פרסומי PMW
עליה במקרי רצח על רקע "כבוד המשפחה" מעוררת דרישות לשינויים בתרבות ובחוק הפלסטיניים
Share |
עליה במקרי רצח על רקע "כבוד המשפחה"
מעוררת דרישות לשינויים בתרבות
ובחוק הפלסטיניים

עורכת דין: " מי שרוצח את בתו, אשתו או אחותו נשאר בבית הכלא שלושה חודשים בלבד"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2012]

מאמר דעות: "בכל יום מבוצע יותר מפשע אחד נגד יותר מאישה אחת... אני אבקר בקול רם את התרבות החברתית שעודה מחפשת הצדקות לרצח נשים."
[אל-איאם, 07/08/2012]

מרצה בטלוויזיה הפלסטינית:
"חלק מהזהות [הפלסטינית] שלנו הוא להרוג נשים, להכות נשים..."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 24/06/2012]

איתמר מרכוס

בתקשורת הפלסטינית יש לאחרונה סיקור נרחב של מקרים שבהם נרצחו נשים פלסטיניות בידי גברים מבני משפחתן, בפשעים המכונים "על רקע כבוד המשפחה." מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מצא שיש גינוי נרחב לתופעה מצד בכירים פלסטינים ופעילי זכויות אדם. חלקם קוראים לשינוי בחקיקה הפלסטינית ולעונשים גדולים יותר למבצעי פשעים מסוג זה. אחרים טוענים כי מקרי הרצח האלו לא ייפסקו עד שיהיה שינוי תרבותי ערבי-אסלאמי.

במאמר דעות בעיתון הרשמי של הרשות הפלסטינית נאמר כי חקיקה בנושא זה לא תהיה יעילה, אם לא תתחולל "מהפכה תרבותית" אשר תדחה את פשעי "הכבוד":

"אם ברצוננו לשחרר את חברתנו מלפיתת-התמנון של הפשע הזה, ראשית עלינו להודות כי ללא מהפכה תרבותית שתטהר את התפיסות שלנו, את הספרים שלנו ואת מורשתנו מקידוש הרצח בשם האל והכבוד ומהילול הנשק, לא נוכל להתקדם אפילו צעד אחד לעבר צמצום הפשע הזה..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 06/08/2012]

מרצה ערבי-ישראלי שהתראיין בטלוויזיה הפלסטינית, תלה את האשמה במאות שנים של תרבות ערבית:

"חלק מהזהות שלנו הוא להרוג נשים, למשל, להרוג נשים, להכות נשים... אנו צריכים להודות בכך. בכל חברה יש פגמים, ויש דברים יפים. בזהות הפלסטינית יש דברים יפים, אבל יש גם דברים שאימצנו לעצמנו מהתרבות הערבית מאות בשנים אשר מזיקים לפרט ומזיקים לאישה."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 24/06/2012]

לחץ לצפייה בסרטון

מאמר דעה בעיתון פלסטיני מתח ביקורת על "המנטליות השבטית" המצדיקה רצח נשים:

"בכל יום מבוצע יותר מפשע אחד נגד יותר מאישה אחת... אני אבקר בקול רם את התרבות החברתית שעודה מחפשת הצדקות לרצח נשים. זאת, שכן השמועות וההצדקות לרצח ששמענו לאחר רציחתן של השתיים הגיעו לכדי כתיבת מאמר ע"י עיתונאית, בו היא דורשת מאתנו לכבד את הסיבה להרג הנערה שנרצחה בטול כרם... במקרה של האישה מבית לחם, שנרצחה לעיני אנשים ברחוב מבלי שאף אחד ניסה להצילה, האנשים כבר התמחו בהפצת שמועות, על מנת לשכנע אותנו כי בעלה צדק, וכי ישנה ללא ספק סיבה שהצריכה את רציחתה... אין הצדקה לרצח... ואין מדינה או מדינה בהתהוות שעודן מסתמכות על המנטליות השבטית. "
[אל-איאם, 07/08/2012]

אחרים מאשימים את הממשלה הפלסטינית ואת מערכת המשפט שלה, על כך שהיא מענישה את הפושעים בצורה קלה מדי:

"המומחית והפעילה ח'ולה אל-אזרק...: 'החוק הזה מחזק את האלימות כלפי נשים, מעגן את רצח הנשים בחוק ומגן על הרוצחים, למרות השינויים שהכניס בו הנשיא [עבאס]'...עורכת הדין סלווא בנורה אמרה כי החוק מעודד רציחות, כי הנימוקים המקלים מיושמים בבתי הדין וכן כי מי שרוצח את בתו, אשתו או אחותו נשאר בבית הכלא שלושה חודשים בלבד, ולאחר מכן משוחרר."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2012]

השרה לענייני נשים, רביחה ד'יאב, ארגנה שביתת שבת מול מתחם בתי המשפט של הרשות הפלסטינית:
"המשתתפים דרשו לחוקק חוקים שיספקו הגנה לנשים מפני האלימות המופנית כלפיהן ולהטיל עונשים כבדים ביותר על רוצחי נשים."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2012]

להלן תרגומים מלאים יותר של דברים שנאמרו ונכתבו בעת האחרונה בנושא, וכן תיעוד מהשנתיים האחרונות לתופעת רצח נשים בחברה הפלסטינית על רקע "כבוד המשפחה."

האשמת התרבות הערבית והאסלאמית

מאמר דעה בעיתון היומי של הרש"פ מאשים כי תופעת הרצח על "כבוד המשפחה" נתפסת בחברה כ"אחד המרכיבים התרבותיים המעצבים את דמותן של החברות הערביות והאסלאמיות."

כותרת: "אלימות נגד נשים - פשע לגיטימי!"
"החברות שלנו [הערביות והאסלאמיות] מחשיבות את הפשע של אלימות נגד נשים, רצח על רקע כבוד [המשפחה] ונקמת דם למעשה לגיטימי ומובן, ולמורשת ייחודית. יש אף מי שמגדיל לעשות, ומהלל ומפאר זאת כמעשה גברי והרואי, עד לכדי הפיכתו לאחד המרכיבים התרבותיים המעצבים את דמותן של החברות הערביות והאסלאמיות.
אם ברצוננו לשחרר את חברתנו מלפיתת-התמנון של הפשע הזה, ראשית עלינו להודות כי ללא מהפכה תרבותית שתטהר את התפיסות שלנו, את הספרים שלנו ואת מורשתנו מקידוש הרצח בשם האל והכבוד ומהילול הנשק, לא נוכל להתקדם אפילו צעד אחד לעבר צמצום הפשע הזה, גם אם חוברות החוקים יגיעו עד לגג של המועצות המחוקקות ובתי המשפט האזרחיים (כלומר: לא משנה כמה חוקים נגד התופעה יעברו.)"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 06/08/2012]

מרצה ערבי-ישראלי, ד"ר יוסוף ג'בארין, הסביר בטלוויזיה הפלסטינית כי הכאת נשים ורצח נשים היא חלק מהזהות הפלסטינית שנלקח מהתרבות הערבית, אשר חייב להיות מתוקן.

ד"ר יוסוף ג'בארין: "חלק מהזהות שלנו הוא להרוג נשים, למשל, להרוג נשים, להכות נשים... "
מנחה הטלוויזיה הפלסטינית: "כאן אתה מכליל."
ג'בארין: "אני לא מכליל."
מנחה: "לא כולם אותו הדבר."
ג'בארין: "חלק מהזהות שלנו הוא לתקוף נשים - אנו צריכים להודות בכך. בכל חברה יש פגמים, ויש דברים יפים. בזהות הפלסטינית יש דברים יפים, אבל יש גם דברים שאימצנו לעצמנו מהתרבות הערבית מאות בשנים אשר מזיקים לפרט ומזיקים לאישה. תראה למשל בחודשים האחרונים, כמה נשים נרצחו בלוד, רמלה, עכו, וכו'. זה חלק מהזהות שלנו."
[הטלוויזיה הפלסטינית (פת"ח), 24/06/2012]

לחץ לצפייה בסרטון

בעל טור בעיתון הרש"פ גינה את "פשעי הכבוד" וכינה אותם "רצח גזעני":

"אף אחד מאתנו החיים לא יוכל לזכות בכבוד כל עוד מנטליות הרצח הגזעני, מה שנקרא רצח על רקע של כבוד, עודנה מתנחלת ברחבי החברה החשוכה... נראה כי רבים מאתנו עודם מחשיבים אותן [הנשים] כצלע מעוקמת של אדם, חסרות שכל ודת..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 10/08/2012]

מאמר דעה אחר גינה את "המנטליות השבטית" אשר מבקשת להצדיק רצח נשים:

כותרת: "כל התירוצים נדחים על הסף"
"תכיפות הפשעים המבוצעים נגד נשים הולכת וגוברת, ובכל יום מבוצע יותר מפשע אחד נגד יותר מאישה אחת מדרום פלסטין ועד צפונה...
ייתכן כי שני המקרים האחרונים בהם נרצחו נערה בטול כרם ואישה בבית לחם הובילו לכתיבת מאמר זה, שבו אני אבקר בקול רם את התרבות החברתית שעודה מחפשת הצדקות לרצח נשים. זאת, שכן השמועות וההצדקות לרצח ששמענו לאחר רציחתן של השתיים הגיעו לכדי כתיבת מאמר ע"י עיתונאית, בו היא דורשת מאתנו לכבד את הסיבה להרג הנערה שנרצחה בטול כרם...
במקרה של האישה מבית לחם, שנרצחה לעיני אנשים ברחוב מבלי שאף אחד ניסה להצילה, האנשים כבר התמחו בהפצת שמועות, על מנת לשכנע אותנו כי בעלה צדק, וכי ישנה ללא ספק סיבה שהצריכה את רציחתה...
אין הצדקה לרצח... ואין מדינה או מדינה בהתהוות שעודן מסתמכות על המנטליות השבטית. יש לכבד את החוק ואת הזכות לחיים ולהעניש את הפושעים. כל התירוצים נדחים על הסף, אנחנו מסרבים להשלים עם רצח... ודוחים את הצעדים המגנים על הרוצחים ואת ההצדקות הטוענות כי הדבר שומר על אחדות ולכידות החברה, שכן לכידותנו ואחדותנו יתחזקו רק באמצעות צדק..."
[אל-איאם, 07/08/2012]

שר הבריאות הפלסטיני לשעבר, במאמר דעה הוקיע נישואים כפויים של אישה לגבר הזקן ממנה בכחמישים שנה:

"בפחות משבועיים, דווחו שני מקרים של רצח נשים מסיבות שתוארו כנוגעות לכבוד, כשבמקרה האחרון נרצחה נערה ממחוז חברון ע"י אביה ואחיה, לאחר שבעלה גירש אותה מביתם המשותף. מקרה זה היה המקרה ה-12 שנרשם מאז תחילת 2012 במסגרת מה שמכונה כ'פשעי כבוד.'
אביה של הנערה מואשם כעת ברצח ביתו, ובכתב האישום נגד האב הרוצח כלל לא מוזכר כי אין זו הפעם הראשונה שהוא רוצח אותה, שכן הוא כבר רצח את הקורבן, שהיא בתו ובשר מבשרו, כמה שנים לפני כן, כשחיתן אותה עם גבר זקן שגדול ממנה בחמישים שנה. כלומר, הוא חיתן אותה עם אדם בגיל של סבה...
למרבה הצער, הרוצח לא פעל לבד, ומצא לו שותפים לפשע - בנו, כלומר אחיה של הנרצחת, והרופא המושחת שהסכים להנפיק תעודת פטירה. דבר זה מצביע על כך שישנה תמיכה בציבור לאלימות נגד נשים ושקיימים כלים מוכנים לביצוע הפשע, לאספקת סיבות עבורו ואף לטיוחו לנצח, מבלי שהמבצעים יקבלו עונש הוגן."
[אל-איאם, 10/08/2012]

האשמות כלפי מערכת המשפט הפלסטינית:

מקרה אחד של רצח שזכה לסיקור מיוחד בתקשורת הרש"פ, הוא המקרה של ננסי זבון, אישה פלסטינית שנרצחה בידי בעלה. לפי עיתון הרש"פ, בעלה רצח אותה מאחר שהיא רצתה לצאת לעבוד מספר ימים, כדי להרוויח כסף בכדי לקנות מתנת יום הולדת לבנה.

"מושל מחוז בית לחם, עבד אל-פתאח חמאיל, גינה את הפשע ואמר כי מעשה זה נוגד את מנהגיו של העם הפלסטיני. הוא הדגיש כי הדין ימוצה עם הנאשם, והתייחס לתיקונים שהכניס הנשיא מחמוד עבאס בסעיפים המקלים בפשעי הרצח, שמבטיחים שכל נאשם יקבל את עונשו, ללא התחשבות בשום שיקול נוסף...
המומחית והפעילה ח'ולה אל-אזרק מתחה ביקורת על השימוש בחוק המעמד האישי הנוכחי ואמרה: 'בושה שאנו עדיין משתמשים בחוק המעמד האישי שנחקק בשנות החמישים. חוק ירדני זה כבר תוקן ע"י ירדן מספר פעמים, אך אנחנו עודנו משתמשים בו. חוק זה מחזק את האלימות כלפי נשים, מעגן את רצח הנשים בחוק ומגן על הרוצחים, למרות השינויים שהכניס בו הנשיא [עבאס].'...
עורכת הדין סלווא בנורה אמרה כי החוק מעודד רציחות, כי הנימוקים המקלים מיושמים בבתי הדין וכן כי מי שרוצח את בתו, אשתו או אחותו נשאר בבית הכלא שלושה חודשים בלבד, ולאחר מכן משוחרר."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2012]

השרה לענייני נשים, רביחה ד'יאב, עמדה בראש משלחת שנפגשה עם נשיא בית המשפט העליון הפלסטיני, בכדי לדרוש "לבטל את ההקלות שניתנות במקרה של פשעי כבוד."

"השופט פריד אל-ג'לאד, נשיא בית המשפט העליון, נפגש אתמול [02/08/2012] במשרדו ברמאללה עם משלחת של המשרד לענייני נשים ושל איחוד הנשים בראשותה של השרה לענייני נשים רביחה ד'יאב... בכדי לדון בסיבות להישנות פשעים נגד נשים, על רקע שלושת הפשעים האחרונים שהתרחשו בערים שונות בגדה וברצועת עזה. המשלחת הדגישה את אמונה במערכת המשפט הפלסטינית ודרשה לבטל את ההקלות שניתנות במקרה של פשעי כבוד.
במקביל, נערכה שביתת שבת שאורגנה ע"י ד'יאב מול מתחם בתי המשפט ברמאללה... בה דרשו המשתתפים לחוקק חוקים שיספקו הגנה לנשים מפני האלימות המופנית כלפיהן ולהטיל עונשים כבדים ביותר על רוצחי נשים..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/08/2012]

"נציגות של מספר מוסדות פמיניסטיים דרשו למהר לחוקק חוקים בתחום המעמד האישי ולהגן על משפחות מפני אלימות, לצד נקיטתם של צעדי הרתעה נגד רוצחי נשים.
דברים אלה נאמרו במהלך משמרת מחאה שאורגנה ברמאללה ביום חמישי [09/08/2012], כמענה לקריאתו של 'פורום הארגונים האזרחיים למאבק באלימות נגד נשים' ובמחאה על התרבות פשעי רצח הנשים על רקע מה שמכונה 'כבוד'...
מתאמת הפורום הסבירה כי שתי הנשים שנרצחו בבית לחם ובחברון פנו למשטרה, אך בכל זאת היא לא סיפקה להן הגנה ולא הצילה את חייהן."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 10/08/2012]

חקיקה חדשה

"הנשיא מחמוד עבאס החליט אתמול, יום חמישי [09/08/2012], להרכיב ועדה משפטית, שתכלול את יועצו המשפטי חסן אל-עורי ושר המשפטים עלי מהנא, ותבחן, תוך התייעצות עם ראש מועצת המשפט העליונה פריד אל-ג'לאד, את חוק המעמד האישי וחוקים נוספים. זאת, במטרה לשפר חוקים אלה ולתקנם, כך שישמרו על זכויות הנשים הפלסטיניות ויגנו עליהן מפני רדיפה, אלימות ואפליה. החלטתו של הנשיא באה עקב התרבות התקיפות ומקרי הרצח שבוצעו נגד נשים."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 10/08/2012]

מעצר של גבר שדקר את בתו למוות:

"מפקד משטרת טולכרם, מערוף אל-ברברי... אמר כי ביום השני של רמדאן דקר אב את בתו כמה דקירות קטלניות, אף על פי שמשפחתה חגגה את הצלחתה במבחן הבגרות יום לפני מותה, והיא השיגה ממוצע 88. הוא הדגיש כי עדיין מתקיימות חקירות כדי לגלות את המניעים והסיבות לפשע המצמרר הזה, וציין כי אבי הנערה נעצר. הוא קרא לתושבים לנהוג בשיקול דעת ולא להיחפז לחרוץ משפט על ילדיהם ולגרום לאובדן המשפחה. הוא הדגיש כי לאחר רציחתן של נערות רבות על רקע מה שמכונה כבוד המשפחה, התברר בעקבות בדיקת ונתיחת גופות הקורבנות על ידי פתולוג כי הן בתולות..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/07/2012]

אלימות נגד נשים בחברה הפלסטינית - אתגר נמשך

נושא הרציחות על רקע "כבוד המשפחה" קיבל לאחרונה סיקור משמעותי בתקשורת הרש"פ, אך הוא איננו נושא חדש. בשנת 2010, חברת המועצה המחוקקת הפלסטינית קראה לפעולה, כשהיא מציינת כי 62% מהנשים הפלסטיניות דיווחו כי הן סובלות מאלימות." באותו זמן, דובר משטרת חברון ניסה להמעיט את הבעיה, ואמר כי הדיווחים על אלימות נגד נשים הנם מוגזמים, וכי גם גברים הנם קורבנות לאלימות מצד נשים.

"חברת המועצה המחוקקת, סחר קוואסמה ... ציינה כי אחוז הנשים הפלסטיניים הסובלות מאלימות הגיע ל-62%, מתוכן 23% סובלות מאלימות פיזית - וזה אחוז מדאיג. קוואסמה הוסיפה כי האלימות שבה נתקל הגבר מצד הכיבוש הישראלי - אם במחסומים ואם בבתי הכלא - הוא מפעיל בביתו נגד אשתו וילדיו ... אחמד עטאונה, מנהל [מחלקת] יחסי הציבור במשטרת חברון, אמר כי יש הגזמות בהצגת חומרת האלימות שמופעלת נגד נשים, וכי מהסטטיסטיקות שערכה המשטרה עולה כי ישנה אלימות נגדית שהאישה מפעילה נגד הגבר."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 04/03/2010]

בפברואר 2011, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם פרסם סטטיסטיקות בנושא "פשעי כבוד," ומתח ביקורת על העונשים הקלים שבתי המשפט נותנים על פשעים אלה, באשר הם מחשיבים פשע שנעשה על רקע "כבוד המשפחה" כנסיבות מקלות.

כותרת: "תופעת רצח הנשים - התעלמות מהחוק וחיזוק מסורות חסרות יסוד בהלכה"
"מנהלת היחידה לענייני נשים במרכז הפלסטיני לזכויות אדם, מונא אל-שווא, אמרה כי המרכז מודאג מהישנות פשעים של רצח נשים על רקע מה שמכונה 'כבוד המשפחה' בשטחים הפלסטיניים. זאת בשל החסינות שניתנת לפושע באמצעות הטלת עונשים קלים, כך שהעונש המקסימאלי אינו עולה על שלוש שנים 'אזרחיות', כלומר קרוב ל-24 חודשים [לאחר קיצור]...
אל-שווא הדגישה כי לפי הסטטיסטיקות של המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בשנה שעברה התרחשו 13 מקרים [של רצח] על רקע כבוד, ביניהם תשע נשים, ילד ושלושה גברים...
ידוע כי מקרים של רצח נשים אינם דבר חדש, אלא בוצעו במשך שנים ארוכות. נערכו מחקרים רבים בעניין, ביניהם המחקר המיוחד שערך הפרויקט לתמיכה בנשים ולהכשרתן בתוכנית בריאות הנפש בעזה בשנת 2005... המחקר הזה ציין כי כל מקרי הרצח על רקע מה שמכונה כבוד המשפחה הם של נשים, ואינם קשורים לגברים. כמו כן, התברר כי מקרי רצח התבצעו מסיבות פליליות שונות, אך יוחסו לכבוד המשפחה, כדי שהפושע יתחמק מגזר הדין וייהנה מהנסיבות המקלות שהחוק מעניק לו."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/02/2011]

במאי 2011, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, זכה לשבחים בתקשורת הפלסטינית על החלטתו ליזום שינוי בחקיקה בנושא "פשעי הכבוד."

"ארגוני הנשים, ארגוני זכויות האדם, איגודי העובדים, הזרמים הפוליטיים והארגונים החברתיים השונים במחוז חברון, ברכו על החלטת הנשיא [עבאס] להטיל על היועץ המשפטי לנשיאות לתקן את סעיפים 340 ו-98 בחוק העונשין הירדני מס' 16 משנת 1960, אשר מאפשרים למי שביצעו פשעים של רצח נשים על רקע מה שמכונה כבוד [המשפחה] להתחמק מעונש.
זאת במהלך פגישה בה השתתפו נציגים מהגורמים הללו אתמול בצהריים...
המשתתפים בפגישה שבו ודרשו ממנגנוני המשפט והאכיפה להזדרז בפענוח נסיבות פשע רציחתה של הנערה איה אבראהים בראדעיה (בת 21) מהעיירה צוריף..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/05/2011]