פרסומי PMW
הישג מרחיק לכת של מבט לתקשורת פלסטינית בכנסת אתמול
Share |
 
הישג מרחיק לכת של "מבט לתקשורת פלסטינית" בכנסת אתמול
 
אתמול ועדת החוץ והביטחון של הכנסת הצביעה פה-אחד בעד נוסח הצעת חוק לניכוי סך הכספים שהרש"פ משלמת למחבלים אסירים ולמשפחות מחבלים שנהרגו מכספי המיסים שישראל גובה ומעבירה לרש"פ מדי חודש. על פי תקציב הרש"פ ל-2018 סכום הכספים האלה הוא כ-1.2 מיליארד שקלים לשנה.
 
על פי חקיקה זו, הכספים שינוכו יועברו לחשבון מיוחד שישמש לפיצוי נפגעי טרור ומשפחותיהם, ולפיצוי ישראלים על נזקים כלכליים שנגרמו על ידי טרור פלסטיני, ולמטרות אחרות.

מאחר שההצבעה נתמכה על ידי כל חברי הכנסת שנכחו בישיבה, הן מהקואליציה והן מהאופוזיציה, החקיקה צפויה לעבור בקרוב בקריאה שנייה ושלישית בכנסת ולהתקבל כחוק.

מכון מבט לתקשורת פלסטינית עבד עם ועדת הכנסת בכל דיוניה בעניין חקיקה זו. ב-13/11/2017 נציגי "מבט לתקשורת פלסטינית" הוזמנו לדיון והציגו בפני ועדת החוץ והביטחון מצגת בנושא התגמולים למחבלים ברשות הפלסטינית.
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הציג את השתלשלות הדברים ואת הפרטים של הפרקטיקה הפלסטינית:
              
הסכומים שהרש"פ מוציאה על תגמולי טרור;
הוכחות כי תגמולים אלה עודדו ביצוע פיגועים;
הוכחות כי לפחות חלק מהכספים שישראל העבירה הגיעו לאסירים בכלא;
השתלשלות נוסח החוק והתקנות ברש"פ המסדירות את משכורות המחבלים האסירים ותגמולים אחרים;
הסעיפים בתקציב הרש"פ העוסקים בתשלומים למחבלים אסירים ומשפחות אסירים שנהרגו;
ועוד הרבה.
 
לאחר הדיון, משרד הביטחון הודיע כי הממשלה רוצה ליזום נוסח חקיקה משלה. נציגי משרד הביטחון פנו ל"מבט לתקשורת פלסטינית" ונפגשו איתנו מספר פעמים לצורך קבלת מידע ופרטים על הפרקטיקה הפלסטינית והיקפיה.
 
בעקבות זאת, נציגי "מבט לתקשורת פלסטינית" הוזמנו לארבע ישיבות של ועדת הכנסת בשנת 2018 (ב-09/01, 12/02, 15/05 ו-11/06) והשתתפו בדיוניהן.
 
החקיקה הישראלית החדשה באה בעקבות חוק טיילור פורס שעבר בארה"ב השנה. חוק זה קובע כי הסיוע הכספי שארה"ב מעבירה לרשות הפלסטינית ייעצר באופן כמעט מלא, עד שהרש"פ תבטל את חוקיה המתגמלים טרור ומחבלים, ותעצור בפועל את הפרקטיקה הזו.
 
לאחר הצבעת ועדת הכנסת אתמול, מנהלי "מבט לתקשורת פלסטינית" שוחחו עם חבר בפרלמנט האירופי, וסוכם כי יימסר מידע שעשוי לסייע לפרלמנט האירופי לשקול חקיקה משלו בנושא.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד את נושא המשכורות למחבלים הניתנות על ידי הרש"פ, ומשתף פעולה עם פרלמנטים בעולם, מתוך מטרה לתת מענה הולם למדיניות תגמול הטרור הנהוגה ברש"פ, שאותה חשפנו ב-2011. ממשלות רבות בעולם אימצו את העמדה כי הפרקטיקה של תשלומי משכורות למחבלים ברש"פ מהווה מכשול יסודי לשלום. "מבט לתקשורת פלסטינית" מציין כי לאחר שנים של גינויים כלפי הפרקטיקה הזו, כעת ממשלות שונות מתחילות לפעול באמצעות חקיקה קונקרטית כדי להטיל סנקציות נגד תוכנית תגמולי הטרור של הרש"פ.

חוק טיילור פורס - חוק שאושר בקונגרס ובסנאט של ארה"ב ב-2018, המורה להפסיק העברת תשלומים מארה"ב לרשות הפלסטינית עד שהרש"פ תפסיק את התשלומים למחבלים אסירים ולמשפחות מחבלים שנהרגו. החוק נקרא על שמו של טיילור פורס, אזרח אמריקני שנרצח בפיגוע דקירה ביפו ב-08/03/2016, בעת שהיה תייר בישראל. המחבל שרצח את פורס נהרג במהלך הפיגוע, ועל פי חוק הרש"פ משפחתו זכאית לקצבה חודשית.