English

 


כל הדף


אלימות וטרור
מדיניות החטיפות
תגובות לעסקת שליט

אסירים ששוחררו בעסקת שליט מקבלים מענק נשיאותי
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/12/2011
      "שר האסירים, עיסא קראקע, קרא לכל האסירים ששוחררו בשלב שני של עסקת חילופי [האסירים] האחרונה להגיע ללשכות משרד [האסירים], כל אחד במחוז בו הוא מתגורר, כדי לקבל את מענק הנשיא לאסירים."

הערה: מאות מהאסירים ששוחררו הורשעו ברצח ופיגועי טרור.
הטלוויזיה הישראלית מואשמת בהסתה בעקבות שידור ראיון עם המחבלת אחלאם תמימי
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 23/10/2011
המחבלת אחלאם תמימי הובילה מחבל מתאבד למסעדת סבארו בירושלים באוגוסט 2001. 15 אנשים נהרגו בפיגוע, 7 מתוכם ילדים. באוקטובר 2011 תמימי שוחררה מהכלא הישראלי במסגרת עסקת החילופין עבור החייל החטוף גלעד שליט. (העסקה נעשתה בין ממשלת ישראל לחמאס.) להלן תמליל הראיון:
     מגיש התוכנית: "הערוץ הראשון של הטלוויזיה הישראלית שידר בכוונה במהלך החלק הראשון של חילופי השבויים שידור חוזר של ראיון שנערך בכלא בעבר עם האסירה (המחבלת) המשוחררת, אחלאם תמימי כדי להסית נגד האסירים."

הטלוויזיה הפלסטינית משדרת את הראיון מערוץ 1 הישראלי:
המראיין הישראלי: "מי בחר בסבארו [במסעדת סבארו כמקום הפיגוע]?"
תמימי: "אני. במהלך תשעה ימים בחנתי את המקום באופן מדוקדק מאד ובחרתי בו לאחר שראיתי את המספר הגדול של לקוחות במסעדה הזאת, מסעדת סבארו... משימתי היתה רק לבחור את המקום ולהוביל את מבקש-השהאדה (המתאבד). ערכתי את התכנון הכללי של הפעולה, אך מבקש-השהאדה (המתאבד) היה צריך לבצע אותה. אמרתי לו שייכנס למסעדה, יאכל ארוחה, וכעבור רבע שעה לבצע את פעולת בקשת-השהאדה (פיגוע התאבדות)... למבקש-השהאדה (המחבל המתאבד) יש אופי מיוחד מאוד והדהים אותי רצונו העז לבצע את הפעולה, רצונו העז לעבור לחיים בעולם הבא..."
המראיין: "לא חשבת על האנשים שהיו בתוך המסעדה? הילדים? המשפחות?"
תמימי: "לא. אין בי חרטה, ואין שום אסירה או אסיר פלסטיני שמביעים חרטה על מה שעשו..."
המראיין: "את יודעת כמה ילדים נהרגו בסבארו?"
תמימי: "אני חושבת שהיו שם שלושה. שלושה ילדים נהרגו בפעולה, אני חושבת."
המראיין: "שמונה."
תמימי: "שמונה?! [מחייכת] שמונה."
לחץ לצפייה בסרטון
לחץ לצפייה בדיווח
תגובה לעסקת שליט: זהו הישג לאומי אך חמאס לא שיחררה את כל האסירים כפי שהובטח
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 18/10/2011
כותרת: "מנהיגי האסירים שמעו על העסקה באמצעי התקשורת – עורכת הדין ברגותי: 'מי ייתן שהנשיא [עבאס] לא יחזור למשא ומתן עם ישראל אלא במסגרת עסקה של לא פחות מאלפיים אסירים'"
     "ובאשר לדעתה על עסקת חילופי האסירים, ברגותי אמרה שהעסקה נחשבת הישג לאומי, אבל שלדעתה היא יצרה כאב ופצעים עמוקים וגדולים מאוד, במיוחד מפני שהתוצאות לא עולות בקנה אחד עם ההבטחות של חמאס."
נשות אסירים מבקרות את חמאס על כך שלא שיחררה את בעליהן בעסקת שליט
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/10/2011
כותרת: "במכתב שעליו היא חתמה בשם נשותיהם של האסירים המרצים מאסרי עולם – אשתו של אבראהים חאמד למשעל: תודה שגרמתם לנו לחיות באשליה במשך חמש שנים"
     "אשתו של האסיר אבראהים חאמד ונשותיהם של אסירים המשתייכים לתנועת חמאס שנידונו למאסרי עולם ולא נכללו בעסקת חילופי [האסירים] האחרונה, נזפו בחריפות בראש הלשכה המדינית של תנועת חמאס, ח'אלד משעל. במכתב שהן שלחו למשעל ומען [סוכנות ידיעות] השיגה עותק ממנו, הן אמרו כי חמאס גרמה להן לחיות באשליה במשך חמש שנותיו של החייל הישראלי גלעד שליט בשבי. במכתבן, נשות האסירים אמרו כי חמאס הפקירה אותן כטרף לתקשורת הישראלית, אף על פי שהתנועה הדגישה כי האסיר אבראהים חאמד והאסירים הנותרים נמצאים במקום הראשון ברשימת המשוחררים. אשתו של האסיר חאמד ציינה כי משעל הודיע לה בעבר כי האסירים הללו הם קו אדום וש'לא נסכים לוותר עליהם או אפילו לנהל מו"מ בעניינם'."

הערה: אבראהים חאמד מרצה 54 מאסרי עולם על תכנון פיגועי התאבדות רבים בארץ שבהם נהרגו 46 ישראלים ונפצעו יותר מ-400, כולל הפיגועים הבאים: הקפיטריה באוניברסיטה העברית (9 הרוגים), קפה מומנט (21 הרוגים), קפה הלל (7 הרוגים).
שגריר אש"ף בהודו משבח מחבלים פלסטינים ואת חוטפי שליט
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/10/2011
שגריר אש"ף בהודו, עדלי סאדק:
     "בהזדמנות זו יש לציין לשבח את הראויים לכך; ואם כמה מהם הלכו לעולמם, אזי צריך להתפלל לעילוי נשמותיהם. החל בשהיד היקר אבו עטאיא (ג'מאל אבו סמהדאנה), מייסד ועדות ההתנגדות העממיות... והמשך בכל מי שמתו בפעולת שביית החייל... וכלה בכל השהידים שנפלו באש העושקת שהכובשים שפכו על עמנו, בפשיטות הזעם והנקמה, לאורך יותר מחודשים, לאחר המתקפה שביצעו צעירים בשיא חייהם, שהחזיקו במעט כלי נשק קלים, ובמעט ניסיון ואימון – נגד חלק ממבנה צבאי משוריין – ושבו חייל (גלעד שליט) מאומן וחמוש ומצויד. לעילוי נשמת צעירי ההתנגדות... וברכה לכל הגברים ששמרו על הסודיות של [מקום] החזקת השבוי, מהשבועות הראשונים לשבייתו, והמשך בהחזקתו... הפלסטינים מקבלים את הידיעה על השחרור הקרוב של אלף אסירים ו-27 אסירות, ברוח חגיגית. אולי יהיה מי שידבר אחר כך על חסרונות בעסקה... מצידנו, לא נתמקד במה שחמאס לא הצליחה להשיג, מפני שאנו יודעים מה קשה היתה המערכה של הנושאים ונותנים שלה (כלומר המשא-ומתן עם מדינת ישראל בנוגע לעסקת שליט), לאורך מספר שנים. הכובשים ציפו לעסקה רזה לגמרי. אולי הם ניסו להסוות את ויתורם החלקי, בפני הציבור שלהם הגדוש בקנאיות וקיצוניות, באמצעות הסירוב שלהם שהעסקה תכלול מנהיגים לאומיים כמו אחמד סעדאת ומרואן ברגותי ופואד אל-שובכי, ולוחמים שביצעו פעולות איכותיות (פיגועי התאבדות), כמו עבאס אל-סייד ואבראהים חאמד ועבדאללה ברגותי, ות'אאר חמאד ואחרים."

לפרטים על המחבלים המוזכרים לחץ על "לכתבה מלאה" למטה.
חטיפה היא הדרך לשחרר את אלו "שידיהם מגואלות בדם"
מקור: אל-איאם, 03/12/2009
עבדאללה עוואד בעיתון היומי:
     "[גלעד] שליט נהיה מפורסם בעולם יותר מכל אסיר פלסטיני, כאילו ברור מעליו לעולם הלקוי-ראייה והגזעני כי שליט ייצא מהכלא... בעוד שעל הפלסטיני להיכנס לכלא ולמות בו...
המדינה העברית אינה מבינה דבר מלבד כוח במשחק הסכסוך והפתרון. הדגם המוקטן של זה הוא משחק הכליאה והשחרור, שברגע זה נמצא בשיאו, באמצעות מה שידוע כ'עסקת שליט'...
במשחק הזה אין מקום ל"אנושיות" או ל"מוסר"... כפי שמלמדים סיפורי [עסקאות] חילופי האסירים או הגופות תמורת עצורים בין חזבאללה והמדינה העברית, ועסקת אחמד ג'יבריל, וכעת - עסקת שליט.
המסר [הישראלי] ברור ולא ניתן לפרשנות. אך ורק, ואך ורק - אומרת המדינה העברית - בדרך הכוח, המעצר, הלקיחה בשבי, וחטיפת חיילי הכיבוש – ניתן לשחרר אסירים פלסטינים 'שידיהם מגואלות בדם,' לפי המונח של הרוצחים אשר כל גופם מגואל בדם הפלסטינים."
עסקת שליט מעודדת חטיפות ומחזקת את חמאס
מקור: אל-איאם, 01/12/2009
האני אל-מצרי, מנהיג פלסטיני, עיתונאי ופרשן פוליטי:
כותרת: "השפעת עסקת חילופי האסירים על המפה הפלסטינית"
     "מידת השפעתה של עסקת חילופי האסירים תלויה בתנאי העסקה והאם היא תבוא במסגרת הקריטריונים של ישראל, שכוללים את אי שחרורם של בעלי תקופות מאסר ארוכות ('שידיהם מגואלות בדם יהודי') [הסוגריים במקור]...
הנתונים הקיימים עד כה מלמדים, כי הקריטריונים של ישראל נופצו במידה רבה ואילו הקריטריונים הפלסטינים, הרי שהם נפרצו במידה פחותה יותר...
השלמת העסקה על פי הקריטריונים הפלסטינים משמעותה:
א. ישראל אינה מבינה אלא את שפת הכוח, שכן חטיפה היא הדבר היחיד, שמותיר את דלת התקווה פתוחה בפני חירותם של האסירים בעלי תקופות המאסר הארוכות. דבר זה מעודד אחרים להקרבה עצמית למען המולדת ולהיענות לקריאת החובה להתנגד לכיבוש ולגרום לו אבידות בנפש, שיניעו אותו לשקול להסתלק מהאדמות הפלסטיניות הכבושות.
ב. ישראל נאלצה לשאת ולתת – גם אם באופן עקיף – עם ארגון פלסטיני, שמסרב להכיר בה ולהפסיק את ההתנגדות ושאינו מחויב לתנאי הרביעייה. דבר זה גורע מהשפעת התנגדותה של ישראל לקיום מגעים ומפגשים [מצד גורמים] אמריקניים, אירופיים ובינ"ל עם תנועת חמאס.
ג. הצלחתה של תנועת חמאס להשלים את עסקת חילופי האסירים תעניק לה קלף חשוב, שישפר את מצבה מבית, בייחוד מאחר שהעסקה תראה אור בצל הגעת המו"מ הבילטרלי למבוי סתום."
 
חמאס מאיים לחטוף עוד "שליטים" כדי לשחרר את כל האסירים
מקור: אתר האינטרנט של ארגון חמאס, 02/10/2009
ח'אלד משעל, ראש הלשכה המדינית של חמאס:
     "ההתנגדות, שהצליחה ללכוד את גלעד שליט, שומרת עליו בחיים ובמצב טוב למעלה משלוש שנים, מעניקה לו טיפול ראוי, ומצטיינת בניהול המשא ומתן הבלתי ישיר, מסוגלת ללכוד עוד שליט ועוד שליט ועוד שליט, עד שלא יוותר אסיר אחר בבתי הכלא של האויב."
יהיו גלעד שליטים נוספים
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 21/04/2009
במסגרת כתבה על השיח הלאומי בין פת"ח לחמאס ועל יום האסיר הפלסטיני אומר איש חמאס לא מזוהה:
     "אם לאויב הציוני לא מספיק גלעד [שליט] אחד, הרי שלוחמי הג'יהאד ולוחמי ההתנגדות שלנו מוכנים לשבות עוד גלעדים בעזרת אללה, עד אשר האויב הציוני הזה ייאלץ לשחרר את האסירים שלנו, מחוללי התהילה."
עיתון הרש"פ: חטיפת שליט - פעולה צבאית מוצלחת
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/02/2009
חאפט' ברגותי, עורך העיתון, מהלל בטורו היוי את המחבל תאא'ר חאמד, שרצח שלושה אזרחים ושבעה חיילים ישראלים במארב ב-2002. הוא קרא לפלטינים לראות בחאמד עדיפות ראשונה בשחרור אסירים עתידי. בין יתר דברי השבח, קישר בין המחבל לחוטפי גלעד שליט:
     "הוא [תאא'ר חאמד] קורץ מאותו חומר של מבצעי פעולת החטיפה של שליט - פעולה צבאית מוצלחת בכל קנה מידה צבאי - וכעת חירותו [של תאא'ר חאמד] מתבקשת."
המחיר עבור גלעד שליט עלה
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 14/08/2008
חסן אל-קאשף, עיתונאי ואיש תקשורת:
     "יש כעת מו"מ על חילופי שבויים עם גלעד שליט, ועל כולנו לתמוך בכל מאמץ שהוא שמטרתו להעלות את המחיר שיקבל העם הפלסטיני."
איסמעיל הנייה: הפלסטינים יחגגו בקרוב עסקת חילופי שבויים
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 22/07/2008
כותרת: "הנייה: בקרוב נחגוג עסקת חילופי שבויים צפויה."
     "ראש הממשלה המפוטר, אסמאעיל הנייה, הודיע אתמול ש'הפלסטינים יחגגו בקרוב עסקת חילופי שבויים צפויה.' זאת, כשהוא מחזק את דבקות תנועת חמאס בדרישותיה אשר קשורות לעסקת החליפין [של גלעד שליט]."
נציג אש"ף בלבנון: שליט שווה אסירים רבים
מקור: הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 22/07/2008
עבאס זכי, נציג אש"ף בלבנון:
     "לדעתי, ישראל הפכה לנמר נייר; [היא] חלשה. אני אומר לך, אנשים תוהים מדוע הפלסטינים יושבים בשקט בזמן ש-200 אסירים שוחררו מבתי הכלי הישראלים יחד עם סמיר קונטאר. אולי 50, 60, 200 או 700 יכולים להשתחרר עם שחרורו של שליט?"
אסיר: עונשי מאסר חסרי משמעות לאור עסקאות חילופי האסירים
מקור: אל-חיאת אל-ג'דידה, 19/07/2008

הכותרת: "נידון ל-35 מאסרי-עולם ו-150 שנה נוספות - האסיר אל-סייד: 'אין ערך למאסרי העולם של הכיבוש כל עוד ההתנגדות משיגה הצלחות.'"
    
"האסיר המהנדס עבאס אל-סייד, חבר ההנהגה המדינית של תנועת חמאס, ומפקד גדודי אל-קסאם בצפון הגדה, בירך את ההתנגדות הלבנונית ואת המזכיר הכללי של חזבאללה, חסן נצראללה, על הישגיה שהושגו בעסקת החליפין האחרונה [עסקת השבויים בין ישראל לחזבאללה במהלכה הושבו גופותיהם של אודי גולדווסר ואלדד רגב].

אל סייד, הנידון ל-35 מאסרי עולם ול-150 שנה נוספות... הבהיר כי פסקי הדין של מאסרי העולם שמטילה מדינת הכיבוש על אסירי עמנו הם במסגרת שבירת רוחם... והוסיף: 'אך הצלחת ההתנגדות בשביית חיילי הכיבוש וביצוע עסקות חליפין עשתה את פסקי הדין האלה לחסרי ערך.'"

חמאס: שחרור המחבלים תמורת החיילים השבויים הוא צעד תקדימי של ישראל
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 18/07/2008
איש דת של חמאס:
     "אני רוצה לבשר לתושבי עזה שעסקת חילופי השבויים הבאה תהיה חזקה וכואבת יותר לצאצאי הקופים והחזירים!... אתם [ישראל] תשלמו מחיר יקר עבור העסקה הזאת, ובעסקאות אשר יבואו אחריה, ובעסקאות אשר יבוא אחריה בעזרת אללה יתעלה."
איסמעיל הנייה: הישראלים ישלמו מחיר על חייל חטוף
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 16/07/2008
שידור חדשות בטלוויזית חמאס, דבריו של אסמעיל הנייה, ראש ממשלת החמאס בעזה:
     "אנו צופים כעת בעסקת החילופין, ומדגישים שגם אנחנו כעם הפלסטיני, אין אפשרות שנוותר על אסירנו, אין אפשרות שנוותר על הגיבורים הללו. כמו שהיום התרחשה [עסקת] חילופין מכובדת עם ההתנגדות בלבנון, גם אנחנו נחושים להשיג עסקת חילופין מכובדת לאסירנו [שנמצאים] בבתי הכלא של הכיבוש הישראלי. על הישראלים לשלם מחיר, ועליהם לדעת שהם ישלמו מחיר."
מנחה החדשות מציין: "האסירים הפלסטינים מביטים על העסקה הזאת באופטימיות ובתקווה מרובה, אחרי שחזבאללה הצליח לשבור את המשוואה הציוניות אשר מתנגדת שנים לשחרור [אסירים] שהרגו ציונים. מבחינת חמאס זו עסקת ניצחון לרצון ההתנגדות."
שר ברשות הפלסטינית: ישראל משחררת אסירים רק בעקבות חטיפת חיילים
מקור: ערוץ אל-אקצא (חמאס), 16/07/2008
אשרף אל-עג'רמי, שר האסירים ברשות הפלסטינית:
     "אין ספק שמדובר באירוע היסטורי וחשוב לעם הפלסטיני, הלבנוני ולאומה הערבית בכלל, זהו ניצחון גדול, כלומר שחרור של זקן האסירים הערבי, הלוחם הגיבור סמיר קונטאר, אשר נכלא לפני 30 שנה בבית הכלא של הכיבוש. ראשית, הדבר מהווה ניצחון לעם הפלסטיני מאחר והוא פעל לטובת שחרור פלסטין, לטובת העם הלבנוני והאומה הערבית ולכל הלוחמים לטובת החופש. לצערנו, הייתה ציפייה לכך שסמיר קונטאר ישוחרר קודם לכן, אבל שפת המו"מ וההסכמים עם ישראל אינן מועילות לשחרור סמיר קונטאר [ולשחרורם] של 344 אסירים שעדיין נמצאים בבתי הכלא, מפני הסכמי אוסלו וכן אסירים שמרצים את מאסרם כבר למעלה מ-20 שנה...
המסר שמעבירה ישראל לפלסטינים ולערבים בצורה זו או אחרת לשחרור אסירים, אינה דרך מו"מ. הנשיא אבו מאזן נפגש עם ראש הממשלה הישראלי עשרות פעמים וכן המשלחת הישראלית והפלסטינית נפגשו עשרות פעמים, פגישות דו צדדיות ופגישות עם צדדים בינלאומיים, אבל כל הפגישות הללו לא הניבו שום פתרון בשום סוגיה, כולל סוגיית האסירים."
אשרף מציין כי ישראל שיחררה כמה אסירים כמחווה, אך השאירה בבתי הכלא שלה את [האסירים] הוותיקים, החולים, הנשים, הילדים והמפקדים כשבויים בידיה כקלפי מיקוח. ישראל יכולה לוותר על האסירים הללו במהלך עסקה לחילופי שבויים, כלומר אם יש חיילים ישראלים בשבי, אזי ישראל תוותר על הקלפים הללו, אבל אם אין חיילים ישראלים בשבי אז ישראל תשתהה ותשתהה והנושא יישאר כך לתקופה ארוכה."
חמאס: חטיפת שליט "אינה החטיפה האחרונה"
מקור: אל-רסאלה (חמאס), 30/04/2007
      "פתחי חאמד, נציג חמאס במועצה המחוקקת הפלסטינית, אישר כי חטיפת גלעד שליט לא תהיה החטיפה האחרונה."

עוד בקטגוריה זו
1- כללי
2- חטיפת שאער, פרנקל ויפרח
כל הדף


Created by swat