הרש"פ משתמשת בכספי סיוע בינלאומי כדי לשלם משכורות במגזר הצבאי של החמאס
אל-חיאת אל-ג'דידה - 31/08/2014

 

"בכיר פלסטיני שביקש להישאר בעילום שם אמר כי הממשלה "חוששת מפרוץ משבר חדש בעת תשלום המשכורות, ויש מספר גדול של עובדים בעזה שייתכן שהמשכורות לא יגיעו אליהם".
תנועת חמאס דורשת להוסיף לגיליון השכר הרשמי של הרש"פ כ-42 אלף עובדים שהיא העסיקה במוסדות הפלסטיניים השונים לאחר שהשתלטה על רצועת עזה. מקורות פלסטיניים אומרים כי כ-20 אלף מתוכם הם עובדים במגזר הצבאי.
אולם, הבכיר הפלסטיני אמר כי הממשלה מתמודדת עם בעיה של גיוס הכספים הנחוצים למספר כזה של עובדים, וזאת בנוסף לחששות ש"אוצר הרש"פ ייפגע אם ישולמו משכורות לעובדים מחמאס". הבכיר אמר כי "תנועת חמאס מוגדרת בעולם כ'טרוריסטית', והממשלה רוצה ערבויות שיאפשרו לרש"פ לשלם את המשכורות הללו".
דובר הממשלה, איהאב בסיסו, לא הסתיר שישנה בעיה בנושא העובדים בעזה. הוא אמר: "פתרון הבעיה תלוי בערבויות הבינלאומיות שיינתנו כדי להקל את גיוס הסכומים, וכן בערבויות שיגנו על [משרד] האוצר של הרש"פ מפני האשמות מבחוץ הקשורות לחוק הבינלאומי". בסיסו אמר: "עד כה הגיעו אלינו רק תרומות תקשורתיות  [כלומר, רק הבטחות לתרומות בתקשורת], והממשלה סובל כעת ממצוקה כספית חונקת, בנוסף לבעייתיות המשפטית בכל הקשור לעובדי תנועת חמאס".
הוא הוסיף: למרות זאת, אנו מנסים להעביר תשלומים לעובדים הללו, שמספרם עומד על כ-42 אלף".
לדברי בסיסו, הסכום הכולל של המשכורות החודשיות ברש"פ הוא כ-700 מיליון שקל (200 מיליון דולר), מתוכם כ-400 מיליון שקל (120 מיליון דולר) מכספי המיסים שישראל גובה עבור הרש"פ. מתוך הסכום הזה, 200 מיליון שקל (כ-57 מיליון דולר) הם מגבייה פנימית. בנוסף, כ-35 מיליון דולר הם תרומות מחו"ל.
המספר הכולל של העובדים הרשמיים במוסדות הרש"פ הוא כ-177 אלף, מתוכם כ-70 אלף שעובדים ברצועת עזה.
הבכיר הפלסטיני, שביקש להישאר בעילום שם, אמר כי הסכום הכולל של משכורות העובדים שחמאס ביקשה להוסיף [לגיליון השכר של הרש"פ] הוא בין 30 ל-40 מיליון דולר, וכי קטר הביעה נכונות לשלם כ-25 מיליון דולר מהסכום הזה לתקופה של שישה חודשים, אך אין ערבות להמשך כיסוי המשכורות הללו."

[סוכנות France-Presse]