English

 


כל הדף


אלימות וטרור
מדיניות החטיפות
כללי

חבר ארגון זכויות אדם הממומן ע"י האיחוד האירופי: חטיפת חיילים ישראלים הכרחית לשחרור אסירים פלסטיניים
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 25/01/2016

בתוכנית "אני קורא לכם" התארח סמיר זקות, אחראי על מחקר שטח בארגון מיזאן לזכויות אדם בעזה, בנושא פעילות המשפטית בנושא האסירים.
זקות: "יש פעילות רצינית ואמתית של ארגוני זכויות האדם, פעילות סדירה ולא פעילות כרוכה במועדים מיוחדים. לכן אני אומר: המאמצים שאנו עושים חשובים והכרחיים ונחוצים, אך לבדם הם אינם יכולים להספיק. כמו כן, המאמץ המדיני והדיפלומטי לבדו לא יכול להספיק, צריכה להיות חלוקת תפקידים. גם פעילות ההתנגדות, שביית חיילים ומעצרם, גם זה דרוש".


לפי אן. ג'י.או מוניטור, המסתמך על הדוח השנתי של הארגון לשנת 2014, ארגון מיזאן מקבל מימון מן הגורמים הבאים:  האיחוד האירופי, Human Rights and International Law Secretariat, דיאקוניה (שוודיה), Heinrich Boll Foundation (גרמניה), מועצת הפליטים הנורבגית (NRC), קרן סיגריד ראוסינג (בריטניה), Oxfam-GB ,Save the Children, המכון לחברה פתוחה.
 

קליפ של חמאס: "אנו חוטפים חיילים אנו הורגים יהודים"
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 21/11/2012
"אנו הגדודים [גדודי אל-קסאם של חמאס]
הגדודים - אנו חוטפים חיילים,
הגדודים - אנו הורגים יהודים,
הגדודים - אנו מתצפתים על הגבולות,
הגדודים - אנו איננו יראים מהמוות,
הגדודים - חגור את נשקך
חגור, חגור
החרב את מאורות הגזלנים
והצת את העושקים.
באימון ובהכנה, שאג, הו אריה של [גדודי] אל-קסאם
בכוח ידך הארץ תשוב, ונניף את דגל האסלאם."

בנוסף למילות השיר בערבית, מופיעים על המסך משפטים בעברית המופנים אל הישראלים, על רקע תמונות של אימונים צבאיים, פיצוצים, ותמונות פיגועים והלוויות בישראל:
"האברים שלכם מפוזרים בכל מקום -
בתי הקברות מחכה לכם"
לחץ לצפייה בסרטון
לחץ כאן לדיווחהערה: כתגובה לירי הטילים המתמשך מצד חמאס על ישראל, ב-14/11/2012 ישראל פתחה במבצע "עמוד ענן" שמטרתו פגיעה בתשתיות טרור בעזה. ב-21/11/2012, חמאס וישראל חתמו על הסכם הפסקת אש. סרטון זה שודר כחלק מהקמפיין של חמאס להפחדת החיילים והאזרחים הישראלים.
חטיפה היא הדרך לשחרר את אלו "שידיהם מגואלות בדם"
מקור: אל-איאם, 03/12/2009
עבדאללה עוואד בעיתון היומי:
     "[גלעד] שליט נהיה מפורסם בעולם יותר מכל אסיר פלסטיני, כאילו ברור מעליו לעולם הלקוי-ראייה והגזעני כי שליט ייצא מהכלא... בעוד שעל הפלסטיני להיכנס לכלא ולמות בו...
המדינה העברית אינה מבינה דבר מלבד כוח במשחק הסכסוך והפתרון. הדגם המוקטן של זה הוא משחק הכליאה והשחרור, שברגע זה נמצא בשיאו, באמצעות מה שידוע כ'עסקת שליט'...
במשחק הזה אין מקום ל"אנושיות" או ל"מוסר"... כפי שמלמדים סיפורי [עסקאות] חילופי האסירים או הגופות תמורת עצורים בין חזבאללה והמדינה העברית, ועסקת אחמד ג'יבריל, וכעת - עסקת שליט.
המסר [הישראלי] ברור ולא ניתן לפרשנות. אך ורק, ואך ורק - אומרת המדינה העברית - בדרך הכוח, המעצר, הלקיחה בשבי, וחטיפת חיילי הכיבוש – ניתן לשחרר אסירים פלסטינים 'שידיהם מגואלות בדם,' לפי המונח של הרוצחים אשר כל גופם מגואל בדם הפלסטינים."
קרן צדקה של חמאס מציעה פרס עבור "חטיפת חייל ציוני"
מקור: אתר האינטרנט של אגודת "וואד" למען האסירים, 24/11/2009
      "אגודת 'וואד' למען האסירים והאסירים המשוחררים [בראשות שר הפנים מטעם חמאס, פתחי חאמד] הכריז על מוכנותה לגייס מיליון דינרים ירדנים [1.4 מיליון דולרים אמריקאים] עבור כל אחד שילכוד חייל ציוני לשם החלפתו תמורת אסירים פלסטינים. ['וואד'] ציינה כי שחרור האסירים דורש מכל אחד לפעול בכל דרך אפשרית לשחררם... ['וואד'] הוסיפה כי אחד הארגונים הציוניים הציע 10 מיליון דולר לתורם מידע מדוייק על על החייל הציוני גלעד שליט."
עבאס תומך בשימוש "כל האמצעים" על מנת לשחרר מחבלים
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 06/10/2009
     מראיין: "שלטונות הכיבוש (ישראל) שחררו 20 אסירות פלסטיניות בתמורה לקלטת וידיאו בת דקה אחת שמוכיחה כי גלעד שליט בחיים. מה דעתך על כך?"
יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס: "אני רואה זאת מזווית אחת, 20 אסירות פלסטיניות יצאו מהכלא. ייתכן שהמחיר גבוה או נמוך, אבל זה לא העניין. העניין הוא שמספר אסירים יצאו [מהכלא], דבר שנותן תקווה למספר גדול של אסירים. יש לנו 11,000 אסירים. ובהכרח עלינו לפעול כל הזמן, תמיד להוצאתם מהכלא בכל האמצעים."
לחץ לצפייה בסרטון
עבאס תומך בשימוש "בכל האמצעים" לשחרור מחבלים
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 06/10/2009
יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, בראיון:
     מנחה התכנית: "רשויות הכיבוש הישראלי שיחררו עשרים אסירות מכלא השרון תמורת קבלת סרט וידאו של דקה אחת המאשרת כי גלעד שליט בחיים. כיצד אתם רואים זאת?"
מחמוד עבאס: "אני רואה את העניין מזווית אחת והיא: כי עשרים אסירות פלסטיניות יצאו מן הכלא. אם המחיר היה יקר או גבוה, זו לא השאלה. העניין הוא שמספר אסירים יצאו, וזה נותן תקווה כי מספרים גדולים של אסירים יצאו. יש לנו 11,000 אסירים, ובהכרח עלינו לפעול כל הזמן, תמיד, להוצאתם מהכלא בכל האמצעים." הקש כאן לצפייה בסרטון
חמאס מאיים לחטוף עוד "שליטים" כדי לשחרר את כל האסירים
מקור: אתר האינטרנט של ארגון חמאס, 02/10/2009
ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס:
     "ההתנגדות, שהצליחה ללכוד את גלעד שליט, שומרת עליו בחיים ובמצב טוב למעלה משלוש שנים, מעניקה לו טיפול ראוי, ומצטיינת בניהול המשא ומתן הבלתי ישיר, מסוגלת ללכוד עוד שליט ועוד שליט ועוד שליט, עד שלא יוותר אסיר אחר בבתי הכלא של האויב."
סרטון אנימציה בטלוויזית חמאס לועג לגלעד שליט
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 06/07/2009
סרטון אנימציה בטלוויזיית חמאס:
     גלעד שליט: "אמא, אמא!"
ילד פלסטיני: "מי זה, גלעד? [צוחק]. יא מסכן! שלוש שנים אתה כאן נרקב, ולאף אחד לא אכפת ממך."
גלעד שליט: "בבקשה שחרר אותי, שחרר אותי מהשבי!"
ילד פלסטיני: "לשחרר אותך? אתה רוצה שאהיה משתף פעולה בוגד? שאבגוד בבני-עמי ובמולדתי? מה קרה לך, השתגעת?"
גלעד שליט: "יש לי רעיון! אתם תתפסו בשבי עוד חיילים, וכך הם [הישראלים] יפחדו וישחררו אותי לפי התנאים שלכם."
ילד פלסטיני: "אה, הם ישחררו אותך לא מתוך אהבה אליך, אלא כדי שלא תהיה בהלה בקרב החיילים שלכם, שהם לא יעזבו את שירותם הצבאי."
גלעד שליט: "נכון."
ילד פלסטיני: "טוב, גלעד. הישאר כאן, בקש מהאל כי ההתנגדות תשבה עוד אחד, כדי שאתה תצא. ביי!"
גלעד שליט: "אמא, אמא! הוציאו אותי, הוציאו אותי." הקש כאן לצפייה בסרטון
יהיו גלעד שליטים נוספים
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 21/04/2009
במסגרת כתבה על השיח הלאומי בין פת"ח לחמאס ועל יום האסיר הפלסטיני אומר איש חמאס לא מזוהה:
     "אם לאויב הציוני לא מספיק גלעד [שליט] אחד, הרי שלוחמי הג'יהאד ולוחמי ההתנגדות שלנו מוכנים לשבות עוד גלעדים בעזרת אללה, עד אשר האויב הציוני הזה ייאלץ לשחרר את האסירים שלנו, מחוללי התהילה."
סרטון אנימציה בטלוויזית חמאס לועג לגלעד שליט; קורא לחטיפת חיילים נוספים
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 21/04/2009
סרטון אנימציה בטלוויזית חמאס:
     [שיר:] "בבתי הכלא קראו גיבורינו בהתלהבות:
יום השחרור שלנו בא, האדמה הזו היא ארצנו!
אתם תהפכו כולכם ל'גלעד', נתפוס אתכם..."
[ילד מנסה לשבור שלשלת גדולה באמצעות אבן; פונה אל השלשלת:] "אתה לא רוצה להישבר? בסדר, סבלנות! אנחנו לא ממהרים, העצבים שלנו קרים מאוד.
[הילד פונה אל החייל החטוף] "אתה הישאר במקומך ואל תזוז, מחר אחזור ואשלים את העבודה."
[שיר:] "בהכרח תישבר השלשלת."
[דמותו של גלעד שליט על גבי אבן, קורא:] "אימא!" הקש כאן לצפייה בסרטון
דרשת יום השישי: הו אללה, תן למוג`הידין לקחת את היהודים בשבי
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 08/01/2009
דרשת יום השישי בערוץ "אל-אקצא" (חמאס), שידור מריאד שבערב הסעודית; ד"ר ואליד, אל-ראשודי, ראש החוג ללימודי אסלאם באוניברסיטת "המלך סעוד" שבריאד:
     "הוי היקרים, הוי המוג'האדין, הוי החזקים, יש לנו משאלה גדולה, שתעמדו על המשמר ותעשו כל שביכולתכם לשבות יהודים. תנסו לקחת בשבי כמה שיותר יהודים. אני מבקש מאללה יתעלה שיקל עליכם לקחת אותם בשבי ושישים אותם בידיכם כמושפלים וקטנים, הרי שאללה שומע.
אני מבקש מאללה ניצחון נחרץ עבור המוג'האדין, אללה, כוון את [האבן] לעבר האויב. אללה, ספק לחיילך הרבה חיילים, אין מי שינצח את חייליו [של אללה].
הוי אללה, הסב כמה שיותר אבידות ליהודים, הרוג אותם אחד אחד ואל תשאיר אף אחד. הוי אלוהי, עשה שכל טיל מטילי המוג'האדין יגרום לנפגעים בקרב היהודים ושזו תהיה פגיעה נחרצת. אני מבקש ממך אללה שתראה לנו הרבה הרוגים ואסירים מקרב היהודים. הוי אללה, אפשר למוג'האדין להרוג ולשבות כמה שיותר יהודים..."
סקר: הפלסטינים תומכים בחטיפת חיילים בשביל לשחרר אסירים פלסטינים
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 09/09/2008
כותרת: "מרבית הישראלים תומכים בשחרור מרואן ברגותי תמורת שליט – 75% מהפלסטינים תומכים בחטיפת חיילים במטרה להחליפם באסירים."
     "סקר פלסטיני-ישראלי משותף לדעת הקהל בשתי החברות הדגיש שרוב גדול מהישראלים תומך בשחרור מרואן ברגותי תמורת שחרור גלעד שליט וש-75% מהפלסטינים תומכים בחטיפת חיילים במטרה להחליפם באסירים פלסטינים...
המרכז הפלסטיני למחקרים מדיניים ולסקרים הודיע אתמול על תוצאות הסקר המשותף לדעה הכללית אותו ערך המרכז בשיתוף עם מכון הארי טרומן לחקר השלום באוניברסיטה העברית בירושלים, בין ה-25 באוגוסט ל-1 בספטמבר 2008...
התוצאות הראו כי 78% מהישראלים תומכים בשחרור מרואן ברגותי מהכלא תמורת שחרור גלעד שליט, זאת לעומת 16% המתנגדים לכך. אך, 45% בלבד מהקהל הישראלי תומך בשחרור ברגותי ו-50% מתנגד לשחרורו אם מוכרחים להידבר איתו כדי להגיע להסכם פתרון מקובל עם הפלסטינים.
בעוד שמרבית הפלסטינים - 59% - סוברים שהדרך הטובה ביותר לשחרור אסירים מבתי הכלא הישראלים הוא באמצעות הגעה להסכם שלום אשר ישחררם, 39% סוברים שהדרך הטובה ביותר היא חטיפת חיילים והחלפתם באסירים פלסטינים. אך, לאור ניסיון חטיפת גלעד שליט, 74% תומכים בחטיפת חיילים ישראלים והחלפתם באסירים פלסטינים וערבים לעומת 21% המתנגדים לכך."
אימונים לחטיפת חיילים ציונים
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/08/2008
כותרת: "במהלך טקס סיום של קורס צבאי: החזית העממית מדגישה את חשיבות רצף הפעילות הצבאית יחד עם המדינית."
     "החזית העממית לשחרור פלסטין סיימה שלשום [יום שישי ה-22/8/08] את הקורס הצבאי שלה אשר נשא את השם: 'קורס השהידים של החזית העממית לשחרור פלסטין' באחד מבסיסי האימונים השייכים לה בצפון רצועת עזה. זאת, בנוכחות מספר גדול של מפקדים, אנשי סגל וחברי החזית ובנוכחות נציגים של פלגי הפעילות הלאומית וציבור רחב. טקס הסיום החל בהמנון הלאומי הפלסטיני ובעמידת דקת דומיה [לזכר] נשמות השהידים.
המשתתפים באימונים הציגו תמרון צבאי, בו השתמשו בנשק קל, בנשק בינוני ובנ"ט. הם פיצצו מספר מטעני נפץ וכן ערכו מפגן הסתערות על מוצבי האויב שמטרתן לחטוף חיילים ציוניים."
מתאמנים לחטוף חיילים ישראלים נוספים
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 23/08/2008
כותרת: "במהלך תמרון צבאי בדרום רצועת עזה – הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי: פעולות חטיפת חיילים ישראליים ושבייתם הן אפשרות הפתוחה בפני כל האגפים הצבאיים."
     "הזרוע הצבאית של תנועת הג'יהאד האיסלאמי הדגישו כי פעולות חטיפת חיילים ושבייתם בידי ההתנגדות הינן אפשרות הפתוחה בפני כל הזרועות הצבאיות. הדברים נאמרו במהלך תרגיל צבאי שארגנה אתמול בדרום רצועת עזה, שבו השתמשו בנשק קל ובינוני, טילי נ"ט ומטענים, תרגלו פעולות פריצה למבנים תוך כדי פיצוצים גדולים, וביצוע אימונים לחטיפת חיילים ישראלים.
אחד מאנשי השטח אמר תוך כדי התרגיל, כי 'הניסיון של חזבאללה הלבנוני וההתנגדות הפלסטינית בעזה בחטיפת חיילים ישראלים ושבייתם, הוכיח את הצלחתו באילוץ הממשלות הישראליות השונות להיענות לדרישות השובים, וכי תיאוריית השבת החיילים בכוח התמוטטה, וכי ההתנגדות שברה אותה ואילצה את מנהיגות הכיבוש להיכנע לדרישותיה."
ישראל מבינה רק את שפת הכוח והחטיפות
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 12/08/2008
האני אל-מצרי, מנהיג פלסטיני, עיתונאי ופרשן פוליטי:
     "ישראל מבינה רק את שפת הלחץ, שפת האינטרסים, שפת הכוח. כשהיא מרגישה שהיא מפסידה יותר ממה שהיא מרוויחה היא חושבת לשחרר אסירים, כשהיא מרגישה שהיא חייבת לקיים חילופי שבויים אנחנו שמים לב איך היא הופכת להיות הגיונית. במהלך ההיסטוריה של המאבק הישראלי-פלסטיני הבחנו כי בחלק מהעסקאות שוחררו אלפי עצורים תמורת חייל אחד או שניים או שלושה. אם כך, זהו המסר שישראל נותנת לנו שהיא מבינה רק את שפת הכוח ושפת האינטרסים. עלינו לפנות לשפה הזאת או לאחרת או לשתי השפות יחד [כוח ואינטרסים]."
נציג אש"ף בלבנון: שליט שווה אסירים רבים
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 22/07/2008
עבאס זכי, נציג אש"ף בלבנון:
     "לדעתי, ישראל הפכה לנמר נייר; [היא] חלשה. אני אומר לך, אנשים תוהים מדוע הפלסטינים יושבים בשקט בזמן ש-200 אסירים שוחררו מבתי הכלי הישראלים יחד עם סמיר קונטאר. אולי 50, 60, 200 או 700 יכולים להשתחרר עם שחרורו של שליט?"
אסיר: עונשי מאסר חסרי משמעות לאור עסקאות חילופי האסירים
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 19/07/2008

הכותרת: "נידון ל-35 מאסרי-עולם ו-150 שנה נוספות - האסיר אל-סייד: 'אין ערך למאסרי העולם של הכיבוש כל עוד ההתנגדות משיגה הצלחות.'"
    
"האסיר המהנדס עבאס אל-סייד, חבר ההנהגה המדינית של תנועת חמאס, ומפקד גדודי אל-קסאם בצפון הגדה, בירך את ההתנגדות הלבנונית ואת המזכיר הכללי של חזבאללה, חסן נצראללה, על הישגיה שהושגו בעסקת החליפין האחרונה [עסקת השבויים בין ישראל לחזבאללה במהלכה הושבו גופותיהם של אודי גולדווסר ואלדד רגב].

אל סייד, הנידון ל-35 מאסרי עולם ול-150 שנה נוספות... הבהיר כי פסקי הדין של מאסרי העולם שמטילה מדינת הכיבוש על אסירי עמנו הם במסגרת שבירת רוחם... והוסיף: 'אך הצלחת ההתנגדות בשביית חיילי הכיבוש וביצוע עסקות חליפין עשתה את פסקי הדין האלה לחסרי ערך.'"

חמאס: שחרור המחבלים תמורת החיילים השבויים הוא צעד תקדימי של ישראל
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 18/07/2008
איש דת של חמאס:
     "אני רוצה לבשר לתושבי עזה שעסקת חילופי השבויים הבאה תהיה חזקה וכואבת יותר לצאצאי הקופים והחזירים!... אתם [ישראל] תשלמו מחיר יקר עבור העסקה הזאת, ובעסקאות אשר יבואו אחריה, ובעסקאות אשר יבוא אחריה בעזרת אללה יתעלה."
בכיר ברש"פ: ההתנגדות הפלסטינית מחזיקה במפתח לבתי הכלא בישראל
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 18/07/2008
     "הד"ר מצטפא ברגותי, נציג המועצה המחוקקת הדגיש כי: 'המערכה הזו היא למען שחרור אסירינו, שאין לנטוש אותם.' הוא אמר, כי התהלוכה [זו בראמאללה] נועדה להדגיש את התיצבות העם הפלסטיני לימין העם הלבנוני והתנגדותו האמיצה.
תת שר האסירים, זיאד אבו עין, הבהיר כי השנה הזו היא 'שנת האסירים.' הוא הודיע, כי לא יישאר [ולו] אסיר פלסטיני או ערבי [אחד] בבתי הכלא של הכיבוש ושמפתחות בתי הכלא הפכו להיות בידי ההתנגדות."
איסמעיל הנייה: הישראלים ישלמו מחיר על חייל חטוף
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 16/07/2008
שידור חדשות בטלוויזית חמאס, דבריו של אסמעיל הנייה, ראש ממשלת החמאס בעזה:
     "אנו צופים כעת בעסקת החילופין, ומדגישים שגם אנחנו כעם הפלסטיני, אין אפשרות שנוותר על אסירנו, אין אפשרות שנוותר על הגיבורים הללו. כמו שהיום התרחשה [עסקת] חילופין מכובדת עם ההתנגדות בלבנון, גם אנחנו נחושים להשיג עסקת חילופין מכובדת לאסירנו [שנמצאים] בבתי הכלא של הכיבוש הישראלי. על הישראלים לשלם מחיר, ועליהם לדעת שהם ישלמו מחיר."
מנחה החדשות מציין: "האסירים הפלסטינים מביטים על העסקה הזאת באופטימיות ובתקווה מרובה, אחרי שחזבאללה הצליח לשבור את המשוואה הציוניות אשר מתנגדת שנים לשחרור [אסירים] שהרגו ציונים. מבחינת חמאס זו עסקת ניצחון לרצון ההתנגדות."
123
הצג ברצף
עוד בקטגוריה זו
1- תגובות לעסקת שליט
2- חטיפת שאער, פרנקל ויפרח
כל הדף


Created by swat