English

 


פרסומי PMW
הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ שידרה 19 פעמים במשך 3 ימים קריאה משתמעת של עבאס לאלימות בירושלים
Share |
                 
הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ שידרה 19 פעמים במשך 3 ימים קריאה משתמעת של עבאס לאלימות בירושלים

 
באותו שבוע, התפרעו מאות ערבים
ומחבל רצח אישה ותינוקת 

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

 


 
הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ הכינה קטע וידאו קצר שבו מחמוד עבאס קורא לפלסטינים למנוע מיהודים להגיע להר הבית בירושלים "בכל דרך." הטלוויזיה הפלסטינית שידרה את הקטע 19 פעמים במשך 3 ימים. הטלוויזיה הפלסטינית שילבה בסרטון קטע מנאומו של עבאס מיום 10/10/2014, שבו קורא עבאס קריאה משתמעת לערביי ירושלים לנקוט באלימות נגד ישראלים. נוכחותם של יהודים במקום הקדוש, אמר עבאס, "מטמאת" את האתר הקדוש לאסלאם, ויש למנוע אותה "בכל דרך." מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי ביטויים כגון "בכל דרך" ו"שימוש בכל האמצעים" הם כינויים נפוצים ברש"פ לרמות שונות של אלימות וטרור:

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס:
 
"אין זה מספיק שנאמר: 'ישנם אנשי ריבאט' (מלחמה/מאבק דתי להגנה על אדמת האסלאם). כולנו צריכים לקיים ריבאט ב[מסגד] אל-אקצא. אין זה מספיק שנאמר: 'המתנחלים הגיעו [למסגד].' הם באו ואין הם צריכים לבוא למתחם הקדוש (הר הבית). עלינו למנוע מהם להיכנס למתחם הקדוש בכל דרך שתהיה. זה המתחם הקדוש שלנו, זה אל-אקצא שלנו וזו הכנסייה שלנו [כנסיית הקבר]. אין להם זכות להיכנס אליהם. אין להם זכות לטמא אותם. אנחנו צריכים למנוע מהם. נעמוד בפניהם בגוף חשוף כדי לשמור על המקומות הקדושים שלנו."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 17-19/10/2014] 
 
הסרטון מסתיים בתמונה של ירושלים עם המילים: "ירושלים ערבית."
עבאס נשא את הנאום באירוע של תנועת פת"ח, והסרטון של הנאום, שהטלוויזיה הפלסטינית ערכה לגרסה המציגה מתוכו רק את הקריאה המשתמעת לאלימות, שודר באותו ערב לפני מהדורת החדשות בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ. לאחר מכן במשך שלושה ימים, סרטון הוידאו של עבאס שעודד שימוש באלימות כדי למנוע מיהודים "לטמא" את מסגד אל-אקצא, שודר 19 פעמים, בזמן שהתפרעויות הערבים בירושלים מחריפות: תינוקת בת שלושה חודשים ואישה צעירה נהרגו בפיגוע דריסה בירושלים, וצעיר ערבי נורה למוות בידי חיילי צה"ל בזמן שתקף מכוניות ישראליות בבקבוקי תבערה.

בצביעות מוכרת מהרש"פ, עבאס מעודד אלימות ובו זמנית מזהיר את העולם מפני אלימות מתקרבת, כך שהוא יוכל לטעון להיותו חף מפשע.

בעת כתיבת דברים אלה, ההתפרעויות בירושלים נמשכות. תנועת פת"ח של עבאס קראה לאנשיה בירושלים ללבוש בגדים שחורים זהים כדי להקשות על המשטרה הישראלית לזהות ולעצור את המעורבים בהתפרעויות:
"הודעה לבני עמנו בירושלים: על כולם ללבוש מחר בגדים בצבע שחור כדי שלא לאפשר לכוחות הכיבוש לסמן צעירים על פי צבע בגדיהם ולעצור אותם בהמשך."
[פייסבוק, העמוד של נציבות הגיוס והארגון בפת"ח, 25/10/2014]
 

עיתונו של עבאס, אל-חיאת אל-ג'דידה, מלהיט גם הוא את האווירה. הוא פרסם, לדוגמא, את הקריקטורה הבאה המתארת חייל ישראלי ה"עורף את ראשה" של כיפת הסלע. 
 
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 10/10/2014]
 
גם תנועת פת"ח משתמשת באמצעים חזותיים להפצת שנאה. התנועה פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה את הקריקטורה הבאה, המציגה ישראלים מחוץ למסגד אל-אקצא ככלבים פראיים ומסוכנים:


אין זו הפעם הראשונה שמנהיג פלסטיני קורא לעמו להגן על מסגד אל-אקצא. כאשר היה ליאסר ערפאת עניין באלימות נגד ישראל, הוא הגדיר נוכחות ישראלית בהר הבית כטימוא מסגד אל-אקצא. קריאתו של ערפאת להגן על אל-אקצא כאשר ראש האופוזיציה הישראלי דאז אריאל שרון ביקר בהר הבית, חוללה באוקטובר 2000 - בדומה לקריאת עבאס כיום - התפרעויות נרחבות שהסלימו והפכו למה שמכונה בפי הפלסטינים "אינתיפאדת אל-אקצא". מסע הטרור בן חמש השנים של הרשות הפלסטינית אשר החל בהתפרעויות למען "הגנה על מסגד אל-אקצא" הותיר אחריו 1,200 הרוגים ישראלים, רובם כתוצאה מפיגועי התאבדות.

הפלסטינים כבר החלו להתייחס להתפרעויות האחרונות כאל אינתיפאדה למען "הגנה" על מסגד אל-אקצא. לדוגמא, חבר הוועד הפועל של אש"ף תיסיר ח'אלד, איש החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, כבר הזהיר כי "אינתיפאדת ירושלים" תימשך בשל ביקורי יהודים בהר הבית, אותו כינה "כיכר אל-אקצא".
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 26/10/2014]
 
טלוויזיית הרשות הפלסטינית שידרה פעמיים סרט תיעודי על ירושלים שבו יהודים המתפללים בכותל מתוארים במילים "חטא וטומאה" ," כפי שחשף מכון "מבט לתקשורת פלסטינית"
לחץ לצפייה בדוגמאות נוספות לדמוניזציה שעושה הרש"פ ותנועת פת"ח ליהודים, ולטענה שישראל מעמידה בסכנה את מסגד אל אקצה בכוונותיה לבנות "מקדש מדומה".


 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat