גורם רשמי ברש"פ: למחבלים שרצחו 12 ישראלים מגיע רחמים ברמאדן כי "החג בתוך הכלא הוא מר וקשה"
אל-חיאת אל-ג'דידה - 13/07/2015

 

כותרת: "בבתי האסירים חסרה אווירת החג ושמחתה"
"לאחר 33 שנות מאסר, עיד אלפטר של שנה זו, 2015, יהיה חגם ה-65 של האסירים כריס יונס ובן דודו מאהר יונס מכפר עארה שבשטחי 1948, בעודם מאחורי קירות וסורגי בתי הסוהר של הכיבוש...
לפי דו"ח מטעם הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, 5,840 אסירים יבלו את עיד אלפטר מאחורי הסורגים, הרחק ממשפחתם, ילדיהם, נשותיהם וחבריהם, ב-18 בתי ומרכזי מעצר של הכיבוש. ביניהם ישנן 22 אסירות, ש-11 מהן נשואות, בנוסף ל-250 ילדים קטינים ו-30 אסירים שנעצרו לפני הסכם אוסלו, ביניהם 16 אסירים שריצו למעלה מ-25 שנות מאסר. הדו"ח הוסיף כי 2,680 אסירים ואסירות נשואים שיושבים בבתי הסוהר של הכיבוש הישראלי יעדרו מחגיגות עיד אלפטר, ולא ישתתפו יחד עם משפחותיהם וילדיהם בשמחה החג. ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים עיסא קראקע הבהיר כי החג בתוך הכלא הוא מר וקשה, שכן השב"ס אינו מכבד את האירועים הדתיים והחברתיים של האסירים, אוסר על תפילת החג הקבוצתית בכלא ומונע הכנסת דברי מתיקה ומאכלים מיוחדים לחגים. אף על פי כן, האסירים מנסים להתגבר על מצבם הקשה באמצעות טקסים פשוטים כמו תפילת החג, ביקורים בפנימיים בין החדרים, הענקת ברכות אחד לשני והכנת דברי מאפה מתוקים קלים ופשוטים, וכך שולחים מסר לשב"ס, לפיו יש להם זכות לחגוג את החג ויש להם תקווה שחגם הבא יהיה חירותם.
הוא הוסיף: 'ישנם בתים פלסטיניים רבים שהחג עובר עליהם בקושי רב, כמו בית זוג האסירים אבראהים אע'באריה ומנא קעדאן והאסירה ששוחרה לפני שבועיים בלבד, סמאהר זין אלדין, שהשאירה מאחוריה במאסר את בעלה נאדר זין אלדין ואת שלושת אחיה נזיה, אחמד ועבד אלרחמן ע'תמאן. זאת, בנוסף למשפחת אבו חמיד ממחנה הפליטים אלאמערי, הכוללת ארבעה אסירים אחים, ששלושה מהם מרצים מאסרי עולם.'"


כרים ומאהר יונס -
 מרצים מאסר עולם שנקצב ל-40 שנה. הם ערבים ישראליים שרצחו יחד בשנת 1980 את החייל אברהם ברומברג.


אבראהים אע'באריה -
ערבי יישראלי המרצה שלושה מאסרי עולם. השתתף ברצח של שלושה חיילים, גיא פרידמן, יעקב דובינסקי וויורי פרדה במאהל טירונים ליד קיבוץ גלעד בצפון ב-14 בפברואר 1992. מתקפת הטרור ידועה בשם ליל הקלשונים.


עבד אלרחמן ע'תמאן -
מרצה מאסר עולם. הוא רצח ב-1 במרץ 2006, יחד עם עצאם זין אל-דין, את אלדד אביר בתחנת דלק הסמוכה ליישוב מגדלים. השניים גם ניסו להקים מהכלא ב-2014 חוליה שתחטוף חייל ישראלי לצורך שחרור אסירים.


נאדר זין אלדין ונזיה ואחמד עת'מאן - 
היו מעורבים בחוליה הנ"ל שתכננה לחטוף חייל. המשפט בעניינם מתנהל בימים אלו.

נאצר אבו חמיד - מרצה 7 מאסרי עולם ועוד 50 שנה. היה מפקד בכיר בגדודי השהידים של אלאקצא ויד ימינו של מרואן ברגותי. הורשע באחריות לרציחתם של שבעה ישראלים:

נצר אבו חמיד - מרצה 5 מאסרי עולם. פעיל תנזים. השתתף בתכנון וביצוע פיגוע הירי במסעדת סי פוד מרקט בתל אביב ב-05/03/2002, בו נרצחו סלים ברכאת, אלי דהן ויוסף הבי.
כמו כן, הוא הורשע במעורבות בפיגוע הירי בשכונת נווה יעקב בירושלים ב-25/02/2002, בו נרצחה השוטרת גלית ארביב.


שריף אבו חמיד -
מרצה 4 מאסרי עולם. פעיל תנזים. היה חבר בחוליה שאחראית לפיגוע הירי במסעדת סי פוד מרקט בתל אביב ב-05/03/2002.


מחמד אבו חמיד - 
מרצה שני מאסרי עולם ועוד 30 שנה על מעורבות בפיגועי טרור.