English

 


כל הדף


סוגיות פנים בחברה הפלסטינית
יחסי פת"ח-חמאס
סוגיות פנים בחברה הפלסטינית
יחסי פת"ח-חמאס
ארגון החמאס נמצא מזה שנים רבות ברשימות ארגוני הטרור הבלתי-חוקיים של הדמוקרטיות המערביות. בינואר 2006, ארגון חמאס התמודד כמפלגה פוליטית בבחירות ברשות הפלסטינית וזכה ב-56% מהמושבים במועצה המחוקקת. המהפך גרם לערעור היציבות הפוליטית ברשות, שכן ראש הממשלה החדש, איסמעיל הנייה, מונה מטעם חמאס, ואילו יו"ר הרשות, מחמוד עבאס, שייך לתנועת פת"ח.

ביוני 2007, בסופו של עימות אזרחי בין חמאס לפת"ח ברצועת עזה, השתלטה חמאס על הרצועה. מאותו יום, שולטת חמאס ברצועת עזה, בעוד הגדה המערבית עודנה בשליטת פת"ח. האיבה ההדדית עמוקה, ומאבק הכוחות בין הארגונים הפך לסוגיה דומיננטית בחברה הפלסטינית. ברוב הסקרים הנערכים ברשות, מגדירים הפלסטינים את הפילוג כדאגתם העיקרית.

על אף קריאת האוכלוסייה לאחדות, ממשיכה ההנהגה הפוליטית להחליף האשמות בסוגיות של שחיתות ופשע. בעזה, ארגון חמאס אסר ואף עינה רבים מפעילי פת"ח; ובאזורים תחת שליטת הרשות הפלסטינית, אוסרת פת"ח באופן קבוע פעילי חמאס.

מעניין לציין כי מעצרי פת"ח של פעילי חמאס התפרשו באופן מוטעה כמלחמה של הרשות נגד הטרור הפלסטיני נגד ישראל. אך, אין ספק כי מה שעומד מאחורי הדבר הוא השנאה העמוקה בין הפלגים.

יחידה זו עוקבת אחר היחסים בין הארגונים – אחת הסוגיות הבוערות בחברה הפלסטינית:
נושאים בדף זה
1- יריבות פת"ח-חמאס
2- הסכמי פת"ח-חמאס
3- נקודות דמיון בין פת"ח-חמאס
 


1- יריבות פת"ח-חמאס
הצג הכל
כרונולוגית


חמאס שולחת אזרחים אל מותם כדי לקבל במה תקשורתית, לדברי יועצו של עבאס
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 06/04/2018

מחמוד אל-הבאש - השופט השרעי העליון ברש”פ ויועצו של מחמוד עבאס לענייני דת:
"לעם הפלסטיני... לא איכפת מ[חמאס] בעלי 'סיפורי הגבורה הרגשיים,' בעלי ססמאות הגבורה – ססמאות שכאשר אתה שומע אותן, אתה חושב שבעליהן נמצאים בתוך מסגד אל-אקצא המשוחרר, אחרי ששחררו אותו. ואחר כך אתה מגלה שהם רק מוכרים אשליות, סוחרים בסבל ובדם, סוחרים בקרבנות [ואומרים]: 'אתם הפלסטינים, בני עמנו, לכו ומותו, כדי שאנו נצא אל אמצעי התקשורת עם הצהרות חזקות.' סיפורי הגבורה האלה [של חמאס] כבר לא עובדים על אף אחד. העם הפלסטיני... בצד של אש"ף."
לחץ לצפייה בסרטון
לחץ לצפייה בדיווח
פת"ח מבקרת את החמאס על הריגת פעיל דאע"ש בעזה, וטוענת שחמאס משתפת פעולה עם ישראל
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 09/06/2015

מופק מטר, בעל טור קבוע בעיתון הרשמי של הרש"פ:
"אנשי דאע"ש שופכים דם אנושי, ושוחטים את כל מי שחולק עליהם או מתנגד להם, אפילו בדעתו או באמונתו. הם שוחטים בפומבי בני אדם ומפילים אותם מגגות של בניינים גבוהים על מנת לרצות את תאוות פשעי הטרור שנטעו אמיריהם בנפשו של כל חבר בכנופיה הבינלאומית מרובת הלאומים הזו! זאת, בעוד שמנהיגי חמאס מגישים את הפלסטינים כקורבנות הרוגים ושחוטים בדרכם להשביע את רצונה של מדינת הכיבוש ולקבל תעודת התנהגות טובה.
האזרח יוסף אלחנר, בן 27, שנהרג על ידי חמושים של חמאס בחדר השינה שלו כשהוא ליד אשתו, לפי גרסתה המוסרטת של אמו, מהווה את העדות העדכנית ביותר למה שאנו אומרים... לא עבר שבוע מאז המתקפה של חמאס נגד הסלפים ברצועת עזה והרג הצעיר אלחנר כמסר כתוב בדם למי שהדבר נוגע לו, לפיו דאע"ש של אלבע'דאדי עודנו קטן מכדי להקניט, להתחרות או להיאבק עם דאע"ש של האחים [המוסלמים], ואפילו לא עברו מספר ימים עד שראש פיקוד דרום בצבא הכיבוש הישראלי, סמי תורג'מן, שנפצע במלחמה האחרונה בעזה, החל לכתוב תעודת הערכה לחמאס, ואמר: "תנועת חמאס משקיעה מאמצים לפרוס את שליטתה ויראתה על הפלג הסלפי, שאנשיו ירו רקטות לעבר ישראל במהלך השבועיים האחרונים. ישראל עודנה מחשיבה את תנועת חמאס לאחראית על השבת השקט והסדרת הביטחון ברצועה."

הערה: יוסף אלנחר היה חבר בארגון אלסלפיה אלג'האדיה בעזה, המזוהה עם דאע"ש. הוא נהרג בידי חמאס במהלך ניסיון מעצר בתאריך 2/6/2015.
 

מאמר מערכת בעיתון הרשמי של הרש"פ מבקר את החמאס על נטילת האחריות על חטיפת שלושת הנערים וחיזוק עמדתה של ישראל
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/09/2014
מאמר המערכת מאת העורך הראשי, מחמוד אבו אלהיג'אא':
"כאשר הודיע חבר ההנהגה של חמאס צאלח אלעארורי מתורכיה כי תנועת חמאס ביצעה את "פעולת" ["עמליה"] חטיפתם ורציחתם של שלושת המתנחלים, כבר כמעט חיסלנו לחלוטין את הגרסה הישראלית בנוגע לעניין זה. על סמך גרסה זו, יצאה ישראל למלחמתה הבלתי צודקת לא רק נגד רצועת עזה, אלא, ובעיקר, נגד פלסטין כולה ונגד הפרויקט הלאומי שלה, מתוך מטרה להחריבו. זאת, כך שתוכל להשתלט באמצעות התנחלויותיה על הגדה המערבית, והמדינה הפלסטינית העצמאית תהפוך לחלום פלסטיני גרידא. זהו הדבר שעד עכשיו תנועת חמאס איננה מבחינה בו! אנו אומרים: הגרסה הישראלית בנוגע לאחריותה של חמאס לחטיפתם של שלושת המתנחלים הייתה מתמוטטת, אילולא "חבר ההנהגה" של חמאס צאלח אלעארורי זרק לה חבל הצלה. יתרה מזאת, הוא הלך ואישר את אמתותה, וכך אפשר לאביחי אדרעי, הדובר בשם הצבא הישראלי, להתגאות בדבר ולכתוב באתרי האינטרנט שלו ולהצהיר בכל מקום: האם אין זה מה שאמרנו לכם? ישראל חטפה [grabbed] את מתנתם של האחים המוסלמים, הגבירה את תוקפנותה המלחמתית נגד רצועת עזה ואז התנקשה בחייהם של שלושה מבכירי ההנהגה של [גדודי] אלקסאם! האם הצהרותיו אלו של אלעארורי אינן למעשה בבחינת מתנה?...
מדוע לצאת בהצהרות אלו לאחר שחלפו מעל לארבעים יום מאז התוקפנות? מה התועלת ומה המטרה מאחורי אימותה של הגרסה הישראלית וחיזוקה? למעשה, הצהרותיו אלו של אלעארורי הינן חמורות ביותר מרמה אחת, ובפרט מבחינת השימוש המדיני, הטכני והפוליטי שישראל תעשה בהן, שכן הן יהוו מסמך בתיק ההגנה שלה בבית הדין הפלילי הבינלאומי, אליו אנו חותרים להגיע.
אנו סבורים כי הנהגת חמאס, ובפרט הלשכה המדינית, צריכה להגיד איזו מילה בעניין זה, לפחות לקרוביהם של הקורבנות השהידים בעזה, לפצועים ולאלו שבתיהם נהרסו והפכו לעקורים – מילת הכחשה, הבהרה או הצדקה. אולי אז הם יבינו את [פשר] ריקודי "הניצחון" ברחובות עזה, שדמם של יקיריהם השהידים והפצועים טרם התייבש מעליהם. "
  הצג הכל
 


2- הסכמי פת"ח-חמאס
הצג הכל
כרונולוגית


פת"ח: הגיע הזמן לסיים את הפילוג עם החמאס
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/01/2016

כותרת: "פת"ח: 'ישראל היא מילה נרדפת לגזענות והיא חותרת להגברת המתיחות'"
"דובר תנועת פת"ח אסאמה אלקואסמי... קרא לבני עמנו לעמוד איתן בפני המתקפה הברברית של חיילי הכיבוש ומתנחליו. הוא הדגיש כי חשוב למהר לסיים את הפילוג, להשיג אחדות לאומית ולזנוח את כל סיבות הסכסוך. כמו כן, הוא קרא לבני עמנו לאזור את כל היכולות והאנרגיות הלאומיות הפלסטיניות על מנת להתעמת עם הכיבוש בכל החזיתות, שכן הכיבוש הישראלי הוא ראש ומקור הטרור, והסיבה לחוסר יציבות באזור."

 

העיתון הרשמי של הרש"פ: למרות בקשת האמריקאים, עבאס סירב להתחייב שלא יקים ממשלה עם החמאס
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/05/2015

כותרת: "הממונה על נושא הפיוס, עזאם אלאחמד: 'חמאס אינה רוצה לסיים את הפילוג"'
מתוך ראיון עם חבר הוועד המרכזי של פת"ח והממונה על נושא הפיוס עם חמאס, עזאם אלאחמד. אלחמד מספר לאל-חיאת אל-ג'דידה:
"שלושה ימים לאחר שקיבלנו לידינו את המסמך המצרי [הסכם הפיוס עם חמאס בחסות מצרים], התקשר הסנאטור האמריקני ג'ורג' מיטשל. זה היה בשעה אחת בצהריים בתאיך 14/10/2009. הוא החל לדבר בצורה מכובדת ומנומסת ביותר. אני זוכר שהוא פתח באמרו: 'כבוד הנשיא, הנשיא אובמה והממשל האמריקני מכבדים אותך, ואנו מבקשים שלא תשלח נציג מטעמך לקהיר כדי לחתום על המסמך'. אחר כך עבר מיטשל ללשון של איומים, ואמר: 'אנו, הממשל, איננו יכולים לשלוט בקונגרס, שמאיים להפסיק את הסיוע לרש"פ אם תחתום על המסמך עם חמאס'.
הנשיא אבו מאזן השיב על כך מיד ואמר: 'אדון מיטשל, אחדות עמנו חשובה יותר משביעות רצונו של הקונגרס ומכל הכסף בעולם'".
 

הרש"פ משתמשת בכספי סיוע בינלאומי כדי לשלם משכורות במגזר הצבאי של החמאס
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 31/08/2014

"בכיר פלסטיני שביקש להישאר בעילום שם אמר כי הממשלה "חוששת מפרוץ משבר חדש בעת תשלום המשכורות, ויש מספר גדול של עובדים בעזה שייתכן שהמשכורות לא יגיעו אליהם".
תנועת חמאס דורשת להוסיף לגיליון השכר הרשמי של הרש"פ כ-42 אלף עובדים שהיא העסיקה במוסדות הפלסטיניים השונים לאחר שהשתלטה על רצועת עזה. מקורות פלסטיניים אומרים כי כ-20 אלף מתוכם הם עובדים במגזר הצבאי.
אולם, הבכיר הפלסטיני אמר כי הממשלה מתמודדת עם בעיה של גיוס הכספים הנחוצים למספר כזה של עובדים, וזאת בנוסף לחששות ש"אוצר הרש"פ ייפגע אם ישולמו משכורות לעובדים מחמאס". הבכיר אמר כי "תנועת חמאס מוגדרת בעולם כ'טרוריסטית', והממשלה רוצה ערבויות שיאפשרו לרש"פ לשלם את המשכורות הללו".
דובר הממשלה, איהאב בסיסו, לא הסתיר שישנה בעיה בנושא העובדים בעזה. הוא אמר: "פתרון הבעיה תלוי בערבויות הבינלאומיות שיינתנו כדי להקל את גיוס הסכומים, וכן בערבויות שיגנו על [משרד] האוצר של הרש"פ מפני האשמות מבחוץ הקשורות לחוק הבינלאומי". בסיסו אמר: "עד כה הגיעו אלינו רק תרומות תקשורתיות  [כלומר, רק הבטחות לתרומות בתקשורת], והממשלה סובל כעת ממצוקה כספית חונקת, בנוסף לבעייתיות המשפטית בכל הקשור לעובדי תנועת חמאס".
הוא הוסיף: למרות זאת, אנו מנסים להעביר תשלומים לעובדים הללו, שמספרם עומד על כ-42 אלף".
לדברי בסיסו, הסכום הכולל של המשכורות החודשיות ברש"פ הוא כ-700 מיליון שקל (200 מיליון דולר), מתוכם כ-400 מיליון שקל (120 מיליון דולר) מכספי המיסים שישראל גובה עבור הרש"פ. מתוך הסכום הזה, 200 מיליון שקל (כ-57 מיליון דולר) הם מגבייה פנימית. בנוסף, כ-35 מיליון דולר הם תרומות מחו"ל.
המספר הכולל של העובדים הרשמיים במוסדות הרש"פ הוא כ-177 אלף, מתוכם כ-70 אלף שעובדים ברצועת עזה.
הבכיר הפלסטיני, שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי הסכום הכולל של משכורות העובדים שחמאס ביקשה להוסיף [לגיליון השכר של הרש"פ] הוא בין 30 ל-40 מיליון דולר, וכי קטר הביעה נכונות לשלם כ-25 מיליון דולר מהסכום הזה לתקופה של שישה חודשים, אך אין ערבות להמשך כיסוי המשכורות הללו."

[סוכנות France-Presse]
 

  הצג הכל
 


3- נקודות דמיון בין פת"ח-חמאס
הצג הכל
כרונולוגית


פת"ח: "אל אחד, מולדת אחת, אויב אחד, מטרה אחת"
מקור: פייסבוק, "פת"ח - העמוד המרכזי", 09/07/2014
     טקסט על התמונה: "אחים לנשק:
אל אחד, מולדת אחת, אויב אחד, מטרה אחת"

בתמונה מוצגים שלושה לוחמי הזרועות הצבאיות של שלושת הארגונים הפלסטינים: גדודי השהידים של אל-אקצא של פת"ח, גדודי עז א-דין אל-קסאם של חמאס, ופלוגות אל-קודס של הג'יהאד האסלאמי.
לחץ כאן לדיווח

הערה: המסר של פת"ח, שלכל הארגונים האלה יש "מטרה אחת" הוא משמעותי, מכיוון שהמטרה המוצהרת של חמאס היא השמדת מדינת ישראל והרג יהודים בשם האסלאם. (ראה אמנת חמאס). יתר על כך, פת"ח פרסמה תמונה זו בעת שחמאס שגרה מאות רקטות לעבר ישראל, ובעת שישראל המשיכה במבצע 'צוק איתן' נגד תשתיות טרור של חמאס ברצועת עזה.
עסקת שליט מעודדת חטיפות ומחזקת את חמאס
מקור: אל-איאם, 01/12/2009
האני אל-מצרי, מנהיג פלסטיני, עיתונאי ופרשן פוליטי:
כותרת: "השפעת עסקת חילופי האסירים על המפה הפלסטינית"
     "מידת השפעתה של עסקת חילופי האסירים תלויה בתנאי העסקה והאם היא תבוא במסגרת הקריטריונים של ישראל, שכוללים את אי שחרורם של בעלי תקופות מאסר ארוכות ('שידיהם מגואלות בדם יהודי') [הסוגריים במקור]...
הנתונים הקיימים עד כה מלמדים, כי הקריטריונים של ישראל נופצו במידה רבה ואילו הקריטריונים הפלסטינים, הרי שהם נפרצו במידה פחותה יותר...
השלמת העסקה על פי הקריטריונים הפלסטינים משמעותה:
א. ישראל אינה מבינה אלא את שפת הכוח, שכן חטיפה היא הדבר היחיד, שמותיר את דלת התקווה פתוחה בפני חירותם של האסירים בעלי תקופות המאסר הארוכות. דבר זה מעודד אחרים להקרבה עצמית למען המולדת ולהיענות לקריאת החובה להתנגד לכיבוש ולגרום לו אבידות בנפש, שיניעו אותו לשקול להסתלק מהאדמות הפלסטיניות הכבושות.
ב. ישראל נאלצה לשאת ולתת – גם אם באופן עקיף – עם ארגון פלסטיני, שמסרב להכיר בה ולהפסיק את ההתנגדות ושאינו מחויב לתנאי הרביעייה. דבר זה גורע מהשפעת התנגדותה של ישראל לקיום מגעים ומפגשים [מצד גורמים] אמריקניים, אירופיים ובינ"ל עם תנועת חמאס.
ג. הצלחתה של תנועת חמאס להשלים את עסקת חילופי האסירים תעניק לה קלף חשוב, שישפר את מצבה מבית, בייחוד מאחר שהעסקה תראה אור בצל הגעת המו"מ הבילטרלי למבוי סתום."
 
הרשות הפלסטינית וחמאס עושות שימוש באותם סמלים כדי לייצר שנאה
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 12/05/2008
פת"ח וחמאס עושות שימוש באותם הסמלים לחינוך ילדים לשנאת ישראל:
בטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח):
שמותיהן של ערים ישראליות על גבי מפתחות: חיפה, יפו, רמלה, באר שבע ועכו.

בטלוויזית אל-אקצא (חמאס):
שמותיהן של ערים ישראליות על גבי מפתחות: יפו, בית שאן וחיפה.
הקש כאן לצפייה בסרטון
  הצג הכל
נושאים בדף זה
1- יריבות פת"ח-חמאס
2- הסכמי פת"ח-חמאס
3- נקודות דמיון בין פת"ח-חמאס
כל הדף


Created by swat