English

 


פרסומי PMW
הרש"פ חולקת כבוד לרוצחים של שלושת הנערים הישראלים
Share |
הרש"פ חולקת כבוד לרוצחים של שלושת הנערים הישראלים
 
הרש"פ מכנה את המחבלים "שהידים"   
ובכך מייחסת להם מעמד גבוה מבחינה דתית
   
הרש"פ כינתה בתיאורים הבאים את הרג הרוצחים:  
"הוצאה להורג"  
"פשע 'ישראלי' מתועב"  
"הוצאה להורג פחדנית"  
"התנקשות"  
"פשע ההוצאה להורג"  
"פשע בכוונה תחילה"  
"הוצאה להורג בדם קר"  
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
ביוני 2014 מחבלים מחמאס חטפו ורצחו את אייל יפרח, 19, גיל-עד שאער, 16, ונפתלי פרנקל, 16. בהקלטת המשטרה של שיחת הטלפון שביצע אחד הנערים תוך כדי החטיפה, נשמעות יריות ולאחר מכן קולות שמחה של הרוצחים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה.
 
בשבוע שעבר, ישראל איתרה את מקום המסתור של הרוצחים. כאשר ניסו כוחות צה"ל לעצור את השניים, פתחו המחבלים בירי על הכוחות, ונהרגו בחילופי האש. 
 
למרות שראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, הצהיר בגלוי שאנשי חמאס הם שחטפו ורצחו את שלושת הנערים, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד שמקורות ברש"פ טוענים כי ישראל היא שביצעה את הפשע, כדי שישמש כעילה לפתיחה במלחמה בעזה. 
 
"ופא", סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, מגדירה את הריגתם של המחבלים על ידי ישראל במהלך הניסיון לעצור אותם כ"הוצאה להורג," בעוד שהמחבלים זוכים לתואר של כבוד - "שהידים." באסלאם, לשהיד מובטח תגמול רב מאללה.
"ופא" לא ציינה את הסיבה שבגינה ישראל ניסתה לעצור את השניים:
 
"כוחות הכיבוש הישראלי הוציאו להורג היום, יום ג', בשעות הבוקר המוקדמות את האזרחים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה, בפעולה צבאית של הכיבוש במרכז העיר חברון... מקורות ביטחוניים אמרו ל'ופא' כי כוחות הכיבוש עודם מחזיקים בגופותיהם של שני השהידים."
[ופא (סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית), 23/09/2014]
   
השר לענייני דת ברש"פ, יוסוף אדעיס, גם כן תיאר את הרוצחים כ"שהידים" שכוחות הצבא הישראלי "התנקשו בחייהם":
 
"שר ההקדשים וענייני הדת [ברש"פ], שייח' יוסוף אדעיס, גינה את הפשע ה'ישראלי' המתועב שביצעו כוחות הכיבוש בעיר חברון, כאשר הם התנקשו בחייהם של כמה מבני עמנו היום בבוקר. [הפשע] גבה את חייהם של השהידים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה."
[מען, 23/09/2014]
   
הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ הציגה את הרג המחבלים בתור "הוצאה להורג בדם קר":
 
מגיש החדשות בטלוויזיה הפלסטינית: "כוחות הכיבוש הוציאו להורג בדם קר את האזרחים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה בפעולה שביצעו היום בבוקר. שלטונות הכיבוש מאשימים את אל-קוואסמי ואבו עיישה בחטיפה ובהריגה של שלושת המתנחלים בחודש יוני האחרון בחברון." 
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 23/09/2014]
 
תנועת פת"ח, שבראשה עומד מחמוד עבאס, גינתה את הרג הרוצחים על ידי ישראל, וכינתה אותה "הוצאה להורג פחדנית":
 
"דובר תנועת פת"ח, אחמד עסאף, גינה את ההוצאה להורג הפחדנית שביצע צבא הכיבוש הישראלי נגד האזרחים הפלסטינים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה היום בבוקר בחברון.
בהצהרות לתקשורת, אמר עסאף כי פשע ההוצאה להורג הוא הפרה חמורה של החוק הבינלאומי."
[מען, 23/09/2014]
 
מקורות מסוימים ברש"פ האשימו את ישראל בהריגת המחבלים כדי למנוע מהם לדבר: 
 
"מושל מחוז חברון, כאמל חמיד, אמר כי ...'הכיבוש הוציא לפועל גזר דין מוות נגד שני אזרחים מחברון, וזהו פשע בכוונה תחילה.'
מושל המחוז אמר: 'הכיבוש מסתיר בכוונה את פשעו, על ידי הוצאה להורג של הצעירים אלקואסמי ואבו עישה. הוא לא ניסה לעצור אותם ולחקור באותם בנוגע לטענותיו לפיהן הם האחראים לרצח שלושה מתנחלים ביוני האחרון.'"
 [מען, 23/09/2014]
 
"בשעות הבוקר המוקדמות... רצחה ישראל את הצעירים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה... שני הצעירים הם חברי תנועת חמאס מהעיר חברון, והם 'מואשמים' בחטיפה וברצח של שלושת המתנחלים הישראלים ב-12 ביוני שעבר...
באמצעות רצח הצעירים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה, פעולת החטיפה, שהיוותה תירוץ למלחמה (כלומר, מבצע 'צוק איתן'), נכנסה לשלב חדש של עמימות... ייתכן כי לו היו בחיים, הם היו אומרים לנו ולעולם כי לפעולת החטיפה והרצח של שלושת המתנחלים אין כל קשר לגרסה הישראלית המוצהרת. על כן, הוצאתם להורג של הצעירים מרואן ועאמר הייתה בבחינת רצח של האמת."
   [יחיא רבאח, בעל טור קבוע בעיתון הרשמי של הרש"פ  
 וחבר מועצת ההנהגה של פת"ח בעזה,  
אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/09/2014]
 
"המשלחת הפלסטינית לשיחות הרגיעה בקהיר גינתה את הפשע המתועב שביצעו כוחות הכיבוש אתמול בשעות הבוקר המוקדמות בעיר חברון, ברציחתם של השהידים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה. ההודעה שפרסמה המשלחת לפני חידוש המו"מ הבלתי ישיר עם ישראל אמרה: 'המשלחת הפלסטינית משוכנעת לחלוטין כי הפעולה שביצעו כוחות הכיבוש בחברון באה במטרה להסתיר את האמת בנוגע לגרסתו [של הכיבוש] באשר למה שאירע מאז היעלמותם של שלושת המתנחלים בחברון.'"
   [אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/09/2014]
   
דובר כוחות מנגנוני הביטחון הפלסטיניים גם כן האשים את ישראל בהתנקשות בחיי שני המחבלים ואמר שאשמתם הינה רק "גרסה ישראלית" של האירועים:
 
"אלפי אזרחים השתתפו אתמול [23/09/2014] בעיר חברון בהלווייתם של השהידים מרואן אל-קוואסמי ועאמר אבו עיישה, שנרצחו אתמול בשעות הבוקר המוקדמות על ידי כוחות הכיבוש... 
ישראל האשימה את שני השהידים בחטיפה וברצח של שלושת המתנחלים בחברון לפני שלושה חודשים וחצי. אולם, דובר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, עדנאן אל-דמירי, אמר כי הסיפור בנוגע לצעירים אבו עיישה ואל-קוואסמי על כל פרטיו הינו 'סיפור ישראלי מתחילתו ועד סופו.'"
   [אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/09/2014]
   
לחץ להצהרות של הרש"פ ופת"ח בנוגע לחטיפה ולרצח של שלושת הנערים.
 
כפי שצוין, הרש"פ מכנה את שני המחבלים "שהידים". את משמעות הכבוד שגלום בתואר הזה ניתן להבין משני הקטעים הבאים, שלקוחים מתוך דרשות של מחמוד אל-הבאש, השר לענייני דת ברש"פ לשעבר וכיום יועצו של עבאס. בדרשותיו, מדגיש אל-הבאש את הערך של מות-שהידים:

 

שר הרש"פ לענייני דת, מחמוד אל-הבאש:
"אחרי הנבואה והצדיקות, אין מעמד נעלה יותר אצל אללה מאשר מעמד השהאדה... 'אל תחשוב כי הנהרגים לשם אללה מתים המה. לא, כי חיים הם, ואצל אללה פרנסתם' (קוראן, סורה 169:3, מבוסס על תרגומו של רובין)
אללה ישתבח אסר עלינו, להחשיב אותם [את השהידים] כמתים... הם אף הלכו אל המוות בחיוך... השהיד - יש לו אצל אללה זכות שאין לאף אחד מלבדו.... גם לא הצדיקים... רק השהידים מייחלים לשוב אל העולם הזה. מדוע? מפני מה שהם רואים, הכבוד שאללה מייעד להם. כך שהם מייחלים לשוב לעולם הזה, כדי להיהרג פעם נוספת, כדי למות כשהיד פעם נוספת... אללה יתעלה דיבר עם אחד מהם [מהשהידים], כאשר הגיע אליו ג'אבר בן עבדאללה... אחרי כל מה שראה בגן העדן - הוא רוצה לשוב ולהיהרג, כדי לטעום את כאב המוות פעם נוספת...  אמר לו עבדאללה: 'הו ריבון, אז הודע למי שאחרינו על מה שמצאנו...'
אללה בעצמו מעביר לנו מסר מהשהידים. הנביאים מעבירים את דברו של אללה, ואללה מעביר את דברי השהידים. איזה חסד... 'השהיד, חטאיו נמחלים ברגע שדם מתחיל לזרום מפצעו... השהיד מעיד לטובת שבעים מבני משפחתו, ומציל את כולם מהגיהינום. השהיד עם הנביאים והצדיקים...'
כאשר איימו על יאסר ערפאת... הוא אמר... 'אתם מאיימים עליי במוות? אני חושק במוות. אני בא רק אליו, אני חותר רק אליו...'
לעולם לא נזכה במעמד הנביאים, לא נזכה. אם כך, הבה ונזכה במעמד השהידים... אני אומר לכם, אחים, כמו שאמר הנביא [מוחמד]: 'מי שמבקש בכנות את השהאדה, אללה מביא אותו למעמד השהידים, גם אם הוא מת במיטתו.'"
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 08/11/2013]
 
שר הרש"פ לענייני דת, מחמוד אל-הבאש: "אחים, אם ירצה אללה תהיה לנו אחת משתי התוצאות הטובות ביותר - ניצחון או שהאדה - ואיזה גורל טוב זה, ואיזו דרגה טובה זו - הניצחון או השהאדה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 20/12/2013]  


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat