English

 


פרסומי PMW
הצביעות של עבאס והאישור השקט לטרור פלסטיני
Share |
הצביעות של עבאס
 והאישור השקט לטרור פלסטיני
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-25/07/2017
 
באופן דומה להתנהגותה במהלך גל הטרור של 2016-2015, הרש"פ לא גינתה כלל גם את הפיגוע הרצחני שהיה ב-21/07/2017 שבו נדקרו למוות 3 בני משפחת סלומון בביתם ביישוב חלמיש.
 
הצביעות של מחמוד עבאס ביחס למושג "טרור" היא המשך של דפוס פעולתו בעבר. על פי דפוס פעולה זה, בזמן שהוא נמנע מגינוי פיגועים נגד אזרחים ישראלים, הוא מצהיר בפני העולם כי הוא נגד טרור. פחות מיומיים אחרי הפיגוע הפלסטיני המזעזע, עבאס - תוך התעלמות מוחלטת מהפיגוע -הדגיש בפני פלסטינים קוראי אנגלית כי הפלסטינים הם שותפים במאבק נגד הטרור:
 
"אנחנו, מדינת פלסטין, משוכנעים שיש להילחם בכל מקום בטרור, ויש לנו לפחות 83 פרוטוקולים עם מדינות שונות ברחבי העולם כדי להילחם באלימות ובטרור."
[וופא (הגירסה באנגלית), סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 23/07/2017]
 
אך על פי ההשקפה הפלסטינית, יש "טרור" ויש "טרור."
 
יומיים בלבד לפני שעבאס אמר את הדברים האלה, מחבל פלסטיני חדר לבית ודקר למוות את יוסף סלומון (בן 70), את בתו חיה (בת 46) ואת בנם אלעד (בן 36), כאשר הם הסבו לארוחת שבת בביתם וחגגו את הולדתו של נכד חדש. אשתו של יוסף סלומון נפצעה בפיגוע, ואילו אשתו של אלעד, מיכל סלומון, הסתתרה במהלך הפיגוע בחדר בקומה השנייה של הבית. אחד השכנים ששמע את הצעקות , חייל בחופשה, הגיע לבית וירה במחבל, שנפצע ונעצר אחר כך.
 
הפיגוע לא גונה בפומבי על ידי אף מנהיג פלסטיני. יתר על כן, כאשר חבר הוועד המרכזי של פת"ח מוחמד אל-מדני הותקף על ידי פלסטינים ברשתות החברתיות ב"האשמה" כי הוא גינה את הפיגוע, לשכתו מיהרה להכחיש זאת, ואף איימה לתבוע את אלה הטוענים שהוא גינה את רציחתם של 3 אזרחים ישראליים:
 
"לשכת חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח ויו"ר ועדת הקשר [עם החברה הישראלית] באש"ף, מוחמד אל-מדני, הכחישה ידיעה מפוברקת שפורסמה במספר דפים מפוקפקים ברשתות החברתיות.  נטען כי מדובר בציטוט של אל-מדני מראיון כביכול ברדיו העברי, שבו הוא גינה את הפעולה (כלומר, הפיגוע) שהייתה שלשום [21/07/2017] בהתנחלות ישראלית בגדה המערבית [חלמיש - נווה צוף] שבה נהרגו שלושה מתנחלים.
הלשכה הבהירה אתמול בהודעה כי אל-מדני לא דיבר עם כלי תקשורת מקומי, ערבי או ישראלי כלשהו בנוגע לאירועים האחרונים. עוד נאמר בהודעה כי אל-מדני יתבע לדין את מפיצי החדשות המפוברקות והשקריות הללו בכל מקום."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 23/07/2017]
 
באופן אירוני, אל-מדני מונה על ידי מחמוד עבאס לראש ועדת הקשר באש"ף עם החברה הישראלית, גוף שעורך מפגשים עם ישראלים הן ברמה הפוליטית, הן ברמת העם. אך מתברר כי גינוי לרצח של אזרחים ישראלים הוא מחוץ לתחום האחריות של הוועדה לקשר עם החברה הישראלית.
 
אי הגינוי מצד הנהגת הרש"פ לרצח אכזרי של 3 אזרחים ישראלים מהווה אישור שקט לכך.
 
אך מחמוד עבאס ושאר מנהיגי הרש"פ כן יודעים לגנות פיגועים. הם עושים זאת באופן שגרתי כאשר מתרחש פיגוע בשאר העולם. דוגמה מהזמן האחרון היא הגינוי של עבאס לפיגוע בלונדון ב-3 ביוני 2017. יש לשים לב כי גם כאן עבאס מציין שהפלסטינים "מתנגדים לכל צורות הטרור":
 
כותרת: "נשיא [הרש"פ] מביע תנחומים על הקורבנות, מגנה את הפיגוע ומדגיש: 'אנו מתנגדים לכל צורות הטרור'"
"נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס גינה אתמול [04/06/2017] את פיגוע הטרור שאירע בלונדון בירת בריטניה, אשר גבה עשרות הרוגים ופצועים חפים מפשע (ראה למטה - העורך).
הנשיא אמר: 'אנו מביעים תנחומים חמים למלכת בריטניה, לממשלת בריטניה ולעם הבריטי, וכן למשפחות הקורבנות של אירוע הטרור. אנו מדגישים את עמדתנו הקבועה, שמתנגדת לכל צורות הטרור.'"
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 05/06/2017]
 
יוצא מהכלל של אי-גינוי של פיגועים נגד ישראלים היה כאשר עבאס, בשיחת טלפון עם רה"מ נתניהו, "גינה" את הירי והרצח של 2 שוטרים ישראלים בהר הבית, ב-14/7/2017 (ראה הערה למטה). גינוי זה נאמר בנוסח הרבה יותר מתון והרבה פחות ברור מהגינוי של עבאס לפיגוע בלונדון ולפיגועים אחרים בעולם, על פי הדיווחים, עבאס הביע לנתניהו את "התנגדותו החריפה וגינויו לאירוע שקרה במסגד אל-אקצא המבורך." מכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח כי באותו זמן שעבאס גינה כביכול את "האירוע" - רצח 2 ישראלים במקום קדוש - תנועת פת"ח של עבאס פרסמה מחדש נאום משנת 2014 שבו עבאס קרא באופן משתמע לאלימות. הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ שידרה את הנאום הזה 19 פעמים במהלך 3 ימים בשנת 2014.  בנאום הזה עבאס קרא לפלסטינים להגן על אל-אקצא "בכל דרך שתהיה."  הנאום הזה ציין תחילתו של חודש של פיגועי דקירה ודריסה בירושלים שבהם נרצחו 11 ישראלים.
 
הסיבה היסודית לכך שהשלום הנו כה חמקמק והטרור הפלסטיני כה שכיח, היא שההנהגה הפלסטינית שהיא כביכול "מתונה," הובילה את הפלסטינים להאמין כי רצח של ישראלים או אנשים המבקרים בישראל היא מעשה גבורה ופעולה לגיטימית. בין אם בתל אביב, כמו רצח האזרח האמריקאי טיילור פורס, או בירושלים, כמו רצח הסטודנטית חנה בלדון, או בישוב יהודי בגדה המערבית כמו רצח של 3 בני משפחת סלומון בביתם - פלסטינים שרוצחים אזרחים בישראל ובאיו"ש אינם מגונים מצד הנהגת הרש"פ. נהפוך הוא, הם מואדרים. אלו מביניהם שנעצרים על ידי ישראל מקבלים משכורות נדיבות מהרש"פ בזמן שהם כלואים, ואלו מביניהם שנהרגים בעת ביצוע פיגועים זוכים לכבוד בתור "שהידים," ובני משפחותיהם מקבלים מענקים כספיים.
 
ב-21/07/2017, המחבל הפלסטיני עומר אל-עבד, בן 19, דקר ורצח 3 ישראלים ממשפחת סלומון, יוסף, חיה, ואלעד, ופצע באורח קשה את טובה סלומון, אשתו של יוסף, בזמן שערכו סעודת שבת בביתם בישוב חלמיש. המחבל נורה על ידי שכן, נפצע ונעצר, ואחר כך קיבל טיפול רפואי בבית חולים.
לפני שביצע את הפיגוע, כתב אל-עבד ב-"צוואתו" בפייסבוק שהוא לוקח את הסכין שלו כדי להגיב על מה שקורה במסגד אל-אקצא, ושהוא לא מצפה לחזור.
שבוע לפני כן נעשה פיגוע בהר הבית שבו נרצחו 2 שוטרי מג"ב. בעקבות הפיגוע ישראל סגרה את הר הבית למשך יומיים, ופתחה אותו שוב לאחר שהציבה גלאי מתכות בכניסות לאתר הקדוש. פלסטינים פירשו את אמצעי הביטחון החדשים כ-"הסלמה" ו-"פגיעה" במסגד אל-אקצא. 
 
ב-03/06/2017, בפיגוע בלונדון, מחבלים שנהגו בטנדר דרסו בני אדם בגשר לונדון ואחר כך המשיכו לבורו מרקט, שם יצאו מהרכב ודקרו אזרחים. הם רצחו 7 ופצעו עשרות אחרים. המחבלים נורו על ידי שוטרים ונהרגו. ארגון הטרור דאעש נטל את האחריות על הפיגוע.
 
ב-14/04/2017 נרצחה סטודנטית מבריטניה, חנה בלדון, בת 20, בפיגוע דקירה ברכבת הקלה בירושלים. המחבל הרוצח היה פלסטיני בן 57, ג'מיל אל-תמימי. הוא נעצר על ידי המשטרה הישראלית מיד לאחר הפיגוע.
 
ב-08/03/2016, נרצח התייר האמריקאי טיילור פורס ועוד 11 נפצעו בפיגוע דקירה בתל אביב. הרוצח היה בשאר מסאלחה, מחבל פלסטיני בן 22. המחבל נורה למוות באירוע על ידי משטרת ישראל.
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat