית בלתי אלימה בשלב הנוכחי.'"
מרואן ברגותי: העם הפלסטיני, מחולל המהפכות והאינתיפאדות, צריך להמשיך בהתנגדות
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/01/2011
[מתוך נוסח מכתב ששלח מרואן ברגותי מתאו אל הוועידה הבינ"ל ברבאט לתמיכה באסירים הפלסטינים:]
     "כמו כן, אני פונה בברכה מיוחדת אל העם הפלסטיני הגדול, מחולל המהפכות והאינתיפאדות, בעל ההיסטוריה האגדית של עמידה איתנה אל מול האויב הנורא והנתעב ביותר שידעו האנושות וההיסטוריה המודרנית; האויב שאינו נרתע מביצוע מעשי טבח, מהמשך התוקפנות, מגזילת האדמה, מהקמת ההתנחלויות ומהרחבתן, ומייהוד ירושלים - עיר הערים והיהלום שבכתר האומה - וממשיך במדיניות המעצרים נגד בני העם חסר המגן. בהזדמנות זו, אני שב מדגיש את מה שאמרנו תמיד: ישראל וממשלותיה השונות מעולם לא קיבלו החלטה אסטרטגית בנוגע לשלום, וההמתנה להשגת העצמאות הלאומית באישורה של ממשלת ישראל אינה אלא אשליה. העצמאות הלאומית של עמים נלקחת בכוח, באמצעות הקרבה, התנגדות, עמידה איתנה ומאבק. את העצמאות הלאומית לוקחים בכוח ולא ממתינים לה. ההימור על ארה"ב לא יועיל, משום שהיא אינה נותנת החסות לשלום, אלא נותנת החסות לכיבוש הישראלי, לתוקפנות ולהתנחלות. כדי שעמנו יוכל לקחת בכוח את זכויותיו הלאומיות, הצעד הראשון חייב להיות סיום הפילוג ההרסני, המביש והמחפיר... יש להמשיך בדרך ההתנגדות, ולפעול למען הישגים נוספים והכרה בהקמת המדינה. יש להמשיך לפעול כדי לבודד יותר את ישראל במישור הבינ"ל, הרשמי והעממי, ובכל המישורים והתחומים, וכן להמשיך את הקמפיין להחרמת המוצרים הישראלים כולם, ולא להגביל אותו למוצרי ההתנחלויות בלבד."
חבר הוועד המרכזי של פת"ח: "האלימות היא אפשרות שיש לדחות בזמן הנוכחי"
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/01/2011
     "חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח ונציב היחסים הבינ"ל בתנועה, נביל שעת', עדכן אתמול כמה אנשי צבא בדימוס על ההתפתחויות האחרונות בנושא המו"מ הפלסטיני-ישראלי. במהלך מפגש שערך עם אנשי צבא בדימוס בעיר רמאללה, אמר שעת': '19 שנים של מו"מ ומאבק מזוין לא הצליחו להביא לשחרור של שעל אחד מאדמת פלסטין. אנו מודעים לכך שבזמן הנוכחי אי אפשר לחזור אל המאבק המזוין, למרות היותו זכות של הפלסטינים.'"
חבר פת"ח: פת"ח לא הורידה את הנשק, על אף קריאתה לשלום"
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/01/2011
     "ראש מועצת הסטודנטים של האוניברסיטה, קסאם עזמוטי, ציין כי פת"ח, אם השהיד הראשון והאסיר הראשון והקליע הראשון, תמשיך להיות סמל המרד, וחלוצת המגנים על פלסטין, האדמה והעם. הוא הדגיש כי פת"ח לא הורידה את הרובה, על אף קריאתה לשלום, והיא נאמנה לשבועה של כל השהידים בהנהגת הנשיא מחמוד עבאס וההנהגה."
שר ההקדשים ברש"פ: המוסלמים חייבים להשיג שליטה על ירושלים, "בין אם באמצעים מדיניים ובין אם לאו"
מקור: Israeli TV Ch2 (dont Use), 22/11/2010
     "חובה על המוסלמים להשיב לעצמם את ירושלים וחובה על המוסלמים לשים פעמיהם אל ירושלים, בין אם יצליחו להשיב אותה באמצעים מדיניים ובין אם לאו. עלינו לקבע את זהותה הדתית, יהיו אשר יהיו התנאים המדיניים, הצבאיים והבטחוניים הפוקדים את ירושלים."
עבאס רומז כי האלימות היא אפשרות לגיטימית
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 22/11/2010
יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, במסיבת עיתונאים בעקבות פגישתו עם נשיא מצרים, חסני מובראק:
     "להנהגה הפלסטינית יש שבע אופציות, ובראשן האופציה של המו"מ הישיר. ניתן למו"מ את ההזדמנות שלה הוא ראוי, ואם הוא ייכשל, האופציות האחרות יבוא בזו אחר זו. אי אפשר לדבר על חידוש המו"מ הישיר עם ישראל מבלי שההתנחלות תופסק באופן מוחלט בירושלים ובכל השטחים הפלסטינים."
עבאס רומז כי המאבק המזוין הוא אופציה במידה והמו"מ עם ישראל ייכשל
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 29/10/2010
במהלך מסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ע'יט, מתייחס יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, ל"אופציות" הפלסטיניות:
     "דיברנו על האופציות הפלסטיניות, ואמרנו שהאופציות הללו יבואו בזו אחר זו, אך האופציה הראשונה מביניהן היא חידוש המו"מ הישיר, אם ישראל תחדל מכל פעילויותיה ההתנחלותיות. אחר כך ישנן אופציות אחרות, שהראשונה שבהן היא לפנות אל ארה"ב ולדבר איתה. נבקש ממנה לנקוט עמדה ביחס לכל הסוגיות, ובמיוחד ביחס למדינה הפלסטינית ולהכרה בגבולות 1967 כגבולות המדינה הזו. לאחר מכן יש אופציות שנלך עימן למועצת הביטחון, עד לאופציות האחרונות שדיברנו עליהן, אך כעת אנו מתמקדים באופציה הראשונה. עם זאת, הדבר לא מונע מאיתנו להכין את עצמנו לכל האופציות שיבואו בהמשך. יש לנו שבע אופציות ולא אופציה אחת, אך לא נדלג על האופציה הראשונה אלא לאחר שימוצו כל הניסיונות בעניינה. אחר כך נלך לאופציה השנייה, והיא לדבר עם ארה"ב, ואם זה לא יצליח נעבור אל האופציה השלישית, וכן הלאה."
ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר: "כל אפשרויות ההתנגדות פתוחות בפנינו, גם זו החמושה"
מקור: אל-קודס, 20/10/2010
כותרת הכתבה: "קריע: התפטרות הנשיא - אסון למצב הפנימי [הפלסטיני]; כל אופציות ההתנגדות פתוחות בפנינו, כולל החמושה."
     "ראש מחלקת ירושלים באש"ף, אחמד קריע... הדגיש כי 'כל האופציות פתוחות בפני הפלסטינים להחזרת זכויותיהם הלאומיות, ולשימוש בהן באופן שיביא לתוצאה חיובית לטובת האינטרס הלאומי שלהם.'
הוא ציין כי המשא ומתן והפעולה המדינית והדיפלומטית וההתנגדות, צריכים להיכלל במסגרת אפשרויות המו"מ, ובכלל זה כל צורות ההתנגדות. הוא הבהיר כי 'כל האופציות פתוחות בפנינו: מו"מ, פעולה עממית, שביתות-שבת, מרי אזרחי, והתנגדות חמושה. אי אפשר להפיל אף אחת מ[האופציות] האלה...', כך לפי דברי העיתון 'אל-חיאת' הלונדוני.
קריע דיבר בסימפוזיון שערך מרכז אל-אהראם למחקרים מדיניים ואסטרטגיים, וקרא שלא להפיל אף אחד מהאופציות האלה. הוא לא שלל פנייה למועצת הביטחון והכרזה על מדינה פלסטינית במקרה שאופציית המו"מ הישיר עם ישראל תיכשל, והדגיש כי הדבר הנושא החשוב ביותר כעת הוא החזרת אחדות השורה הלאומית."

שר ההקדשים ברש"פ מבקר את מתקפת החמאס על היתרון שנתנה לנתניהו
מקור: Israeli TV Ch2 (dont Use), 03/09/2010
דרשת יום שישי ממסגד יראת השמים (מסג'ד א-תקוא) ברמאללה, מפי שר ההקדשים, מחמוד אל-הבאש (יום שישי האחרון של חודש רמצ'אן):

"איננו רוצים להשמיץ אף אחד, אך אנו שואלים שאלה, ונשאל אותה בשיא הכנות והמרירות: מהו סוד העיתוי לביצוע פעולות חמושות בגדה המערבית? אנו רוצים לדעת את סוד העיתוי. נהרג השייח' עבד אל-עזיז אל-רנתיסי. נהרגו המנהיגים בעזה. עזה נכתשה במלחמה האחרונה, כתוש נכתשה, ולא שמענו דבר. לא שמענו כדור. לא ראינו איש, לא ראינו אף אחד. האנשים בגדה המערבית יצאו אל הגדר, קראו תיגר על ההתנחלות, על הגדר, על הדיכוי, על גניבת הקרקעות, בהתנגדות עממית, מבלי שראינו מהם [מחמאס] אף אחד. היכן הם היו?

ופתאום! ופתאום! ברגע שהנשיא אבו מאזן הגיע לוושינגטון, ברגע שנתניהו מצא את עצמו בפינה, דחוק, נאלץ לסגל ולהתאים את עצמו לגישה הבינ"ל, פתאום באה ההקלה לנתניהו, והמצוקה פקדה את הפלסטינים. הפעולה הזאת הקלה על ראש הממשלה הישראלי, ומיד אחריה שמענו את נשיא ארה"ב מדבר רק על ביטחון ישראל. כל הסוגיות הצמצטמו לכדי ביטחונה של ישראל. מי זה אשר הכשיר להם את הנסיבות הללו? אלו אשר עמדו [מתקן את עצמו]... לא אגיד אלו שביצעו, לפחות. אלו שתכננו, ונתנו אור ירוק, ונתנו את ההחלטה המדינית. הלוואי שההחלטה המדינית היית מגיעה מפלסטין, הלוואי שהיא הייתה מגיעה מעזה. היא מגיעה מטהראן. [פותח בשורה של השמצות והאשמות נגד השיעה וקשרי חמאס-איראן]..."
עיתון הרש"פ: חמאס עשתה לנתניהו טובה בפיגוע הירי בחברון
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/09/2010
     "הפעולה חיזקה את הטקטיקות הפוליטיות והתקשורתיות של נתניהו, והצילה אותו מהאשמה בגרימת עוול לפלסטינים, בבדיית שקרים ובהאשמתם לשווא. הוא ילך לוושינגטון, ומול הרביעייה ועדשות העיתונות העולמית, נתניהו יתלונן על העוול של הפלסטינים כלפי הכיבוש. דמיינו לעצמכם! אנו בטוחים שבעודו מקדיר פנים מול עדשות הצלמים בוושינגטון, הוא אמר בלבו 'תודה חמאס!'"
דובר פת"ח: מתקפת חמאס - פעולה פזיזה הפוגעת באינטרס הלאומי הפלסטיני
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/09/2010
     "דובר תנועת פת"ח, אוסמה אל-קואסמי, הדגיש כי הנשיא והמפקד הכללי של התנועה, מחמוד עבאס, דבק בעקרונות ובזכויות הלאומיות הפלסטיניות, וכי מפקד תנועת השחרור הלאומי הפלסטיני [פת"ח] לא ייכנע 'כפי שחושבים חדלי האישים הקשורים באג'נדות חיצוניות.'
בהצהרה שפורסמה מטעם נציבות ההסברה והתרבות, אל-קואסמי הוסיף: 'ההתנגדות נועדה לשרת את התוכנית המדינית, והיא אינה ההפך שלה או מנוגדת לה. הפעולות הבלתי מחושבות [מתייחס לפיגועים בחברון ורמאללה] מסבות נזק כבד לאינטרסים הלאומיים הפלסטיניים העליונים.' הוא הדגיש כי 'ההתנגדות היא אמצעי ולא מטרה, וכי המטרה של חיזוק עמידתו האיתנה של עמנו בגדה הפלסטינית וברצועת עזה, השבת הזכויות הפלסטיניות והקמת המדינה העצמאית מחייבת שימוש באמצעים האופטימליים.'
אל-קואסמי הדגיש כי 'מערכַת המו"מ המדיני היא חלק מתוכנית המאבק של ההנהגה הפלסטינית, וכי היא נמשכת במקביל לאופציית ההתנגדות העממית לכיבוש ולהתנחלות הישראלית...'
אל-קואסמי 'תהה בעניין האינטרס האמיתי של חמאס לזרוק לבנימין נתניהו גלגל הצלה.' הוא ציין את עמדותיה הכפולות של חמאס לגבי מפעל ההתנגדות, ואמר: 'חמאס הולמת באנשי ההתנגדות ברצועת עזה הכבושה כדי לשמור על השלטון המהפכני שלה, בשעה שהיא מעודדת אותה [את ההתנגדות] בגדה הפלסטינית כדי להכשיל את המפעל הלאומי שמובילה תנועתנו.'"
הרש"פ מכחישה הידיעות כי נעצרו חשודים מחמאס בעקבות הפיגוע בחברון
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/09/2010
     "הדובר הרשמי של מנגנוני הביטחון בגדה המערבית הכחיש כי הרשות הפלסטינית עצרה פעיל חמאס כלשהו על רקע הפעולה האחרונה בחברון [רצח ארבעה ישראלים בפיגוע ירי]. זאת, בתגובה להאשמה של חמאס, לפיה הרשות עצרה למעלה מ-250 מחבריה.
הדובר, לואא' [דרגה גבוהה] עדנאן אלצ'מירי, אמר: 'לא עצרנו איש מבין חברי תנועת חמאס על רקע הפעולה האחרונה.' אלצ'מירי אמר כי מה שאומרת חמאס נועד 'להשלים את מה שעשתה, כדי ללחוץ על הנשיא מחמוד עבאס ומשלחת המו"מ בוושינגטון באמצעות הטענה שהרשות הפלסטינית מבצעת את המעצרים הללו.'
הוא הוסיף: 'לא ביצענו מעצרים כלשהם הקשורים לפעולה האחרונה, והמספרים שחמאס מדברת עליהם הם מספרים דמיוניים.' עם זאת, אלצ'מירי אישר שמנגנוני הביטחון זימנו [לחקירה] פעילים מתנועת חמאס, 'במסגרת הזימונים השגרתיים של המנגנונים, שמטרתם למנוע הפרות החוק.'"
מתקפת החמאס פגעה בהשגת המטרות הלאומיות של הרשות הפלסטינית
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/09/2010
כותרת: "מטרות הפעולה [בערבית - 'עמליה'] של חמאס"
[מתוך מאמרו של עאדל עבד אל-רחמן, בטור שנקרא 'קצב החיים']
     "המטרה של הפעולה שחמאס ותומכיה עשויים לבצע – אם נירדם בשמירה לזמן קצר – איננה קשורה להתנגדות, למרות שנהרגו בה מתנחלים מקריית ארבע. חמאס אינה רוצה להניף באמצעותה את דגל ההתנגדות. בפעולתה, חמאס רצתה להשיג כמה מטרות במכה אחת...
הפעולה האחרונה של חמאס מזכירה את הפעולות של [גדודי עז א-דין] אל-קסאם בערב כל פריסה מחדש של הצבא הישראלי לפני שנת 2000, כלומר לפני האינתיפאדה השנייה. אז הם פעלו בכוונה תחילה לשיבוש כל נסיגה מהשטחים הפלסטיניים, והמטירו על ההנהגה הלאומית ועל מנגנוני הביטחון האשמות בבגידה, כשהם מתרצים זאת בכך שהם מניפים את 'דגל ההתנגדות.' הימים והאירועים הוכיחו כי תנועת האחים המוסלמים [מתכוון לחמאס] לא תמכה ואינה תומכת באופציית ההתנגדות, אלא פעלה בהתאם לאג'נדה... שמטרתה לסלול את הדרך להשתלטות על הרשות הפלסטינית...
מה שנאמר לעיל אינו הגנה על המתנחלים... מה שנאמר מדגיש את הדבקות באופציית ההסדר והמאבק הבלתי אלים לשם השגת המטרות הלאומיות מבלי לשפוך דם, ומדגיש מחויבות לדרישות ההסדר המדיני, למרות שממשלת הימין הקיצוני [בישראל] מתנערת מהן בפועל."
123
הצג ברצף
עוד בקטגוריה זו
1- סרטונים
כל הדף


Created by swat