פרסומי PMW
הלוויות מחבלים - האדרה והסתה על ידי הרש"פ
Share |
             
הלוויות מחבלים - האדרה והסתה על ידי הרש"פ

המחבלים מוצגים כגיבורים וכמודלים לחיקוי ובכך יש עידוד למעשי טרור נוספים
 • הלוויות "שהידים" מהוות עבור הרש"פ ופת"ח במה להאדרת מחבלים כדמויות מופת וכגיבורים 
  ל 
 • מרכיב מרכזי בעידוד הטרור הוא האופן שבו הרש"פ מגיבה על מעשי טרור ומתייחסת למבצעיהם
  ל
 • בשנת 2012, בעת החזרת גופות מחבלים רוצחי ישראלים, אמר עבאס זכי, חבר הוועד המרכזי של הפת"ח:
  ל
  "שחרורם [של גופות המחבלים] מהווה התנפצות של התיאוריה הציונית, וגם הכרה בלגיטימיות של מאבקנו המזוין, ושל מעבר לוחמים שלנו לתוך העורף הישראלי... עכשיו יש ביכולת הפלסטינית האדירה - בשביתות רעב, מאבק מזוין ובאינתיפאדה - לכפות תנאים על האויב הזה."
  ל
 • המחבלים מוצגים בהלוויות כגיבורי העם הפלסטיני שיש להתגאות בהם
   
  ל
 • מסעות ההלויה מנוצלים לקרוא לפלסטינים אחרים "ללכת בדרכם" של המחבלים 


עו"ד מוריס הירש ואיתמר מרכוס
ח
היום (17/07/2018) בג"צ יערוך דיון בבקשה של המדינה לקיים דיון נוסף בשאלת אי-החזרת גופות מחבלים לידי משפחותיהם (דנג"צ 10190/17). הדיון הנוסף, שייערך בפני הרכב מורחב של 7 שופטים, יתקיים לאור החלטה קודמת של בית המשפט בסוגיה מדצמבר 2017 (בג"צ 4466/16).

לקראת הדיון, "מבט לתקשורת פלסטינית" מפרסם עבור השופטים והציבור סקירה בנושא האופן שבו מתייחסים ברש"פ לאירועים של החזרת גופות מחבלים.

מדיניות האדרת מחבלים ברשות הפלסטינית היא מעשה יומיומי, ומכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח רבות על כך. מסעות הלוויה של מחבלים מנוצלים ברש"פ על מנת לשבח אותם כגיבורים, וםה מהווים מסגרת פורה להסתה.

על מנת להילחם בתופעה זו ממשלת ישראל החליטה כי ככלל, גופות המחבלים לא יועברו למשפחותיהם, אלא ייקברו בבתי קברות שנועדו לשם כך.

במקרה החורג ממדיניות זו, בפברואר 2018 גופותיהם של 2 מחבלים פלסטיניים - נימר מחמוד אל-ג'מל שרצח בפיגוע ירי 3 מאבטחים ישראלים, וחמזה זמאערה שבפיגוע דקירה ניסה לרצוח מאבטח, וזאת לאחר שישב 14 שנים בכלא על עבירות ביטחוניות קודמות - הועברו למשפחותיהם.

העברת גופות המחבלים האלה גרמה לאירועים המוניים של האדרה המחבלים האלה.

במהלך סיקור הלווייתו של המחבל אל-ג'מל, טלוויזיית הרש"פ שיבחה אותו בתור "שהיד" אשר "עלה השמיימה" כשהוא נהרג במהלך הפיגוע שביצע:

 
 
   

קריין הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "באווירה של עצב ויגון, המוני בני עמנו ליוו את השהיד נימר אל-ג'מל, בן 37, למקום מנוחתו האחרון... השהיד נימר אל-ג'מל עלה [השמיימה] ב-26 בספטמבר שעבר [ב-2017] במהלך ביצוע פעולה (כלומר, פיגוע) בכניסה להתנחלות הנקראת הר אדר, שבה נהרגו 3 חיילים של צבא הכיבוש. מאז הוחזקה גופתו [על ידי ישראל] עד שחזר היום כשהוא נישא על כתפי חבריו כדי לחבק את אדמת יישובו, ולהצטרף לשיירות השהידים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, מהדורת החדשות, 17/02/2018]

דברים שאמרה קרובת משפחה של המחבל מעידים כי הפלסטינים רואים את ההלוויות האלה כתהלוכות של "גיבורים" ו"חתנים." על פי האסלאם, השהיד (כלומר, מי שנהרג למען אללה) מתחתן בגן העדן עם 72 בתולות:

אינאס אל-ג'מל: "ראית היום שלווייתו כחתן של נימר אינה רגילה - אינה לוויה של חתן, [אלא] לוויה של גיבור, של שהיד. לא רק נימר [נהרג] למען פלסטין, כולנו למען פלסטין."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, מהדורת החדשות, 17/02/2018]

סיקור הלוויית המחבל מחזה זמאערה בטלוויזיית הרש"פ הראה כי גם הוריו רואים את ה"שהאדה" שלו ואת מסע הלוויתו כתהלוכת "חתונה," ואת מותו כהקרבה כדי "להגן על אדמת פלסטין, על מסגד אל-אקצא, ועל ירושלים":

   

אב המחבל חמזה זמאערה: "חמזה אינו רק הילד שלי, הוא הבן של פלסטין. חמזה נפל כשהיד בהגנה על אדמת פלסטין. חמזה נפל כשהיד בהגנה על אל-אקצא, ירושלים, והאסירים. השבח לאללה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, מהדורת החדשות, 17/02/2018]

   

אם המחבל חמזה זמאערה: "אני מבקשת מאללה שיעניק לו גמול כשהיד. אינשאללה הוא יהיה עם הנביאים, השהידים, והצדיקים. אני מברכת את כל מי שבאו היום ללוות את בני בחתונתו. בני הוא קורבן למען המולדת, קורבן למען פלסטין, קורבן למען דת האסלאם, וקורבן למען כל פלסטין."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, מהדורת החדשות, 17/02/2018]

"מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי הרש"פ מסיתה פלסטינים לצאת למהומות אלימות ולטרור, בטענה כי
ירושלים ומסגד אל-אקצא נמצאים ב"סכנה" וזקוקים להגנה. גם יושב ראש הרש"פ מחמוד עבאס אמר כי המקומות הקדושים לאסלאם ולנצרות זקוקים ל"הגנה."

 
שבוע לאחר ההלוויה, עיריית חלחול ארגנה אירוע נטיעת עצים בבית המחבל זמאערה שבו בכירי פת"ח והרש"פ שיבחו את המחבל כגיבור:

ראש עיריית חלחול חיג'אזי מורעבּ:
"את השתיל הראשון אנו נוטעים מול בית אב השהיד... אנחנו מבצעים את הפעילות הזאת ברחובות חלחול על מנת לציין את זכרם ולהנציח את נשמות השהידים."
מזכיר סניף פת"ח בצפון חברון האני ג'עארה: "היום המוני חלחול ותנועת פת"ח נפרדו מהשהיד הגיבור שלהם, חמזה זמאערה, בתהלוכה עממית המונית שביטאה את גודל הנאמנות לשהיד הזה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, מהדורת החדשות, 24/02/2018]

כאשר ישראל שחררה גופות מחבלים בפברואר 2016 לאחר גל טרור רצחני ("אינתיפאדת הסכינים") שנפתח באוקטובר 2015, הופצו מסרים דומים כאשר ההלוויות תוארו כ"חתונות לאומיות," והמחבלים תוארו כשהידים אשר "נפלו בשביל פלסטין":

   

כתב הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "השיירה יצאה לאחר התפילה לעילוי נשמות השהידים במסגד אל-חוסיין... [היא] עברה ברחובות והסתיימה בבית קברות של השהידים... שם הם נטמנו תוך קריאות מצד המשתתפים, אשר ליוו את השהידים בלוויה שראויה להקרבתם ולמעמדם."
אחות המחבל הדוקר עבד אל-רחמן מסוודה: "אללה כיבד אותם בשהאדה הזו. קיבלנו את הגופות שלהם ונרגענו, משום שאדמת המולדת, שהם הקריבו את דמם הטהור למענה, מחממת אותם כעת והיא ראויה להם. הרי כיבוד המת הוא כמובן ב-[עצם] קבורתו. ישתבח אללה ריבון העולמים, אני מברכת את כל משפחות השהידים. הם קיבלו את בניהם והם נרגעו מ-[מסירת] גופותיהם."
כתב בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "לאחר שרשויות הכיבוש החזיקו [בגופות השהידים] במקררים המקפיאים במשך מספר ימים, הם הושבו בחתונה לאומית לאדמתם החמימה שבשבילה הם נפלו ושעליה הגנו."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 02/01/2016]

בדברים על הלוויות אלו, בכיר פת"ח
ג'יבריל רג'וב ניצל גם הוא את ההזדמנות להאדיר את המחבלים ולעודד מעשי טרור נוספים:

   

"אתמול בחברון ליוו 17 שהידים [לקבורה]. כמובן, דבר זה הוא גאווה והתגאות לכולנו. אני אומר שמי שעשה פעולות גבורה של יחידים, אנחנו בתנועת פת"ח מברכים עליהן ומעודדים אותם. אנחנו מחשיבים אותם לגיבורים ולכתר על ראשי כל הפלסטינים. בשלב זה שיש בו היחלשות ותסכול, ישנה קבוצת אנשים החל מאחינו מוהנד חלבי (כלומר, שרצח 2) וכלה בשהיד האחרון... מתקיימת תחרות בין אנשים יחידים. זוהי אחת מהסוגיות שאנחנו צריכים לעמוד עליה - האם אנחנו בעד או נגד? אני אומר, אנחנו בוועד המרכזי [של פת"ח] דנו בנושא הזה, אנחנו בעד."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 02/01/2016]

השימוש בהלוויות של מחבלים על מנת לעודד ולשבח מעשי טרור אינו אירוע חריג. במאי 2012, כמחווה ליו"ר הרש"פ, ישראל העבירה לפלסטינים 91 גופות של מחבלים שנהרגו תוך כדי ביצוע פיגועים. למרות שישראל העבירה את הגופות כמחווה, הרש"פ החליטה לקבור את המחבלים בטקס צבאי שנועד ל"גיבורים". עבאס בעצמו השתתף בטקס והניח זר על ארונות המחבלים.

בנאומים של בכירי הרש"פ בטקס, ובראיונות שנערכו תוך כדי שידור מסעות ההלוויות, ניתן להבחין בשלושה מסרים מרכזיים של הרש"פ ומשפחות המחבלים:
 • המחבלים הם גיבורי העם הפלסטיני שיש להתגאות בהם.
 • שחרור הגופות נתפס כ"הכרה בלגיטימיות של מאבקנו המזוין," דהיינו בלגיטימיות של הטרור הפלסטיני, ופותח דרך ל-"מאבק מזוין או אינתיפאדה - לכפות תנאים על האויב הזה."
 • העם הפלסטיני נדרש ללכת בדרכם של המחבלים.
ג'בריל רג'וב, שבאותו זמן היה חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, מסר:

 
"אני סבור שזהו חוב שפרעו הרש"פ, הנשיא, וכלל הכוחות הפועלים למען המולדת הפלסטינית, כלפי אלו העצומים אשר היוו מופת בתחנות היסטוריות ואסטרטגיות בדרך המאבק הלאומי הפלסטיני." 
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 31/05/2012]

אחמד עסאף, דובר פת"ח דאז, מסר:

"העם הפלסטיני תמיד מעריך ומכבד את השהידים שלו. העם הפלסטיני מאמין שהשהידים האלה הם מכובדים יותר מכולנו. השהידים האלו אשר הקריבו את היקר מכל, את חייהם, על מנת שאנחנו נשיג את חירותנו... זהו מסר קודם כל לגיבורים הללו: אנו נאמנים לזיכרון שלכם, נאמנים למה שהקרבתם בדרך לשחרור האדמה הפלסטינית והאדם הפלסטיני. [זהו מסר] למשפחותיהם: שלא נשכח את הגיבורים הללו, את מה שהם עשו ואת הפעולות שהם בצעו. מעשי הגבורה הללו חקוקים בתודעת כל בני עמנו הפלסטיני, והם יישארו לנצח, והם יירשמו בהיסטוריה למען כל בני הדורות הבאים, כדי שהם יכירו את ההיסטוריה המזהירה הזו, ואת ההיסטוריה המכובדת הזו של הדורות הללו שקדמו."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 31/05/2012]

בתשובה לשאלת מגיש התוכנית ביחס לתחושותיה להשבת גופת אחיה, השיבה אחותו של אחד המחבלים, נאסים ג'עברי, אחד משני מחבלים מתאבדים אשר פוצצו 2 אוטובוסים בבאר שבע ב- 31/08/2004 והרגו 16 אנשים:

"השבח לאל, אי אפשר לתאר את זה. השבח לאל, זו גאווה גדולה. אנחנו עכשיו מלווים את אחי [לחתונתו]. השבח לאל, זה כתר מעל לראשנו, וכתר מעל לראשי כל הפלסטינים."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 31/5/2012]

אחות של המחבל המתאבד ראא'ד מסכּ, אשר פוצץ אוטובוס בירושלים ב-19/08/2003 והרג 20 אנשים מסר דברים דומים:

"אני אחות של השהיד הגיבור המשוחרר היום"
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 31/5/2012]

עבאס זכי, חבר הוועד המרכזי של פת"ח מסר:

"זהו מראה נדיר, במיוחד מפני שישראל עוינת את מי שנחלמים בה באמצעות נשק, והיא רואה בהם מחבלים וטרוריסטים... שחרורם כעת מהווה התנפצות של התיאוריה הציונית, הוא גם הכרה בלגיטימיות של מאבקנו המזוין, ושל מעבר פדאיון שלנו לתוך העורף הישראלי... עכשיו יש יכולת אדירה - בין לאם באמצעות שביתות רעב, מאבק מזוין או אינתיפאדה - לכפות תנאים על האויב הזה." 
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 31/5/2012]

המופתי של הרש"פ מוחמד חוסיין אמרו בנאום: 

"אנו מקבלים לידינו היום את הקבוצה המובחרת הזו, של שהידים. בני עמנו, ובראשם ההנהגה הפלסטינית, מקבלים ברוב פאר את השהידים הללו. בעוד אנו מלווים את השהידים הללו אל גן העדן, היו שמחים: ברצונו של אללה, עדיין קיימות בקרבנו קבוצות מובחרות כאלו של שהידים, ועדיין יש לנו הנהגה נדיבה, ועדיין יש לנו את העם הזה, אשר מעולם לא חסך, ולעולם לא יחסוך בהקרבה למען האדמה המבורכת הזו, למען המולדת הזו, למען ירושלים ומקומותיה הקדושים, למען כל העפר הטהור של פלסטין האהובה. אחים נכבדים, המעמד הוא מעמד עצום, כשמקיפות אותנו נשמות השהידים הנכבדים. נשמותיהם פונות אלינו ואומרות לנו ללכת בדרכם."
 
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 31/5/2012]

מזכ"ל הנשיאות אל-טייב עבד אל-רחים מסר: 

"השהידים שלנו נמצאים כעת ביננו, לאחר שהיו בלבבותינו, בראשינו ובעורקים. לא שכחנו אותם לרגע, ולעולם לא נשכח אותם. נמשיך תמיד להיות נאמנים להבטחתם. הו אחינו [השהידים], נשמותיכם מרחפות כעת מעלינו, ואומרות לנו: 'לכו בדרכנו, דבקו בהתחייבות המוטלת עלינו. ואנו בטוחים שאתם מקיימים את ההבטחה והולכים בדרך.' שאללה ירחם עליכם, ואנו מבקשים מאללה שיצרור אתכם במקום הרם ביותר בגן עדן עם הנביאים, הצדיקים והשהידים."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 31/5/2012]

להלן קטעים ארוכים יותר מהדברים המצוטטים לעיל:

מזכיר סניף פת"ח בצפון חברון האני ג'עארה: "המוני העיר חלחול ותנועת פת"ח נפרדו היום מהשהיד הגיבור שלהם, חמזה זמאערה (מחבל שדקר אדם אחד), בתהלוכה עממית המונית שביטאה את גודל הנאמנות לשהיד הזה..."
 
קריין בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "השהיד זמאערה אשר עלה [השמיימה] לפני עשרה ימים... נורה על ידי חיילי הכיבוש באמתלה שהוא ניסה לדקור מתנחל... הכיבוש החזיק בו במקפיאים [של חדר המתים], והיום מלווים אותו למנוחתו האחרונה בלוויה הראויה לשהיד..." 
 
כתב בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "בני עמנו נפרדים משהיד נוסף [שמת] בהגנה על סוגייתנו הצודקת ועל מקומותינו הקדושים מפני מדיניות הכיבוש."
 
קריין בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "בעצב ויגון, ליוו המוני עמנו את השהיד נימר אל-ג'מל בן 37 (מחבל שרצח 3) למקום מנוחתו האחרון... השהיד נימר אל-ג'מל עלה [השמיימה] ב-26 בספטמבר [2017] בפעולה (כלומר, פיגוע) שהוא ביצע בכניסה להתנחלות הר אדר, שבמהלכה נהרגו שלושה חיילי צבא הכיבוש. מאז אותו הזמן גופתו הוחזקה [בידי ישראל], עד שהיום הוא חזר, נישא על כתפי חבריו, כדי לחבק את אדמת הכפר שלו ולהצטרף לשיירות השהידים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, מהדורת החדשות, 17/02/2018]
 
כתב בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "השיירה יצאה לאחר התפילה לעילוי נשמות השהידים במסגד אל-חוסיין, אשר התקיימה באותו הזמן עם [הכרזת] האבל והשביתה בכל הרשויות הציבוריות בעיר. [היא] עברה ברחובות והסתיימה בבית קברות אל-שוהדאא' (כלומר, בית הקברות ל-"שהידים") בשכונת אל-שיח', שם [השהידים] נטמנו אגב קריאות מצד המשתתפים, אשר ליוו את השהידים בלוויה שראויה להקרבתם ולמעמדם."
 
 
אחות של המחבל עבד אל-רחמן מסוודה שביצע פיגוע דקירה: "אללה כיבד אותם בשהאדה הזאת. קיבלנו את הגופות שלהם ונרגענו, משום שאדמת המולדת, שהם הקריבו את דמם הטהור למענה, מחממת אותם כעת והיא ראויה להם. הרי כיבוד המת הוא כמובן ב-[עצם] קבורתו. ישתבח אללה ריבון העולמים, אני מברכת את כל משפחות השהידים. הם קיבלו את בניהם והם נרגעו מ-[מסירת] גופותיהם."

כתב בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "לאחר שרשויות הכיבוש החזיקו [בגופות השהידים] במקררים המקפיאים למשך מספר ימים, הם הושבו בחתונה לאומית (כלומר, הלוויית ה"שהיד" שבאסלאם שנחשבת כחתונה עם 72 בתולות בגן עדן) לאדמתם החמימה שבשבילה הם נפלו ושעליה הגנו."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 02/01/2016]
 
 
באסלאם הלווייתו של "שהיד" נחשבת לחתונה עם 72 בתולות בגן עדן.
 
חמזה זמאערה - מחבל פלסטיני שדקר ופצע מאבטח ישראלי בכניסה לכרמי צור ב-07/02/2018. זמאערה נורה ונהרג במהלך הפיגוע על ידי מאבטח אחר.
 
נימר מחמוד אחמד אל-ג'מל - מחבל פלסטיני שירה ורצח שוטר משמר הגבול ושני מאבטחים, ופצע ישראלי נוסף ב-26/09/2017 בכניסה לישוב הר אדר הסמוך לירושלים. אל-ג'מל נורה ונהרג במהלך הפיגוע על ידי שוטרי מג"ב אחרים.
עבד אל-רחמן מסוודה - מחבל פלסטיני בן 21 שדקר ופצע חייל ישראלי. לאחר מכן הוא דקר ופצע אזרח ישראלי שקפץ עליו מאחורה בניסיון לעצור אותו. ראש הביטחון הקהילתי של חברון ירה בו והרג אותו.
מוהנד חלבי - פלסטיני בן 19 שרצח בפיגוע דקירה בעיר העתיקה של ירושלים את אהרון בנט ואת הרב נחמיה לביא, ופצע את אשתו של בנט ואת בתם בת השנתיים. בעקבות התקיפה הוא נורה למוות בידי כוחות הביטחון. 
נאסים ג'עברי - אחד משני המחבלים המתאבדים אשר פוצצו שני אוטובוסים בבאר שבע ב- 31/8/2004 והרגו 16 אנשים.
 
ראא'ד מסכ - מחבל מתאבד שפוצץ אוטובוס בירושלים ב-19/08/2003 והרג 20 אנשים.